Květy války

• Čína Jin ling shi san chai (více)

Válečný velkofilm od režiséra filmu "Hrdina". V roce 1937 stojí Nanking v přední linii války mezi Čínou a Japonskem. Když útočící japonská císařská armáda obsadí hlavní město Číny, zoufalí civilisté hledají útočistě za zdánlivě ochrannými zdmi západní katedrály. Tady nalezne úkryt i John Miller, uvězněn uprostřed válečného chaosu a následné okupace. Připojí se k němu skupina nevinných školaček a třináct kurtizán, které jsou stejně jako on odhodlány uniknout hrůzám, které se dějí za kostelními zdmi. Nakonec je to hrdinský čin, co vede zdánlivě nesourodou skupinu zpět do boje ve snaze přežít násilí a pronásledování ze strany japonské armády. (oficiální text distributora)

Martinius

so vsetkou uctou treba uznat, ze vyprava tohto filmu bola naozaj skvela. a spolu s nou aj namet - luxusne prostitutky sa obetuju za dievcenske siroty. k atraktivite mu pridava fakt, ze je situovany do prostredia druhej japonsko-cinskej vojny a do dni znameho nankingskeho masakru. vzhladom na to, ako je dobre az naturalisticky natoceny, az prilis pripomina propagandisticke vojnove filmy sovietskeho zvazu. plne patosu, miestami az groteskne posobiacej tragiky. niet divu, krajinou povodu je predsa ludova republika. preleju sa tu kyble slz a emocie su umelsie ako prsia eriky judinyovej. najpodivnejsi je vsak zvrat christiana balea. z mamonarskeho alkoholika sa po svihnuti carovnym bicikom stane zodpovedny (uslzeny) opatrovatel. mimochodom, asi najhorsia a najnevieryhodnejsia baleova rola vobec. ale predpokladam, ze tunajsi anime uchyli nadrzani z neplnoletych azijskych kundiciek tomu prasknu pat cervenych i s kosacikom. ()

M1k9

Květy války si hrají hned na několik velkofilmů. Tygr a drak, Poslední samuraj, Průvodce a další. Tvůrci prostě věděli do čeho jdou a jak velký má projekt potenciál, pokud se udělá tohle a tohle a tohle. První polovina byla bez pochyby precizní a neokoukaná. Respektive cizí prvky byly šikovně zamaskovány. Opravdu jsem se rozplýval a obdivoval scénář v každém jeho záhybu. Na tohle prostě Bale musel kývnout, říkal jsem si. Bohužel těsně před koncem jsem vychladl a do mysli se mi začaly vkrádat hodně uštěpačné komentáře. Myslím si, že film postupně ztrácel vážnost. Tak si říkám, jestli si Bale neudělal jenom výlet do Číny za krásnými asiatkami, pro které má slabost. Nikdo mi to neřekl do očí, ale jemný hlásek černého humoru mi říkal, že z toho má být nakonec prča a ne epický velkofilm. Anebo něco mezi tím. Co říct na závěr. Mise splněna. / Nakonec přidávám. 8.5/10 ()

Brousitch

"Pracoval jsem se spoustou režisérů, kteří mluvili anglicky a prostě jsme si nerozuměli. Yimou je úžasný a i přes jazykovou bariéru jsem si tuhle neobyčejnou zkušenost naplno užil. To je ten důvod, proč se věnuji herectví, takže je mi celkem jedno, jestli ten film vůbec nevyjde v Americe." - Christian Bale ()

Axident

Válečné drama z období japonsko-čínského konfliktu (1937) by se snadno dalo cynicky oglosovat a zalkat nad tunou klišé, ždímání slz na plný úvazek, až kýčovitou barevností a stylizací a tak dále. Hodně krvavý velkospektál, jak to Číňané umí, odehrávající se v Nankingu (tehdejším hlavním městě, jehož dobytí provázely skutečně otřesné krutosti) je v první půlhodině téměř one-man show o statečném, čínském veliteli jednotky, který poté, co přijde o všechny své muže, ještě dlouhé minuty vzdoruje a do posledního dechu kosí silnou přesilu japončíků, jsa variantou asijského Ramba (kupodivu ovšem tahle pasáž nepůsobí nijak přitažená za vlasy), poté už dostává plně prostor najatá hollywoodská hvězda - Ch. Bale, měnící se v dramatické situaci, do níž se dostal jako slepý k houslím, jaksi přirozeně z hamižného zbabělce v obětavého hrdinu a zachránce, čemuž sekunduje zdatně étericky krásná Ni Ni (takhle se někdo opravdu jmenuje? - hezké). Je to o obětování se tváří v tvář beznadějné situaci. Dobře natočeno a zahráno (!), bez studu jsem zaronil a uštědřil si silný zážitek. Velmi dojemné. Christian Bale neudělal, myslím, chybu, že se nechal uvrtat do tohohle čínského spektáklu. U mě přes všechny výtky thumbs jasně up. ()

Radek.SCH

Neubrání se srovnání s Nanjing! Nanjing! (a u nás s Lidicemi), ale to neřeším. Bale jako pijan výborný, skoro se vytrácí to jeho prkenné herectví (Terminator Salvation), sice se tam objeví jenom pár akčních scén, ale ty Zhang natočil bombasticky (i když smrt bezejmeného Ramba trochu přestřelená). Hraní si s obrazovými vizuály si pravděpodobně nechal do jiného filmu. Patosu víc než dost, ale to téma si to (tak trochu) vyžaduje a u asiatů je to takřka norma. Celkově lepší dojem (než by se podle ČSFD mohlo zdát). - 70 % ()

Gedes

Upřímně zcela nevyhledávám ať už vietnamské, čínské či japonské filmy, nevím čím to je, ale mě to netáhlo asi kvůli zcela jiným zvyklostem, charakterům lidí, je mi to vzdálené a mě prostě příliš neoslovují. Tento film jsem vyhledala především kvůli Baleovi a musím říct, že mě film dostal. Mé očekávání bylo trošku jinačí, čekala jsem trošku jinou zápletku. Přesto už jen to, že se jednalo o dobu druhé světové války, mě zaujalo. Upřímně je mi až hloupě za ty komentáře pošklebovačů, co tu přispívají komentáře ve snaze být strááášně chytří, film opravdu znevažují. Myslím, že ta myšlenka a to co film zobrazuje je velmi silné a stojí za toho ho ocenit. Možná i proto že z téhle stránky, resp. co se dělo v Číňany a Japonci, si kromě těch notoricky známých akcí člověk tolik nepřipouští. Jestli něco byl patos, pak Titanic, ale tohle určitě ne. Reálná brutalita, obětování, hledání, náprava?, smutné příběhy a osudy lidí, tak skvěle tento snímek zachycuje. ()

mala_kea

Lidé by se měli nejprve uvědomit, co vlastně chtějí. Jestli vizuálně propracovaného Ryana z tisíce vystřílenými ranami nebo slovní přetahovačku s Čínskou armádou. Flowers sice nenabízejí ani jedno na stoprocent, ale perfektně diváka posadí do křesla. Bale si se svými čínskými kolegy perfektně rozumí, válečné scény jsou na výborné úrovni a samotný prostý příběh není žádným ultraturbovýmyslem, ale svým podáním působí dosti uvěřitelně. Možná je to moje zaujatost, že jsem podobný film ještě neviděl, ale 85% dám s klidnou hlavou. ()

Fujara777

ÁNO: Emočná sila príbehu tkvie jednak v romantickej linke, v tom, že ide o inšpiráciu skutočnými udalosťami, výslednou polemikou nad utrpením nevinných a taktiež réžiou. Vďaka téme je tu množstvo humanistických posolstiev, či lepšie povedané výjavov. Tie ale držia pokope a nepôsobia len naschvál nacápane na seba, ani príliš sladkasto. Ako plus vidím aj zvládnutie obmedzenia pomerne uzatvoreným prostredím kláštora počas celej dĺžky filmu. NIE: Hladký priebeh deja. Totiž, ako môže toľko ľudí tak dlho prežiť o vrecku múky a dvoch vreciach zemiakov uprostred vojnového besnenia? A to je tam viac vecí, ktorým sa ťažko verí, keďže vyznievajú príliš vykonštruovane (aj vzdorovanie vojaka z úvodu). Pri pár zdĺhavých scénach v druhej polovici sa minutáž neskutočne vlečie (napríklad strihanie, príprava parochne). Pôsobia zbytočne. ()

Ben Nevis

Číňani natočili svůj Šindlerův seznam. Jak jsem byla naivní, když jsem vraždící a znásilňovací scény považovala za propagandu, aby měl film větší emoční dopad. Jestli to nebude tím, že jsme indoktrinováni úplně stejně jako v nesvobodných zemích. Japonci jsou přece čest hájící samurajové a Čínani blbí komouši, kteří se neštítí ničeho. Jenže v Nankingu samurajové nebojovali. Film se naštěstí zaměřuje i na nekrvavé scény, i když nemusel být tak roztahaný. ()

anatheman

Dávám tomuto filmu 4 hvězdičky za celkem slušnou atmosféru, kvalitní záběry, dobrý a plynulý příběh, výborné bojové scény (byť se vyskytují pouze v 1. polovině), dále za postavu snipera, tajuplné prostředí pseudogotického konventu a tradičně skvělého Balea. Jediný závažnější nedostatek shledávám v oněch občasně iritujících a infantilních kurvách. ()

Blowler

Film se skvělým začátkem, který později sklouzl k dějišti na jednom místě. Rozhodně neříkám, že to je špatně. Koneckonců charakter zápletky tomu odpovídá. Je ale pouze hrstka filmů, která dokáže udržet mou pozornost dvě hodiny na tak malém prostoru. Celým snímkem prostupuje silná atmosféra odporu proti všemu nečínskému. Hrdinské oběti Číňanů, proti nechutné brutalitě Japonců. Někde mezi tím se nachází hlavní postava amerického pohřebáka, který má kladnou i zápornou stránku. Film má několik hodně silných momentů, které mě donutily se zamyslet, do jaké míry můžou být autentická, či přikrášlená některá zvěrstva. Z většiny se mi ale zvedá kufr. Silnější 3* ()

Kingjiri

Na jedný straně byly fajn akční scény, Christian Bale, kterej vyniknul ještě o to víc, že se kolem něj motali jenom ťamani a povedlo se i pár dramatickejch scén. Jenomže na druhou stranu má příběh šnečí tempo vyprávění umocněný dlouhou stopáží (zkrátit o 30 minut by se dalo naprosto bez problémů). Po technický stránce zajímavá filmařina, dramaturgicky ale nepříliš zvládnutá (málo emocí a strohej příběh), tři slabší hvězdy. ()

danny_21

Průměrná záležitost, se solidním Balem, přesto průhledná a vypočítavě čitelná, velká škodou pro film bylo to, že mě daleko víc bral osud čínského snipera než to Millerovo courání se kostelem s harémem děv volných mravů a bandou školaček v čele s Kulim, jak z čítanky :-) - emoce na nule - 50 % ()

Patrik200s

Veľmi zaujímavý film, ktorý postráda akúkoľvek Ramboídnu črtu navzdory prostrediu v ktorom sa dej odohráva. Bale bol skvelý a s Číňankou Ni Ni vytvorili charizmatickú dvojicu. Jeden z mála filmov, ktorý nedegradoval námet pochádzajúci z knihy tohto žánru. ()

Mira90

Na Dálném východě začala druhá světová už v roce 1937. Nejenže neměli Číňani dostatečnou výzbroj, ale taky je vedli naprostí trogloditi. Tudíž poměrně záhy po začátku invaze dorazila japonská armáda k branám Nankingu, tehdejšího hlavního města. V dobývaném městě se protínají osudy amerického pohřebáka (jako vždy skvělý Christian Bale​), několika studentek církevní školy a osazenstva toho nejvyhlášenějšího bordelu v Nankingu (kde vzali tolik hezkých Číňanek?!). Tihle všichni se sejdou v kostele a my sledujeme, jak se snaží dostat z obleženého města. Protože vzápětí po dobytí města zde Japonci rozjeli několikatýdenní masakr (téma Rape of Nanking na wiki je vyložené vhodné číst před spaním). Místy spoléhající na efekt, útočící na city (stále ne tolik jako korejská produkce), ale především nepříjemně dobře nafilmovaná výpověď o události, která dodnes zásadně ovlivňuje čínsko-japonské vztahy. Btw. Nanking je právně stále hlavním městem Čínské republiky aka Taiwanu. Mají v tom bordel, soudruzi. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží