Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Dont

Frank Langella hrál Nixona famózně, že svého konkurenta v mých očích strčil do kapsy. A to je Michael Sheen bezesporu výborný herec. Milk jsem neviděl, takže nemohu porovnávat, ale Oscar by Franku Langellovi slušel. Každopádně myslím, že tohle konverzační drama patří mezi nejlepší filmy s politickou tematikou vůbec, není snadné natočit na takové všeobecně značně nepopulární téma (speciálně u nás) alespoň dobrý film, natož pak skutečně kvalitní snímek. Na pět hvězd mi tam ale ještě něco scházelo, ale i tak velmi slušné čtyři hvězdy. ()

Chrysopras

Opravdu špičková záležitost. Marně uvažuju, co bych vytknul. Překvapivě často, zvláště v první polovině filmu, došlo na smích, aby v té druhé vše gradovalo oním duelem, kdy skutečně visíte "Nixonovi" na rtech. Píše to tu každej, ale nelze se tomu vyhnout: herecký výkony snesou nejpřísnější měřítka - začátek patří spíš M.Sheenovi, otěže pak přebírá F. Langella, kterej vystřihl oscarovej výkon a osobně ( a to Seana mám velmi v oblibě ) bych mu tu sošku dal. Je vidět, že na super výkony neni třeba angažovat jen superhvězdy. Vlastně větší hvězdy jsou v rolích vedlejších a i ty musim pochválit, zvláště K. Bacona. K pozitivům ještě přičtu to, že obě hlavní postavy nemaj úplně jednoznačný vyznění ( aspon pro mě ). Z určitého pohledu by se dala vytknout snad jen jistá nenáročnost k divákovi, kdy není příliš zatěžován politickými reáliemi, ale kdyby to pak mělo dopadnout jako Dobrou noc..., tak je to jen dobře. ()

Fanucci

Paráda...nečekal jsem, že toto konverzační drama ve mně vyvolá takové napětí a bude mít takový náboj! Langella podal skvělý výkon (věčně usměvavý Sheen mi nějak nesedl, působil na mne strašně patolízalsky). A charaktery? Skvěle vykreselné. Povahy obou hlavních postav jsou divákovi přibližovány nenápadně a po malých dávkách. Nejen z mimořádně propracovaných dialogů, ale z postojů, tónu hlasu, výrazu obličeje...Prostě každý detail má svůj význam. Film také úžasně přiblížil tíživou atmosféru doby a jistou deziluzi, kterou Amerika prodělávala. Představoval jsem si ale, že závěr (debaty) nebude tak klišoidně podán ve stylu "karty se obrátily" (např. Frost má úvodní poznámku k Nixonovi, ten samozřejmě hned znervózní...). Na můj vkus byl Nixon rozebrán ve finální části moc rychle. Jakoby si Howard říkal: "Déle to už natahovat nemůžeme, to multiplexový divák neunese!". A to je škoda. Také se musím přiznat, že k látce a problematice nemám velký vztah. Lépe řečeno nemám tolik informací, abych se třeba v debatě okamžitě chytil a ocenil rafinovanost Frostova dotazu. Proto se teď chystám o Nixonově aféřě něco načíst a až shlédnu znovu, možná film ocením ještě o trochu více. Takto je pro mne film těsně pod vrcholem - 90% ()

kalap

Zabijete jedného človeka a ste vrahom, ale keď ich zabijete státisíce, tak ste dobyvateľ ako bol Akexander Veľký. Chybou Nixona bolo hlavne to,že ich zabil státisíce, ale nič nedobyl a Watergate, to už bol len zle urobený polievkový vývar. ()

JOHN.NY

Frost má nelehký úkol - dovést arogantně působícího exprezidenta Nixona k omluvě a doznání, které americký lid tolik potřeboval slyšet, protože před regulerním soudem se 37. prezident USA po Fordově milosti nikdy neobjevil. Oba zoufale touží po úspěchu a novém impulzu pro budoucí kariéru, avšak nakonec může zvítězit jen jeden z nich. Hlavní postavy jsou zahrány výborně, což je základ úspěchu podobných "konverzaček". Vynikající je scéna, kdy Nixon volá Frostovi večer před rozhodujícím interview ohledně kauzi Watergate. Ačkoliv se námět může zdát nudný pro někoho, Howard vytvořil napjatou atmosféru a celý film je ve výsledku politické drama jak má být a napravuje si renomé po trapné Šifře.. ()

maverick10

Uzasna konverzacka s uzasnym hereckym obsazenim a jeste dokonalejsim Frankem "Draculou" Langellou. Ron dokonale vykreslil charaktery obou protivniku a povedlo se mu i docela verohodne zachytit atmosferu (podobne jako Clooneyho - Good Night, and Good Luck) priprav tohoto duleziteho nataceni. Trojice prisluhovacu Bacon, Rockwell a MacFadyen pusobila velice verohodnym dojmem, ze by jim to uveril i sam statni navladni. Ron nam zraje jako vino a doufam, ze takovouto sklizen, budeme mit kazdy rok. ()

kagemush

Tož zábavné by to bylo ,co by ne. Je to ovšem jen příběh o vzniku jedné šou. Nic víc, nic míň. Spíš míň.-O duelantech se dozvíme leda tak prd (a když už tak poněkud povrchní formou),o době zde tolikrát zmiňované prd na druhou ,a kdo zrovna náhodou nestuduje nějakou tu politickou vědu si mohl leda tak užít ty báječné kostýmky let sedmdesátých a nepřehrávajícího Langellu s Sheenem (a dobrého Bacona, abych nekřivdil).-Když tak koukám na to hodnocení zde (k 7.8.011 82%),řekl bych ,že drtivé většině koukačů to klouzání po povrchu docela stačí k zážitku. Mě většinou taky, ale abych na konci zjistil ,že šlo vlastně o zdokumentování jednoho skvělého záběru v TV - děkuju pěkně. ()

Joe321

Velmi by mě zajímalo, jestli se vše skutečně odehrálo takto. Watergate je známá věc, i u nás bych řekl, ale o pozadí tohoto interview nebo vůbec o něm samotném už takové povědomí nepanuje (aspoň u mě). Vždycky jsem vnímal Nixona jako čistě zápornou postavu historie (asi hlavně díky Futuramě:)), ale tady jsem se na konci přistihl, že ho vlastně lituju. Těžko říct, jestli je správné, aby film vůbec takový pocit o Nixonovi evokoval. Právě tuhle otázku jsem si z filmu odnesl já. Po dokoukání jsem měl dobrý pocit (i když jsem byl právě trošku rozhozený) a zajímavá je také hudba. -"Yeah... I let the American people down. And I'm gonna have to carry that burden with me for the rest of my life." ()

M.i.k.e

další z řady výborných filmů poslední doby...je vidět,že Howard tyhle velké "retro-dramata" opravdu umí,což už koneckonců dokázal v Čisté Duši,nebo Apollu 13.Celému filmu pak jasně kraluje Frank Langella,jehož Nixon je naprosto přesný,ovšem zahanbit se nenechal ani Michael Sheen v roli moderátorského playboye,který zprvu neměl ponětí do čeho se vlatsně pouští a chvála určitě smeřuje i k vedlejším rolím (hlavně Bacon,Platt a Rockwell).Vzhledem k tomu,že sem film viděl až dneska sem ho v oscarovch nominacích trošku opomíjel,ale zpětně musím uznat,že nějakého toho plešouna by si zasloužil... ()

(mOnkey)

Tak především OPRAVDU velká poklona oběma hlavním aktérům (i když Frank Langella vyčnívá o něco víc), na nichž spočinulo nebývalé břímě, když se odvážili chopit takto odvážné látky, kde všechna tíha padá pouze a jen na jejich rámě. Komorně natočené drama s hlubokým politickým podtextem rozkvétá tak uhrančivě a svébytně, že i pokud o vládě a aféře Watergate Richarda Nixona nevíte zhola nic, ihned po projekci to bude jedna z prvních věcí, kterou se budete zabývat. Nervydrásající atmosféra zaostřuje na vypjaté dialogy mezi dvěma rivaly: Richardem Nixonem, prezidentem, jenž rezignoval na svou funkci, a odvážným britským bavičem Davidem Frostem. Veřejnost se po právu domnívá, že Nixon zadupe Frosta do země, komik nezvládne tíhu emočně silně vypjatých interview. Jenže Frost dokazuje, že je silná a odhodlaná osobnost, která dokáže vycucat z Nixona zbytek životní energie, pokud v něm ještě nějaká zbyla... A podle Nixonova odhodlání bezpochyby ano. Pro mě osobně rozhodně jedno z největších překvapení roku '08 a zároveň snímek s nemalými ambicemi stát se konstantně součástí zdejší TOP 200. ()

Morloth

Frost/Nixon je skvělým politickým dramatem, které však ztrácí ve chvílích pseudodokumentárních, neboť ty následně rozbíjí hollywoodskou konformností. Proč se tvářit jako vykladač a zachycovatel reality, když si tuto pozici sám rozbořím patosem, stylizací a zploštěním postav? Škoda. Však ne příliš velká, neboť film táhnou herci a to přímo na branku. Vše je odpuštěno. ()

Lischai

Tohle je typický film na 4*. Všechno je tam dobře, rychle to uteče, bavíte se, kamarádům byste ho doporučili - ale nezanechá žádnou stopu na duši, které by vám zůstala déle než půl hodiny po jeho skončení. Osobně mě mrzí, že se víc nepodíváme pod povrch Frosta, který celý film zůstává takovým namalovaným panákem bez pozadí. Celkově ale krásná dobovka, ideální na podívání ve společnosti. ()

Martin741

Slusna show- vlastne televizna debata medzi Frostom/Nixonom v podani dvoch hercov Langella/Sheen. Skor ako premakany vizual ma zaujalo masirovanie intelektualneho ega divakov. A to ja obcas rad. 86 % ()

Rocky88

Zfilmované interview. Nuda, mohl by si každý říct. Pravdou je, že jestli bylo něco v tomto filmu nudné, samotné interview to rozhodně nebylo. Začátek se trochu vlekl, jakoby Howard nevěděl, kam dřív skočit a kdy začít tlačit na pilu. Problém jsem měl i s Langellou, který mi (zezačátku) Nixona opravdu ani trochu nepřipomínal. Jenže ve chvíli, kdy bylo interview odklepnuto a obě strany začaly "zbrojit", vše dostalo dostatečný spád a tah na bránu, až mi to chvílemi připomínalo válku beze zbraní. Langella s Sheenem jsou ve svých rolích naprosto přesvědčiví a film bez problémů utáhnou. Jediné, co mi na této části nesedělo, byly dokumentaristické výlevy zúčastněných - to Howard podle mě trošku přehnal. Kdyby byly tyto výlevy aspoň trochu přínosné, uvítal bych je, jenže to se nestalo a spíš mi připadaly jen jako prostředek k natáhnutí filmu na požadovanou stopáž. Každopádně kvality ubírat nehodlám - ani Howardovi, ani hercům, ani samotnému dramatu. Těch pár chybek se dá skousnout. ()

shyster

Jako jeden z mála letošních filmů, které byli nominovány na oskara, se mi opravdu líbil. Vyzařuje z něho opravdový život, nejen jakási nabubřelost a snaha o získání oskara za každou cenu. Ron Howard se poučil z jiné konverzačky (Šifra mistra Leonarda) a v tomto případě nám nabízí dramatické a vypjaté dialogy, kterým nechybí šťáva. Až na pár míst, zvláště grimasy Franka Langelly, kdy jsem se dostal z filmového vytržení, mi ty 2 hodiny utekly velice rychle a musím říct, že si ho v budoucnu rád pustím znovu. ()

Petoss1

O príbehu filmu som vedel len základné črty. Interview moderátora s bývalým prezidentom Nixonom. O afére Watergate viem len veľmi málo vecí a napriek tomu ma tento počin zaujal. Ron Howard natočil inteligentný film s témou, ktorá by sa dala urobiť oveľa nudnejšie. Toto bolo podané formou, pri ktorej som žiadnu nudu nepociťoval. Hlavnú zásluhu má na tom herecký koncert Langellu a Sheena, ktorí nielen zahrali bravúrne a ktomu všetkému sa na svoje reálne podklady aj podobajú. V záverečnom rozhovore ma samozrejme najviac dostala posledná otázka, pri ktorej to prezidenta poriadne zasiahlo a bolo vidieť tú jeho bezmocnosť a potupu. Oscarové nominácie sú oprávnené. 83% ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)