Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Dartdevil

Pomalý rozjezd, slibná půlhodinka, roztahaná poslední třetina a žádný konec. Snad jen Woody nezklamal (a Jennifer ušla). ()

Black-star

Osobně mě v kině ten film bavil, neznám knižní předlohu takže sem byla odkázána pouze na ztvárnění filmařů. Jako nápad i příběh a koneckonců i celkový dojem z filmu je více než zdařilý. Jedině co bych vytkla je, že než se zástupci okresů dostanou do samotné arény je vše strašně zdlouhavé a né až tak zábavné. To samotné o čem film je (o samotných hrách) je toho ve filmu pomálu. Chtěla bych více ze strategie jednotlivých účastníků her, více odměn a "padáčků" od sponzorů.... To sráží konečné hodnocení, alespoň pro mě! (60%) Ale jestli bude 2. díl tak se na něj asi půjdu zase podívat. ()

Wikishka

Kdo nečetl knihu před filmem, nikdy nepochopí jeho sílu tak, jak jí chápou ti, co četli. Vlastně o jeho sílu se zasloužil hlavně zážitek z výborné knihy, kterou jsem přečetla v kuse za 8 hodin a stala se mou „srdcovou záležitostí“... Netvrdím, že se všem zalíbí! Snímek jsem očekávala s obavami, které se nakonec naštěstí nevyplnily a Hladové hry mě příjemně překvapily. Až na ten začátek, který byl nejspíš natáčen kamerou z mobilu, a proto bylo zaostřit skoro nemožné. Zvykla jsem si už i na Katniss s oplácanými tvářičkami (i když je v knižní předloze neuvěřitelně vychrtlá!) v podání Jennifer a štěněcí pohledy utrápeného Peety coby Joshe. A samozřejmě smekám před Battle Royale (HG v lepším podání)! ()

FoxMulder

Je až s podivem, jak je druhá, potažmo akční půle nezajímavá a zdlouhavá. Dokud se film odehrává mimo arénu, je docela zajímavé sledovat rozdíly v prostředí i v přístupu vlastně všech zúčastněných. Nepřináší sice nic nového, neznamená to ale, že by byla úplně nevýživná. Jakmile se ale děj přenese do arény, sklouzne to do hluboko vyjetých kolejí standardní mainstreamové, hollywoodské produkce, kdy hodní jsou hodní, zlí jsou zlí, láska kvete navzdory všemu a čas se bohužel táhne k očekávanému výsledku her, v němž ale vypořádání se s nastalou situací je vyřešeno v souladu kritiky společnosti a tudíž pro mě uspokojivě. ()

smack

Nečetl jsem nic ze série, takže neposoudím, nakolik se dá srovnávat s předlohou. Pokud měl první díl uvést diváka do problematiky Hladových her, splňuje to. Digitální efekty jsou docela slabé (asi kvůli rozpočtu). Strhující role Liama Hemswortha mě dostala na kolena, lol! Silnější příběh se nedal hned ze začátku čekat, takže se těším na další díl, snad to bude lepší. ()

Idahou

Bohužel se čím dál tím více ukazuje, že ostřílení mazáci, jako je POMO a další, tím pádem i z časti samotné csfd, je stále méně a méně použitelné pro méně než hardcore diváky. Hunger games sice není kdovíjaká paráda, která vy vás vrazila do křesla a klečela na hrudníku, ale je to zábavný a vcelku svěží film, ano od prvního pohledu na, zajímavou a sympatickou, hlavní hrdinku se v divákovi vytvoří určitý předpoklad vývoje děje/postavy. Ten je sice blízko pravdy, ale ne tak uplně a i přesto zůstává film zajímavým a především zabavným počinem, který si, z pohledu náročnějšího diváka, jistě zaslouží minimálně zvažování mezi 3-4 hvezdičkami, já dávim 4, protože film mě zabavil, líbil se mi a současné hodnocení je zavádějící. Mimochodem csfd by potřebovalo revizi systému hodnocení, až příliš často se rozhoduji mezi jednotlivými hvezdami ()

Blacki

Nejhorším aspektem pro mě byli kostými lidí z Kapitolu...to bylo opravdu děsné. Možná tím chtěl tvůrce poukázat na absurdnost celé té situace, ale zastávám názor, že pokud měli lidé vypadat bláznivě, tak se na těch kostýmech měli více vyřádit. Na druhou stranu musím uznat, že mě film zasáhnul...celou dobu jsem přemýšlela o tom, jak jsou ty hry hrozné a že lidé se nad tím baví. Překvapovala mě krutost těch dětí a celé mi to připomnělo Pána much od W. Goldinga. Není to žádné umělecké dílo, ale není to ani propadák. ()

