Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

noriaki

To si takhle rozpoutáte dvě světové války, rozboříte půl Evropy, pošlete pár miliónů lidí do vyhlazovacích táborů a najednou vás každý nenávidí. Dějiny jsou složité. A čím jsou zobrazované události čerstvější, tím jsou složitější. Habermannův mlýn se snaží o odstup, aniž by rezignoval na emoce. V konečném důsledku ovšem v obou případech selhává. Scény Německé okupace jsou ledabyle vygradované a bezkrevné, závěrečná pasáž je naopak přehrocená a vzhledem k ději nedává osud Habermanna smysl. Juraj Herz se naštěstí oklepal z hrůzostrašné T.M.Y., vzpomněl si na staré časy a za štědrý rozpočet natočil rozmáchlou historickou fresku, v níž převládla forma nad obsahem. Za působivost vděčí převážně výpravě, skvělé hudbě a hercům. Ben Becker zahrál parádně, stejně tak Karel Roden. Vzhledem k nedávným událostem bych řekl, že Jan Hrušínský to sebestředné vypočítavé hovado snad ani nehrál. ()

Maagggdddda

Ten film má super režii, kameru a hudbu, jenže ze začátku-první polovinu-mě moc nebavil. Nakonec se z něj ale vyklubal český nadprůměr (ovšem na Protektora nemá). Udrží diváka v napětí, ale chvílemi je patetický, snaží se o velkolepost, a ke konci trošku hraje na city (a to ve prospěch Němců). Dost mi vadilo nadabování německých herců, chvílemi fakt nelogické. Nakonec z filmu vyplývá, že jsou svině jak Češi, tak Němci. A mimochodem, opravdu byl Habermann tak bezchybný? ()

Krustyburg

Juraj Herz nám chtěl ukázat, že chování našinců při odsunu Němců se nedá odbýt heslem: "Taková byla doba", tedy že motivy při odsunování byly různé (různě nízké), zejména nakrást si co nejvíc na náhle bezbranných Němcích a celkem hezky nám Čechům ukazuje jak umíme převlékat kabáty. Nicméně tím ale klady filmu končí neboť "síla" (to je v tomto případě notně nadsazené slovo) filmu je pouze v jeho závěrečných scénách -- samotný film dokonce začíná závěrečnou scénou. Když se děj následně vrátí do roku 1937 a divákovi se ukazuje jak šel běh dějin až do r. 45, tak se publikum právem nudí. Žádná dramatizace a děj plyne jaksi překotně -- postavy a jejich charaktery jsou nejasné, nejsou divákovi představeny, jen jakoby se chvílemi vynořily z mlhy a zase se ztratí. Dějové linie jsou nesouvislé, chybí koncepce, než soudržný film jsou to spíše záběry splácané dohromady.. celou dobu je cítit že se spěchá k roku 45. Herz nám také ukazuje i svou nerozhodnost a rozdvojenost, když do hlavní role obsadil Marka Waschkeho, ovšem ve filmu stejně dominuje Roden, kterému svědčí i scénář a promo filmu to potvrzuje, schválně si všimněte že i na plakátech je jen on. P.S.: Při sledování titulků nepřehlédněte kolonku fotografové a tam jméno "Dylan Don Dirka" :-) ()

sskrblik

Mohl bych skončit komentář dvěma slovy - krutej film. Opravdu velmi zdařilý snímek z české-německo-rakouské produkce. Líbila se mi kamera, střih a nejvíce herecké výkony, které byly dynamické a dodávaly snímku tempo. Ve filmu bylo několik památných okamžiků (nechci je prozrazovat) díky nimž si tento film rozhodně zapamatuji. Mám rád filmy, kdy vás atmosféra filmu dostane natolik, že s otevřenou pusou zíráte, máte husí kůži a skoro ani nedýcháte. Habermannův mlýn je rozhodně pro mne tímto zážitkem! ()

lucascus

film, který nádherně ilustruje poválečnou českou a německou otázku...nestraní Němcům ani Čechům...dobré herecké výkony, prostě konečně zase nějaký dobrý český film ()

zdenny

Film o životním příběhu pana Habermanna a jeho rodiny krátce před válkou, v průběhu války a krátce po ní. A protože se děj tohoto filmu odehrává v období protektorátu a následném odsunu Němců, samozřejmě vede diváka k zamyšlení. Jelikož ale divák tuto problematiku zná, je film jen lacinou retrospekcí. Takže se dá říct, že je film určen především mladším divákům. Buď pro možná populární téma a také proto, aby lidé, kteří tyto události nezažili (a možná o nich nevědí), něco o nich pochytili. Každopádně ten, kdo se v těchto událostech průměrně orientuje, postrádá buď větší rozvinutí tématu anebo větší zacílení na Habermannův životní (a posmrtný) osud. Takže shrnuto: film celkem slušný, ale s poněkud skromným záběrem. PS: Nejen v tomto filmu můžeme pozorovat, jaké jsou Češi proradné svině. PPS: "Okupanti přicházejí a odcházejí, Češi zůstávají". ()

vendysek

Co do komplexnosti sebekritiky čecháčkovství nejpochopitelnější film, jaký dokázala naše kinematografie v posledních letech vyprodukovat. Děj je budovaný pomocí vypjatých obrazů a čitelných charakterů postav. ()

Tomatáš

Tak tohle je naprosto geniální zážitek a pro mne top 5 mezi českými filmy. Dlouho jsem tento snímek odkládal a byla to chyba. Dějová linka balancuje v česko-německých událostech na ostré hraně, ale výsledek je jednoznačně nestranný a z historického hlediska zcela přesný!104 minut v napětí, po kterém mám ještě teď husí kůži!Bravo. ()

Krysa SPK odpad!

Skoro až amatérská záležitost. Příšerné herecké výkony, ještě příšernější postsynchrony. Karel Roden předvádí pouze svůj herecký standart. Režie Juraje Herze mdlá, bez nápadu, chvílemi připomíná spíše levnou televizní inscenaci. Pointa příběhu žádná a to černobílé rozdělení na hodného Rodena a na všechny ostatní, kteří jsou zlí a proradní, mi připadalo k smíchu. Hodně špatný film po všech stránkách. Už nikdy více. PS: S mým názorem na odsun Němců nemá hodnocení nic společného. Naopak, každé pravdivé zhodnocení zločinů proti nevinným lidem, má své opodstatnění. ()

Andreas83

Po dlouhé době český film který mě dostal, tohle mě vtáhlo do děje takovým způsobem že jsem se chvílemi nestačil ani nadechnout! Pochválit jde snad všechno ale dělat to nebudu to jsem vyjádřil v hodnocení. ()

JohnSmith

Klobouk dolu,dlouho jsem neviděl opravdu dobrý český film. Herz krásně ukázal povahu českého národa,přesně takoví jsme, rádi odsuzujeme a rychle zapomínáme. ()

Master19

Natočené pěkně, ale scénář, možná kvůli přílišnému zjednodušování (pro zahraniční diváky?) místy vázne. Závěrečné scény jsou hodně působivé, ale titulky mě zaskočily. Prostě jsem čekal, co bude dál, takhle to přece nemůže končit... Ale ano, končí a to bylo pro mě zklamání. Přílišná šablonovitost a doslovnost na úkor detailnéjšího vykreslení povah lidí sráží moje hodnocení na lepší průměr. ()

sheldonka.

Jeden z mála českých filmů, který stál za shlédnutí. Téma 2. světové války bude ve filmech připomínáno pořád a proto je dost těžké natočit působivý film, který je aspoň trochu originálnější než jeho předchůdci. K filmu : líbily se mi výkony herců (hlavně Karel Roden byl opět famózní), hudba i atmosféra byli skvělé. S čistým svědomím tohle doporučím každému, kdo bude chtít vidět dobře natočený český snímek. ()

VasaX

Další recept z kuchařky druhosvětoválečných příběhů. Je to napínavé a dramatické, ale je to známá písnička o křivdách a válce a lidech a tak dále. Ne že by mě to nudilo, nebo nebavilo, výprava a řemeslné zpracování je také na dobré úrovni, ale na to, jak "rozusáhlá" čská kinematografie je, je to ohrátá písnička. ()

lykan9

Filmy na válečné nebo poválečné téma českým nebo slovenským režisérům jdou a vždy asi i půjdou. Hodnotit také filmy je pro mě obtížné, už jen z důvodu, že jsem podobných filmů viděl mnoho a velký rozdíl v jejich kvalitě moc často není. Přesto Habermannův mlýn patří k těm o trochu horším, ale jen o trochu. I když se Zdivočelá země odehrává v poválečné době, tak jsem měl po celou dobu pocit, že koukám na pilotní díl tohoto seriálu, což by nebylo zase tak špatné, ale v případě Habermannova mlýna jsem měl pocit, že zahraniční herci těm českým nestačí. Vyrovnat se se Rodenovi není nijak jednoduché, ale i ostatní čeští a slovenští herci daleko převyšovali ty zahraniční. Jinak jde o velmi podařené dílo. ()

Guzo

Habermannův mlýn velmi předčil má očekávání, která ale nebyla moc velká. Po TMĚ. Juraj Herz ale točit umí a když se mu do rukou dostane inteligentní scénář z toho správného prostředí, tak nezklame. Potěšila mě přítomnost Karla Rodena, ale musím přiznat, že zde moc nevyčuhují jeho herecké schopnosti, protože ostatní také výborně hrají "to svoje" a ačkoli hlavní protagonisty veskrze neznám, tady to není vůbec na škodu. Všichni, kdo něco málo ví o druhé světové válce, hlavní zápletku a asi i rozuzlení uhodnou, tak je nemůže nic moc překvapit, nicméně za zhlédnutí HM stojí, prože na české poměry je to hodně povedený film. ()

ghatos

Jen houšť takových českých filmů. Vyvážený příběh bez hluhých míst nabízí nezjednodušený pohled na extremně složité období. V určitém smyslu malý český Schindlerův seznam. 75%. ()

šerminator

Velmi dobre se na to dívá. Divákovi je hned na začátku nastíněn konec filmu, a tak sem si myslel, že znám již konec dopředu. V podstatě ano, ale film mě tolik vtáhnul do svého děje, že tím hůř se na to koukalo, když člověk vědel co musí (nevyhnutelně) přijít. Jeden z mála filmů, kdy má člověk po shlédnutí na jazyku takovou nepříjemnou pachuť. Režie je strhující, i když časové skoky byly lehce "uskákané". Dost dobře celý film podkreslovala hudba E.Cimrala. Příbeh samotný je za 5*, ale provedení trocha pokulhává. Jedná se zejména o dabing, nebo už zmíněné časové skoky. Ne nejde mi o to že postavy mluví chvíli česky a za chvíli německy - budiž. Ale provedení toho dabingu no hrůůůůza. Nevim proč si mám myslet, že když se začne trocha přihlouple šišlat, tak dotyčný mluví česky s německým přízvukem... Ani celkově ten dabing nestíhá. Jinak se jedná v českých luzích a hájích o velmi povedené dílo. Celkově mě film utvrdil v jednom, že lidi jsou všude na světě stejní, ať je to rus, němec nebo čech - lidi jsou ku*vy všude ... ()

greetchen

Nečekala jsem od toho nic a byla jsem příjemně překvapena. Možná trochu natahované, některé momenty, které byly dějově důležité, byly snad smeteny ze stolu zbytečně rychle, jinak ale mám z filmu hodně dobrý pocit a myslím, že patří k těm lepším zástupcům české tvorby loňského roku. I přes docela velké množství postav si myslím, že byly dobře psychologicky prokreslené a zahrané, stejně jako národnostní charakteristiky a vztahy v česko-německém pohraničí, které se v průběhu let razantně proměňovaly. Zpracováno citlivě, ale s patřičným dloubnutím do české i německé mentality. ()

vyfuk

Co vytknout... je v tom historie, příběh a též Karel Roden :). Je pravda, že je to trochu drastické, ale je to hold historie a ta taková byla... Je však pravda, že toto je jediný film Juraje Herze, který znám, ale ten se mu opravdu povedl. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc