Historické drama, kronika života aristokratky Georgiany Cavendish, vévodkyně z Devonshiru. Georgiana (Keira Knightley) byla na 18. století, ve kterém žila, velmi moderní a pokroková žena. Její patriarchální manželství podle konvencí, s morózním, uzavřeným manželem (Ralph Fiennes), neschopným projevit jakýkoliv cit, ji neuspokojovalo. Ona milovala společnost, byla výbornou hostitelkou a společnost milovala ji. Nevyhýbala se hazardu a zamilovala se  do mladého politika  Charlese Greye. Manžel však, i když měl poměr s její nejlepší přítelkyní, donutil Georgianu, aby se své lásky kvůli dětem vzdala. (JOJ Cinema)

Rhea

Nuda, nuda, šeď. Tahle otřepaná hláška se na tenhle film hodí více než přiléhavě. Vévodkyni jsem si nevybrala nějak cíleně, ale včera jsem musela vyžehlit dva vrchovaté koše prádla a při přepínání programů v TV jsem na to narazila a zdálo se to jako vhodný doplněk k tomu, aby mi to šlo lépe od ruky (zahlédla jsem totiž jméno Fiennes, a to bylo slušné lákadlo). Bohužel zklamání a žehlení by možná utíkalo lépe, kdybych žehlila na prázdno, protože by mě alespoň nic neiritovalo tou těžkopádností, která se přenesla i na mé tempo. Jako závažný nedostatek hodnotím mimo jiné to, že ve mně nedokázala vyvolat žádné pohnutí ani scéna, kdy se Georgiana musí vzdát svého dítěte (a to mě jako matku skoro 1,5 letého dítěte rozhodí a zvhlčí slzné kanálky cokoliv, co se dětí týká). To je velmi špatná vizitka a jen doložila jakoukoliv absenci čehokoliv životaschopného a emotivního v tomto filmu. Také mě dost otravuje Keira, opravdu hodně. Vždyť to děvče fakt čumí pořád stejně! Je pro mě zajímavé zde číst ty komentáře, kdy jedna část její výkon pasuje na takřka oskarový a druhá, menší část ji stejně jako já považuje za herečku jednoho či dvou výrazů. Takový obrovský rozpor v názorech na jednu roli, to se asi jen tak nevidí. To by snad stálo za nějakou analýzu. ()

DrifterSoul

One of the best historical movies I have ever seen so far.... Obrazy, kostýmy, hudba, krásné oči KK. Ale především, vážné téma manželského soužití dvou povahově odlišných osobností. Tak věčné, tak univerzální. Vše důležité je v životě i v tomto inteligentním dramatu (natočeném dle reálné historické předlohy) skryto pod povrchem. Silný zážitek. ()

Tuvy

Krásné kostýmy, krásné dívky, nádherné prostředí a všechno. Ale filmu chybí to nejpodstatnější - děj, který se film snaží nahradit prostým "děním." Jenže to nefunguje - i v hodinách dějepisu promítané snímky s minimalistickou výpravou jsou napínavější, zajímavější, chytlavější. Takže 3* přičemž ta třetí je za nahou Keiru. ()

Anju

čtvrtou hvězdičku přidávám dílem za nádhernou hudbu, ale hlavně pak za herecké výkoný keiry a ralpha.. ()

Isirian

Váhám mezi čtyři až pět a možná ještě dojde ke změně. Zajímavý film, obdivuhodná hlavní postava, ale něco mi na tom vadí. Snad nevysvětlenost některých počinů, případně občas lehce naivní Georgiana. Ale psychický otřes slušný, zapůsobilo to a považuji to za kvalitní film. ()

Umělec

Úplně jsem nepochopil, čím byla vévodkyně Georgiana tak vyjímečná. Ani závěrečné "vysvětlující" titulky mi to moc neobjasnily... Jinak vizuální stránka filmu zajímavá, Keiře historické kostýmy a účesy sluší. 70% ()

zdendap

Příběh, který má dojmout a celkem se mu to daří. Osudy žen v 18. století nebyly procházkou růžovým sadem. Ale nebyl nakonec nešťastným i vévoda? Každopádně skvělý herecký výkon Ralpha Fiennese, z něhož chlad vyzařoval na desítky metrů daleko, ale stejně člověk pod tím vším cítil i city. ()

marky_z

Skvělá výprava, hostoricky věrné...což je možná škoda protože pro lidi historií nedotčené to mohla být místy nuda s blbým koncem... ()

kritička

Musím s některými již napsanými komentáři souhlasit. Film je místy o ničem, vlastně se řeší jen jedno téma. Ale je o neobyčejné dámě, která si nejspíš zažila slušnej trest v podobě chladného manžela a přítelkyně, která s nimi žila. Aneb klasická domácnost ve třech. Pokud takto alespoň z poloviny vypadalo 19. století nechtěla bych v něm vůbec žít! ()

omega_SK

Druhýkrát nemám dôvod to pozrieť, takže tri hviezdičky. Je to niečo pre príliš emancipované žienky, aby si uvedomili že sa to časom predsalen zlepšuje, i keď veľmi pomaly a stále ťahajú za kratší koniec. ()

sun.eagle

Film stojí a padá na dvou hercích. Emocemi se zde nešetří, ale ty emoce mě nechali zcela chladným, stejně jako je Fiennes, který je tady opravdu dokonalá zrůda. Ještě že tahle doba je v propadlišti dějin. ()

qnnaire

Kostýmová životopisná dráma, ktorá ponúka príbeh nie veľmi známej ženskej osobnosti, ktorá však vo svojej dobe spôsobila malú revolúciu. Vojvodkyňa vo výbornom podaní Keiry Knightley je citlivá a emotívna, ale pritom cieľavedomá a silná žena, ktorú nezlomí ani nešťastné manželstvo, ani despotický manžel (perfektne chladný Ralph Fiennes) ani doba a spoločnosť, do ktorej sa narodila. Najmä vďaka skvelým hereckým výkonom si tento film zaslúži pozornosť každého milovníka historických drám. ()

Figuto

Dobrá ilustrace vlivu doby, prostředí, společenských konvencí a politiky na společenské vztahy v kruzích šlechty Anglie 18. století. Kvalitní kostýmy, dobová architektura a interiéry, solidní herecké podání. Zatímco vévoda by se mohl jevit jako bezcitný tyran, je nutnost podřídit se pravidlům doby právě tím, co jej nutí tak konat. Projevení jeho lidskosti je klíčovým momentem. ()

mfanta

85% - Keira Knightley exceluje v historickem dramatu o tom, jak se doba meni a s ni i prava zen. Film na me pomerne silne zapusobil. Dej neni nikterak kosaty, nicmene to neni uplne na skodu, nebot duraz je spise na vyhrocenych situacich a sokujicich (z dnesniho humanisitckeho pohledu) vyustenich. Hezke kostymy :-) ()

Calvus77

Dle mého velmi vydařené intimní drama ve výpravných historických kulisách. Skvěle a hlavně uvěřitelně zahrané všemi hlavními představiteli. Výborná byla i Carlotte Rampling, která ač měla málo prostoru, skvěle zahrála roli matky. ()

karras

Výborný film, výborný výkon Keiry Knightley, která opět dokázala, jak jí to sluší v korzetu. Každopádně, už jen značka "historický" dodává filmu onen ráz, že člověk ani nevěří, že taková doba někdy existovala.. Stal se jedním z mých nejoblíbenějších filmů hned po prvním shlédnutí a vždy se na něj ráda dívám, jak v originále, tak s výtečným českým dabingem. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy