poster

Chlapec v pruhovaném pyžamu

 • Velká Británie

  Boy in the Striped Pyjamas, The

 • USA

  Boy in the Striped Pajamas, The

  (USA)
 • SK název

  Chlapec v pruhovanom pyžame

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 2008, 94 min

Režie:

Mark Herman

Předloha:

John Boyne (kniha)

Scénář:

Mark Herman

Hudba:

James Horner
 • charlosina
  ****

  Představte si, že je vám osm let, váš otec je esesácký komander, vy k němu shlížíte a náhle se odstěhujete tam, kde v místech, do nichž máte zakázáno vstupovat, objevíte ostnatý plot a za ním chlapce. Chlapce v pruhovaném pyžamu. Představte si, že jste v období, kdy si všechno musíte ověřovat sami, vše prozkoumávat a názor si utváříte skrze rodiče a školu. Nechápete, co se děje za zdmi zahrady, jen cítíte nepříjemný pach a vidíte z nedalekých komínů vycházet temný kouř. Narazíte na chlapce, který si s vámi nesmí hrát a nesmí opustit ohraničený areál, protože je Žid. A vám váš učitel trvrdí, že Židé jsou zlí a škodí lidstvu, že je to havěť, kterou je nutno vyhubit... Mark Herman ozvláštnil tematiku holocaustu tím, že ji zobrazuje v konfrontaci dvou nevinných bytostí - Židovského dítěte a dítěte nacisty. Aniž by si někdo z nich vybral své postavení a aniž by hlouběji chápali souvislosti, oba nesou následky. To se tvůrci povedlo zobrazit výborně, ovšem "něco" tomu chybělo... (víc prostoru věnovanému dětské představivosti? užší konfrontace obou dětí? bližší zobrazení hodin "moderních dějin"?)... na druhou stranu je závěr filmu vyloženě dechberoucí. Krom toho mě herecké výkony Asy Butterfielda a Jacka Scanlona ohromily. Velkou výtkou však zůstává absence němčiny... angličtina do takového filmu prostě nepatří.(6.9.2009)

 • genetique
  *****

  Nenápadný, komorný film, ktorý si zaslúži byť videný. Film, ktorý svojim spracovaním pohladí zmysly každého filmového labužníka. Jednoduchý, herecky na najvyššej úrovni, znamenito zrežírovaný, záver trošku predvídateľný, ale inak všetko ostatné hralo prvú ligu. Hoci film začínal pozvoľne, netrvalo dlho, kým ma príbeh strhol a pohltil tak intenzívne akoby som bol priamo v centre diania. Mladí herci zvládli tak charakterovo obtiažne postavy s najväčším prehľadom, dospelí im, bohužiaľ, len sekundovali. Film, ktorý svojim príbehom rozporcuje dušu aj toho najtvrdšieho drsňáka. Ak sa vám nebudú z očí valiť potoky sĺz, tak vám zaručujem, že vás psychicky položí. A i keď nedávam stopercentné hodnotenie, tak práve pri podobných filmoch sa cítim ako blbec, keď napríklad film 'The Dark Knight' označujem ako film roku '08. 90%.(18.11.2009)

 • Rembrant
  ****

  Pohled na dětskou mysl, která se snaží pochopit hrůzy, které se dějí nedaleko za domem. Krátké, ale silné a upřímné přátelství mezi dvěma chlapci, kteří se nikdy kamarády stát neměli. Výborný film, který nutí k zamyšlení a který Vás upoutá a nepustí.(22.2.2012)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Lze si všimnout, že Vera Farmiga (Elsa) nosí ve snímku snubní prsten na pravé ruce. V Německu je to ale naprosto běžné a jedná se tak o znamenitě přesný detail. (GudMen)

 • - Přestože ve filmu není zmíněno, o jaký koncentrační tábor se jedná, pravděpodobně jde o Osvětim, protože to byl jediný tábor smrti se čtyřmi krematorii. Když důstojníci SS diskutovali v kanceláři velitele o konstrukci budovy, Brunova (Asa Butterfield) matka přerušila jejich jednání, přičemž se v knize podle Bruna mluvilo o "Out-with", což také směřuje k Osvětimi. (hellstruck)

 • - Jména Brunových (Asa Butterfield) rodiču jsou ve filmu zmíněna několikrát, v titulkách se však objevuje pouze "Matka" a "Otec", protože právě tak je znal Bruno, z jehož pohledu je celý film zpracován. (Dreadd)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace