Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (více)

Série(5) / Epizody(51)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Javert

Prostě a jednoduše - nadšení! Je to trochu něco jiného než původní coenovské Fargo, snad to i postrádá trochu té typické poetiky, ale ve výsledku je to pro diváka (a fanouška původního filmu) setsakra hluboký zážitek. ()

sochoking

Druhá séria je podľa mňa lepšie napísaná i zrežírovaná a ja som bol nútený zvýšiť svoje hodnotenie z pôvodných troch hviezdičiek na 4, pretože druhá séria je u mňa bezkonkurečne na plnú palbu oproti vidláckej prvej! ()

InJo

První série je zatraceně dobrý černohumorný krimithriller, který se vyplatí vidět už jen kvůli geniálním postavám B. B. Thorntona a M. Freemana (zásadní, ale přitom uvěřitelný vývoj jeho charakteru je brilantní). Scény, v nichž vystupuje alespoň jeden z nich, mají vždy potřebný náboj. S01 - S03: 80 % ()

Anderton

Tak tu máme tri kvalitatívne veľmi vyrovnané série a vyzerá to tak, že budeme pokračovať ďalej. A dá sa predpokladať, že opäť vo veľmi vysokom tempe a kvalitatívne na výši. Ktorá je tá najlepšia séria, nech si rozhodne každý divák sám, ja mám dojem, že zrovna tá, ktorú som práve dopozeral, pretože ju mám čerstvo v pamäti. Fargo funguje na viacerých rovinách, ako drsná krimi, ako čiernohumorné postmoderné dielo, ako pocta Coenovcom, ako zamyslenie sa nad mnohými spoločenskými problémami, aj ako reflexia ľudskej podstaty a podstaty násilia. Herci sú bez výnimky dokonalí a je super, že takéto hviezdy považujú za česť sa účastniť na tomto vynikajúcom projekte. ()

Kothy

Tohle jsem snad ani nečekal. Divím se, že mi trvalo tak dlouho se k tomuhle seriálu dostat. Vážně to stojí za to. Takže odehrává se v letech 2006-2007 v americké Minnesotě. Příběh je prý založený na skutečných událostech. Je to prostě konec světa, kde je pořád zima jsou tam samí burani. Při srovnání s filmem to má podobnou atmosféru, prostředí i typ místních lidí. Ve srovnání s filmem tam jsou zajímavější postavy. I výběr herců je lepší. Hlavně samozřejmě Martin Freeman, který hraje místního otloukánka Lestera Nygareda. Pak taky Billy Bob Thornton, ten představuje sériového vraha Lorna Malvo, který městem projíždí. Jejich osudy se střetnou a to Martinův konzervativní život zcela vykolejí. Taky se tam objevují další známi seriáloví herci. Je to celé tak trochu úchylným způsobem divné, ale je to dobré. Celkem mě to dostalo, takový konec jsem nečekal. Je opravdu neuvěřitelné, jakým vývojem prošla Lesterova postava. Během seriálu se podíváme i na další místa. Nakonec spravedlnosti nikdo neutekl... Postavy tu umírají ještě rychlejším tempem než ve Hře o trůny. Hudba je taky vynikající a k seriálu se skvěle hodí. :) 2. série se odehrává v roce 1979. Je tam spousta nových postav a vražd. Pořád to nepřestává být sranda. Děje se to v Mninesotě a Severní a Jižní Dakotě. Celé se to hlavně o válce dvou mafiánských rodin, kterým se do cesty připlete mladý pár. Pak už jen následuje jedna náhoda za druhou. Opravdu se to povedlo. 3. série se odehrává v Minnesotě 2010-2011 a opět je plná nečekaných náhod. Celé se to točí kromě sporu dvou bratrů a záhadného podvodníka. Nakonec je zde po fargovsku mnoho smrtí. Série se mi ale až na závěr líbila. "Všechno odkazuji svému mladšímu a oblíbenějšímu synovi." :D ()

AppleCore

Je trochu trestuhodný, že jsem vynechal první sérii a začal od druhý. Ta je ovšem neskutečným skvostem nejen napříč seriály, ale i napříč filmy a já se na ní stal závislým stejně rychle, jak rychle umírají všichni zúčastnění. Scénárista musí mít někde v šuplíku třináctou esenci! Tak nějak si myslím, že ta první řada už mě tolik nechytne, jsem teď prostě úplně převrácenej! EDIT 10.12.2015: První řada za mnou a je nakonec skvělý, že jsem si to dal takhle chronologicky, nevěděl jsem, že návaznost bude až takhle krásná a ve výsledku utváří FARGO (spolu s filmem) větší univers, než kterým se můžou pyšnit všichni ti šašci v pyžamech, kteří pod Marvelem válcují kina! A jenom tak mimochodem, když se ve finále rozeznělo původní téma Cartera Burwella, řval jsem jak malá holka, řeknu to takhle na rovinu! ()

MikeCool

TV-seriál. Parádní pochmurně a satiricko vtipná seriálová detektivka, která mně svou propojeností každého dílu naprosto uchvátila. Mluvím o obou plně emocionálně nabitých sérií. | 1.série (85%), 2.série (85%), 3.série (??%), 4.série (??%) > Průměr: 85% (5*) | ()

boshke

Nenačta si žádné informace o seriálu, celých dvacet epizod jsem důvěřivě předpokládal, že se vskutku jedná o pravdivé události (notabene když vám to cpou před KAŽDÝM dílem). Jsem příznivcem mystifikací, ale tahle nepřinesla vůbec nic (to, že výkonný producent tvrdí, že mu to umožnilo "vyprávět příběh novým způsobem", je pitomina)... A tato domnělá pravdivost událostí také v mých očích celou dobu omlouvala to, proč je celá řada postav úplně dementních nebo retardovaných (platí obzvláště pro druhou sérii), popř. proč se i postavy, které jsou sympatické a inteligentní, velice často chovají a rozhodují jako po lobotomii. Říkal jsem si, že takové do nebe volající debiloviny asi může napsat jenom sám život. A ono ne. Vděčím(e) za to však samotnému panu producentovi, který nám tak může vyprávět příběh novým, imbecilním způsobem... Abych jen nehaněl, první série je až na výše zmíněný neduh bezchybná. Billy Bob Thorton jako nejvíc bad ass zabiják, Allison Tolman jako policejní Mirek Dušín a Martin Freeman jako neskutečně skvěle zahraná přizdisráčská svině. Druhá série, jakkoli je po technické stránce stejně skvěle zpracovaná jako ta první, je snad s výjimkou Loua a jeho tchána obydlena výhradně neschopnými debilními postavami, což mé hodnocení výrazně sráží. A k tomu přičtěme to, že Peggy, jedna z nejnesnesitelnějších postav vůbec, které jsem už od prvního dílu stříhal metr, kdy už jí konečně někdo sejme, všechny tyhle masakry přežila... 70% (1. série - 90%, 2. série - 60%) ()

swamp

Pro fanoušky stejnojmenného snímku bratrů Coenových povinnost. Seriálu se podařilo vystihnout jeho atmosféru dokonale a tvůrci velice chytře provázali osudy postav seriálu s dějem filmu - šikovně a decentně. Koukat na tenhle minnesotský zapadákov a jeho osazenstvo je zkrátka neskutečně zábavné. Nemluvě o Billym Bobu Thorntonovi, jehož Lorne Malvo je zkrátka zabijáckou postavou. :) ()

Ant

S2 - 100%. Sezóna televize, která se zapíše do historie. Naprosto geniální a nádherně napsané, zahrané a natočené. Všechny postavy v čele Louem, Peggy a Mikem Milliganem mi už navždycky zůstanou vryty do paměti. ()

nascendi

Prekvapilo ma, že som k prvej sérii Farga nenapísal komentár. Považujem ju za rovnocennú s filmovou verziou. Tolerujem seriálový podiel vaty, oceňujem lepšie obsadenie, pretože Billy Bob Thornton dal deju mrazivý nádych a Martin Freeman bol neskutočne plastickou postavou. Potešilo ma aj to, že som sa nestretol s Francis McDormand, ktorá ma vo filme riadne znervózňovala. ()

Ratemus

Tak jsem se k tomu konečně dostal, očekávání nebyla žádná, ale musím říct, že tento seriál je opravdu nářez, až takhle dobrý seriál jsem nečekal. BBT je naprosto démonickej, ta role mu sedne jako prdel na hrnec, každý jeho okamžik doprovází napětí a přerod z loosera Lestera do sviňského sobce je výborný. Ostatní postavy jsou skvěle propracované jako celý scénář a herecké výkony na vysoké úrovni. Taky ta hudba je velice pěkná. Tady prostě není co vytknout, jeden z nejlepších seriálů. Druhá řada není o moc lepší ani horší než ta předchozí, extrémně vysoká úroveň je držena dále a napětí jen houstne, opravdu skvělá povedená prequelová řada. Třetí řada je o poznání slabší než ty předchozí, vysoká latka je nastavena a bohužel není překonána i tak je to kvalitní zábavná podívaná. ()

Bachy

Možná by někdo měl říct nahlas, že druhá řada Farga rozdupe nejen tu první (stále trošku zábavovou), ale nějakým způsobem dokáže s pošklebkem válcovat i poslední výtvory bratří Coenů. Neskutečný vzestup. ()

klerik

Atmosferické a veľmi dobre zahrané. Thorntonova postava je pri svojej maniakálnosti výborne poľudštená zmyslom pre drobné zákeráčiny. Akčnejšie pasáže sú natočené neakčne ale vždy s nejakým zaujímavým režisérskym nápadom. Film sa stal klasikou, ale seriál je podľa mňa prepracovanejší... ()

Chrustyn

Coeny můžu a původní "Fargo" považuji za jeden z jejich nejlepších filmů, což byl hlavní důvod mého zájmu k tomuto seriálu (přestože s ním Coeni nemají nic společného). A i když se více zaměřuje na černý humor, spolehlivě zabaví, nejednou překvapí a díky bizarním postavám připoutá k obrazovce. Bohužel nadšení postupně vyprchává a do další série se mi už nechtělo. ()

Yardak

Překvapivě skvostný seriál z prostředí zamrzlé Minnesoty, dokonce pro mě o dost lepší než původní filmové zpracování. Noah Hawley má Coenovce dobře nastudované. Ani nevím přesně proč, ale ta městská poetika mi hrozně připomíná kultovní Twin Peaks (a to není vůbec chyba!). Billy Bob Thorton a Martin Freeman jsou herecky naprosto perfektní (možná slovo boží je vhodnější)! Druhá série je úplně jiná, dokonce snad i lepší (a ta retro kamera je luxusní)! Třetí i čtvrtá série mi přišly o něco slabší, ale i tak tam bylo hodně zajímavých momentů. Celkově však zůstávám na stále 5 hvězdách! ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (více)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020