Melvej

Po přečtení si říkám, že tenhle film byl natočen vyloženě pro čtenáře knížky, protože bez její znalosti mi tam spousta věcí nedávala smysl a vůbec pohled na hlavní postavu Katnnis tu je poměrně jednoduchý, což je však pochopitelné. Nicméně i přesto je film celkem věrný knižní předloze, za což dávám palec nahoru. ()

Pathrose

Nedotčen knižní předlohou jsem absolutně nevěděl do čeho jdu a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Je jasné, že to není nějaké převratné veledílo, že zde je pár technickým chyb jako i v těch nejhorších podmínkách krásný make-up, párkrát tuším, že při smrti nevystřelilo dělo, ale já se dobře bavil. Konec je klasický happy-end, ale pokud vycházeli tvůrci z předlohy tak s tím se nic dělat nedá, stejné jako HP 7. Pokud se ke knížce dostanu a přečtu si jí, možná změním hodnocení, ale já se vůbec nenudil a nic jsem nečekal, to je možná taky důvod, proč jsem byl tak překvapen a mile potěšen. ()

Pavel82

Bohužel ve svém komentáři budu hned SPOILERovat: Kdyby ty bobule snědli, tak bych dal možná dvě. Kdyby je ovšem snědli hned na začátku filmu, vůbec bych se nezlobil. Zbytečnost. ()

Searison

Nedokážu pochopit, co bylo na tom filmu tak drahé.... jedině reklmaní kampaň , protože film je celý natočen v lese. Efekty minimální. Nápad "koncentráků" a zpracování SCI-FI jak v 90. letech "oblíbené fialové paruky" se mi líbil, zbytek filmu jednohubka, kterou už znova určitě nemusím. ()

Acrobat

Fakticky postupne prichádzam o rozum. Ministerstvá zahladzujú stopy posledných zvyškov ľudskosti, intelektu, slobody, ktoré charakterizujú človeka. Necítim ani Ježišov pokoj, lebo podľa pravidla prekliatia a blízkosti diabla, na stanici na mňa sadajú muchy, v šatníku, na stole, z klávesnice odnikiaľ vyliezajú malé mravce, ráno pod žalúziou špinavého okna usušený ovad. Pomalý skok samovraha, prudko sexujúca dvojica v okne, trochu neférová poprava vychudnutého chlapca dvoma guľkami zo siedmych hlavní, refrén sporo odetej ženy pri dvíhaní monštrancie. Ventilácia (ne)slobody. Dôvodová správa k súčasnému svetu neexistuje. Popros o prečítanie, nikto ti ju neukáže, lebo ju nemá. Vyhovujúci systém 1%-ného ožobračovania. Ako ho mám prosím vás zastreliť? Predbehli ťa, čo sa spýtam? Ponáhľaš sa do hrobu? Ak odpovie to nádejne áno, koná dobre za seba. Bože, ja nechcem zomrieť. V čom čerpá mizerná Suzanne svoj otupenými ľuďmi prijatý názor svetoborného bestselleru? Ó, aká vznešenosť pri prezentovaní odvahy, sily (perverznej) lásky (alebo niekto pochybuje o najkatastrofálnejšom castingu do role Peeta v tomto roku?), sebaobetovania? V akom svete to však ukazuje? Úchylná autorka, to je vcelku jednoduché určiť, vymyslí sadistické hry so zabíjaním detí (!). Že je to satira? Skrsnutie tejto myšlienky je choré samo sebou, a je viditeľná NEBEZPEČNÁ túžba ventilovať svoje obsedantnosti a skryť ich pod rúško apokalyptického príbehu ako varovania. Kdeže, primárny cieľ je pobaviť sa na myšlienkach krvi, pachuti lovu, ustanovenie nepriateľstva medzi človekom a človekom. Všade agresia, technokracia, výsmech, boj....Ako slastne znie správa zástupov mŕtvych pri bombových útokoch. Ako nádherne si lichotíme pri Breivikovi, senzácie a globálne nadhľady nie pri napr. reštaurovaní 700 ročných vecí. Čo stresuješ, každý chodí na futbal, haly a obchody plné, farári si mydlia ruky z Petrovho haliera. Chlieb a hry fungovali aj v Historia (magistrae vita est). Ale dáte mi istotu že nás nezotročíte a nebudeme sa dívať, alebo účinkovať v takých hrách? Áno, v mediálnom otroctve a nabudzovaní falošných dojmov slobody si už totižto teraz. Zapíjali sme bolesť, zapíjali sme posledný pohľad na Jennifer, ktorá ako jediná žiari ako slnko v hmlistých včerajšok a zatmených zajtrajškoch. Približuje fenomén nepatriacich prvkov do celku, ktorý sa rozpadne jeho neprítomnosťou. Každopádne nebezpečná myšlienka uzákonenia násilia a morbídna zvrátenosť celebrovať deti vo vzájomnom odprevadení. Glorifikovaný až romantický Alexander Veľký (napríklad, vybrať si môžeš z priehrštia postáv), no nenávidený Adolf 88. Bol vyhlásený za vojnového zločinca? Nože poštuduj divák, a následne zistíš, že krvavé hry (napr. Beslan) sú vykrvácanie myšlienok ľudí už dnes. No ja som sa zamiloval do zranenej Katniss. Prisahám, že budem ochraňovať a bojovať za District Košice. Dobili ma, nahučali propagandu, pod nechty nabili triesky. Hrať sa do vyčerpania. Vykrvácania. Myšlienkového. http://www.youtube.com/watch?v=0LETadzDGOs&feature=related (videné 22.08.2012, BDrip) () (méně) (více)

