Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

pepo

Rovnaký koment na všetky 3 časti, pretože ide o jeden celok. Ale táto časť je najlepšia a najgeniálnejšia. Najslávnejšie dielo J. R. R. Tolkiena malo dlho nálepku nesfilmovateľného diela. A to hlavne kvôli svojmu rozsahu. Tri hodiny boli k zachyteniu správnej atmosféry a veľkoleposti príbehu stále málo. Rozšírené verzie sú v tomto prípade preto logickým krokom. Do každej časti boli pridané nové zápletky a s každým dielom čím ďalej, tým viac rástla stopáž. Vznikol tak vyše jedenásťhodinový epos, ktorý nemá v dejinách filmu obdoby. Najlepšia trilógia nového tisícročia (sorry, Batman) fungovala takmer dokonale už vo svojich kinoverziách, ale až s pridaním nového materiálu získavala ten správny rytmus a postavy uveritelnejšie motivácie a zázemie. Špeciálne edície k nie tak jednoznačne kladne prijatému prequelovému Hobbitovi takisto dokázali odstrániť mnoho záporov, ale k Jacksonovmu opusu magnum sa im nepodarilo priblížiť. Pán prsteňov je totiž iba jeden a v jeho predĺžených verziách môžeme stráviť v Stredozemi takmer o tri hodiny navyše. A stále je to málo, šeredne málo. ()

Xmilden

Vyvrcholení jak se sluší a patří. Velkolepá biva u Minas Tirith myslím ještě nějakou dobu zůstane největší filmovou bitvou. Za geniální bych označil scénu v níž si Denethor nechává od Pipina zpívat při jídle písničku, když ve stejnou dobu jede Faramir vstříct jisté smrti. Na filmu mi vadí snad jen dlouhatánská rozlučka na konci. 95% ()

-bad-mad-wolf-

Tahle trilogie jsou především obrazy a Návrat krále je z nich nejkrásnější. Aby ne, když už nám zbývá víceméně jen ta řež a uzavření osudů všech zúčastněných. Fascinující sekvenci s Odulou nebo bouřící Horou osudu bez problémů předběhl útok Rohirrů, který prská kýčovité malůvky a burácející hudbu na všechny strany s takovou pompou, že by nepohnul snad jen s hluchoslepým. Patetický příjezd Koňáků je bez přehánění tím nejepičtějším, co se kdy na plátně objevilo. Film jinak trpí maximálně těmi neduhy, kterými trpěly i filmy předchozí; o nic zásadního nejde. Snad bych přičetl poněkud nedomrlou linku s mrtvou armádou. Mimochodem, páni tvůrci předvedli na celé trilogii velice slušnou práci s vizuálními efekty, protože ačkoliv ty digitální nejsou zrovna z kategorie nejlepších, jejich nedostatky beze zbytku maže výborná implementace do obrazu a prvotřídní práce s barevnou paletou. A vůbec... jak už jsem výše naznačil, jsem pokaždé v zajetí především jediného momentu, takže... "Vzhůru, jezdci Théodenovi!" ()

lesumir

Pro mne nejhorší díl z celé serie. Návrat krále bych rozdělil do dvou skupin. Scény, kdy se chystají na bitvu a scény, kde je bitva. Nic jiného nenajdete. Jo, vlastně jo, dva malé hobity, kteří jdou do Mordoru, což byly ty nejhorší a nejnudnější scény. Musím říct, že Elijah Wood je jedním z nejvíce slizkých herců ever. Tři hvězdičky a jedna sama o sobě je za ty "divoký" housle, které tam občas zahrají. ___ i když nehodotím úplně nejlíp, přesto si stále myslím, že LOTR je největší trologii, která vůbec vznikla. Dokonalé scenerie, hudba, výprava, si připadáte jak v jiném světě, jen prostě je to zbytečně dlouhé. Co se týká postav za celou trilogii, tak Viggo rozhodně nejlepší a nejzaslouženější. McKellen se zhostil role Gandalfe výborně, takovej hodnej děda. Skvělá byla i Cate Blanchett, sice pouze v mini roličce. Elijah Wood hrůza a děs, jeho scény bych si s chutí přetočil a úplně vymazal. Orlando Bloom a jeho Legolas super, sympitcký hrdina, taky bych chtěl umět takhle mířit :-) John Rhys-Davies a la Gimli byl snad jedniou opravdu vtipnou a hláškující postavou. No a nakonec jsem si nechal snad to nejdebilnější - což už je co říct, protože Frodo je mega hnup -, a to je Gollum / Smeagol, kterému bych s chutí takovou nakouřil mezi oči!!!! ___ Taková pohádka prostě :-) ()

darkrobyk

Do třetice...závěrečná část je jak pestrá mozaika - obdivuji, co všechno se do jednoho filmu vešlo. Nejlepší - boj s Odulou, průběh nerovného boje Faramira se svojí družinou, boj o Gondor, výtvarné zobrazení Minas Tirith a Roklinky / která byla i v předchozích dílech a je přesně taková, jak jsem si ji představoval, jistě, částečně jsem ovlivněn výtvarnými obrazy, ale i tak/, koneckonců i Mordor nevypadá špatně. A co mě zklamalo, ale chápu, že režisér nemohl natáhnout film do 5 hodin, je smrt Sarumana a zakončení celého příběhu. Jistě, v prodloužené verzi je Saruman zabit, ale naštěstí tahle scéna byla odstraněna. Mně prostě chybí Vymetení Kraje. Je skutečně důležité, jak Tolkien zakončil hobití putování. V Kraji se žije tak, jako by Středozem nebyla v ohrožení. Ano, určité zprávy se sem občas donesou, ale nikoho nevzruší natolik, aby se začal o sebe a ostatní bát. Hobiti vybojují velkou bitvu o Prsten a zlomí tak neskutečné zlo, avšak pro ně cesta nekončí. Saruman totiž společně s Grímou Červivcem přichází do Kraje , aby zde nastolil krutovládu. Hobiti tak nakonec musí svést konečný boj doma! Sarumana sice zabije Červivec a až toho zastřelí hobiti šípy, ale jako by se úplný konec války odehrál teprve zde. Putování do světa, abych zjistil, že největší zlo číhá doma, je základem mnohé báje či pohádky. A Tolkien, zabývající se mytologií, to dobře věděl. Někdy je netřeba vykonávat velkolepé činy, mnohé malé jsou často osudové..... Jak už jsem zmínil u předchozích dvou dílů, všechny tři části chápu jako jeden celek. A tomu dávám plný počet. ()

Molly

Tak jsem viděla Návrat krále. Byl to nádherný zážitek, takřka celý konec jsem probrečela. A nebylo to jen dojetím. Tak nějak jsem tušila, co nastane, až film skončí. A to prázdnota. Cítím, že skončilo jedno období, období plné očekávání a těšení se na další filmové zpracování osudu Středozemě. Život jde dál, ale ten zvláštně smutný pocit zůstává... ()

kinej

Film má mouchy. Hlavně musím jmenovat toporný scénář, jež je opravdu až příliš doslovný. Jako by Jackson nevěděl, že místo repliky kolikrát stačí záběr do obličeje. A tak je film přesycen, explicitně vysvětlujícími větami, které působí nepřirozeně, což v tom moři informací, kterými je divák zaplaven orientaci neusnadňuje. Na druhou stranu v prodloužené verzi již to funguje mnohem lépe. Dětinskou naivitu některých scén filmu však asi nelze vyčítat, i kniha se nese v podobné atmosféře. Jiné výhrady ale nemám. Jackson si je jistý zejména v bitevních a jiných efektních scénách. Zde se vyřádil, je zde opravdu spousta úchvatných záběrů bitevní vřavy apod. Myslím, že režisér takto skvěle složil hold velkému Tolkienovu dílu. ()

Hrabka

Dlouho jsem se stranil komentovat tuto trilogii, protože nenacházím slov, které by ji přesně vystihovaly. Je to pravděpodobně to nejúžasnější, co jsem doposud viděl. Filmy jako Predátor nebo Terminátor jsou sice obrovskými kulty, ale tato trilogie si mě získala po všech stránkách. Naprosto famózní podívaná. Všechny díly jsou pro mě stejně dobré. Bombastický příběh se skvělými herci, triky, napětím, přírodou, atmosférou a akcí. A co teprve ta hudba, nejlepší z nejlepších! 100% ()

juta

Vyvrcholení trilogie, která si drží laťku, přesto nemůže konkurovat prvnímu dílu a nyní jak jsem se po několika letech znovu podíval na všechny tři díly, tak i dvojka se mi líbila o něco více než tento poslední díl. Tady se mnohdy natahuje čas zbytečnýma věcma, které nejsou záživné. Nebýt zelených mužíčků, tak by asi příběh nedopadl šťastně. :-) ()

MISSha

„Z popela oheň znovu vzplane, ze stínu světlo vzejde náhle. Až skují ostří polámané, nekorunovaný zase bude králem.¨ Výhrady které jsem měla k Dvoum věžím,se zde naštěstí neopakovaly a já se klaním Jacksonovi za odvahu, že tenhle monumentální kolos natočil. Doopravdy zůstává rozum stát nad propracovaností scénáře a vizuální a estetickou stránkou filmu která vyráží dech. Jeden z nejlepších (spolu se Společenstvem) fantasy filmů, co byli kdy natočeny. 95% ()

Fiftis

Môžeme sa tešiť na zakončenie viac ako dôstojné. Leží pred nami rozuzlenie monumentálneho príbehu v prekrásnom balení, s hrdinami, ktorým fandíme. Iste budem hovoriť za väčšinu, keď si dovolím poznámku o tom, že by si Jackson tentokrát toho Oscara v hlavnej kategórii zaslúžil viac ako inokedy. ()

filmfanouch

Každá trilogie má svůj start. Každá trilogie má svůj prostředek. A každá trilogie má svůj konec. Po startu v podobě Společenstva Prstenu a prostředku v podobě Dvou věží konec v rámci filmové trilogie Pán prstenů symbolizuje Návrat krále, který je do dnešního dne společně s Ben-Hurem a Titanicem jediným filmem, který si došel pro celkem 11 Oscarů (v případě Návratu krále šlo dokonce o výsledek 11 výher z jedenácti). A nutno dodat, že naprostým právem, protože je Návrat krále prostě a jednoduše jedním z vrcholů filmografie, který zvládl celou filmovou trilogii zdárně dotáhnout do konce, ale navíc dokázal laťku nastavit ještě výš v rámci toho jak to vůbec jde! Jestli se na Společenstvo Prstenu a Dvě věže dá mluvit jenom v samých superlativech, o Návratu krále to platí ještě více. Návrat krále je ještě emocionálnější, výpravnější, epičtější, napínavější a filmařsky přece jen ještě více vypiplaný oproti předchozím dvěma předchůdcům. Zároveň trvá 201 minut (ve speciální edici dokonce 263 minut, jako u zbytku trilogie ale platí, že divákovi normální verze nic zásadního chybět nebude) a přesto se jí ještě lépe daří nemít žádné dramaturgické nedostatky a být tempově naprosto strhující podívanou, které jednoduše dech nedochází a především od ní nejde odtrhnout oči. Každá ze zásadních postav se dočká správného vygradování své linky- Aragorn definitivně přijme svůj status dědice trůnu a stane se tak definitivně jednou z nejdůležitějších figur Války o prsten, Legolas a Gimli se definitivně navzájem označí jako přátelé, ze Smíška a Pippina se definitivně stanou chrabrý válečníci a oba z nich se přitom vystaví vysokému riziku v rámci vyššího dobra. Zároveň Jackson pracuje se vztahem Faramira a jeho otce Denethora II., s Éowyn, která se chce nadále stát válečníkem, Théodenem, který si uvědomuje, že Válku o Prsten pravděpodobně nepřežije a i Gandalf zde dodržuje svůj titul pravděpodobně nejlepšího filmového mentora všech dob. Mezi Frodem a Samem díky Glumově taktice vzniká ještě větší roztrž, která je ještě utvrzena čím dál tím větším psychickým a fyzickým Frodovým vysílením způsobené vlivem Jednoho Prstenu. Přitom všem přitom Jackson ještě více zvládá servírovat naprosto brutální emoce a utvrzuje, že je trilogie Pán prstenů v rámci filmových blockbusterů něco velmi neobvyklého. Opět se tvůrci snaží držet předlohy J. R. R. Tolkiena a zároveň se nebojí pojmout filmovou Středozem trochu po svém. Na úkor toho dochází k spoustu dalším epickým momentům jako je konfrontace s Odulou v průsmyku Cirith Ungol, útok na Osgilliath a především Bitvě na Pellenorských polích, která je minimálně jednou z nejlepších filmových bitev v historii. Ať už je to husinu nahánějící Theodénův proslov, první narázy, konfrontace s Černokněžným králem Angmaru či nájezd Mûmakilů je Bitva na Pellenorských polích a s ní spojené dobývání Minas Tirith naprosto bravurně přehledná a může tu dojít k bravurním akčním momentům s naprosto bravurními kombinací praktických a digitálních efektů a zároveň je tu prostor i pro osobnější momenty. Momenty jako Gandalfův proslov nebo vyvrcholení vztahu Faramira a Denethora jednoduše fungují a Bitva na Pelennorských polích je tak víceméně předčasným vyvrcholením filmu, který by vlastně jako finále jednoho epického velkofilmu stačil. Jenomže je to pořád závěr trilogie a tak se pořád ještě musí dojít do Mordoru. A ani v téhle fázi vysoce nastavená laťka dolů nespadne a opět dochází k dalším dokonalým momentům při kterém má Samvěd Křepelka šanci dokázat, že je pravděpodobně nejvíce nenápadným hrdinou Středozemě a následně dojde k onomu osudovému finále při kterém funguje bravurně nastavená atmosféra a jde opravdu o všechno. Především ale v rámci Návratu krále opravdu dojde k uzavření všech hlavních i vedlejších zápletek, charakterních vývojů, vzájemných vztahů či přijmutí odpovědností. Herecké výkony jsou úžasné, emoce jednoduše srší všude kolem a závěr je jedním z nejvíce emocionálních konců všech dob. Nesouhlasím s tím, že by bylo zakončení Návratu krále zdlouhavé jednoduše proto, že je naprosto uspokojivé. Cesta Froda Pytlíka a jeho přátel jednoduše stála totálně za to a její konec je naprosto emocionální brutální tečkou, která uzavírá nejepičtější a nejlepší filmovou trilogii všech dob, která byla vizuálně vypiplaná do nejmenších detailů, obsahuje překrásné záběry kameramana Andrewa Lesnieho, úžasný soundtrack Howarda Shorea a především bravurně ukázala jak adaptovat knižní předlohu a zároveň mít svůj vlastní ksicht. Takhle se to dělá! Pán prstenů: Návrat krále má neskutečné filmařské srdíčko a jde skutečně o jeden z vrcholů kinematografie, který se právem dočkal uznání i nejprestižnějších filmových ocenění a celá trilogie bude právem společně s původními Star Wars brána jako nejzásadnější blockbustery historie. Celá trilogie je jednoduchá dokonalost, Návrat krále ale už tak vrcholnou dokonalost přesáhl ve všech ohledech ještě trochu dál a proto jde o film, který má umístění v mé TOP 10 a půjde o jeden z těch filmů, který dle mně snad skutečně nepůjde v rámci svého žánru překonat. Mám velmi rád i Jacksonovy Hobbity, trilogie Pán prstenů je ale přece jen pořád trochu jiný kafe. A především právě její závěr, jenž si diváka získá už prologem s mladým Glumem a neurazí ani faktem, že vyvrcholení se Sarumanem šlo do rozšířené verze. Především už i kvůli zpěvu Billyho Boyda (scéna Home is Behind je jedna z nesilnějších scén v rámci celé trilogie) a závěrečného songu Into the West s naprosto překrásnými závěrečnými titulky. Jedna filmová trilogie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, vrcholem svého žánru zůstane! () (méně) (více)

Kass

"Z popela oheň znovu vzplane, ze stínů světlo vzejde náhle; až zkují ostří polámané, nekorunovaný zase bude králem". Prověřeno léty = "Návrat krále" je pro mně vrcholem mé milované trilogie, a to zdaleka né jen kvůli jeho zjevné velkoleposti. Nic na tom nemění fakt, že paradoxně právě k němu mám nejvíc připomínek z pohledu velkého příznivce románové předlohy... nejsem ale popletený dogmatista a chápu filmové zákonitosti, jež se nikdy nemůžou dokonale protnout s vlastním vybájeným ideálem. Má hluboká úcta a vděk patří všem tvůrcům, jímž se podařilo převést do filmové podoby tuhle srdeční záležitost. "Et Eärello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta!" ()

DJ_bart

Ne všechny slzy jsou ke škodě.... 11 zlatejch plešounků = 11 lembasů z 10 pro mého miláška! Tolkienovská onanie. ()

ajuska

Výborné zakončení výborné ságy. Není, co vytknout, není, co dodat. Celé tři hodiny jsem se skvěle bavila. Konec sice je lehce poameričtělý, ale mě osobně to tady nijak nevadilo a co se týče změn oproti předloze (především vymetení Kraje), je sice škoda, že jsme nemohli vidět, jak se hobiti definitivně proměnili v neohrožené bojovníky, ale uznávám, že už se to tam zkrátka nevešlo. ()

Shakers

Hvězdy jsou zahalené. Na východě se něco hýbe. Neusínající zloba. Nepřítelovo oko je v pohybu. Parádne a excelentne zavŕšenie Trilógie! Pán Prsteňov: Návrat kráľa ma mimochodom neskutočne veľa skvelých scén, pri ktorých ostanete iba čumieť s otvorenou papuľou. Bitka pri Minas Tirith je toho dôkazom a kľudne sa môže zaradiť medzi najlepšie bitky aké sa kedy objavili na stribornom plátne. Návrat kráľa je síce najdlhší, ale ponúka množstvo perfektných Tolkienových dialógov a množstvo skvele natočenej Jacksonevj strhujúcej akcie. Osudovosť, veľkoleposť a epickosť je skrátka cítiť v každom zábere. Dokonalý príklad je scéna zo zapaľovaní majákov, kde krásu Stredozeme znovu brilantne ozvučil Howard Shore a nie jednému sa až chlpy stavajú. Záver filmu možno niekomu príde dlhý, no pre mňa je to asi najemotívnejšia časť s celej Trilógie. The Lord of the Rings: The Return of the King vo mne na konci filmu zanechal niečo čo nedokážem opísať a čo nezanechal ešte žiadny film. Peter Jackson vydal zo seba maximum a natočil jednu s najlepších trilogií! Každý film ma nejaké vyvrcholenie, no Návrat kráľa ich ma niekoľko! Special Edition je opäť samozrejmosťou. Pridané scény v SE: part1 , part2. Obľúbené soundtracky (Complete Recordings) : Eowyn's Dream, Flight from Edoras, The Grace of Undomiel, The Lighting of the Beacon, Osgilliath Invaded, The Sacrifice of Faramir, The Battle of the Pelennor Fields, Shieldmaiden of Rohan, The Houses of Healing, The Crack of Doom, The Eagles, The Fellowship Reunited, The Journey To the Grey Havens, Elanor [ft. Sir James Galway]. Nemyslel jsem si, že to vezme takovýto konec. Konec? Ne, tady cesta nekončí. Smrt je jen další cesta, kterou musíme podniknout všichni. Kino verzia 101% - 5* / Director's cut 110% - 5* ()

lamps

První díl byl naprosto dokonalý a vychválil jsem ho opravdu hodně, ovšem závěrečná část trilogie mě tak ohromila, že jakákoliv chvála prostě nestačí na popsání té obdivuhodné vytříbenosti, dějové návaznosti a zároveň i nesmírné elegance, s níž se mág Jackson ve Středozemi pohybuje. Snad nikdy jsem neviděl jiný snímek, který by vršil všechny akční a velkolepé scény doslova jednu na druhou a ještě by dokázal gradovat tak delikátním a nezapomenutelným způsobem. Po skvělém Společenstvu přišla evidentně slabší dvojka, a tak jsem od Návratu krále očekával jednodušše epické až legendární zakončení, v němž Jackson nebude diváka ani trochu šetřit a připraví mu největší vizuální hody v životě. A nyní nemohu říci nic jiného, než že mise byla splněna. Viděl jsem hotový a úžasný velkofilm, jenž všechny významné prvky z prvních dvou dílů zužitkovává ještě daleko úderněji a dvojnásobně působivěji a který se jednoznačně zařadil na první místo mezi všemi filmovými finále, jaké kdy vznikly(Harry Potter je jen takový slabý odvar). Na začátku jsem se nadechl, a v záplavě naprosto autentické bitevní vřavy a závěrečného urputného zdolávání Hory osudu si ani nejsem jistý, jestli jsem náhodou nepřekonal světový rekord v zadržování dechu a nemrkání. Tohle je přesně to, co chce každý fanda vidět, tohle je hrdý nositel 11 Oscarů, tohle je legenda!!.. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert