První republika (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014, 22x52 min

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Vlasta Chramostová, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jákl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Hana Skálová
  • topi

Další splácanina pod hlavičkou České televize. Otřesná telenovela, která mě První republiku nepřipomíná ani náhodou. Viděno první dva díly a na další nemám sebemenší chuť se dívat. Trapné dialogy, slabé scény a klasické téma červené knihovny - dva bratři a jedna žena. A o tom bude celý seriál? Pěkně děkuji, pluju na to a nemíním s touhle srágorou dále ztrácet čas.(26.1.2014)

Zhlédnuty dva díly. Po třech sestrách Antona Pavloviče (Čechova) a na panství Downton tady máme tři bratry z Čech (nyní konkrétně na Praze 4 Podolí), z nichž dva jsou velmi koukatelní a jeden z nich (těch dvou) se právě vrací z legií...(bohužel, zatím je tohle asi největším kladem). No a protože museli ozrcadlit i ten zbytek (z panství Downton), tak se tady nezamlouvá třem sestrám jeden hezkej dědic panství, ale dva bratři stojí o jednu pěknou továrnickou dcerku (to bylo na začátku, nyní už jsme po válce o cosi dál). No, jak píše kolega flanker.27 dám tomu šanci, aspoň uvidím, jestli se to bude ubírat, kam si myslím. Z tohodle ale se dvěma služkama a s partou běžných obyvatel Podolí nikdo Panství Downton udělat nemůže, ale snad z toho nebude ani Ordinace v růžové zahradě v historických kulisách... Změna komentáře po 11/22: Myslela jsem, že srovnání s Dallasem mě napadlo jako první... No ono mě to možná jako první napadlo, ale než jsem to stačila napsat, tak už s tím vyrukovali jiní... ;-) A obávám se, že to ještě Dallasu křivdím... Na ten jsem se dodívat nedokázala, na tohle se asi těch 22 dílů podívat dokážu (pak přehodnotím své hvězdičky), ale jedno vím už teď: Když jsem včera dopoledne sledovala poslední díl F. L. Věka, tak mě napadlo, že ten seriál (myslím samozřejmě F.L. Věka ne tuhle romanci s honosným názvem PR) by měli naprosto povinně (a klidně i po víně) dnešní tvůrci všichni vidět, aby věděli, jak to má vypadat a jaký je seriál, když je točen o době, o níž být točen má, a přesto je aktuální v době jakékoliv. Editace č. 2; pro šťastné neviděvše, může obsahovat spoilery Ponechám tomu ty původně udělené tři hvězdičky, i když za příběh samotný je to jednoznačný odpad! Při sledování posledního dílu jsem se vyloženě modlila, aby někdo při tom honu zastřelil Vladimíra (byť je jeho představitel velmi pohledný a i docela sympatický) neboť takhle blbě napsanýho kladnýho hrdinu jsem dosud neviděla a snad poprve jsem v nějakém filmu či seriálu fandila těm, které autoři (původní význam tohoto slova je původci, a tady se to myslím i docela hodí) zamýšleli jako záporáky, tedy Jaroslavovi a Benonimu a vůbec bych se nedivila, kdyby se druhou sérií panové Vyorálek a Kříž nechtěli mít už vůbec nic společného, jelikož pouze oni místy tento slaboduchý příběh pozdvihovali do únosných sfér... No tak, zápory jsem vyjmenovala, je to především příběh samotný, buď hloupé nebo nezajímavé dialogy, nelogičnosti, detektivka, která odporuje všem pravidlům žánru i zdravému rozumu, láska, která vůbec není osudová (to si ti lidi, do pytle, nemohli přečíst Quo vadis, Annu Kareninu, Jih proti Severu nebo některý z románů Jane Austinové, či podívat na Cassablancu??), ale spíše ostudová (jak napsala trefně ve svých verších paní n na stránkách čt) a to, že to má z první republiky jen název. Myslím, že spousta herců (Skopal, Medvecká, Vlasák a už jmenovaní Kříž a Vyorálek vůbec neměli tušení, čemu že tady své jméno propůjčili, neboť bylo všeobecně známo, že scénář původci tvoří za pochodu. Myslím, že do tagů by někdo mohl dopsat heslo pi...,ehm, tedy pitomost...A teď zkusím klady: vzhled mladších bratrů Valentových (ač, jak už jsem uvedla mé sympatie posléze patřily spíše tomu nejstaršímu), velmi pěkná výtvarná stánka seriálu (no prostě, když člověk nechal mozek přede dveřma, tak se na to hezky koukalo) a ty dvě malé slečny Irenka a Eliška (byť už to vypadalo, že původci určili, že zdravý rozum zůstal jediné Irence, i Eliška ho v závěru znovu našla) A myslím, že z toho v budoucnu udělám příspěvek do Deníčku, i když si nejsem jista, že si jej seriál zaslouží...(29.1.2014)

Telenovela s detektivní zápletkou a duchařskými prvky. Příběh by to nebyl špatný, kdyby nebyl tak strašně rozvleklý. Ale nejvíc mě irituje název: proč zrovna První republika? O vlastní první republice se nedozvíme ani zblo. Čekala jsem, že aspoň někdo z hrdinů bude veřejně činný, ale ne, všichni se zabývají jen svými problémy, z nichž ten největší dokonce sahá ještě do doby Rakouska-Uherska. Takový příběh by se mohl odehrávat klidně někdy jindy někde jinde. Přesto, pokud se natočí pokračování, ráda se na další osudy hrdinů podívám.(8.6.2014)

Tak tady mi opravdu body nestačí. Super podívaná. Romantika, krimi, historie. Vše v jednom. Bravo. A navíc tady hraje herečka od nás z města. Markéta Plánková. Nicméně moje nejoblíbenější postava je Magdalena - Veronika Nová. Mně se především líbil ten děj. Bylo to ohromně napínavé. Ty historické události jsem brala jen jako podružné. I když byly také zajímavé.(3.7.2014)

• Marci

Hodnocení po 9.dílu: původně jsem hodnotila za slušné 3*. Teď už jenom, řečeno slovy klasika, setrvávám ze zvědavosti, zda zbývající část bude stejně slabá, jako ta první, a ani nevím, zda se mi chce do toho ten čas investovat. Abych nebyla špatně pochopena, tento seriál měl dle tvůrců ambice jistě vyšší než je do historických kostýmů oděná telenovela, kde tedy ale bohužel mé sympatie mají spíše postavy vedlejší (včetně hereckých výkonů). Hlavni "klaďas" Vladimír nám předvádí několik názorovych veletočů vůči oběma milenkám, jejichž logika mi těžce uniká, pokud ovšem scénárista zamýšlel, že vám má jít hlavní hrdina na nervy, tak se to podařilo. Vůbec nelogičnosti v chování některých postav jsou do očí bijící. Pokud scénář psalo více lidí, měli se lépe domluvit nebo po sobě číst, co bude kdy která postava říkat, aby z toho nebyla slátanina. Škoda.(16.3.2014)

• - Do děje je zapojena návštěva kina v paláci Lucerna, objevují se scény z Láska je utrpením (1919). (NinadeL)

• - Jako hotel Polesí si "zahrála" vila č.p. 55 Slapy. Stavba vznikla jako opevněný dvůr patřící zbraslavskému klášteru. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji prezident pražské obchodní komory a průmyslník Leo Bondy nechal přestavět do pseudobarokního stylu, který si stavba doposud uchovala. Dotvořila i jiné filmy, konkrétně Babí léto (2001) anebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Leo Bondy se významně zasloužil o založení Umělecko–průmyslového muzea v Praze. V období 2. světové války byl nucen před nacisty uprchnout do zahraničí. Rybník, ve kterém se našel kočár, se nachází u Radějovic, okres Praha-východ. „Pražské Podskalí" vzniklo v okolí ulice 1. máje v Úštěku. Továrnu Valenta Vehicles si "zahrál" hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Kostel a tržnice vznikli v Brandýse nad Labem. Filmaři se podívali také  na zámeček Bon Repos u Lysé nad Labem. (Brtniik)

• - Herec Ján Koleník musel pro natáčení oproti tomu, co po něm potřebovali tvůrci seriálu Panelák (od r. 2008) na Slovensku, kde předtím hrál, výrazně shodit svalovou hmotu. (oli009)