RoB23

Tíživé. Pravdivé. Brilantní. /// "We all need something to distract us from the complexity, reality. No one wants to think about where that came from, no one wants to think about the struggle that it takes to become somebody, to get out of the sea of pain that we all have to get out of." ()

necrosrandist

Suverénní Brody v těžké depce. Pokud nejste bezcitní parchanti, tak si na tenhle film vzpomenete ještě pěkných pár dní po dokoukání. ()

hastafix

Jedna velká filozoficky laděná deprese s občasnými momenty krátkého štěstí, Tony, Tony...asi se kouknu na American History X. ()

metztlimoon

Adrien Brody je proste Pán Herec, o tom niet pochýb. Depresívne a smutné tváre moc hrať nemusí, prevažnú väčšinu emócií už má vyrysovanú na tom svojom trpiteľskom fejsi. Anyway, toto bol prvý film, kde som ho videla smiať sa a náramne som si to užívala. Toľko o Brodym, teraz niečo k filmu. Škola je tvorená prevažne z ľahostajných, blbých a vulgárnych deciek, čo si myslia, že všetko dostanú naservírované na striebornom podnose, pričom sem-tam sa pôjdu vyžalovať rodičom a tí to za nich vyžehlia. Bože, já bych to bila-najprv decká a potom rodičov za to, že si nevedia vychovať potomkov... Jediný rozumný adolescent je asi Meredith, ktorá sa rodičom (špeciálne tatkovi) zdvôveriť nemôže, lebo ju nechápu. Ale to, čo spravila s tým mafinom, nie je riešenie. Dejová linka s Ericou sa mi velmi pozdávala, tá s deduškom už menej (ehm, správne si myslím, že on jeho Henryho matku zvykol biť/zneužívať?). Každopádne moc pôsobivý film o tom, ako všetko ide do sr*čiek a naše deti by radšej nemali byť našou budúcnosťou... ()

HAssAN

>>We all have problems, we all have things that we're dealing with. And we all... take them home with us at night, take them to work with us in the morning.<< >> There is nothing left. Nothing but to realize how fucked up things are...<< ()

dexfirst

Derpesivný polodokument. Kamera bola síce dosť blízko aj na mňa, ale na tento snimok sa určite nebude dať zabudnúť. Stojí za to popremýšlať nad myšlienkou tohto filmu. ()

lomikarus

Sonda do života amerického středoškolského učitele od režiséra Kultu hákového kříže. Spolu s francouzským Mezi zdmi asi nejlepší film zabývající problematikou neposlušné mládeže. Formální stránku věci zpestřují "dokumentární" proslovy do kamery. ()

Lill

Tenhle film není jen o učiteli a dětech, ale i těch, kteří ve filmu nejsou vidět - o rodičích. Drama, které donutí se zamyslet, protože, jak bylo ve filmu řečeno, myšlení nám zachraňuje zdravý rozum. Doporučuji přečíst si komentář od Radek99. ()

LordMichael

Vskutku naturalistický snímek z prostředí amerického vzdělávacího systému o apatickém žactvu, vyhořelých učitelích a o osudu člověka (v hlavní roli Adrien Brody) s těžkou minulostí, který si svým poněkud zvláštním pedagogickým a morálním přístupem získá srdce nejednoho studenta. Dokáže zároveň i mladé dívce, jež uniká z reality do sociálního podsvětí, že život je jinde a naděje existuje. "Na téhle práci je nejhorší to, že Ti nikdo nepoděkuje... - Od toho jsem tu já." Ze závěrečná scény s prázdnou třídou, kde protagonista předčítá do ticha povídku Allana Edgara Poea, mrazí v zádech... ()

Honzad007

Jakmile se zdá být film spíše dokumentem, je buď někde chyba, nebo se tvůrcům podařilo podat natolik realistický obraz, že divák není schopen rozeznat rozdíl mezi pravdou a fikcí. Ne, nechtěl bych v Americe studovat. A už vůbec bych tam nechtěl učit. Brilantní a všudepřítomný smutek a deprese, jež se přesouvá i na diváka a nutí ho přemýšlet nad tím, jestli náhodou v mládí nebyl taky takový netolerantní hajzl. 75% ()

SMilan

Pre mňa emóciami nabitá záležitosť, ktorá útočí snáď na všetky možné aj nemožné citové stránky. Či už prehnané, alebo nie, toto dielo jednoducho splnilo účel a mám pocit, že som pri sledovaní ani nedýchal, aby som nestratil niť. 4,5* ()

kolly13

Brody v plné parádě ve filmu na zamyšlení a melancholickou notu. Zasazen do školního prostředí, ale to není zas tak podstatné (pokud nejste zrovna učitel). Příběh, jenž svou silou ohromí a přestože určité pasáže již mají očekávaný průběh, stejně je chcete vidět a vyloženě uspokojí přání diváka. Krásné, smutné. Kdo z vás necítil tíži na prsou, nechť počká. ()

karnifex odpad!

Zajímá vás, jak by vypadal film Mezi zdmi, kdyby ho natočil patetický, sebestředný bolestínek? Pro mě je odpověď jasná: jako Detachment! Hlavním hrdinou tohoto snímku je neuvěřitelně sebelítostivý a hlavně pozérský blb, na jehož zmučený psí pohled (ve spojení s dojímavou klavírní hudbou) jsem začal být po několika minutách alergický. Celkově film často sklouzává za hranici parodie a mnohé scény působí trapně. Roberto Bolano by nejspíš s úsměvem poznamenal, že se navíc jedná o skrytý manifest proti židům, černochům a hispáncům - v tomto případě hlavně proti černochům, a ani ne moc skrytý. Jasně, spousta lidí (včetně mě) má občas slabší chvilku, kdy si říká, jak je ten svět hrozně zlej, a jak oni sou hrozně hodní - ale málokoho to drží tak dlouho, aby o tom natočil film! Takže to nakonec považuju za jediné pozitivum tohoto snímku: odteď pokaždé, když na mě taková chvíle přijde, můžu si říct: "No tak, vzchop se, dyť vypadáš jako ten ko*ot z toho blbýho filmu!" ()

mikel

...scény ve filmu přehnané nejsou...jen je nutné podotknout, že film se odehrává na státní základce...první ročník na jakékoliv střední škole ve státech je pak obrovský kvalitativní skok.... ()

Sakikura

Dost ponurý, smutný ale zároveň poetický film, který disponuje nejen hlubokým obsahem, ale také výtečnou kamerou a střihem. Vypráví o beznaději, zklamání a ztrátách v životě a o bolesti, kterou si sebou lidé nesou i přes veškerou snahu být šťastní. Adrien Brody se na roli melancholického a citově vyprahlého učitele, který však pořád doufá v nějakou záchranu, hodí ve všech směrech. Postavy ostatních učitelů čišící beznadějí a rezignací spolu s ignorantskými studenty nakonec budí dojem, že jsou vlastně všichni na stejné lodi. V tom je krása celého filmu. Ať už jdou to dospělí nebo děti, všichni se plácají v životě jako ryby na suchu a úpěnlivě hledají nějaké východisko. Kdo si aspoň jednou v životě prošel něčím jako krizí existence, ten Detachment pochopí a dá mu za pravdu. ()

punco

Veľmi kvalitný filmový zážitok hlavne po psychologickej rovine. Emocionálny náhľad do spoločnosti v roznych rovinách, ďaleko presahujúci múry školstva. Tony Kaye si opať dobre vybral. Adrien Brody ma pohľad ako stvorený na podobné filmy. ()

Emperor1

Jako bývalý pedagog jsem plně chápal beznaděj amerických učitelů a současně jsem rád, že jsem pedagogem bývalým. Pokud by tento snímek měl sloužit jako odstrašující příklad pro ty, co se chtějí pedagogy stát, pak svůj smysl má. Ovšem i když se film tvářil umělecky, jako že jde o něco víc, stejně jsem tam neviděl nic než zoufalství vyhořelých učitelů a kreténství studentů a jejich rodičů. Romantická linka, zbytečná postava dědečka a vzpomínkové vložky rušily dojem, že se jedná o pěkný depresivní thriller ze školního prostředí bez náznaku jakékoliv naděje. Naděje není, těch pár světlých okamžiků spásu nepřinese. ... Třetí hvězdička za občas nechtěný humor, např. jak onen agresivní černošský student zjihl a zkrotl poté, co Brody pronesl něco o tom, že aktovka nemá pocity. To by dostalo i mě. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz