Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

Johny M.

Odvážnej počin v dnešní době natočit snímek s lookem tak 25 let starýho hororu! 70ti-minutovej rozjezd směřující k 10ti-minutovýmu strhujícímu finále... ale rozhodně se vyplatí si počkat. Nečekaný a milý překvapení [4.5*] ()

helraiser

V tomto případě se jedná skutečně o malý hororový zázrak v dnešním světě kde převažují remaky. The House of the Devil je mimořádně napínavá podívaná a podle mě jeden z nejstrašidelnějších hororů posledních let a naprostá špička minulého roku. Fandové atmosférických hororů a subžánru strašidelných domů mohou výskat a skákat radostí jelikož se jim do rukou dostal opravdu výborný zástupce žánru. Pro diváka a fanouška moderního hororu zvyklého na děj rychle plynoucího dopředu plného laciných lekaček, které divák často uhodne dopředu je tento horor úplným peklem a to doslova. Film se totiž ubírá ke svému konci pomalým tempem, atmosféra je budována pěkně pomaličku dlouhými záběry doprovázena tísnivou hudbou což samozřejmě není pro každého. Jedná se opravdu o naprosto úžasnou podívanou, které nelze téměř nic vytknout, co se týče té části odehrávající se v domě tak vůbec nic a satanistický rituál na konci už je jen třešničkou na dortu. Žádný hororový fanda by si neměl nechat tuhle hororovou exkurzy do 70. a 80. let utéct, stojí totiž opravdu za to. ()

muskcz

Paráda, přesně můj šálek čaje. Příjemné žánrové osvěžení v dobách, kdy hororu vládne klišé a brutální naturalistické scény od 10. minuty filmu nejsou žádnou výjimkou. Bohužel masy dnes slyší na něco jiného, svědčí o tom celkové hodnocení tady i na IMDb. Na protest proti tomu dávám 100%, chci víc takových filmů. :) ()

foundation

Kaslem na to ze to ma byt retrohorror v style 80 tych rokov. Toto sa proste nerobi. A nerobilo sa to dokonca ani pred tymi 30 timi rokmi. Jedna vec je ze podobny stylovy horror asi naozaj nemoze resp. ani nechce byt natoceny bez nejakeho toho logickeho lapsusu pretoze ak by sa hrdinka chovala racionalne vlastne by nebolo moc co tocit :D. Ale urobit z divaka totalneho debila tymi poslednymi minutami tak to nesiem velmi tazko. Atmosferu si to buduje paradnu skoro od zaciatku a ten old feeling je velmi prijemny. V samotnom dome je atmoska potom naozaj skvela nenapadne ale sebaisto postupne gradovana ku koncu aj ked sa nejednalo ani tak o ten pocit strachu ale skor akehosi ocakavania. Hoci vela ludi moze mat problem prave s touto castou kedy sa vlastne cely film nic nedeje, ja som si ju vychutnal najviac pretoze ten kto to tocil to proste natocit vedel. Akonahle sa spustil ten zaver resp. jeho zaciatok vyzeralo to uz absolutne vynikajuco a ja som sa opajal tym ze som konecne narazil na nieco poriadne. No a teraz to pride. SPOILER. Absolutne fatalny error nabehol v momente ked sa vysokovana, poloomdlievajuca Samantha oslobolia zo vsetkych put naraz, dokazala zlikvidovat celu satanisticku rodinu a nakoniec si vpalila gulku do hlavy. Ako je vidno ludia su zrejme daleko odolnejsi ako sme si mysleli pretoze vsetko nakoniec dobre dopadlo. KONIEC SPOILERU Nech sa na mna nikto nehneva ale toto je proste privela. Zbytocne to zhadzovat ale nebudem pretoze velku cast filmu som si uzil. Opat sa to pohybuje okolo tych 70 percent co je v tomto pripade strasna skoda pretoze to malo nabeh stat sa jednym z najlepsich horrorov ake som za poslednu dobu videl. ()

..Anya

Nemám nic, ale opravdu nic proti filmům z 80.let, když jsou dobře udělaný. Jsem ochotná uvěřit tomu, že ta tísnivá atmosféra tam během celého filmu někde byla. Co se mě týče, tak se před mým stoickým uzívaným klidem schovávala v nějakém temném koutě odkud nevystrčila ani ocásek. Ale co je moc to je moc - buď to nebo mám na horory přehnaný požadavky (což asi mám). Kdyby se dala nudnost tohoto filmu rozkrájet, tak vám zbyde přesně 10 ti minutová stopáž, kdy se něco stane. A ne jen tak ledaco, ale NĚCO, co nemá ani hlavu ani patu, ať už je to postavený na jakýkoli pověře nebo HOAXU z té doby. Pardon, ale natočit hodinu filmu o tom, jak slečna hlídačka chodí nahoru a dolu po schodech, bych zvládla taky a s o dost stylovějším dobovým účesem hlavní představitelky. Nikdy víc. Fíha.. ()

kersten

Škoda, že sa začalo dačo diať až posledných 20 minút. Inak celý film nuda, aj keď miestami bola napätá atmosféra a zľakla som sa aj pri odhryznutí z pizze, ale to na kvalite filmu nič veľkého nepridalo ()

Al44...

Původně jsem si myslel, že koukám na nějaký velmi starý hororový kousek - jaké pak bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že tento plánovitý retro film byl natočen v roce 2009. Toto se určitě povedlo, stejně jako docela dost vydařená atmosféra podivného domu. Škoda jen, že je tematika filmu tak moc profláknutá a příběh jako takový nepřináší nic nového. Dávám lepší 3*. ()

denisavary

Snad nikdy jsem neviděla horor tohoto typu...celou dobu jsem byla napnutá a čekala jsem hrozný "věci"...ty ale nepřišly a já se i tak bála jak malá holka....Už jen kdy se ta slečna procházela se mi propotilo triko.. ()

Hulk Hogan

Úžasně stylovej horor s nádechem 70. let. V úvodní hodině se nestane snad nic vysloveně děsivýho a přesto film svou působivou atmosférou tlačí diváka do sedadla. To považuju u hororů za největší umění a tady je ho určitě dosaženo. Jen ten konec mohl bejt o něco lepší... ()

Ondr@932

Celkem dobrý horor s dobrou hororovou atmosférou, ale zklamalo mě to, že to bylo natáčeno tak nějak divně. Na to, že je to film z 2008 tak jsem čekal normální styl filmu současné doby, ale ono to bylo natáčeno jak 80 let i když je pravda, že příběh je o 80 letech, ale nemuselo to brát tak úplně doslova. Škoda ... 60% ()

ShirleyS.

To, že sa prakticky až do finále okrem znepokojivých drobností nič nedeje, by som odpustila, ale absolútne nehororová koncovka plná klišé ma nepresvedčila o ničom. ()

Kadas97

Hrozne nudných 80 minút z 90. Hodnotenie však nechám priemerné lebo celý film sa nesie v duchu oldschool a takým filmom proste neviem povedať nie. Posledná štvrťhodinka doháňa v akcii zanedbaný zvyšok stopáže, ktorý však napínal divácke nervy na prasknutie. To napätie s otázkou, kedy sa začne niečo diať však nehodnotím pozitívne lebo ho prerušovali hluché miesta, čiže sa minulo účinku. 5 z 10 ()

Kingjiri

Co se týče dobový atmosféry a autenticity 80. let je tenhle biják zvládnutej naprosto bravurně. Od titulků přes hudbu až po kulisy nebo menší záměrný vady na obraze. Kdybych nevěděl, že je z roku 2009 fakt bych si myslel, že koukám na dobovej film. Osmdesátkám odpovídá i jednoduchej a poměrně předvídatelnej příběh, což v tomhle případě neni uplně na závadu. Jediný, co bych změnil, je počáteční proklamace "dle skutečné události", která veme v ačknim finále za svý. To by se totiž muselo zustat jen u divnejch obyvatel opuštěnýho domu a záhadnejch zvuků nebo nálezů v baráku. Napětí pak nejlíp funguje někde uprostřed, kde hrdinka běhá po baráku a snaží se všemu přijít na kloub, v těhlech chvílích šlo o příkladnou hororovou napínačku. Za skvěle povedenej feeling hororovejch bijáků 80. let a příkladně napínavý momenty přihazuju čtvrtou hodně slabou hvězdu. ()

bakeero

Hned od úvodu vás těší skvělá retro atmosféra 70. let. Postupem času pak čekáte, kdy se začne něco dít. A ono nic. Posledních pár minut to nezachrání a jelikož atmosféra předešlého není hutná, tak si po pár hodinách nejspíš ani nevzpomenete, že jste nějaký House of the Devil viděli. Škoda, vypadalo to nadějně. ()

vikino1

Tohle je přesně ten tip hororu co se člověku dostanou pod kůži. První hodina filmu je čekání na něco špatného v kombinaci s nepříjemnou hudbou a cizím prostředím, konec se trochu rozjede (nečekejte moc Gore efektů). Závěrečná myšlenka konec jen vylepšila. Jen mě překvapilo, že kočka jde někoho hlídat a ani ji celej film nezajímá, koho to v cizím domě vlastně hlídá... ()

filipes.lu

Pro mě naprosto nepochopitelně přeceňovanej horor. Nejenom, že se 85% filmu nic neděje a divák tak musí sledovat a trpět nad tanečky hlavní postavy s volkmanem za kraťasama, ale ani finální scéna, která by v rámci čekací doby měla bejt božská, se mnou nehla. Chápu stylizaci filmu do let osmdesátých, ale tímhle pokusem by se i v tehdejší době asi nevyznamenali. Hlavní hrdinka by za svůj výkon měla nárok leda tak na malinu, ale ne zlatou, nýbrž obyčejnou chcípáckou malinu, zabalenou do utěrky a rozmlácenou o kuchyňskou linku do podoby džemu. Její přesvědčivost, kdy padá omámená ze zvuků zamčeného pokoje do mdlob je tak věrohodná, jako výraz mýho psa, kterej na mě čumí u večeře a dělá, že ho ábsolutně nezajímá, čím se cpu, ačkoliv by mě nejradši sežral i s talířem dohromady. Odpad nedávám jenom kvůli průměrnýmu závěru, kterej nebyl vyloženě sračka, ale příjemná krvavá oddechovka po hodině a čtvrt mučení a práce s nudou, bohužel ale jedna vlašťovka, která se navíc podobá na n nedomrdlýho vrabčáka, jaro nedělá. Za úplnej konec bych je ovšem všechny ostříhal podle hrnce, aby trpěli, protože to bylo zbytečný a happyend v předložený formě byl žádoucí jak rozlitý kafe v klávesnici. Totalní zklamání, už jenom podle zdejšího hodnocení. ()

nwx

Nevěřil jsem, že to není film ze 70., 80. let. Dokonalá iluze. Dokonalá (po dlouhé době konečně "nemoderní" perfektně fixovaná) kamera. Barvy, zvuk, hudba, účesy, oblečení, scénář, děj, provedení, dokonalá hlavní role. Snad to i točili na dobový filmový pás, to zrno, zvuk, celkový feeling. Budovaná atmosféra, jako v mém oblíbeném The Changeling (ale ten je opravdu dobový - 1980). Smekám pánové. Umění. Sem se choďte vy ostatní rádoby autoři horrorů učit. Tedy .... až po akční scény, kdy šlo do tuhého. Tam začal amaterismus. Ti West akci neumí. Buduje napětí dokonale, pak film ale nepovedenou akcí pošle do kytek. Škoda. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse