První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

AneeR

Konečně něco jiného než ty samí novodobí seriály,kdy všichni už většinou víme jak to chodí pořád dokola.I kostýmy a celý prostředí kde se děj odehrává je skvělý,musím říct, že tenhle seriál se českým tvůrcům opravdu vydařil. ()

wooloong

Viděla jsem asi dva nebo tři díly a můj dojem je značně rozpačitý. Jak už psal někdo přede mnou, ta atmosféra tam není. Proč? Dám přímo ukázkový příklad z posledního dílu. Rodinná večeře u Škvorových. Prvorepublikový nábytek, obří kytice dokonale naaranžovaných růží, služtička jak vystřižená ze starého filmu. Zdena Studenková sedí jako podle pravítka, distingovaně napichuje na vidličku malý kousek masa a vkládá si ho do úst přesně podle pravidel etikety, tedy vidličkou otočenou prohnutím vzhůru. Naproti ní sedí její dcera Veronika Nová, absolventka vídeňského lycea, která zvládá několik jazyků, psaní na stroji a vyzpívá tři oktávy, budoucí představitelka elity národa s tlamou málem vraženou v talíři a vidličkou to tam sází jak nejsprostší sedlák nebo spíš jak nevychovaná puberťačka ve školní jídelně. Už jenom chybí, aby mezi dvěma sousty vytáhla ze záňadří svůj novej mobil a čekla fejs. I kdyby byl scénář dokonalý (jako že ani zdaleka není) a repliky přesně odpovídaly příslušné době (jako že ani zdaleka neodpovídají), takovéhle úlety dokážou celý seriál srazit na kolena a totálně zazdít. ()

bilder

Čekala jsem to horší, když uvážíme, že je to ze stejné líhně jako Vyprávěj. Ale dá se to. Když pro nic jiného, tak pro dobové kostýmy a prostředí. Občas, stejně jako ve Vyprávěj, ovšem pronikne do mluvy výraz nebo rčení v té době zcela jistě nepoužívaný. Nečekám úplnou věrohodnost, jen doufám, že se to od skutečnosti neodchýlí tak moc jako právě Vyprávěj. Ale pamětníků první republiky ubývá, takže to asi projde. K žehlení dobrý. ()

Lichtenborg odpad!

bože, co to má být? Herci sedící jakoby v autě,přičemž studio z toho jen čiší, Apolenka,která mi připomněla starý seriál Randall a Hopkirk, renomovaní čeští herci, kteří pod taktovkou režiséra Arichteva asi dostali zákaz hrát, stálé flashbacky jako ze seriálu Lost????????Quo vadis Česká televize?Jediné co bych na tomto seriálu pochválil, je výkon herce Vlasáka,ale on sám to nezachrání.Aspoň vím, kam jdou mé konsesionářské poplatky a to místo zrovna nevoní a lékař tam často nechodí. ()

annifrith

Jan Vlasák jako Valenta senior , Jana Štěpánková, Taťjana Medvecká a Veronika Freimanová v dalších větších či menších? rolích. Myslím si, že je to dobrý počin pro nás, kteří tuto dobu nezažili. ()

CZmaggieCZ

První tři díly mě bavily, líbilo se mi prostředí za doby První republiky, styl oblékání apod. Postupem času se mi to ale dosti rychle okoukalo, děj mě nezaujal, čekala jsem víc.. ()

Maky18

Myslím, že je to jeden z mála českých seriálů, který se dá v poslední době sledovat. V porovnání s Ulicí, Ordinací a podobných, patří rozhodně na špičku. Obrovské + mají kostýmy a prostředí, které je velmi propracované. Za výběr hereckého obsazení se rozhodně taky stydět nemusí. ()

lavahorsecz

Hmm... Nevím, asi bych to nepřirovnával k Downton abbey, i když si to místama na něj hraje. Rozhodně to není nějaký historický skvost, ale koukat se na to dá. Pokud se podívám na českou seriálovou produkci posledních let, tak tohle daleko převyšuje, ale to je možná to smutné... Co ale totálně kazí tenhle seriál, tak jsou to ty přeludy s "duchy", to by mi ani tak nevadilo, kdyby na tom nebyl stavěný příběh, tímhle to opravdu zkazili a poslední dobou mě to začíná štvát ()

behunka

Začátek dobrej. Seriál se mi líbil, ale postupně to nějak vybublává. Poslední 3 díly mě vyloženě štvou. Nic moc se neděje a jen nás uměle natahujou jak že to vlastně dopadne. Už toho Jaroslava pověste ( stejně mě Vyorálek štve jak kroutí bradou) a bude klid. ()

LameHand

Podle hodnocení a obdržených % se jedná o hodně kontroverzní seriál, který je buď na pokraji odpadu a nebo je hodnocen nadprůměrně. Do které skupiny patřím netřeba zdůrazňovat. Ani nevím proč, ale seriál se mi líbí, cokoli zde zaznělo v negativním slova smyslu vůbec v První republice neshledávám. Jakmile ve mě seriál vzbudí touhu po shlédnutí dalšího dílu, tak již více neřeším (neřeším to ani v případě, že mě seriál či film nezaujme, pak jej pouze přestanu sledovat a dále pro mě přestává existovat jak seriál, tak můj skromný názor na to, jaká že to byla "kravina"), nehrabu se v detailech a nehledám každou "blechu", abych mohl říci, že je to kopie toho či onoho, že se takto v té či oné době nemluvilo, atd. Pro mě se jedná o povedený seriál, na který se vždy těším a čekám, jak to dopadne a rozhodně nelituji toho, že jsem to hned po úvodní znělce první dílu nevzdal s tím, že tohle už tu bylo, dokonce v lepším zpracování, v lepším obsazení, s lepší zápletkou, atd. ()

tenista57

Zdá se mi, že na CSFD jsou některé americké seriály přeceňovány a naše nedoceněny, což je případ i První republiky. Po Vyprávěj se Biseru Arichtevovi podařil další seriál. Scénář mi připadá dobrý, herecké výkony také. Myslím, že je jasné, že bude mít pokračování a dočkáme se Vítězného února, kdy budou buržousti zbaveni majetku a půjdou makat na pole, do továren, nebo v horším případě do uranových dolů, kdežto Kryštof udělá politickou kariéru. ()

Jakeify

Prvních 5 dílů se mi moc líbilo, a dal bych tomu s radostí i 4 hvězdičky, nyní v 17 dílu už mi seriál tak unudil, že i mi přestalo zajímat kdo je ten vrah, vše je protahované hrozně moc. Díky první polovině seriálu nedávám odpad, neboť to byla příjemná podívaná. ()

Anubiska

Trapný pokus o historický seriál s nesympatickými herci. Jedna hvězda za období,ve kterém se to odehrává. Hodně,hodně špatné. ()

skromna

Napřed zvědavost, jaké budou kostýmy, rekvizity a jak to všechno režisér pojal...pak docela velké rozčarování, když do toho zatáhli to duchovno...a teď už jsem prostě jen strašně zvědavá, jestli vraždil někdo z Valentů a nebo kdo tedy :-) ()

Amber.1977

Docela zklamání, kterého bych byla ušetřena, kdyby seriál nezaváděl a měl jiný název. Toto je taková příjemnější Ordinace v růžové zahradě či Cesty domů - to, co konkurence rozblemcává do několika set dílů, zvládne režisér pod ČT ve dvaceti dvou, což je příjemná změna. Na druhou stranu od seriálu produkovaného veřejnoprávní televizí očekávám menší pllytkost, větší provázanost s tehdejšími událostmi, dialogy a kostýmy, které odpovídají tehdejší době. Bylo by příjemné, kdyby se děti podívaly na takový seriál a trochu si dokreslily některé reálie z dějepisu - z První republiky se však nedoví zhola nic a ještě budou do určité míry mystifikovány. Škoda. ()

perteus

Odpad to není, protože ty nahé ženy jsou občas pěkné :-) A teď Vážně. Ještě bych pochopil, že ne úplně vše je tak, jak to v té době bylo. To, že místní kurtizána má prsa vylepšená silikony a ukáže je v jednom dílu v trojce se dvěma muži, no budiž, ale ten děj je tedy peklo. Neuvěřitelné nelogické chování postav, kdy v jednu chvíli manželka pevně stojí za svým manželem a vzápětí na policii vypovídá proti němu a kdy dávná láska nejdřív nevěří, že hlavní hrdina zabil její rodiče a pak najednou dělá vše proto, aby ho zavřeli a šel na šibenici a když už se blíží konec seriálu, zase se strašně moc milují, protože jí mrtví rodiče ukázali, kdo je asi zabil. Pokus je to ale zajímavý a proto si zaslouží tu jednu hvězdičku. hodnoceno po zhlédnutí většiny seriálu. Chybí už jen závěrečný díl, který mé hodnocení nezvrátí i kdyby byl natočený Formanem a měl nějakou vyšší úroveň :-) ()

Marek.Skalka odpad!

Velké zklamání. Postavit seriál na 'duchařině' by bylo fajn, kdyby seriál nebyl prezentován jako něco seriózního. Pokud bychom to tak ale brali, pak již nepřekvapí takřka stejně zázračně neschopný inspektor Mlčoch, který v posledním díle chystá představení 'všechny si vás sezvu a odhalím vraha' alá Hercule Poirot a ani neudiví schopnost nalezení předmětu v tekoucí Vltavě s obdivuhodnou rychlostí. Navíc se ukáže, že je to vražedná zbraň, na které jsou stále stopy krve oběti a hadru navzdory i otisky. Asi. Ačkoli asi možná ne. Klasická zápletka jihoamerických telenovel 'každý s každým a někdy i dvakrát' byla z důvodu omezené délky seriálu omezena je na 'někdo s někým, ale v každém díle'. Jediné, co tam není, je děj. Ten velmi pravděpodobně zemřel na španělskou chřipku také. Nebýt Pavla Kříže, byl by to odpad!. Takhle má jednu hvězdičku (půlky tu nejsou, protože technické ztvárnění duchů vypadá tragicky i vedle filmu Ghostbusters z roku 1984, natož druhého dílu z roku 1989. ()

Abcbc

Mezi soudobými seriálovými "hity", jako je Ordinace, Cesty domů, Ulice a kdovíjaké další slátaniny, je První republika něco opravdu na výši. Přestože se nejedná o nic převratného ani propracovaného a našla by se sposta negativních věcí, oceňuji pokrok českého seriálu. Po Vyprávěj můj druhý nejoblíbenější nový český seriál. ()