Tamten

Nerad bych tady rozváděl knižní předlohu, ale alespoňzáklad je nutný. Kniha je napsaná stylem, který z poloviny rozebírá dilema dospívající holky, do které jsou zamilovaní dva kluci a ona nemůže dát ani jednomu přednost. V druhé části knihy se pak naráží na sociální problémy krajů žijící v diktatuře prezidenta a pár vyvolených a na všechny důsledky, které z tohoto uspořádání plynou. A to celé se děje na pozadí příběhu krvavé soutěže, která sice je hlavní dějovou linií knihy, ale zároveň není až tak důležitá. A proto také kniha příliš neřeší logiku této hry, ani po technické stránce (jak "fungují" kamery, které jsou umístěné v terénu, ale vidí všechno z libovolného úhlu), ani po herní stránce (co všechno tvůrci her mohou a nemohou, když do hry zasahují i sponzoři atp.), ani po lidské stránce (jak mohou lidé v krajích nonstop sledovat mnohadenní hry, když musí fárat do dolů ...). Kniha to neřeší, protože pro ni jsou hry okrajovou záležitostí vedle hlavních problémů, které rozebírá. A tvůrci filmu podle toho natočili čistě akční snímek, který se zabývá pouze hrami a vše kolem minimalizuje. Navíc to udělali otrockým stylem, že vzali knihu a škrtali a škrtali, až se jim to vešlo do filmu. Nic neměnili, nic neupravovali. Téměř vyškrtli jednohu kluka (čímž vyškrtli psychologickou polovinu knihy), velmi seškrtali sociologickou rovinu v krajích a nechali pouze akční část her. Se všemi nelogičnostmi, které když se stanou hlavní částí filmu, tak se objeví v plné kráse. K tomu přidejme naprosto zoufalou kameru, která nabízí pouze sled jednoho detailu za druhým, takže nemáme nejmenší ponětí, jak vypadá celek (což je v soubojích skupiny lidí obvzláště děsivý výkon). A aby toho nebylo málo, film je pokud možno přístupný, což znamená, že se v něm téměř nesmí objevit krev. To je u filmu zachycujícím boj na život dost problém. Nutno poznamenat, že film není až tak špatný, na odreagování celkem dobrá pohodovka, pokud člověk nepřemýšlí. A ještě jedna věc stojí za zmínku. Film (resp. kniha) je až nápadně podobný japonskému snímku Battle Royale (2000). A nemyslím tím podobnost na úrovni námětu her o život, shoduje se zde až neuvěřitelné množství detailů (počínaje výběrem skupiny mladých lidí do her, ke které se přidají nějací dobrovolníci, přes ohlašování zemřelých dělem, zmenšování herního pole, ..., až po obelstění tvůrců, aby přežilo více lidí). A kde nebylo čerpáno od japonců, tam si vypomohli slavnějším Runnig manem. ()

koljan

Film mohl velice snadno sklouznout do rozplizu milostné limonády; podařilo se ale docela věrohodně vytvořit obraz světa, ve kterém vedle sebe stojí dekadentní město tvořené konzumisty s odporně kýčovitým stylem a živořící periferie robotující na elitní zpustlíky. Režisér musel vymyslet, jak zobrazit vzájemné vraždění tak, aby to vypadalo jako gymnaziální zaláskovaný paintball - a docela se mu to povedlo. Pokud už hlavní hrdinka vraždí, tak jen v afektové sebeobraně, prostřednictvím vosího hnízda nebo nedostatečnou osvětou v oblasti lesních bobulovin. ()

