Chlapec v pruhovaném pyžamu

James Horner

Michael Ellis

Kostýmy:

Natalie Ward

3* jen za ten konec, jinak podprumerny snimek.(9.1.2011)

Představte si, že je vám osm let, váš otec je esesácký komander, vy k němu vzhlížíte a náhle se odstěhujete tam, kde v místech, do nichž máte zakázáno vstupovat, objevíte ostnatý plot a za ním chlapce. Chlapce v pruhovaném pyžamu. // Představte si, že jste v období, kdy si všechno musíte ověřovat sami, vše prozkoumávat a názor si utváříte skrze rodiče a školu. Nechápete, co se děje za zdmi zahrady, jen cítíte nepříjemný pach a vidíte z nedalekých komínů vycházet temný kouř. Narazíte na chlapce, který si s vámi nesmí hrát a nesmí opustit ohraničený areál, protože je Žid. A vám váš učitel trvrdí, že Židé jsou zlí a škodí lidstvu, že je to havěť, kterou je nutno vyhubit... // Mark Herman ozvláštnil tematiku holocaustu tím, že ji zobrazuje v konfrontaci dvou nevinných bytostí - Židovského dítěte a dítěte nacisty. Aniž by si někdo z nich vybral své postavení a aniž by hlouběji chápali souvislosti, oba nesou následky. To se tvůrci povedlo zobrazit výborně, ovšem "něco" tomu chybělo... (víc prostoru věnovanému dětské představivosti? užší konfrontace obou dětí? bližší zobrazení hodin "moderních dějin"?)... na druhou stranu je závěr filmu vyloženě dechberoucí. Krom toho mě herecké výkony Asy Butterfielda a Jacka Scanlona ohromily. Velkou výtkou však zůstává absence němčiny... angličtina do takového filmu prostě nepatří.(6.9.2009)

Tento film je zvláštní... Je to vykonstruovaný a na učebnicových poučkách (holocaust je zlo, koncentrační tábor je peklo, náckové jsou zrůdy) postavený film, který hraje pouze na jedinou strunu, a to vyvolat lítost nad osudem dětí ve válce. Na tom by nebylo nic špatného: Např. Hrob světlušek je na této snaze postaven celý, jenže činí tak v natolik koncentrované a vypravěčsky precizní podobě, že to má skutečně devastující účinky (podobně v Život je krásný). V případě Chlapce v pruhovaném pyžamu je ale úvodní hodina pouze přípravou na závěrečnou pointu, jejíž efekt je vlastně celým smyslem filmu. Odjinud povypůjčované prvky nacistické tématiky (často nelogicky pospojované) a snaha o jejich (ne moc přesvědčivé) zobrazení očima osmiletého chlapce vytváří pouze další komerční produkt, který by se mohl prodávat jako "instantní holocaust pro maminky na mateřské". Protože přesně takový účinek má: Dojme! A díky tomu závěru opravdu hodně. Jenže to je všechno! Nenese žádnou jinou myšlenku, je pouze efektní. SPOILER: Měl jsem dokonce pocit, že ten závěr v divákovi vyvolá lítost nad smrtí Bruna a Schmuela, ale k vyhlazení 6E6 Židů divák zůstane víceméně lhostejný KONEC SPOILERU. Navzdory tomuto všemu jsem ale film strávil velmi dobře a vlastně se mi líbil. V tom je ta zvláštnost, zmiňovaná v první větě komentu. Líbil se mi představitel Bruna, líbila se mi plynulost vyprávění a neokázalost produkce. Nenudil jsem se. Trochu se to spolu bije a vytváří podivné napětí: Na jednu stranu si film "nechce" na nic hrát, na druhou stranu vypráví o holocaustu. Lze natočit odpočinkový/oddechový film o genocidě? 3 1/2*(6.7.2010)

• zelvopyr

Ve srovnání s knihou velmi nedostatečný film. Skoro bych až řekl odfláklý :-( Hlavní chyba byl jaksi odklon od vyprávění očima dítěte...(11.5.2013)

Pohľad na holocaust detskými očami je dvojsečná zbraň. Ak to režisér neutiahne, môže to vyznieť trápne alebo vypočítavo. Našťastie to nie je tento prípad. Vďaka malým chlapcom, ktorých oddeľuje ostnatý drôt, sme vtiahnutí do deja odohrávajúceho sa v drsných vojnových rokoch, ktoré ale deti tak nevnímajú. Detský herci to zvládli na jednotku, rovnako zaujímavá V.Farmiga a D.Thewlis v úlohe rodičov. J.Horner stvoril výborný hudobný doprovod. Záverečné minúty sú v silnom kontraste s predchádzajúcim dejom a záver pôsobí ako ľadová sprcha. Záver je, povedal by som, nezabudnuteľný. Hoci som tragédiu predpovedal už pri chlapcovej zmienke prejsť na druhú stranu oplotenia, nič to nezmení na tom, že budete šokovaní. Môžte zabudnúť dialógy, hercov, dej..., ale záver si budete dlho pamätať. Ak by bol film v nemčine, neváhal by som s plným hodnotením. Predsa len tá dokonalá angličtina potláča pocit, že sa pozeráte na nemeckého chlapca a tragédiu nemeckej rodiny. DVD bez dabingu je iba s titulkami, to sa dnes už len tak nevidí. Disk obsahuje pár doplňujúcich vystrihnutých scén a výborný otitulkovaný komentár. 80%.(6.9.2009)