Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo. Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů. (Magic Box)

Hanz_knife

Celkem kvalitní snímek o vojácích, kteří chtějí prostě jen přežít (někteří už ani to) a vrátit se domů k rodinám. Přesto si myslím, že je film možná zbytečně natáhlý a že se přeci jen dal uchopit ještě daleko lépe, prostředí se mi taky tolik nepozdávalo. Na druhou stranu oceňuji syrovost, uražené ruce a nohy a podobný válečný hnus. ()

jjjerry

Pro mě příliš dlouhá stopáž. Možná byl smysl ukázat rozlehlé ruské zasněžené pláně, tu nekonečnost a bezmoc, ale po chvíli to začne nudit. Začátek je trochu lepší, pak film ale klesne jen k pochodům v zimě. Jinak za tu psychologii z pohledu Wermachtu dávám alespoň 3*. ()

Saxos

Přesný pohled na to, že jednotlivý řadový voják, ať už na jedné nebo druhé straně, není vůbec nic. Samotná smrt je pro něj jediným vysvobozením z válečných nesmyslů. ()

PatrikP4

Zajímavý příběh(y) z trošku jiné strany barikády... Rozhodně to zaujme, jen je nevýhoda té délky, myslím že je to až zbytečně moc... Jelikož to mělo v produkci Německo veřím že 75% filmu je pravda, ne-li všechno... Vojáci byl jen a pouze figurky a tento film to dokazuje... ()

Luky.Zava

Pro mě srdeční záležitost, jeden z mála kvalitních filmů z WWII točený pohledem německých vojáků. Dokonce odpustím i pár historických nepřesností které atmosféra a děj filmu dokonale zastíní. Četa německých vojáků, která se opaluje na pláži ve spřátelené Itálii. Zní to jako celkem fajn dovolená, až do příchodu rozkazu a odvolání na Východní frontu. Dovolená končí, je čas budovat říši a bojovat za vůdce. Po příjezdu na frontu byl rozkaz jasný, dobýt Stalingrad ještě před příchodem zimy, což se očividně nepovedlo. A tak vojáci, vybavení jen letním oblečením a bez pozdější možnosti zásobování bojují svou poslední bitvu, bitvu kterou nikdo nevyhrál. Na jedné straně zdecimované Německé vojsko prchající zpět, a na straně druhé spálená země, miliony mrtvých vojáků i cvivilistů. Scéna, ve které jdou vojáci obou stran sbírat raněné a přitom mezi sebou mění jídlo jen dokazuje, že největší nepřítel nemusí vždy stát na druhé straně barikády. Lidem, kteří mají rádi filmy z druhé světové války můžu jen doporučit, tragický konec celé čety poukazuje na pošetilost mocných, v tomto případě Hitlera který byl ochoten obětovat své jednotky pro dobytí města, které nebylo až tak strategické, jako spíš ideologické. Za mě jednoznačně 5* ()

Tomas_PO

Už pomaly 30 ročný film, na ktorom sa mierne odráža vek a to najmä na akčných kamerových záberoch, miestami pôsobiacich veľmi neutenticky, umelo. Zimu, hlad a hrôzu, sa vykresliť podarilo, no vzhľadom na katastrofický rozsah udalosti len priemerne. Asi najviac sa však podarilo vykresliť celkovú absurdnosť vojny. ()

Khagan1389

Jedno z nejrealističtějších ztvárnění bitvy, která se stala (s pár dalšími bitvami)  nejdůležitějším armádním střetem druhé světové války. Z prosluněné a pohodové Itálie na východní frontu do úplného pekla zvané Stalingrad. Krvavé přestřelky jak na ulicích (továrnách), tak v kanalizaci působí dost hodnověrným, skličujícím a klaustrofobickým dojmem.  Když už se zdá že nemůže být hůře, tak přijde ještě větší peklo v podobě trestného praporu.  Tvrdé psychologické dialogy o šrámech, které na duši zanechala válka (Ottovo vyprávění o setkání s manželkou během dovolené), zanechají na diváka silný dojem.  Navíc ta atmosféra a přírodní podmínky ve kterých film vznikl jsou naprosto mrazivé.  Příjemným faktem je také poměrně velká česká stopa v tomto filmu (Heřmánek, Vencl, Vávrová a další).  Pro mě naprosto ikonický film, neboť to byl první válečný film co jsem kdy viděl (bylo mi zhruba 8 let) a otevřel mi dveře k dalším válečným filmům. ()

sponeck

Rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů devadesátých let. Syrový a drsný pohled na zamrzlé peklo na zemi v podobě Stalingradu musí zapůsobit snad na všechny. Dokonce bych mu odpustil některé historické přehmaty, protože zde jde především o atmosféru a nikoli o bitvy. Naštěstí to netočili Američané a nakonec všichni opravdu umřou. ()

Trescha

Skvělý válečný film,jak nemám rád německé filmy tak tohle se opravdu povedlo...První film ve kterém mi těch skopčáků bylo opravdo líto ...Tady u toho filmu,který jsem poprvé viděl na základní škole,mi došel fakt že i v nacistické armádě opravdu existovali jenom obyčejní vojáci.Parta kluků jako vy nebo já...Je to nepochopitelné,ale je to tak..P.S. Vivat "Karl Hermanek und Dana Vavrova" ()

surprise

Bohužel, tohle nebylo zrovna ono. Dialogy až moc šustí papírem, scénář občas sklouzává do učebnicových pouček a hlavní postavy jsou vytesané podle své jedné šablony. Jakoby stalingradské inferno na ně mělo jen vnější vliv. Přesto film pro svou až dokumentární kameru z bojiště a sem tam vydařený akční záběr se dá dobře dokoukat až do mrazivého konce. A to doslova. ()

Rodney McKay

Film z druhého pohledu na stalingradskou válku. Naprosto mě zde uchvátilo ztvárnění špinavé války v podání obyčejných řadových vojáků. Joseph Vilsmaier opravdu dobře vystihl postupnou změnu a smýšlení německého vojáka, kdy se ze sebejistých vojáků postupem času s upadající morálkou stávají trosky . Film působí opravdu chladně, což ještě více pohltí do děje. Technicky a rozpočtově levnější bojové scény tu nejsou naškodu, neboť je tu nepovažuji za to hlavní. Je to vlastně ztvárnění toho, jak se z člověka stává bestie a že v konečném důsledku jde pouze o jedinou věc - jak přežít... a to kolikrát za každou cenu, včetně zrady. Nakonec i hrdinství ne vždy znamená slávu, ale mnohokrát i smrt. ()

Jevablo

Pěkně brutální film, v němž hlavní roli hraje neúprosná zima. žádné hrdinství nemá ve válce cenu. Jde jen o to přežít v tom strašném městě. K tomu Heřmánek v čele tankové bitvy. Skvělý zážitek, jeden z nejlepších mnou shlédnutých válečných filmů. ()

Sirion

Ani si nepamatuji válečný film, kde bych všechny zúčastněné litoval a přál jim tolik přežít...S minimem dokázali Němci natočit výborný film, který podle mě vystihuje atmosféru bojů v Rusku nejlépe ze všech, co znám. Účast Čechů je o to cennější. Inu, Hollywood a peníze nejsou všechno :) ()

pokeandrew

Vzpomínám si, že když jsem viděl tento film poprvé a vracel jsem se z kina, přišly mi najednou všechny moje probémy velmi malicherné a nicotné a děkoval jsem bohu, že jsem nezažil válku.Ano dnes po letech a zvláště ve srovnání s moderními válečnými filmy se zdá výprava filmu ubohá a technických nedokonalostí si všimneme snáze, nicméně jako drama o tom, zda se dá či nedá přežít peklo na zemi, tento film vítězí na celé čáře nad všmi těmi idiotsky heroizujícími válečnýmy filmy převážně americké provenience ačkoli ty jsou na efekt "dokonalé".Nerad bych také opomenul vynikající výkon Karla Heřmánka.Škoda že film neunikl českému dabingu. ()

gizi

Poprvé a naposledy jsem viděl 24.9.11 a nebyl nijak uchvácen. Mě by spíš zajímalo víc historických faktů. 60%. ()

TOPmoovie

dobry dielo. super vyprava. poklona, ze niekto nasiel odvahu to ukazat z pohladu nemcov konecne. ale chcelo by to este dnesne triky , uz je to trochu stary film. ale bitka tankov a panzerfaust-vojakov, spica. ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu