Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

rebciatko

tento film ma chytil za srdce hneď pri prvom pozretí.. bolo vskutku zaujímavé sledovať počínanie Hanny, ktorá vlastnú slobodu obetovala len kvôli tomu, že sa hanbila pred svetom priznať, že aj vo svojich 30tich rokoch je stále analfabetka.. myslím, že to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo mala problém nadväzovať vzťahy s inými ľuďmi, preto uvítala, že sa Michael o ňu začal zaujímať a chcel s ňou tráviť čas.. neuvedomovala si, že chlapca v takom mladom veku tento vzťah poznačí a aj jemu tým zničí život po citovej stránke.. ()

calculus

Mám rád hluboké osobní ságy, pokud v nich tedy nevymizí intimita a potřebná atmosféra. Tady to fungovalo a já jsem byl příjemně překvapený. Také jde o jeden z mála filmů, který se dotýká období holocaustu a přímo nestaví na otevřené brutalitě. Dlouho pracuje s něčím nevyřčeným a o to je podle mě působivější. ()

Kytarka

Předčítač je zvláštní, poněkud studeně vyprávěný, ale i přesto dosti hluboký a rozvrstvený příběh. Kate Winslet i zde hrála svoji roli hrdě, ačkoli jí zde ubrali dosti na kráse a pořádně přidali na přísnosti. Její rolí je žena, která je natolik hrdá, že stůj co stůj chrání své tajemství, svůj veliký společenský handicap, za všech okolností. Doslova. Nepřeje si, aby se o ni někdo staral, aby ji litoval nebo pochopil. V tomhle ohledu je vše v pořádku, postavy s podivnou náturou já nejradši. Snímek by to byl ještě o něco lepší, kdyby pan režisér vynechal zbytečně dlouhé, vzájemné si civění herců z očí do očí. Možná to má navozovat napětí, na mě to však působí zbytečně tupě a již od dob Twilightu mám k tomuto jevu teorii o tom, kterak herci zapomněli text a čekají, až jim ho pošeptá nápověda. Škrtám tedy jednu hvězdu a dávám pouze čtyři. ()

Neth

Přemýšlela mezi třemi a čtyřmi hvězdami, jelikož jsem v poslední době byla přísnější i na jiné filmy, Předčítač neobsahuje žádný důvod, proč by měl být výjimkou. Abych byla upřímná, čekala jsem ho horšího, vůbec se mi do něho nechtělo, ale nakonec mě příjemně překvapil. Kate Winslet hrála skvěle, dobře se držel i mladý Kross, Fiennese odmítám posoudit, toho člověka prostě nemám ráda. Ani mi nevadilo to, že se hrůzy 2. světové války přeletí tempem rychlíku a nikterak se nerozvádí - to je rozhodně bod k dobru, koneckonců se jedná hlavně o vztah dvou lidí, který by se teoreticky mohl odehrávat kdekoliv (navíc se Daldry ukázal jako pašák, co si nechce "zadarmo" připisovat body - tímhle mě vážně potěšil, žádné citové vydírání se zde tímto způsobem nekoná). Film by se ale skutečně mohl odehrávat kdykoliv a kdekoliv, bylo by to úplně jedno. Když se něco odehrává v poválečném Německu, prostě si myslím, že by se tam měla vyskytovat němčina... Což je tedy sice nemožné, ale aspoň ty jména se nemusela poangličtit... Zní to jako kravina, ale celý film mě to nehorázně rušilo. A pak ta další věc. Film byl uondaný a mnohdy mě docela dost nudil. Takže když to beru kol a kolem, pořád mi vycházejí tři hvězdy, sice silné tři hvězdy, spíše tři a půl, ale stále tři hvězdy. ()

Martyyn

Drama, jež se odehrává v průběhu 50. a 60. let a mladí Němci se pomalu ptají svých rodičů, co vlastně dělali za války. Krásné představení Kate Winslet, která ve dvojici s Davidem Krossem dělá čast herecké branži (Dokonalé znázornění zkušená milenka vs. mladý zajíc). Hromada nezapomenutelných momentů, jež se ale většinou vyskytovala v první polovině filmu. Druhá mě bohužel až tolik nenadchla. Přesto něco přes 4hvězdičky. ()

david666

Abych se přiznal, tak bych Kate Oscara dal spíš za Nouzový východ. The reader není špatný film, ale podle mě trpí jistou nevyrovnaností. Úvodní hodinka má na mě až moc zbytečné postelové vaty, něco se začne dít až v případě soudního procesu a hlavně v závěru, kdy je Kate fakt skvělá. Myslím si však, že tvůrci mohli příběh více vygradovat. I když taková procházka Osvětimí je dost maso. 70% ()

JimDixon

Skvěle zvolené téma z moderné historie, které často neprávem ustupuje do pozadí před silnějšími, zároveň však ohranějšími příběhy z válečného období. Je vidět, že doba poválečného Německa má se svou příchutí viny stále co nabídnout. Opět se neohlížím na ostatní komentáře a hodnotím podle sebe: první polovina mi vůbec nepřišla zdlouhavá a odvážné scény Winsletové nijak zbytečné ani nevhodné vzhedem k její "již stárnoucí nedokonalé postavě." Naopak, to, že se známá herečka dokáže ve svých 34 letech takhle suveréním způsobem pro film "obětovat", si zaslouží obdiv.Navíc to bylo natočeno komorním způsobem a s citem. Před celým hereckým projevem Winsletové smekám, v poslední době rozhodně nejlepší ženský herecký výkon vůbec. Citelná anglická režie a německá koprodukce film příjemně evropsky okořenily. Příběh příjemně plynul, hudba hezky notovala, herci přesvědčivě hráli, emoce fungovaly a ňáké to zamyšleníčko se také dostavilo. Co chci víc? Nic. Uděluji plný počet. ()

Lancer

Je to brilantní film a po letošním shlédnutí většiny podstatných snímků asi i nej-film roku. Bohužel/bohudík nedýchá takřka vůbec žádnými pozitivními emocemi, a tak proti Milionáři ztrácí divácké body. Jenže vyjadřuje se zcela kompaktně k tolika "velikým" tématům, že je škoda ho jen tak přehlédnout. Morální rozpor lásky k masové vražedkyni. Což ovšem opodstatňují, nikoliv však ospravedlňují, okolnosti jejího života. A to včetně její negramotnosti, s níž se snaží po celý život potýkat. Filozofický podtext, kde se na přednáškách v Heidelbergu řeší Jaspersovo klíčové dílo "Otázka německé viny". To všechno zabalené do překrásné formy. Nicméně Osara bych Winslet letos přidělil pořád spíše za Nouzový východ...i když je to vlastně úplně jedno. ()

djerba

Ne přímo zklamání, ale jak tady už někdo řekl, jestli Kate měla dostat Oscara, tak ne za Předčítače, ale za Revolutionary Road.Tady opravdu ukazuje víc holý zadek než herecké umění. Silné téma, ale nějak mě to nezasáhlo na správném místě. Možná je to i tím, že mi neskutečně lezl na nervy ulízanej a úchylně vypadající Ralph Finnes a příběh chlapečka, kterej se takhle hluboce osudově a na celej život zamiluje, mi přišel fakt hodně přitaženej za vlasy. Pokud srovnám s ostatními oscarovými filmy, nelze než říct, že tady to bylo s tolika nominacemi podle mě šlápnutí vedle.Oč víc by si nominace i sošky zasloužil Clint a jeho bravurní Gran Torino.Po opakovaném shlédnutí jsem si názor jen potvrdila. Pro mě naprosto prázdnej příběh, sorry. ()

koryanna

ačkoli mi přišel začátek až moc přímočarý a vlastně o ničem,tak o to příjemnější bylo překvapení spádu druhé části filmu, kde mráz běhal po zádech a slzy po tvářích. opravdu silný zážitek a už těším se na knížku. ()

ill

Zajímavý scénář spolu s přesvědčivými hereckými výkony mě bohužel nedokázali emocionálně pohltit, rozbít, rozdrtit tak jak jsem si přál, doufal, očekával. ()

Callie

Evropsky natočené komorní drama o tom, jak opravdu jeden okamžik změní celý váš život. O K.W. je zbytečné psát, že byla výborná, Oscara už dostala a právem. Moc mě zaujal taky David Kross, později vyměněný za Ralpha Fiennese. Oba výborní , usporné dokonalé herectví. Nádhera, emoce, myšlenky, city. Hrozná scéna u soudu, kdy ona nechápe, jak by mohla odemknout ty dveře od kostela, když měla příkaz, ty vězněné ženy hlídat. Pořád mám ten film v hlavě a to je nejlepší vizitka. ()

darkdaze

Konečně "normální" film. Už jsem myslela, že letošní Oscary ovládly jenom pohádky. Předčítač je drama přesně takové jak mám ráda. Pochmurný děj, podmanivá hudba, mraky zoufalství a do toho ještě přijde otázka morálních zásad a spravedlnosti.I když mě film několikrát překvapil a měl plno zvratů, jedno bylo jasné celkem od začátku. Michael nebo Hanna - jeden půjde z kola ven. Tleskám tvůrcům a blahopřeju Kate k zaslouženému Oscarovi! ()

lehkoživka

Předčítače jsem četla. Je to jedna z mých oblíbených knih, především kvůli tomu mnohovrstevnatému příběhu. Od filmu jsem nechtěla moc - "jen" aby adaptaci knihy nezvorali. Což se povedlo. Je to velmi působivý film, který z člověka od určité části - de facto od konce milenecké idylky - doslova doluje emoce, aniž by se snížil k "osvědčeným" americkým citově vyděračským divadýlkům. Kate Winslet se výborně typově hodila na postavu Hanny a hrála ji suverénně. Snad ještě víc se mi líbil David Kross v roli dospívajícího Michaela. U Ralpha Fiennese mi trochu vadila nepodoba se svou mladší verzí, ale člověk si zvykne. Další věc, kterou bych mohla filmu vytknout, je fakt, že Hanino tajemství prozradil příliš brzy, ale nemyslím si, že by šlo o fatální omyl. Nakonec dosah té věci, kterou skrývá, se plně projeví až v momentě, kdy se má projevit. Poslední piha na kráse jsou masky - Kate Winslet i oběť-matka opravdu nevypadají staře, ale namaskovaně. Stejně tak bylo zbytečné, aby roli stárnoucí oběti-dcery hrála stejná herečka, jako její matku před 20 lety. Na druhou stranu ji zahrála skvěle. Celkově je pro mne Předčítač jedním z nejlepších "čerstvých" filmů a doporučuji jej vidět. ()

sAreOn

Příběh o vztahu mladíka s postarší ženou je silný i sám o sobě, i bez "odbočky k nacismu". Film velmi dobře zahraný i velmi dobře natočený. Bohužel však nefunguje, možná i díky té dokonalosti všeho - vše pak působí velice chladně a neosobně. Celý film tedy vyšumí zcela do prázdna, což jě poměrně škoda, ale co naplat, když vás konec, který měl být vyvrcholením nechá zcela klidnými. ()

Mistle_

Ten film je fakt síla. Pokud máte jen trochu citu, nedovolí vám smýšlet černo bíle ani o věcech, u kterých jste mohli být dosud přesvědčeni, že černé nebo bílé opravdu jsou. ()

Nerajohn

Dávám čtyři hvězdy, i když vidím to tak na tři a půl. Takže předně klady. Herecké výkony. Všechny tři (vlastně čtyři, ještě B. Ganz). velmi dobré. Dále. Atmosféra Německa. Od špinavého v roce 1958, po modernější v roce 1966 až po rozestavěný Berlín v 90. letech. Zápory ? Možná natahovaný konec nebo nevysvětlení toho, jak je možné, že je někdo v Německu ve 20. století negramot, když není mentálně zaostalý. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž