Kletba z temnot

• USA The Possession (více)

Kletba z temnot vypráví příběh bývalých manželů Clyda (Jeffrey Dean Morgan) a Stephanie (Kyra Sedgwick) a jejich dvou malých dcer. Jednoho dne si mladší dcera Em (Natasha Calis) koupí na bleším trhu tajemnou skříňku. Od té doby se začnou s děvčátkem dít zvláštní věci. Em je skříňkou naprosto posedlá, nosí ji všude s sebou, je nervózní a chová se agresivně. Její matka začíná mít podezření, že skříňka způsobuje u dcery psychické problémy. A po sérii znepokojivých a nevysvětlitelných událostí rodina odhalí pravou příčinu. Zjišťují, že skřínka byla vyrobena pro Dybbuka – zlého démona, který se usadí v těle člověka, který ho ze skříňky osvobodil. A jejich dcera skříňku otevřela… (oficiální text distributora)

heyda

Ta scénáristická klišovitost a hromada přehnaných scén zbytečně sráží jinak vcelku kvalitně odehraný i odrežírovaný film do prachobyčejnýho průměru. Z kladů bych asi vypíchl především Natashu Calis. Ta holka má herectví v sobě. Její výkon byl skoro na úrovni geniálního přednesu Isabelle Fuhrman v Orphan, takže typuju, že o ní ještě hodně uslyšíme. Ze záporů mi asi nejvíc vadí ta do očí bijící neoriginalita. Pořád mi uniká, proč musí tvůrci do podobných hororů vždycky cpát nějaké létající brouky, které lezou z pusy nebo jich je najednou milion všude, dále typickou scénu s vlasy či vznášejícími se těly ve vzduchu a další krávoviny, které jsou fyzicky nemožné a ani pořádně se samotným dějem nesouvisí. To jsou jen zažité filmové scény, které prý mají asi u někoho vyvolat větší strach. Já si ale nemyslím, že to je děsivý, spíš ohraný a hloupý. 55% ()

rollman1

Tohle téma je už nuda. Vytíraní ďábla tam a sem. Začínám si myslet, že FF a VĎ už vedou hororový průmesjl. Ale vrátíme se k filmu. Atmosféra filmu zde je někde mezi souloží po tmě a venčení psa přes den. Režisér masturboval nad tím, že se určitě polekáte, ale bohužél jsem se ničeho nezlekl. Na třetí stranu, film nenudí a určitě si dokáže najít své fanoušky. Jak hereckými výkony, vizuálními efekty i tou min. atmosférou. Od filmu jsem moc nečekal a asi jsem udělal dobře. ()

Nettrass

Není pravda, že exorcismus je čisticí prostředek, který vyrábí Henkel. Je to prostředek vymítací, prostě když potřebujete něco vymést. Tydy vymetali ošklivého bubáka, kterého i s truhlou koupili za 55 dolarů. Je sice krize, ale i tak si uvědomte, že nejste tak bohatí byste si kupovali levné bubáky. Každopádně radím nekupovat žádného bubáka pod sto dolarů. ()

lillien

Nic nestmelí rodinu tolik, jako společné vymítání židovského démona. Něco podobného přece zkoušel už Hitler a stmelil tím celý národ. Zaplaťpánbu za ty židy, člověk si může tak prímově zarýpat hned v úvodu. Bez ohledu na ohavné pejzy to byl ovšem originální nápad, po všech těch Vatikánech a ozástěrovaných páprdech s křížema, posednout spratka pro změnu polsko-židovským parazitem, za to tleskám! Že netekly potoky krve po celý film mi ani trochu nevadilo, ono taky není na škodu, když se někdy v hororu i hraje. Atmosféra mě bavila, herci hráli uvěřitelně, nechybělo pár solidních triků. Kletba z temnot mě opět přinutila se zamyslet, proč jsou nejlepší vymítačky vždycky s tématem posedlého fakana. Nejspíš mě to má utvrdit v názoru, že dítě je náchylné k podobným infekcím z podsvětí a proto není radno si je nasazovat do hnízda! ()

TheEvilTwin

Skvělý film, polský hlas demona v truhle naprosto creepy. Cz dabing ale katastrofa a ke konci to trochu pokulhává, nicmene porad jeden z kvalitnejsich hororu. Nejvetsim plusem jsou za mě povedené střihy scén s hudbou, přesně to filmu dodává tu pravou atmosféru a herečka Emily to zahrála na svůj věk neuvěřitelně uvěřitelně. ()

Pítrs85

Fajnovej horor do rodiny "vymítačů ďábla", kterej sice není nic extra originálního (ostatně v tomto subžánru už se toho asi moc vymyslet nedá, i když kdo ví), ale rozhodně patří mezi to lepší. Potěšily fajnové vychytávky (viz. plakát), dobře zvolení herci a celkem gradující tempo. (Spoiler) A že by závěr sliboval pokračování? ()

SOLOM.

Byl jsem zvědavý, jaký podpis zanechal na tomto kousku Sam Raimi, který na filmu spolupracoval jako jeden ze tří producentů. Ole Bornedal taky není v hororovém žánru žádným neznámým floutkem, takže očekávání bylo velké. Proto jsem byl nakonec lehce zklamán, protože z duše nesnáším uřvané zápletky, které mi trhají ušní bubínky, přestože na obrazovce se neděje vlastně nic děsivého. Děj nepřinese skoro nic nového, filmy o vymítání ďábla jsou už takřka vyčerpané, co se nových prvků týká a tak jsem vzal s povděkem alespoň fakt, že se tu jedná o polského démona (který nevypadal zle) a ani herecký výběr nebyl vůbec špatný. Jenže já zmlsán starými klasikami, pokaždé očekávám kvalitní podívanou, která nebude nudit a tady se tak nestalo. Samozřejmě, dá se tady narazit na několik velice vydařených scén, jenže jich bylo málo. Díky tomu trochu trpěla i atmosféra. Tvůrci vždycky nažhavili diváka stupňující se dávkou napětí, aby následně kamera raději zabírala okno či střepy na podlaze místo to, aby nám nabídla podívanou (proč vlastně ta oběť tolik řve…)...(více na: http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2014/02/possession-2012.html ) ()

eraserhead666

Takový židovský Exorcista. Nijak špatný, ale ani nijak oslnivý. Paradoxně mě spíše zaujaly rodinné vztahy hlavních hrdinů, než posedlá dcerka. ()

ARI50

Super horor který dobře překvapil a má i silnější zajímavé scény které se povedly samotný příběh je super a co se týče herců v podání zla byli působivý. ()

Beastmaster4

Průměrný horor, který má své hodně dobré momenty, které ale bohužel střídají okoukaná klišé. Milovníky žánru neurazí, protože jsou dle mého mnohem horší kousky, ale nic nového nepřináší. Herecky je film na vysoké úrovni, oba hlavní představitelé dávají svým postavám maximum. Nebýt z mého pohledu lacině pojatého konce, dal bych 4 hvězdy. Konec mi ale přišel moc utnutý, jakoby došel dech a nevědělo se, jak to celé ukončit. Průměrné 3 hvězdy budou tedy v tomto případě stačit, ale dávám k tomu takové malé "+" :-) ()

luka4615

Další případ zcela promarněné hororové látky. The Possession má náběh na pár skutečně velkolepých scén, nicméně potenciál vždy vyšumí do ztracena a děj ubíhá dál v jednotvárných a zcela předvídatelných kolejích. ()

JASON_X

Každá povídka z haličského štetlu o dybukovi od I. B. Singera je poetičtější i informačně hodnotnější, než tahle rodinná židovská duchařina naroubovaná na stereotypní hollywoodské schéma. Ale to není nijak zásadní výtka, protože Possession je přece oddechová zábava, a ne nějaká učebnice chasidského folklóru. Po řemeslné stránce je film hodně povedený, po vizuální jakbysmet a pro nezasvěceného diváka je určitě i zajímavý. Mně osobně se nejvíc líbil židovský exorcismus, škoda že tahle scéna nebyla delší a propracovanější. Kapitola sama pro sebe je pak jedovatá anorektická hydra Kyra Sedgwick - pořád se nemůžu rozhodnout, jestli se mi vlastně tahle ženská hrozně líbí, nebo hrozně nelíbí. ()

Morholt

Scénář patří k těm nejomletějším a bát se také příliš nebudete, ale pořád je tu solidní technická stránka věci a především pak herecké výkony. Teď tím nemyslím Morgana, který hraje prakticky neustále to samé a působí jako Bardem bez mimiky, ale představitelku hlavní dětské role. Bál jsem se nevychovaného a protivného spratka, kterému jeho roli nebudu moci uvěřit, ale v tomto případě jsem byl docela překvapen. Possession není nic, co by vás vystřelilo z tenisek, ale je "jen" slušným řemeslem, které stojí za vidění. A to se počítá. 70% ()

Genero

Být zavřený od války v krabici na dybbuky o velikosti třicet na dvacet vedle pečetidla, dřevěného koníka a zubu, to roztrpčí i mnohem klidnější povahy než je dybbuk. Není divu, že má pak jeden neodolatelnou touhu strašit malé dívky obřízkou a ty malé dívky, které jsou zároveň ještě panny, pochopitelně posedat. Postupem času to může přerůst až ve zvracení motýlů, trpajzlíka v břiše a psychické potíže. Pokud k těmto peripetiím přidáte ještě vleklé rozvodové tahanice, je zaděláno na slušný vymítací horor, z něhož vám budou častokrát vstávat pejzy na hlavě a který jako vždy posere a pochčije unylý konec a ten ortodoxní vymítač dybbuků, protože legračně poskakuje a stále se tak podivně kývá. Po dlouhé rozvaze přidám hvězdičku nad průměr, protože mě fascinuje odhodlání tvůrců, když dokázali v castingu vybrat holčičku, které čouhá z krku zlověstný pařát. ()

ScarPoul

Je to škoda. Bornedal to s atmosférou vie. A tá je vo filme najlepšia. Síce to nie je také strašidelné ako Wan, alebo Derrikson, ale svoj účel to plní. Morgan je výborný, čo vzhľadom na jeho smolu vo výbere scenárov, naozaj prekvapí. Natasha Calis ako posadnutá rovnako. Chcel by som vedieť, kde zháňajú takéto dievčatká. Nebyť posledných 15 minút bolo by to za 4. Ako náhle príde na samotné vyháňanie a na "strašidelný" posledný záber, tak celá poctivo budovaná atmosféra ide kade ľahšie. Dôvod, nie je ani tak zlá réžia, alebo scenár, len sa to skrátka plaví v takých klišé vodách, že to nemá ako zaujať, vystrašiť, alebo sa divákovi dostať do hlavy. Je pravda, že tu atmosféra poľavuje a línia rodiny tu prvýkrát začne byť na obtiaž, čo suma sumárum zamrzí. Malo to perfektný rozbeh a niekoľko naozaj skvelých scén. Takto je to niekde medzi. S tým, že ak máte väčšiu mieru tolerantnosti tak si hviezdu pridajte. Inak slušná žánrová chuťovka. ()

PROROK14

Dalo sa na to pozerať, ale celý čas som čakal, že sa to nejak rozbehne. A ono sa to nerozbehlo, a ak chcú tvrdiť, že to rapovanie toho žida malo byť finále, tak díki moc. Škoda, že neukázali ako dopadol bezzubý zubár. ()

GeusX

Dobrý standard mezi vymítačskými horory, který rozhodně neurazí. Mohlo se však trochu přitvrdit. Minimálně ve finále. Ale nižší kalibr posedlosti si nepochybně omlouvají tím, že je to "podle skutečné události". ()

st.ranger

Americký horror podle skutečné události? Křečovitá a stereotypní nuda s plochým vykreslením představitelů a ještě lacinějším strašením, natož patetickým CGI hlavního démona. Atmosféra nikde, závěr zcela zřejmý a až neskutečně ohraný. Pro mě je horrorem roku 2012 Sinister a toho bude těžké trumfnout. ()

Terva

CITÁT - Natočeno podle skutečné události.......Toto se stalo jedné rodině během 29 dnů.......... Otce je mi líto, jeho ex-manželka je mi ukradená a nesympatická, dcery poslouchají hnusnou hudbu - už mám jasno komu fandit. Abysu vede. CITÁT - Já nemluvím s tou truhlou, já mluvím s tím, co je v té truhle............ Je to strašidelný, nepříjemný, pár lekaček a několik opravdu hnusných až nechutných záběrů. CITÁT - Mami? Kdo jsem?......... Film obsahuje i vymítání ducha, ale je nedodělané a krátké. A ikdyž je to silná scéna, příběh to nezachrání. Místy to působí silně nevěrohodně a příčí se to tak úvodnímu oznámení o skutečné události. CITÁT - Tati, vyděsil jsi mně.......... Kde je dybuk? Jo, a abych nezapomněl, když dojde na finální scénu a příběh by měl být nejnapínavější, dostane vrchní osvětlovač epileptický záchvat (asi to byl pro něho silný námět) a začne blikat světlem jako šílenej.(možná je posedlý duchem Abysu) S toho by se posral i Démon, natož Abysu. Produkce - Sam Raimi. ()

Ouwen

Jsem mile ohromen. Musím napřed upozornit, že film toho moc nenabídne, což jsem tak trošku z počátku tušil, proto se tak divím, že mně to docela chytlo. Co se týče pozitivních bodů: Jeffrey Dean Morgan hrál uvěřitelně, skvěle, přirozeně, má charizma a zbytek obsazení se s ním nedokáže rovnat, to však neznamená, že hrajou špatně, jenom šlo spíš nejvíc vidět na Morganovi, jak se snaží vytěžit maximum. Dále chválím atmosféru, která je fakt tajemná, mrazivá, diváka nenechá v klidu. Největším kladem je to, že se snímek inspiruje skutečnou událostí, tím je film lepší a chcete vědět víc. Délku to má tak akorát, film utekl jako voda, nenudil jsem se, kamera v pohodě, některé scény nahánějí hrůzu... Bohužel je jich jenom několik, cca 3, možná 5 scén, u kterých se divák lekne, u mně se to stalo 3x, ale já na film koukal brzo ráno, tak proto to nemá takovej efekt. I tak toho mohlo bejt víc no, co se dá dělat a s podobným filmem V moci ďábla se tohle nedá srovnávat. Největším zklamáním je zbytek omáčky, viz. vymítání, žádné bližší seznámení s ďáblem, či duchem, či co to bylo, některé otázky zůstanou bez správné odpovědi a bohužel, samotné vymítání působí směšně, já se málem pochcal smíchy, největší smích vypukl po tom, když démon řekl exoscistovi, ať zavře hubu, to už byl vrchol. Ale pobaví hláška: "Jsem snad doktor?!", skvěle trefená - jinak jak říkám, film mnoho nenabídne, určitě nesedne všem, ale nenudí a to je hlavní. Atmosféra zabijácká, dávám 6/10 ()