Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

MrPierc

Aféra o zlém prezidentovi, který byl přistižen při nedovolených praktikách = odposlouchávání. Film zachycuje bitvu moderátora interview a bývalého prezidenta. Ani jeden nechce být poražen a debata se stane soubojem, protože Nixon nebyl nikdy za svůj zločin potrestán a byl od prezidenta Forda omilostněn. Moderátor a jeho pomocníci chtějí alespoň mediální odplatu/trest za znevážení úřadu amerického prezidenta. Ve filmu se snaží z toho tématu udělat hrdinský čin, ale mne to připadalo vyumělkované. ()

Streeper

Politická dramata mě poslední dobou velice příjemně překvapuji a tenhle film není výjimkou. Bála jsem se, že se budu hodně nudit jenže dvojice Frank Langella a Michael Sheen zahráli své role tak dobře a přesvědčivě, že jsem z nich nemohla spustit oči a každá jejich slova jsem hltala. Hlavně mě překvapil výkon Franka Langelly jako Nixona, věřila jsem mu každé slovo, mimiku i gesto. I když se příběh věnuje politice, režisér to pojal tak, aby i Evropský občan zde našel něco, o čem se dozvěděl i kdyby jen ze zpráv nebo ze školy. ()

Nach

Výborně zpracované komorní drama, které těží ze skutečnosti maximum dramatu. Langella a Sheen jsou jako oheň a voda. A jakmile se ti dva setkají, můžete věřit, že z toho vždy nějaká reakce nastane. Obzvláště, když to jistou režií podporuje Ron Howard. Zasloužená špička v komorních dramatech, která by byla za plný počet, kdyby občas nebyla až moc natahovaná. Devadesát minut mohlo být tak akorát. Nikoli dvě hodiny. Přesto ale velký palec nahoru. 80% ()

Topco

30 sekúnd... všetci na svoje miesta... štyri, tri, dva a... konverzačka sa môže začať. Tém a afér je hneď niekoľko, no iba jedna rozhodne o víťazovi - WATERGATE. Sheen podáva skutku sympatický výkon a Langella zvláda svoj part bravúrne, postavu ex prezidenta si naozaj vychutnáva. Oceňujem predovšetkým precíznu dikciu. Výborní herci, fajn scenár, dokumentaristické prvky. Slušný film. ()

ad

Scénář, režii a herecké výkony nelze než pochválit (snad až na obligátně nepotřebnou ženskou postavu)...ale stejně je to film, který za pár let zapadne mezi stovky jemu podobných... ()

starbrejkr

Je skoro až zázrak, že někdo z tohoto tématu dokázal vykřesat v dnešní době špičkový a poutavý film. Troufám si říct, že 8 z 10 zpracování by bylo neskutečnou nudou přirovnatelnou k nedělním poledním politickým debatám na libovolném programu. Jedním z těch dvou zbývajících by rozhodně byl Ron Howard se svou partou herců. Právě filmařská zručnost a herecké výkony (kromě poprávu gloriovaného Franka Langelly bych vyzdvihl i Kevina Bacona) dělají ze zdánlivě vágního politického dramatu místy až strhující počin. Pro diváka není až moc nutné znát historické pozadí, protože o to tady až tak nejde. Jde o jednotlivé charaktery a o libovolně převeditelnou snahu člověka očistit se od minulosti, vrátit se na výsluní (geniální moment spočívající v rozhovoru obou duelistů) a také o pohled do zákulisí politických debat vůbec. Howard to navíc vždycky s gradací uměl a i tady se mu mistrovsky povedla v závěru poslední debaty, kdy pohled na zničeného Nixona spolu se souběžným komentářem má neskutečnou sílu. Tvůrci dle mého vytěžili z daného tématu maximum, tj. špičkové drama s pár hluššími místy, které tam ale prostě být musely, protože reálné prostředí politiky a jejího zákulísí prostě nudné je a v takto komorním filmu se mu vyhnout nedá. Nesmím opomenout, že tu jako slaďounký bonus máme celým filmem se mihající Rebeccu "Vicky" Hall - dejte na mě, téhle krásce a vyníkající herečce patří budoucnost:-) ()

DruidKarel

782. hodnocený film: Tak tohle je skutečná bomba. Neviděl jsem dlouho nic tak dokonale a perfekcionisticky zpracované, jako byl tento film. Naprostá bomba a jestli má někdo chuť pustit se do zpracování faktických událostí a šmrncnout to pak napětím, pak by měl shlédnout Duel Frost/Nixon. Vynikající zpracování, strhující výkony obou představitelů a hlavně lidskost, se kterou film proráží až k divákům do křesel jejich obýváků. Jestli to někdo popsal dokonale, tak to byl právě POMO. Není co vytknout a dokonce musím jenom chválit, jak byl podán příběh o jedné z největších afér amerických dějin někomu, kdo třeba moc nebyl do této problematiky zasvěcen. Bravo, 5* je na místě a mě zastřelte, jestli tohle není pecka. 5* ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Frank Langella, Nejlepší režie - Ron Howard, Nejlepší scénář - Morgan Peter, Nejlepší hudba - Hans Zimmer ()

Wormboy

Michael Sheen ako playboysky moderator talkshow a Frank Langella ako vyhybavy intelektualny ex-prezident v televiznom dueli o jednej z najzaujimavejsich udalosti minuleho storocia vo filme, ktory by mohol sklznut do usedenej prekecanej nudy, avsak vdaka reziserskemu majstrovstvu sa tak pocas celych dvoch hodin, ani na sekundu nestane. No a v dvojkombinacii so Vsetkymi prezidentovymi muzmi ide skutocne o velmi silny umelecky a intelektualny zazitok. 4,5/5* ()

agathon

Velmi, velmi dobrá poslední půlhodina. Výborný Langella v životní roli. Ron Howard ukazuje, že v ranku poctivého hollywoodského dramatu má na víc, než na "langdonovské pachtění". Tady navíc opřeno o skvěle gradující předlohu a výbornou práci kameramana Totina. Škoda jen, že ten tah na bránu občas polevuje a Michael Sheen není, co do herecké vybavenosti, Langellovi stejným protivníkem, jako byl (předpokládám) závěrem rozhovorů zocelený Frost rezignujícímu Nixonovi. ()

zette

Howard je dobry reziser a i ze zdanlive nezajimaveho tematu (z pohledu filmu) se mu povedlo natocit atraktivni podivanou. Konecnemu vysledku vyrazne prispel herecky vykon Franka Langelly v roli Nixona. ()

Juto

Hlavnou atrakciou filmu nie je ani jeho aktuálnosť, ani jeho historická hodnota, ale Langella znovuvytvorenie jeho úžasného predstavenia. 8,5/10 ()

Davosh

Herecký i režisérský koncert. Škoda příliš dlouhé první poloviny, kdy se v podstatě příliš mnoho neděje, protože kdyby byl celý film jako druhá polovina, kdy konečně začnou "duely" mezi Frostem a Nixonem, bylo by to jasných 5* a jeden z nejlepších filmů nejen roku 2008. Poslední interview jsem nedýchavě pozoroval obrazovku a doufal, že to nikdy neskončí - hlavně díky hereckém výkonům Michaela Sheena a především Franka Langelly, kterému by, nebýt Rourke ve Wrestlerovi, toho Oscara mohli dát rovnou. Opravdu skvělý film, jen nevím jestli si na něj vzpomenu i po několika letech. ()

c.tucker

Vyostřené politické drama, které svým začátkem nijak nenavnadí, ale v okamžiku, kdy začne duel mezi Frostem a Nixnem, začnou se dít věci. Veškerá pozornost je strhnuta k hereckým výkonům Franka Langelly (toho především) a Michaela Sheena. Ron Howard se režie zmocnil senzačně a pevně jí dokočíroval k velmi vypjatému konci. ()

BoXBe

Duel Davida Frosta, povrchního, ale ambiciózního moderátora, který touží po slávě a úspěchu, s jedním z nejzkompromitovanějších prezidentů americké historie je plný úžasných hereckých etud a je podkreslen adrenalinovým hudebním pozadím. Výkon Franka Langelly považuji za virtuozitu filmového plátna, ale Michael Sheen se svým Blairovským úsměvem nezůstal ani o krok pozadu. Režie Rona Howarda navíc opět dokazuje, že je mistrem ve schopnosti poskládat mozaiku komplikovaného politického dramatu prostřednictvím zcela odlišných postav s vrstevnatými charaktery, které tak zoufale scházely nedávno například ve Valkýře. Pohled na Nixona v závěru filmu potom naplní každého, kdo rád u filmů zapojuje mozek. Nixon naplní vnímavého a přemýšlivého diváka vnitřními pochybnostmi o smysluplnosti toho všeho co v životě denně prožíváme nebo taky hlavně toho o co ve filmu jde, tedy co je předmětem politiky navíc v tak složitém politickém systému jako mají Spojené státy. Služba veřejnosti. Moc médií. Pozadí mocenského rozhodování. Víra v demokracii. A v neposlední řadě ty detaily a bezvýznamné osudové náhody, které leckdy tvoří historii. Frost/Nixon proto u mě čistých pět. 2024: Viděno už tak šestkrát, velmi čisté filmařské potěšení. ()

Devitka

Pětihvězdičkový potenciál zde určitě byl. Možná jsem si pod pojmem "hvězda americké talk-show", která má být zároveň(!) schopná na úrovni konverzovat s bývalým prezidentem na nejzávažnější témata doby, představoval něco trošku jiného. ()

campix

Další výborný film z dílny Rona Howarda. Vybroušené politické drama s vynikajícími hereckými výkony hlavních představitelů Franka Langelly coby Nixona a Michaela Sheena jako Frosta, jen je mi nějak Sam Rockwell v těch dobových oblecích a brýlích nějak k smíchu. Dávám 4 hvězdičky protože jsem díky neznalosti tématu nemohl proniknout hlouběji. Duel Frost/Nixon si jistě zasloužil proměnit nějakou z pěti nominací na Oskara, ale tak se bohužel nestalo. ()

Icefist

Souhlasím s tím, co zde zmiňuje Enšpígl, že se toho dalo víc udělat atraktivnějšího. I přesto se s ním ale neshodnu na hodnocení, protože dle mého, i když vezmu v potaz výše zmíněné, jde o napínavou podívanou. Trochu předvídatelnou houpačku rozložení sil v duelu vyvažuje to, jak brilantně je závěrečná část zvládnuta. Protože když došlo na opravdové lámání chleba, tak já seděl a ani nedutal. A nepochybně je to v drtivé většině zásluhou uhrančivého Franka Langelly, jemuž nyní alespoň pomyslně tleskám ve stoje. 80 % Oblíbená část- úsek o zjednodušování televize ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)