ISAJ

Hocico som od tohto filmu cakal, ale to ze to bude thriller ktory sa da aj vlastne v pohode dopozerat, tak to naozaj nie. Scenar je asi taky ze skusme dat gladiatorov do moderneho vycvikoveho centra, a potom ich vypustme do lesa sa killovat. Kostymy su priserne tak isto ako aj digitalne dogy a horiaci les, ale chapem ved treba setrit pretoze potom by uz neostalo na tu velkoplosnu obrazovku v okrese 12. Co sa tyka strihu, tak ten robi asi taku radost ako ta traslava kamera pri akcnych scenach. Je to dost dlhe, aj tu by to potrebovalo skratit aspon o tu pol hodinu aby si to clovek pozrel este raz. Emocie skoro nulove takisto ako aj hudba, ale je tam celkom sympaticka Lawrence, ktorej som aspon mohol drzat palce. Ostatny znamejsi herci su tam uplne zbytocne, pretoze ich postavy nie su len nezaujimave ale povacsinou aj smiesne. Vytocil ma este ten okopirovany zaber z Inception, ked popri jedeniu tam prebehne ten pohar pred kamerou. Aj ked je to nepodareny projekt, ocakaval som ze to bude ovela horsie, a vobec ma nenapadlo ze to bude aj napinave s trochou atmosfery, takze to nedopadlo najhorsie. 3.5/10 ()

R.I.P.

U tohoto filmu je prekvapujici kolik na nej chodilo do kin lidi, protoze v podstate je to slaboucke a nicim nezaujme. Konec je mdly, jako ostatne cely film. ()

Joža

Pro mě velké zklamání,očekával jsem víc akce osobní souboje,ale nic takového se nijak nedělo,ale nevím proč prostě davám 3* snad jen kvůli Jennifer Lawrence. ()

Psycho.R

Průměrný film, ve kterém se mi zdálo, že většinu "originálních" drobností jsem už viděl. Určitě je to o třídičku vejš než třeba Stmívání, který je příběhově někde na pomezí telenovely a pohádky. Myslím, že by tomuhle filmu neuškodilo trochu té surovosti jako tomu bylo u Battle royale, což byl hodně podařený snímeček. Asi mě právě srovnávání těchto dvou snímků vedlo k hodnocení 3*. A čemu jsem se nedokázal ubránit dále ve srovnávání bylo Hunger games vs. Runing man. Tam jsem cítil tu dychtivost lidí po krvi. A pokud krev servírujete masám v zábavném formátu, každej člověk zkaženej konzumním světem se nechá strhnout. Ale, abych jen nemluvil záporně, Hladové hry je snímek, na který se dá podívat. Dokonce se dá podívat i na jeho případné pokračování, ale kult se z toho nestane. Knížky jsem nečetl, proto je nehodnotím. Recenze je čistě na filmový počin :-). ()

Sykon

Aha, tak až tady jsem se dozvěděl, že tento film má být megahit. A já prosťáček jsem ho považoval za zdařilé béčko. Protože jsem nečetl knižní předlohu, místy mi universum Hunger Games nedávalo moc smyslu, ale to bych byl vcelku ochotný svést na neznalost předlohy. Ale celou dobu co jsem na to koukal, se mi vkrádala do mysli vzpomínka na Battle Royal, a z toho srovnání nevychází HG vůbec dobře. Zatímco BR se soustředí hlavně na samotný souboj bývalých spolužáků a jejich prožívání přeměny z obyčejného středoškoláka na zabijáka a vyrovnání se s ní, HG z obyčejných děcek šmahem udělá novodobé gladiátory a hotovo, hurá za romantikou uprostřed lesů. A ani to úplně nezvládá. Ale i kdyby se držel vyvražďovací linky, tak mi pravidla té arény přišla tak trochu nesmyslná. Co by dělali, kdyby se náhodou děcka rozhodla, že letos zabijačka nebude? Možná by všechny moje otázky zodpověděla kniha, u které nevylučuji, že si ji přečtu. Ale na film se asi podruhé nepodívám. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel