Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

zigy

Jedna z těch lepších teenagerovských záležitostí, která vyniká svojí obyčejností. Tady jsou všichni takoví, jako ze života a střední školy. Ale to má i své minusy, po pár dnech už si z toho nic pamatovat nebudete. Až na božskou Hermionu. ()

Gregor_Samsa

Ntwl, tohle je sonda do střední jak vyšitá. Už nevim, kde jsem se o tomhle zvláštním bijáku dozvěděl, ale sosl jsem a ležel mi na disku. No a dneska jsem to vytáhl – a docela jsem koukal. To není odlehčená komedie ze střední, že bys blil se na to dívat a zpytoval svědomí, že takhle vyhazuješ z okna minuty života… prostě je to dobrý. Zvláštně dobrý. Protože se noříš do věcí, co jsi zažíval. Všechny, komplet. Holky, co jsi chtěl a nemohl mít, první chlast, první drogy, nějak to vždycky člověk zvládnul, ale lítal v tom nahoru dolů s kurevsky velkou amplitudou. Což už teď, o dvacet let později, nelítá. Za což jsem moc rád – a celkem mě dostalo si to všechno znovu připomenout… good one! Emma krásná. Jo a čas se podívat blíž na Davida Bowieho… [90%; 2020-02-11 Home sweet home] ()

panki9922

Tak skvelý smutno-vtipno-príjemný film som ešte nevidel. Po jeho dopozeraní má človek pocit, že sa vznáša a má na tvári taký priblblý úsmevik. Zimomriavky som mal už v prvej polovici filmu, no a na konci som sa už len vznášal a vychutnával si ho. Áno, ten záverečný twist tušíte už od prvých flashbackov, ale o to tu nešlo. Šlo o to, skĺbiť smutné veci s príjemnými (pozitívnymi) a to sa podarilo náramne dobre. Ústredná teenagerská trojica výborná (Emma!) Kiežby som toto videl prvýkrát v kine, asi by som od toľkých skvelých emócií začal levitovať :) Podobné Feel Good Movies aké som doposiaľ videl - La la land, Little Miss Sunshine. ()

r007

Velmi zajímavý film o dospívání, o přátelství a zklamání. Místy mě to dojalo, občas mi to něco připomnělo. Vynikající herecké výkony , taktéž výborná hudba, a do pěti hvězd chybí velmi málo.Nejlepší scény jsou podle mě ve škole, zvlášť první den a vůbec začátek. Čím víc se vztahy zamotávají, tím víc mi to přijde plánované.Hodně emotivní scéna je rvačka kvůli kamarádovi. Konec na psychiatrii je nejslabší . Sorry, ale pro mě je navždy nejlepší film o dospívání Dar od Boha. ()

buchannon

Jsem rád, že jsem tento sqelý film viděl s titulkami, jinak bych ani nechtěl. Taková moderní (i když mi připomněla i některé starší kousky) sonda do teenagerského života. "Vidím ji. Tu chvíli, kdy víte, že nejste jen smutným příběhem. Jste naživu. A v takovou chvíli, přísahám, jsme vážně nekoneční." ()

Bagimanek

Hezký, milý románek s klasickou zápletkou outsidera, který se zamiluje do krásné Sam. Očekával jsem průměrný film a byl jsem velmi příjemně překvapený. Na rozdíl od většiny teenagerských filmů je tenhle vkusný a má myšlenku. Všechny 3 hlavní postavy jsou skvěle zahrané, obzvláště Patrick v podání Ezry Millera (Emmě Watson role také velmi sedla). Vývoj hlavního hrdiny je skvělý, postupně se sbližuje se svými přáteli a začíná být šťastný. Je upřímný, stydlivý, tichý a nemá moc sebevědomí. Takže když je Charlie najednou sám, nebo má psychické potíže, opravdu mi ho bylo líto a soucítil jsem s ním. Zkousnu jakoukoli komedii, ani na akční filmy nejsem nijak zvlášť kritický. Ale u filmů romantických, či s citlivou tématikou, jsem ale mnohem opatrnější a vybírám jen filmy, u kterých doufám, že mě nezklamou. The Perks of Being a Wallflower to splnil s naprostým přehledem. ()

Dvojirakri

Jako velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý podivín, který si na škole taky zažil svoje musím říct že mě snímek hned ze začátku poněkud znejistěl, a to proto, že hlavní hrdina na mě působil jako příliš málo přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý podivín. Nebo jsem byl skutečně zvláštní exemplář. :)) ()

wdc

Dobré. Některé scény se vlečou a jsou nedostatečně zajímavé, alespoň pro mě. Na téma vztahů mezi středoškoláky, kteří se hledají je to dobré. ()

Tibb-Shäe

Úžas. Vynechaných bolo, bohužiaľ, dosť charakter rozvíjajúcich scén z knihy, ale teší ma, že väčšina z nich bude aspoň na DVD. Podstatné je, že film si udržal "hlas" a atmosféru predlohy. Kritici to označujú za novú klasiku súčasnej mládeže alebo Breakfast club našej generácie a ja sa plne stotožňujem s ich názormi, rozhodne je to jeden z najlepších coming of age filmov za posledné roky. Úžasne zachytáva vnútorné rozpory dospievajúcich ľudí, prekonávanie vlastných démonov, pozitívny vplyv priateľstva, hudby, kníh a filmov na život tínedžera, a prezentuje niekoľko veľmi zaujímavých myšlienok. Aplaudujem hlavným trom predstaviteľom. Emme občas vypadol americký prízvuk, ale aj tak bola čarovná. Ezrovho charizmatického Patricka ste si zamilovali od prvého momentu. No a Loganov Charlie a jeho nevinný, zraniteľný výraz, ostýchavý "wallflower" postoj, jemný sarkazmus, ale nikdy cynickosť... bol srdcervúci, zbožňovala som ho. Lerman doteraz nehral komplexné postavy, ktoré by vyžadovali veľký herecký talent, takže tu sa predviedol. Musím ešte spomenúť hudbu, veľmi dôležitú súčasť deja ("You know, I used to be popular before Sam got me some good music." x) Kudos Chboskymu a Alexandre Patsavas za fantastický dobový soundtrack. Vo všeobecnosti je to veľmi pôsobivý režisérsky debut, je cítiť, že to natáčal niekto komu veľmi záležalo na tom, aby svoju víziu podal čo najpresnejšie a aby diváka emočne zapojil do diania. Škoda niektorých... zmiernených, figuratívne podaných scén. Verím, že s R ratingom by bol film ešte lepší a u diváka by pravdepodobne došlo k väčšej emočnej reakcii. ()

Marselus517

Skvelá nie len teenegerská romantická komédia s podmanivou atmosférou a skvelým hudobným podkresom. Obsadenie hlavnej trojice sa podarilo na výbornú, kde medzi ostatnými vyčnieva Ezra Miller. Emma Watson ako obvykle krásna ktorej sa vyrovnáva krásna Nina Dobrev. Posledná 15 minutovka ma dostala ako máloktorý film tento rok a vyvolala zimomriavky po celom tele . ()

Aalya

Nebudu lhát, narazil jsem na tento film čirou náhodou, když jsem v létě shlížel nové trailery. Samozřejmě mě ihned zaujala Emma, zajímalo mě, jak si na filmovém plátně povede bez hůlky a kouzel. Když jsem pak zjistil, že ani nebude v ČR v kinech, byl jsem zklamaný, ale aspoň mě to mezitím přinutilo přečíst si stejnojmennou knížku, podle které film ostatně vznikal. A dobře jsem udělal, úplně mě dostala. Film sám o sobě je pak také skvělý. Nejsem žádný rádoby profesionální kritik, tak tu nebudu házet všelijaké hlášky o předvídatelnosti a otřepanosti tématu, atd., ani mi to totiž nepřijde. A pokud je to téma přeci jen otřepané, pak je skvěle pojato a zfilmováno. Od první minuty mě film prostě chytnul a pustil až při závěrečných titulcích. Moc se mi líbily herecké výkony hlavních postav, zejména Charlie i Patrick byli oba úžasně zahraní. Trochu mě mrzí, že jsem z knížky čekal dejme tomu 2-3 scény, které na mě při čtení působily velmi silně a které bych ve filmu rád viděl, leč nakonec nebyly. Ale třeba se jich dočkáme jako přídavky na DVD. Také je možná škoda ratingu PG-13, pár věcí by při jiném zpřístupnění mohlo být natočeno jinak, explicitněji, podle mě lépe. Jinak asi nelze nic vytýkat. Chápu, že jsem možná z filmu unešen až moc, i díky skvělé knižní předloze, ale o víc pak podle mě na člověka zapůsobí a tím lépe se do hlavních postav dokáže vžít. 90%. ()

anik12

Nutno podotknout, že tu správnou hloubku příběh dostává po přečtení knížky. Člověk se pak dokáže více vcítit do role Charlieho. Film je jako vždy bohužel trochu "zredukovaný". Nic to ale nemění na tom, že je přesto velmi povedený. :-) Well done, Stephen! ()

Lucerok

Za ty kouzelné okamžiky... a za to, že nejsem divná, že se cítím podobně... velké překvapení ke konci roku a hlavně jeden z filmů, ke kterým se budu ráda vracet :-) ()

de-andre

Staré dobré časy, dalo by se říct. Ne vždy je vše růžové, ale to k tomu prostě patří. A když to dokážete dobře odvyprávět, je vám to i jedno a zůstanou pozitiva. Pěkný příběh o rodině, přátelství i lásce doprovozen vkusným mixtapem. Nejedná se o film něčím výjimečný a jedinečný, ale svou nenucenou sympatičností se mi trefil do nálady a získal si mne. Svůj lví podíl na tom má jistě i fakt, že se jedná o autorské dílo. Děkuji, pane Chbosky. ()

hussky

Co dodat, fantastický film o lidských příbězích, které nenalíčí nikdo reálněji, než sám život .. Dávám 5 hvězd, protože tenhle film se mě opravdu hodně dotkl. Mé hodnocení jedním slovem PERFEKTNÍ ! ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie