Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

BohušdK

Na tento film jsem se díval s tím,že se kouknu na fakt dobrý film,jelikož jsem předtím věděl, že byl nominovaný na nejlepší film roku 2008 americkými akademiky. Ze začátku jsem byl mírně zklamaný. Vlastně ne mírně, vlastně úplně až jsem místy myslel že to vypnu a nikdy se na to nedodívám,ale nedalo mi to a na film jsem se dodíval a musím uznat, že jsem udělal dobře. Rone jen tak dál... ()

dražis

Čekal jsem větší psycho válku a ne tolik popisu, ale asi se toho moc v rozhovorech jednoduše nědělo, tak to dost dobře ve filmu udělat nešlo.Ale i tak závěr, když se Nixon vařil ve vlastní štávě byl ztrhující. Počin, kterej má kvalitu.A Frank Langella hrál skvěle. ()

sidcom

Takřka dokonalý film, už ani nevím kdy jsem se u konverzačního politického dramatu tak skvěle bavil. Stojí a padá především na hereckých výkonech dvou hlavních představitelů, Franka Langelly a Michaela Sheena, mezi nimiž to opravdu jiskří. Zejména Langella je jako Nixon naprosto přesvědčivý, fyzicky není opravdovému Nixonovi nijak zvlášť podobný, ale přesto vás dokáže přesvědčit že opravdu JE Richard Nixon, působí "Nixonovitěji než opravdový Nixon" což se mi jen potvrdilo při shlédnutí "opravdových rozhovorů" v DVD bonusech. Frost s jeho neodolatelným americkým úsměvem od ucha k uchu (který sundavá skutečně jen v nejvypjatějších momentech) je mu zdatným parťákem, je zábavné sledovat jak se moderátor "zábavných televizních soutěží" proti Nixonovi v debatách totálně nechytá, asi jako kdyby jste posadili do křesla proti sobě Václava Klause a Pavla Poulíčka (chybějící charisma a úroveň obou nechme stranou) a konfrontovali je v debatě o zahraniční politice. Pro mě jednoznačne 5* ()

Plague.

Opět jeden z filmů, který je formou přímo na 5*, Langella hraje výborně, dokonce se naučil všechny významné znaky Prezidenta Nixona, ale přeci jen mu příliš podobný nebyl. Veškeré aspekty zpracování filmu (režie, kamera, herci, výprava, hudba) jsou opravdu vynikající. ALE film je na mne příliš dlouhý (hlavne jeho první polovina postrádá spád) a jako neameričan nedokáži pořádně jeho dějovou hodnotu ocenit, bohužel. ()

Blazis34

Film Duel Frost/Nixon je velice dobře natočené drama, ve kterém dvě hodiny probíhá konverzace amerického prezidenta a populárního moderátora Davida Frosta. Z počátku jsem se trochu nudil, ale jakmile začala debata, která se nesla v mrazivém duchu, zpestřil jsem. Chválím zachycení právě té mrazivé politické nalády a myšlení a předvídavost jednoho člověka, který svými otázkami, zcela změní postoj prezidenta v určitých situacích, které prožil za doby své vlády. Dochází i k šokujícím prohlášením o které se právě moderátor snažil. Ještě bych vyzdvihl skvělé herecké výkony obouch chlapů v hlavní roli. Hodnotím na 70%. ()

EVIM

V první řadě smekám pane Langela. Ty tři hvězdy především za něj. Jinak tato " rekonstrukce" by slušela spíš dokumentárnímu filmu. Na hraný film to bylo takové neslané, nemastné. ()

xSxEx

uf ... nevim jestli me to rozsekalo, nebo pohorsilo, nebo co... ale predstava, ze to tak bylo a neni to jen smysleny usa filmek... takze za ***** za vse muze samozrejme zaver.. ..pulku filmu litujes jedno a pak druheho ()

Filousik

Bohužel tahle interpretace skutečné události je poněkud ospalá. Mnohem lepší je podívat se na původní rozhovor. ()

nikkittka

Brilantní.Tutově jeden ze tří nejlepších Howardových filmů a skvělé ospravedlnění se z příšerných adaptací Dana Browna,kterým se snad pro příště vyhne.Duel Frost/Nixon je precizně gradované,famózně zahrané a stoprocentně účinné drama,které v celé kráse ukazuje sílu slova,která může i z tak malého filmu udělat velkou událost.Velmi málo doceněný film. ()

Stanmi

Duel Frost/Nixon je film na který jsem byl celkem natěšený, bohužel po shlédnutí filmu mé nadšení poměrně odpadlo. Byl jednou jeden anglický televizní moderátor (no spíše bavič) David Frost (Michael Sheen), který se rozhodl natočit rozhovor s bývalým prezidentem Richardem M. Nixonem (Frank Langella) s cílem probrat s ním všechny jeho kontroverze. Jenže žádná televizní stanice s tím nechtěla nic mít a tak se chudák Frost zadlužil, přesto svůj vysněný projekt natočil a dosáhl úspěchu. Tak začnu nejdříve s klady, tvůrcům se podařilo celkem přesně vystihnout dobovou atmosféru 70. let a celkově za řemeslnou stránku filmu patří týmu režiséra Rona Howarda pochvala. Stejně tak lze zatleskat výkonu Franka Langelly, který svou roli zvládl opravdu mistrně. No a teď k těm záporům, obecně mi nevadí pomalu plynoucí filmy, ale tady jsem prostě několikrát vyloženě nudil, ale říkal jsem si, že se to s postpem času určitě zlepší. Jak už název filmu celkem jasně říká, pomyslným vrcholem filmu má být verbalní souboj mezi Frostem a Nixonem. Jenže po většinu těchto interview jen posloucháme monolog Richarda Nixona a příhlížení Davida Frosta, ze kterého tvůrci udělali tak trochu nýmanda, který celou dobu jenom čučí a vzchopí se až před posledním rozhovorem, takže onen proklamovaný duel má jen pár minutek (v reálu samozřejmě byl pan Frost mnohem schopnější).Chápu tvůrce, že chtěli ukázat počáteční Nixonovu převahu, ale poté měli zvolit jiný název filmu.Frostova postava mi tak k srdci příliš nepřirostla, protože je zde zobrazen jako žoviální playboy, který se svému sokovi nemůže intektuálně měřit. Stejně tak mi není jasná úloha Rebecy Hall, která v zásadě na film nemá žádný vliv (i když je zase zdrojem jednoho povedeného vtípku od Richarda Nixona) a působí tak jen jako hezká tvářička, naštěstí dojem zlepšuje trio Bacon, Platt a Rockwell ve vedlejších rolích.. Duel Frost/Nixon je tak pro mne filmem, který měl velký potenciál, který se však ztratil v okamžiku, kdy se tvůrci rozhodli, že nechájí jednoho z nich mít mnohonásobnou převahu nad tím druhým až do závěrečného kola (inu jako v boxerských filmech), jinak to mohl být docela zajímavý verbální souboj. ()

Aniki

Stejně jako některé recenzenty přede mnou, ani mne tento snímek vlastně ničím neoslovil. Podle skutečného souběhu událostí? to možná ano, ovšem naprosto nudné až zbytečné? to rozhodně. Amerika se ráda nechává koupat ve vodách komářích, z kterých se nabubřele tvoří ty velbloudi. Filmy pojednávající o "průser gejt" jsou povětšinou fajn, přibližují divákovi pár interních detailů, o kterých třeba neměl ani tucha, jenže podružné vyvolávání dávno zhynulých duchů tímto absurdním a nudným rozhovorem snad nemohlo zajímat nikoho ani v USA. Respektive si pak všeci sledovači tv obrazovek museli odplivnout a vynadat si, že takto zbůhdarma mrhali svým drahocenným časem. Přesně tento pocit jsem měl po skončení této blbosti i já. Dal bych možná dokonce odpad, však taky ty dvě hvězdy s odřenýma ušima přičaroval zas a jenom výbornej Langella, kterej by se ovšem jistou podobou, více než na Nixona, hodil pro ztvárnění Putinova ministra zahraničí Lavrova. ()

DonBraso

Co zde vlastně moc psát z duelu,který má jasnýho vítěze už z nadpisu:)Jasně ,stačilo jen o tom to natočit a vlastně z vcelku tuctového rozhovoru se stala velmi příjemná pochoutka,kterou si nejvíc smlsnul samotný Frank Langella.Díky němu film je filmovější.Michael Sheen my připadal jak kdyby spíš vypadal jak mladší Jack Nicholson zjevem a nevím proč.Asi už blouzním.Začátek k osudnému duelu nepospíchá a dělá dobře,protože zas tolik času si jedno kecáníčko o tom,že tebe si podám a já na tebe vytáhnu něco o čem nevíš je i chvilkový nápínák v podobě herce vs kamera,což je silný tahák  .Popravdě by mě i zajímalo jak vypadal skutečný rozhovor z nějakého záznamu.Herecká špička s dobrou kamerou a pro někoho i slušný nákop do prdele jedný USA Watergate mytologie jako tisíc dalších. ()

Neth

Rozhodně nemá cenu opakovat tu již řečené a to, že Frank Langella hraje vynikajícně a že se jedná o neskutečně zajímavé a skvěle natočené konverzační drama. A fakt že to pravda je. A nebojím se říct, že Duel Frost/Nixon může zaujmout skutečně kohokoliv - a to je vzhledem k tomu, že se jedná o politický film, dosti úctihodné. Duel Frost/Nixon zkrátka nenudí, ale jak jsem se bála, že bude...:o) ()

mouzi

neni to film pro kazdeho a nejspis neni na jedno zhlednuti.. napodruhe bude urcite lepsi.. Frank Langella je neuveritelny, ten to snad ani nehral.. klanim se ()

FiFoo

Další Howardův "true story" film, kterému nemám problém dát 5 hvězd. Vycizelovaný duet Langella/Sheen dává nahlédnout skrze záhyby kůže v obličejích do tu více, tu méně, ale vždy perverzních světů politiky a telvizního entertainmentu. Kromě toho, že by tenhle film měl běžet v nekonečné smyčce ve všech tuzemských vládních a parlamentních budovách 7/24, tak bych ho moc rád viděl jako divadelní hru. Ještě komornější, ještě vypjatější, ještě jiskřivejší dialog o kostlivcích jakožto souboj o přežití. Ufff, ten moment, kdy si Nixon á la Langella uvědomí, že tohle je konec jeho nadějí na návrat atedy celé jeho politické kariéry, to bych chtěl vidě z první řady. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)