Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

moviesfan

Musím říci, že žánr drama má v poslední době silné zastoupení. F/N mezi ně rozhodně patří. Sledovat napínavé rozhovory mezi Frostem a bývalým prezidentem USA, který nebyl ve své funkci slušně řečeno čestný, je zážitek. Film je kvalitně natočen. Děj filmu jsem doslova hltal. ()

m.krudenc

Velký zážitek. Z duelu Frost vs. Nixon sice vítězně odešel Frost, na plátně však můžeme za vítěze považovat dokonalého Franka Langellu. Frost vs. Nixon je báječný herecký koncert, opravdu stojí se na něj podívat. ()

jahol

Brilantní politické drama. Herecký výkon Franka Langelly v roli Nixona vám vyrazí dech. Atraktivnější mladší brácha Good night and good luck, thriller, kde se napětí dosahuje maximálně prasklou žárovkou, vynikajícím soundtrackem (je to opravdu motiv z Fontány?), bez jediného výstřelu, v ostrém, několikaetapovém intelektuálním souboji. Obě hlavní postavy jsou neschematické, prokreslené do hloubky, zkrátka lidské (opět se mi Nixon líbil víc). Jednoznačně silnější zážitek než z konkurentů rovněž nominovaných na Oscara 2009 (Milionář, Benjamin Button). Při zpětném hodnocení stojí za to si prezentaci postavy Nixona ve filmu zkonfrontovat se současnou českou politickou realitou. ()

Suzie05

Nixon je týpek a v mých očích už nemůže ani stoupnou výš. Takový sympaťák, jak mohl Sam Rockwell tvrdit opak. Vote for Nixon! ()

Marek1991

Dlhá konverzačka s pre mňa nepríjemným stvárnením a o celkom nezáživných veciach. Šou ani náhodou, pútavé nie, len zachytáva veľa bočných udalostí a faktov. Na toto treba mať nervy a treba poznať históriu, ale ani tak vám nezaručujem, že sa vám to bude páčiť, napríklad ako mne. ()

Revanx

Howard sa po podpriemernom, ale zato veľmi úspešnom, The Da Vinci Code rozhodol pozrieť na tvorbu jedného z najslávnejších interview všetkých čias. A treba povedať, že sa k novému projektu postavil tou správnou stranou. Celý film má pseuododokumentárny nádych, pričom za jeho najzaujímavejšie časti považujem okamžiky, keď priami účastníci spätne hodnotia niektoré udalosti. Je nutné poznamenať, že kým sa dej drží uveriteľných a reálnejších udalostí, pôsobí silnejšie a práve ono odpútanie od toho uveriteľného spôsobuje istý úpadok v poslednej štvrtine filmu. Tento pokles je však vykompenzovaný predstaviteľmi dvoch hlavných úloh, ktorí počas celého filmu predvádzajú neuveriteľný herecký koncert. Hlavne Langella je vo svojej role tak presvedčivý, že i ja- človek, ktorého zaujíma prezidentovanie skutočného Nixona, som si mal problém v niektorých momentoch vybaviť ako ten reálny Nixon vyzerá. Čo viac povedať? Frost/ Nixon je kvalitná dráma, ktorá síce niektorých môže nudiť svojou témou, avšak pre druhých sa môže stať napínavým filmom, ktorý zhltnú na jeden dúšok. ()

F.man

Velmi dobré politické drama podle skutečné události s (možná) oskarovým Frankem Langellou. Rourek se může třepat, Oskar bude o šourek... That Jack Kennedy, he screwed anything that moved. He had a go at Checkers once, and that poor bitch was never the same after that. ()

curunir

,,TÚ ŽENU BY STE SI MAL VZIAŤ." ,,ÁNO. JE KRÁSNA, ŽE?" ,,DÔLEŽITEJŠIE JE TO, ŽE JE Z MONAKA. NEPLATIA SA TAM DANE." __ Pri sledovaní tohto filmu som sa ho snažil porovnávať Langellove herecké kreácie s tými Hopkinsovými zo Stoneovej verzie Nixona. Je síce pravdou, že tematicky si filmy veľmi podobné nie sú, Nixon je prevážne zo zákulisia, kým Duel Frost/Nixon sleduje verejné vystupovania amerického prezidenta, je však výborne vidieť ako si obidvaja predstavitelia dokonale naštudovali postavu. Zvlášt potom Langella si v interview-ovej časti dokonale osvojil Nixonovu mimiku, pohyby a gestikuláciu a keď som mal možnosť vidieť ukážky zo skutočného interview, tak sú častokrát takmer identické. Z filmu Duel Frost/Nixon by si však pozornosť zaslúžil tiež dobre hrajúci, no akosi menej povšimnutý Michael Sheen. Ocenil by som potom jeho občasný dokumentárny charakter, ktorý mu dodáva na ešte väčšej realistickosti, taktiež pekne znejúcu Zimmerovu hudbu a samozrejme dynamický strih vďaka ktorému snímka postupom času veľmi dobre vygradovaná. Film mi síce svojím skromným spracovaním nevyrazil dych, rozhodne mu však nemám čo vyčítať. ()

Kryton

Velké překvapení! Z oskarových dramat je Howardův počin ten, který mě nejvíce upoutal a zaujmul. Dvojice Langella a Sheen hrají excelentně. Těmto pánům by slušel oskar. ()

kikuka

George Cloony si podal McCartyho, a teraz tu máme hranú verziu rozhovoru showmana Frosta a prezidenta Nixona. A klobúk dolu aj tu a teraz. Frost/Nixon si udržiava pozornosť diváka až do samého konca, hoci je jasné, ako to celé dopadne - aspoň na tej "profesionálnej" úrovni. Čo však napokon zaváži viac je práve "ľudský" aspekt celého diania, z ktorého veľký Nixon vychádza ako starý unavený muž. Frost/Nixon z tohto hľadiska nie je ani tak politická dráma, ako ukážkový súboj dvoch ambicióznych mužov, z ktorých jeden kedysi robil veci, o ktorých si nie je (nebol) celkom istý, a druhý jednu takú robí teraz. A obaja si až následne uvedomujú ťarchu svojej voľby, no ako muži to nepripustia bez ľúteho boja. A aj keď zvádza porovnávať s Good Night and Good Luck (sama nie som výnimka ;), nemyslím, že je to celkom na mieste-GNaGL sa pohybuje v rámcoch politickej drámy typickej pre 1970´ o odkrývaní "niečoho zhnilého" v demokratickej spoločnosti, pričom štylisticky sa drží obdobia o dvadsať rokov skôr, pohráva sa s dokumentárnym a inscenovaným, keď ich v konečnom dôsledku stavia naruby (atď). Frost/Nixon je, tuším až na pár záberov, hraný, a hoci v prvom pláne sa zaoberá otázkou politickej zodpovednosti prezidenta, jeho cieľom nie je ich odhaľovanie a usvedčovanie, ako skôr priznanie si osobného zlyhania. Čo do štýlu - je voľnejší. ()

Krt.Ek

Myslím, že Howard vytěžil maximum. Alespoň co se mé osoby týče. :-) Nečekal jsem totiž, že se film reflektující aféru Watergate, čili aféru, o niž jsem před zhlédnutím neměl téměř žádné ponětí (a o kterou jsem se nutno podotknouti, nějak nestaral), stane jedním z nejpodnětnějších politicko-dramatických snímků, které jsem za svou diváckou kariéru viděl. Bravo, bravisimo patří především Franku Langellovi ztvárňujícího Richarda Nixona. 75% ()

Z0oMb3E

Nikdy som nebol fanúšik žurnalistiky. Neznášam americkú politiku. Nezaujíma ma to, že sa niekto odbavuje tím ,že druhého odpočúva. No čo sa tíka filmu, Ron vie natočiť film o tom, že niečo sa podarí len tak-tak, že všetko sa vyvŕbi posledný deň. Osobne som od filmu nič nečakal, nič som nedostal. Spočiatku som neznášal ten úsmev, ktorý v začiatkoch filmu nahadzoval Michael Sheen. No postupne ako snímok a súboj napredoval (a to mu skláňam poklonu) sa ukázal ako pán herec, keď v ňom bola bezradnosť doslova čitateľná, ale to je asi tak všetko. Obaja (vlastne všetci) herci nemohli ukázať nič, jednoducho nebolo kde, keďže to je film o rozhovore. Pre tích, ktorých zaujíma politika, či žurnalistika si možno prídu na svoje. U mňa film na ktorý sa už nepozriem. 3* sú až až. ()

SaNcHeZ_cz

Mráz na zádech. Není lepšího popisu tohoto úchvatného Howardova díla. Herecký koncert, který se po úvodní hodině přetaví v souboj dvou charakterů, při kterém divák cítí každou ránu. Skvělá atmosféra, špičkové zpracování a napětí, které Howard drží celé dvě hodiny bez toho, aniž by ani na moment ustoupil. Když k tomu připočteme prvotřídní herecké obsazení, je Frost/Nixon z premisy nezajímavým ale ve výsledku naprosto dokonalým politickým snímkem, čerpajícím hlavně ze samotného děje, bez potřeby sebeúčelných zbytečností a monumentálních scén. Ta opravdová monumentálnost se tu totiž odehrává na ploše jednoho obývacího pokoje. ()

MartinezZ

30.1.2011 ~ Co znamená pojem "Aféra Watergate" a kvůli čemu vznikla předpokládám ví zhruba obecně každý starší dvaceti let a nežijící kdesi v lesích vychováván vlky a veverkami. Ať už bylo cokoliv jakkoliv, provalilo se to a tehdejší prezident kvůli tomu opustil úřad. Opouštět se mu jej nechtělo a ještě méně se za své činy omlouvat. ~ To, že se ovšem Richardu M. Nixonovi za aféru kolem nelegálních odposlechů, korupce, úplatkářství a dalších běžných volnočasových aktivit nic nestalo a ještě navíc dostal od nastupujícího prezidenta absolutní milost, se části Spojených států moc nelíbilo. A v tu chvíli vycítil moderátor a showman David Frost příležitost, jak se zviditelnit a vrátit svoji kariéru k dřívějším vrcholkům. Vyzval tak Nixona k debatě před kamerami. ~ Ten zpočátku odmítal, jelikož měl ale stejné pohnutky jako Frost, tedy dostat se znovu do centra dění a očistit svoji pošramocenou reputaci, přijal Frostovu nabídku s vědomím, že on, řečník prezidentských kvalit, roznese známého, ale nijak zvlášť úspěšného moderátora, na kopytech. Šeredně se ovšem zmýlil a co zprvu vypadalo jako procházka růžovým natáčecím štábem, vyústilo v něco, čemu věřil málokdo a o to větší to byl pro Američany šok a úleva. ~ Je fakt, že v našich končinách nejsou prohřešky amerických politiků nijak zvlášť důležité a málokdo se o ně stará. A ač je mi politika ukradená, tohle byl zajímavý snímek, přestože se něco doopravdy začalo dít až cca. hodinku po začátku filmu. Pak teprve děj začal nabírat grády. Michael Sheen si roli sice užíval, ale nijak zvlášť mě neohromil, zato Frank Langella jakoby místy z oka Nixonovi vypadl a jeho roli jsem mu "žral". Až na relativně pomalý rozjezd a trochu divné odevzdání se tváří v tvář důkazům, nemám moc co vytýkat. I tak jde ale z mého pohledu o něco, co už podruhé vidět nemusím, příjemný průměr. ()

snoopik

použitá hudba v traileru který běží teď v kinech mě uráží. Je trapné jak se snaží hudbou od Clinta Mansella aby to působilo napínavě. Film až tak napínavý není a divák je tak oklamán ://// ()

CBD

Frost/Nixon rozhodně není suchopárným životopisným filmem obhajující určitá rozhodnutí a odhalující stinné stránky kontroverzní osobnosti. A překvapivě ani nejde o zamotané špionážně politické drama či o hraný dokument – i když prvky obojí v nepřímém podání objevíte. Frost/Nixon je souboj. Souboj o to, kdo se udrží na výši nebo se vyšvihne zpátky či spadne na to nejhlubší dno. Souboj dvou povah, nikoliv souboj na život a na smrt a právě absence jakéhokoliv násilí (či dokonce podrazáctví!) paradoxně tento souboj obohacuje a dodává mu ještě větší hloubku. Duel Frost/Nixon je precizní filmařina s dokonale vystavěnou kompozicí záběrů, absolutně nerušivým střihem a skvěle sedící nepodbízivou hudbou. Od takového filmu neočekáváte napětí, ale přesto je to právě tento prvek, jenž vás bude spolehlivě nutit po celé dvě hodiny nespouštět oči z obrazovky. Příjemná retro atmosféra připomíná Fincherova Zodiaka a herecké výkony – především ty dva “hlavní“ ve vás zůstanou hodně dlouho. Martin Sheen a hlavně Frank Langela dávají do svých rolí všechno a i režisér si je vědom, že tento film je v prvé řadě o nich dvou. Nechci spoilerovat, ale tak vynikající ukázku herecké chemie jako v telefonickém rozhovoru (jenž by se dal s nadsázkou označit i jako vrchol celého filmu) jsem neviděla snad od rozhovorů Starlingové s Lecterem v Mlčení Jehňátek. Vytýkat tu toho mohu opravdu málo – snad jen určitou figurkovitost některých vedlejších rolí, které jsou zameteny do pozadí a tak neodvádějí pozornost od dvou hlavních aktérů. Vlastně ani to není špatně.A tak se vracíme k základní otázce: Proč by vás měl zajímat film o rozhovoru s ex-presidentem USA? Protože za to stojí ty dvě hodiny života obětovat....9/10 ()

mysiak

Fantastické zobrazenie jedného dlhého rozhovoru...bol som uchvátený filmom a jeho dusnou jednoduchou atmosférou, vynikajúci Martin Sheen a Frank Langella..z môjho pohľadu ako človeka, ktorý nepočul originálne rozhovory..nadpriemerný zážitok, ktorý som si dokonale užil..vynikajúci film ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)