Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo. Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů. (Magic Box)

GianniP

Velmi dobré jako válečný film a celkem dobře rozpitvává i psychiku bojujících vojáků, ale měl bych i pár výhrad. Zaprvé se mi zdá, že filmaři se nás trochu snažili přesvědčit, že němečtí vojáci nebyli zas až takový svině a že vlastně ani většina z nich nebyli nacisti (z celé jednotky se tam k nim hlásí asi jeden chlap, nebo třeba scéna kde němci odmítají zastřelit toho mladýho rusa, přitom Rusů umřelo za války asi 20 miliónů a většina z nich byli civilisti, takže to asi zas takoví lidumilové nebyli i když je mi jasný že u Wehrmachtu těch nacistů určitě nebylo tolik co u SS) a hlavně se mi nezdá scéna, kde s jedním protitankovým dělem zničí deset tanků a ty si ho ani nevšimnou. Proto jsem strhl jednu hvězdu, ale i tak je to jeden z nejpůsobivějších válečných filmů co jsem viděl. ()

Hoonza

Film Stalingrad má jistě zajímavý námět i příběh, ale celkově je prostě špatně natočený. Na německé uniformy se sice dobře kouká, ale k čemu to je, když herci hrají mizerně :) Navíc ta stále se opakující hudba je časem taky otravná... Pro někoho je todle kultovní záležitost, pro mě je to jen průměrný televizní film s příšerným dabingem... ()

Mykhaluu

Když jsem film viděl v době jeho uvedení, byl pro mě zdrcující a překvapivý. Od té doby jsem si o válce uvědomil, či zjistil nová fakta a film je pro mě ještě výmluvnější! Ale taky mi teď bylo německých vojáků líto jiným způsobem. Mohli to být chlapi tady z Prajzska, odvelení "jako němci". Prostí sedláci nebo prusští důstojníci. Lidé vyrostlí v jiné době. Pod tlakem pro německo potupného versaillského míru po první světové válce a v hladu hospodářské krize. Ale když půjdeme až do nitra každého člověka, nemůžu jim odpustit to volání z vlaku na ruské "podlidi" pracující na poli a těšení se na pozemky a dvacet žen navrch. Tohle by prostě měl mít každý vyřešeno bez ohledu na dobu, ve které ho politika odvedla na vojnu! Peklo si prožili lidé na obou stranách fronty. Je dobře, že němci uměli natočit film, který se k tomu postavil s mrazivým realismem a bez naděje pro naše "hrdiny". Je to kruté, když se ze zajetí vrátí 6 tisíc z 91. tisíc mužů, ale holt, kdo seje vítr sklízí hurikán. Co se týče zpracování filmu, přál bych mu po technické stránce nějaký remake. Co se týče hereckých výkonů... kdo z nás ví, jak přesně zahrát to, jak se člověk chová, když se posere strachy při zabíjení jiného člověka polní lopatkou?!? Nepřeju to poznat nikomu z nás lidí. ()

nula87

Bohužel nesdílím to všeobecné nadšení. Film je to bezpochyby silný, syrový a přinášející neotřelý pohled "z druhé strany", ale bohužel mnohé dechberoucí a mrazivé scény jsou vzápětí shozeny jalovým nebo patetickým vyústěním. Nehledě na to, že dialogy nejsou na mnoha místech úplně povedené a jsou příliš formální na to, aby zazněly v takových podmínkách a situacích. 55% ()

MirkaP

Velmi neobvyklý válečný film. Docela slušně vyvážena vina Němců s občasnou lidskostí jednotlivých německých vojálů. Ano, také to byli jen lidé, také jim byla ukrutná zima. Pro mne dva zásadní momenty filmu - kontrast klidného teplého pobývání v Itálii s tím, co divák ví, že je čeká dál, a potom scéna, kde Otto hájí čísi nevěrnou ženu a vysvětluje, že pokud se vrátí, stejně bude všechno jinak - protože po těchto zážitcích se domů vrátí úplně jinej chlap. Líbil se mi Heřmánek i dospělá Leontýnka, ale nechápu, proč se čeští herci nenadabovali sami. Že by jim to nebylo nabídnuto? Pochybuji, že by to odmítli. Zejména u Heřmánka to vadí moc. ()

GordonCZ

Podle mého názoru je německo-český Stalingrad rozhodně jedním z nejlepších válečných filmů z období druhé světové války, které zatím byly natočeny. Na rozdíl od třeba Nepřítele před branami se nám totiž nesnaží podsouvat již tolikrát recyklované "strasti milostného trojúhelníku na pozadí válečného konfliktu", ale dává nám nahlédnout do nepoměrně reálnějších osudů hlavních hrdinů filmu. Sledujeme tak, jak se u přehnaně sebevědomých vojáků německého Wehrmachtu přetavují počáteční pochybnosti v definitivní ztrátu iluzí o válce i o Třetí říši a její ideologii. Na místě, kde je smrt všudy- a všudepřítomná tak bojují už jen sami za sebe a za své kamarády z jednotky, kteří se jim nezřídka stávají bližšími osobami, než jejich vlastní rodiny. Vyústění celého filmu pak naštěstí zůstane ve stejně syrově reálné rovině jako celý film, což mu přidává další plusové body v mých očích. Nebýt hudby (která přestože je naprosto skvělá, příliš opakuje stále stejnou skladbu), byl by to plný počet. ()

Havala

Německý film také s českými herci. Úchvatný herecký výkon, děsivá atmosféra kruté ruské zimy, jeden z nejlepších válečných filmů. ()

borohub

No už jsem viděl i lepší válečné filmy, ale tohle není taky špatný. Jeden z mála filmů ve kterých je příběh německých vojáků, nikoli amerických či třeba ruských. Ale bohužel i tento fakt to nějak extra nevytáhnul. Průměrný válečný film ()

Brano

Veľmi kvalitné spracovaná historická udalosť zo strany nemeckých vojakov. Jeden z najkrvavejších konfliktov, ktorý mal za následok stovky tisíc mŕtvych vojakov na oboch stranách. Film, ktorý ukázal, že nie všetci nemecký vojaci boli zlý, ako nám to vo väčšine filmov ukazujú. Veľmi realistický natočená dráma s tak originálnym a pravdivým koncom. Film dokonale zachytil atmosféru Stalingradu. Určite sa oplatí vidieť, hlavne fanúšikov druhej svetovej vojny tento film nadchne. Jediná vec čo mi vadila bol začiatok filmu, ktorý nebol príliš zaujímavý a zvuková stránka, ktorá mohla byť lepšia. ()

george82

Hodně přísný film. Není nic lepšího pro uvědomění, než to, když někdo natočí film podle skutečné události syrově a brutálně tak, jak to bylo. Smekám před každým, kdo tyto hrůzy přežil. ()

DoNotCross

Perfektní válečný film. Člověka potěší, když někoho napadne vyprávět válečný příběh také z druhé strany, protože obyčejný voják v první linii trpí stejně, ať už bojuje za kohokoliv. Od prvních pár záběrů z Itálie to je akorát hutnější a hutnější depka. Sledovat rozčarování hlavních postav v situaci, kdy jde všechno postupně do hajzlu a oni z domácího rádia slyší, jak je Stalingrad už jejich, je fascinující. Nejvíce se mi zaryla do paměti scéna, kdy německá jednotka pěšáků stojí proti několika ruským tankům jen v zákopech a jedním dělem, které si potom, co jich dvě třetiny zařve, zase sami odtáhnou na základnu. Finále je chaoticky zmatené, kdy postavy ztrácí poslední zbytky lidskosti a jako zombíci se prostě z prohrané bitvy rozejdou do všech stran. Pěkně drsná nádhera. ()

horor2

Pohled z druhého konce, který vypadá, že nefungoval jako celek. Našel se v něm zlomek, který si nepřál to, co vůdce zamýšlel, proto se choval, tak jak mu bylo rozdáno. Klasika, po které si člověk řekne, že všichni nemuseli být zlí, ale chtěli také jenom přežít. ()

helrohir

Celkom slušne natočený film z nemeckej produkcie, ktorý sa snaží podať slávnu stalingradskú bitku v čo najrealistickejšom svetle. Filmov točených z pohľadu "tých zlých" nie je zas až tak veľa, ale v tomto prípade je treba tvorcov pochváliť za to, že nemeckých vojakov tu nevykreslili len ako fanatických nacistov, a taktiež sa ich nesnažili ani heroizovať. Ide tu len o prostý ľudský príbeh na pozadí útrap vojny, v ktorej väčšinou bojovali obyčajný vojaci. Z hľadiska príbehu filmu nie je veľmi čo vytknúť, ale horšie je to po technickej stránke, ktorú viditeľne nahlodal zub času. Bojovým scénam chýba väčšia monumentálnosť a celkovo film pôsobí skôr civilnejším dojmom, kde sa hlavne veľa komunikuje a premýšľa. Kvalitu filmu trochu zráža aj záverečná necelá hodina, ktorá je už naťahovaná a občas zmätočná. Nie je to tak úplne veľkolepý vojnový film, ale jeho hlavná myšlienka prinášajúca protivojnové posolstvo určite stojí za zamyslenie. 60%. ()

petz1985

pěkné dílko, především vyzdvyhuju to, že jde o pohled na zlomovou bitvu druhé světové války z opoačného pohledu než jaký jsme znali z jiných válečných filmů, a na rozdíl od spousty jiných filmů zde neplatí (překvapivě) že co rus to hrdina bez bázně a hany a němec to je zlý hnusný a zbabělý nácek co smrdí od hlavy... rozhodně stojí za podívání ()

papuchalk

Líbí se mi jak se film postupně orientuje z velkého celku (hromadné bojové scény) na menší rozdrobené skupinky, až se uplně zúží na zoufalý pochod tří lidí. Nakonec v posledních záběrech jsou už jen dva vojáci na pokraji umrznutí, přičemž jeden z nich zemře, druhý mu zpívá. Tento pozvolný proces zužování funguje skvěle jako přiblížení diváka k jednotlivým postavám, které najednou více vnímáme jako individuality schopné jednat samy za sebe a ne jako kolečka velkého stroje (německé armády). Najednou je více chápeme a považujeme je za stejné lidi jako jsme my. Třebaže ti vojáci stáli na špatné straně, je nám líto jejich osudu, jejich dlouhého nekončícího bezvýchodného utrpení, které mohlo skončit jedině pomalou smrtí kdesi 3000 kilometrů na východě v nelidských podmínkách. Toto byl snad první film, který se snažil polidštit obyčejné německé vojáky a myslím, že se mu to podařilo víc než dost. V době kdy Stalingrad vyšel jsem ještě byl na základní škole a o němcích jsem měl do té doby velmi zkreslené představy. Jelikož tento film bořil vše, čemu jsem doposud věřil, nelíbil se mi. Až později jsem ho dokázal ocenit. Myslím, že Stalingrad přispěl k všeobecnému přijmutí a vyrovnání se s neblahou historií německa. Jednotliví aktéři byli polidštěni, nikoliv však zbaveni viny. Slabší triky a celkově ne tak vizuálně bohatou produkci neřeším. Stalingrad je uplně o nečem jiném. Další německé válečné filmy, které přišly později, mohly na tomto skvělém a jedinečném filmu stavět, a mohly mne tak zasáhnout ještě daleko víc (Bílé peklo, Pád třetí říše). ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu