Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Iwory_

Pán prstenů: Návrat krále- Tento film mě zaujal už, jen tím, že miluju Fanstasy. Scény, které se v tomto filmu zjevují, mě totálně fascinovaly, byl jsem z nich tak ohromený, že jsem jen dál sledoval film s otevřenou pusou. Není chvíle, kdy by mě tento film nebavil nebo bych si ho dokonce stopl. Chtěl sem prostě vědět, jak to dopadne. Každá scéna je jedinečná a něčím jiným zajímavá. Nedokážu si představit, že bych tomuto snímku dal tři hvězdičky. Proto se také řadí mezi nejlepší dvoustovku filmů. ()

Monoxid

Tak. Pokořila jsem čtyřhodinovou verzi a Pán Prstenů pokořil mě. Jak jsem mohla být někdy tak slepá a mít vůči tomuhle uměleckému dílu nějaké výtky! Měla jsem pocit, že nesahá dokonalosti Tolkienovy novely ani po kotníky. Neustále jsem hledala, kde se od knihy odchýlil a co vynechal. A pak jsem uzřela (pro mého vnitřního cynického knihomola) šokující, a přitom tak jednoduchou pravdu. Vůbec nezáleží na podobě či nepodobě s knihou. Není možné film degradovat na pouhou ilustraci či napodobeninu knihy. A není možné kritizovat černobílost, přehnanost, idyličnost či cokoliv jiného na tomto filmu. Protože to nemá být uvěřitelné. To nemá vypadat jako skutečnost. S postavami se nemáme ztotožňovat. Postavami máme být fascinováni! Pán Prstenů a Fantasy jsou synonyma. A tohle je symbolismus! Koncert! ()

tnp101

Dokonalé zakončení filmové trilogie a zároveň jedné kapitoly světové kinematografie. Z trojky čiší nepřeberné množství emocí, epičnosti a filmové preciznosti a to v porovnání s dvojicí předchozích dílů ve všech směrech v těch největších dávkách. V podstatě nic nového nepřináší, zato vše s čím pracuje, dotahuje do pomyslné dokonalosti. Nadmíru emocionální závěr(y) je pak sice přetažený, vzhledem k celkové stopáži všech dílů ale na místě. Na jedničku stále nedám dopustit, ale v oblíbenosti trojka figuruje velmi těsně za ní. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY - ROZŠÍŘENÁ TRILOGIE (3/3): A teď plynule navážeme na poslední část recenze rozšířené Blu-ray kolekce trilogie „Pána Prstenů“. Film je tentokrát oproti kinoverzi delší o 50 minut a to opět včetně „fan clubových“ závěrečných titulků. Formát balení zůstává pochopitelně jednotný, takže dost řečí a vrhneme se na technickou stránku disků. Film je prezentován opět v poměru stran 2,40:1 a oproti dvojce zase došlo ke znatelnému posunu kupředu. Na mysli mám především ostrost, která je spolu s detaily hlavně u blízkých záběrů na obličeje často až dech beroucí. U objektů v dáli to tak úžasné není (velmi pěkné, ale čelist mi z nich nespadla), ale pořád se v tomto, ale i ostatních ohledech jedná o nejlepší přepis, ze všech tří filmů a třeba takové letecké záběry vojsk čítajících desetitisíce bojovníků stále v takové podobě jen tak někde neuvidíte. Velmi znatelné je opět i hrubší zrno, jež ale mimo jiné i díky vysokému datovému toku divácký zážitek nijak neznehodnocuje. Barevné podání stejně jako u „Dvou věží“ částečně podléhají filtrům, není to však již tak markantní. Film se majoritně odehrává ve dne, rozzáří tudíž celou místnost a barev, i když se nedají označit za nejpestřejší, si užijete naplno. Přepis neztrácí sílu ani u nočních scén, v nichž se naplno projeví skvělá černá a inteligentní kontrast. Zvuk je na tom opět stejně a to jak po stránce formátu (DTS-HD 6.1 MASTER), tak po stránce kvalitativní. I zde došlo k jejímu posunu, což je vzhledem k dokonalosti stop u předchozích dvou dílů téměř nadlidský výsledek. Stopa je ze všech tří dílů nejagresivnější, subwoofer se tedy pěkně zadýchá. Všechny ostatní prvky jsou chytře namixomavé a to s velkým důrazem na detail. Dialogy bych ze všech třech filmů označil za nejméně hlasité, ale stále čisté a bez problému slyšitelné. Hudba v akčních scénách kvůli tomu trošku strádá na hlasitosti, ale to je samozřejmě záměr pro plnou slyšitelnost veškerých detailů. Z pohledu zvukového podání jednoduše nelze chtít víc a k celkovému filmovému zážitku přispívá stejnou měrou jako obraz. I tentokrát samozřejmě chybí stopa s českým dabingem. Na řadě je poslední várka bonusů, které se, podobně jako film, nesou v loučícím a zhodnocovacím duchu. Na filmových discích nás opět čekají čtyři audio komentáře, jejichž strukturální podoba se oproti těm na discích s předchozími filmy nezměnila. Kromě nich se na discích nachází ještě „easter eggy“, tentokrát v podobě interview, jedno falešné komediální s E. Woodem a druhé obdobné s P. Jacksonem. První bonusové DVD opět startuje krátkým úvodem a následuje poslední ze série dokumentů o J.R.R. Tolkienovi, jenž se tentokrát ve 28 minutách zabývá především vlivem jeho díla na současný svět. Poté tu máme 24 minutový filmeček o převedení knihy do scénáře a především o různých verzích scén, přičemž několik z nich si můžete pustit i v samotném, 5 minutovém, videu. Následuje sekce obsahující 38 minutovku o výtvarné podobě filmu, 19 minutovku o miniaturách, 47 minutovku o dílně Weta (rekvizity), 12 minutovku o kostýmech a zakončuje jí galerie s více než 2000 snímky s občasným audio komentářem. Po této náloži následuje 30 minutový filmeček o koních ze všech tří filmů a nakonec již od minula známé interaktivní mapy - Středozemě s přehledně znázorněným dějem filmu a Nový Zéland s 15 minutami doprovodných videí o lokacích, v nichž se natáčelo. Druhé DVD startuje úvodem, na nějž navazuje 73 minutový dokument, který nakoukne do zákulisí natáčení, s doprovodnou galerií se 70 snímky. Dále tu máme 40 minut o vizuálních CGI efektech se zajímavou interaktivní demonstrací. Následuje sekce o post-produkci s 21 minutovkou o střihu, 22 minutovkou o hudbě, stejně dlouhým videem o zvuku a nakonec 20 minutovkou o dokončovacích pracech a totálním chaosu, který při nich panoval. Další 21 minutové video ukazuje světové premiéry a zároveň se jedná o takové rozlučkové, dost emotivní video. Nejedná se však o poslední bonus. Na druhém bonusovém disku se můžete podívat ještě na 32 minutové video o inspiraci k písni v závěrečných titulkách „Návratu krále“, respektive o dnes již zesnulém Cameronu Duncanovi, včetně jeho dvou, samostatně spustitelných, krátkometrážních filmů, jež jsou však i součástí samotného dokumentu. V útrobách třetího DVD na nás čeká poslední část velkolepého dokumentu s netradičním pohledem do zákulisí, jež se tentokrát pyšní 112 minutovou stopáží. Všechny bonusy jsou pochopitelně v SD a české titulky, kromě komentářů, tentokrát úplně všude! CELKOVÉ ZHODNOCENÍ: Tak a došli jsme na konec. Jedná se bezesporu o jednu z nejobsáhlejších kolekcí, jež si u nás můžete v současné době pořídit. Díky úhlednému balení se bude vyjímat v poličce, díky technické kvalitě disků v mechanice přehrávače. Obrazové přepisy prezentují filmy tak, jak mají být viděny, v té nejlepší možné kvalitě, o zvuku ani nemluvě. Absence nových bonusových materiálů se dá bez problému odpustit a kvalita a kvantita těch stávajících je neuvěřitelná. Jsem zcela vyčerpán v dobrém slova smyslu. Pro všechny HD maniaky nutnost! 100% () (méně) (více)

BoncheR

Bezpečne najlepší diel z celej trilógie. Nemám slov. "Nechutne" skvelý film!!! s perfektnou hudbou, hercami, scenárom, efektami, príbehom... Pán Prsteňov je DIELO! Akékoľvek ďalšie slová sú zbytočné, toto proste treba vidieť a je to skutočne hodné svojich 11 Oscarov. (( 95% )) ()

Ivuse

Ani po 717 minutách strávených u celé trilogie nemám dost. Po shlédnutí mě vždy napadne: "co si pustím teď, že bych znovu začala od začátku..." . Tak tohle mě napadne pouze po shlédnutí Pána prstenů. Myslím, že to mluví za všechno :-) ()

Gar-mogoth

Největší a nejlepší filmové fantasy jaké kdy bylo, je a bude. Tímto slavnostně přísahám, že jestli někdy tohoto krále (hehe) někdo sesadí, tak udělám neco bláznivého podle míry překonání. ()

pytlik...

Škoda, že Jackson nenatočil tenhle film o deset let dřív, kdy žil ještě můj děda, ten by ho plně ocenil. Z dětství si totiž pamatuju obraz, který měli prarodiče pověšený ve svém domku, totiž jelena u potůčku v lese, vše vykresleno do nejmenších detailů, posledního jehličíčka, poslední šištičky, poslední vlnky, posledního chloupku na jelení hrudi. A děda často před tím obrazem stával, nemohl se na něj vynadívat a nemohl nalézt dost slov, kterýma by ho pochválil. Já jsem jeho nadšení nesdílel, už tehdy mi připadal poněkud divný. A pak, ve starším věku, jsem si uvědomil, že ten obraz byl nesmírně kýčovitý. Stejně jako Jacksonův film. Ty ostré detaily, jasné nasvícení scén dokážou zabít jakýkoli náznak atmosféry, jakýkoli umělecký dojem. A další věc, Pro příští filmy by si měl Jackson najmout pomocníka s dlouhou tyčí, který by tu tyč vždy použil, když by pan režisér projevil tendence točit záběry zpomaleně, že by ho s ní jako pořádně praštil přes prsty, popř. přes hlavu. Ty utahané záběry zejména ke konci filmu byly nesnesitelné. Dále, dílo bohužel pochází z éry, kdy si ještě režiséři neuvědomili, že nejnudnějšími částmi filmu jsou paradoxně vždy bitevní či soubojové scény. A že jsme jich tu museli zhlédnout požehnaně. V tomto ohledu je vidět veliký pokrok v novějších dílech, např. ve Hře o trůny, kde se těmto scénám fikaně vyhýbají (hlavní postava dostane na začátku bitvy po šešuli a probudí se až po ní), a děj hned jinak ubíhá. Taky výběr herců se mi moc nezdál. Asi nebylo vhodnou volbou zaměřit se výhradně na absolventy proslulé Akademie Nicolase Cage, neboť tam se herci naučí maximálně jednu, ti nejnadanější pak dvě grimasy, které neustále opakují. Zkrátka, Woodův nevěřícný vyděšený výraz a Mortensenův lehký úsměv doprovázený pronikavým pohledem s blýskajícíma se očima po několikátém opakování lezl pěkně na nervy. ()

PetrVabruscak

Čas po letech napsat komentář ke všem třem filmům, protože jsem si je tento víkend osvěžil. První díl jednoznačně nejlepší. Krásná příroda a všechno vymazlený. Zakončeno megahitem od Enyai. Asi i drobet zapůsobila nostalgie, protože první díl jsem viděl před 14 lety v letním kině. Následující filmy natočený podle šablony: Skřeti obléhají město/pevnost a začnou vítězit, ale přijde pomoc. ()

Pavlínka9

Pán prstenů prostě jako celek je velkolepá podívaná a vím, že když jsem se na to znovu v kombinaci "trologie" dívala znovu minulé léto - abych se pak mohla zase hromadně podívat na Hobita. Tak třetí díl pro mě byl určitým způsobem nejnáročnější,jelikož to bylo velice dlouhé, neskutečně skvěle natočené, ohromující a vím, že to bylo prostě pro hodnocení neskutečně náročné. Je to unikát, který jen tak není a jen tak něco nepřekoná :) :) ()

noriaki

Největší, nejepičtější a dost možná nejlepší fantasy film jaký byl kdy natočen, což ještě zdůrazňuje existence prodloužené verze. Ta dovypráví osud Sarumana, vysvětluje pohnutky Faramira a přidává několik podzápletek. Peter Jackson se od předlohy odchýlil asi nejvíc v celé trilogii, jenže co naplat - změny byly vesměs ku prospěchu. Scéna zapálení majáků je jedním z příkladů, protože se i díky nadpozemské hudbě drze zařadila mezi nejsilnější momenty trilogie. Soundtrack je diskutabilně nejlepší z celé ságy. Postupně zazní všechny hlavní motivy, včetně téměř zapomenutého motivu Kraje. Při jeho rozeznění jsem cítil, že stín zla roztahujícího se nad Středozemí je definitivně pryč. ()

dANo

Najlepšia časť celej trilógie. Oproti dvojke je tento diel prehľadnejší, bitky sú o niečo zaujímavejšie spravené a hlavne putovanie Froda, Sama a Gluma je filmovo najzaujímavejšie. Príjemne strávené 3 hodiny... ;o) ()

Krysa SPK

Film i knihu jsem povýšil nad náboženství. Jakýkoli jiný komentář by byl jen rozmělňování podstaty tohoto veledíla. ()

yeniczek

Více než důstojné zakončení jedné z největších trilogií. pro mě asi na stejné úrovni jako společenstvo a v extended verzi je to přímo neskutečný zážitek. O kvalitě svědčí i to, že u LOTRa platí, čím delší, tím lepší.. 9/10 A co se týče nekonečných konců? Ale no tak.. Tak obrovský příběh si to zaslouží... ()

Všivák

Nepochopitelné ignorování návratu hobitů do kraje u mě film hodně klesá na ceně. "Co se sakra stalo se Sarumanem?". Nahrazen stupidně pomalým štastným koncem, který je na konci smutný a pekelně nudný. Ignorování průjezdu rohanských jezdců lesem lesních lidí. Asi nebyly prachy. Proč teda sakra dostává tolik prostoru románek Aragorna s Eovyn! Hlavně, že chtějí 100 stránkovou knížku hobita natáhnout na dva filmy. To teda jsem zvědavej co do toho dají. ()

Tomesh

Ti, kteří této perle dávají méně než čtyři hvězdy buď nejsou zcela při smyslech nebo dostávali v družině od soudružky vychovatelky po hlavě naplocho mečem. Celá komplet trilogie je největší velkofilm všech dob a dostačující pocta Tolkienovo literárnímu skvostu. ()

Mihail123

Je možné aby TOTO stálo 94 miliónov dolárov? Je ťažké hodnotiť Návrat kráľa ako obyčajný film. Ono to je vlastne "nadfilm". Absolútny skvost vo fantazy žánri. ()

sskrblik

Velkolepé finále. Celá trilogie Pána Prstenů neztrácí dech ani v jednom ze svých dílů. Byť jsou v knize určité rozdíly, tak je to opravdu skvostná trilogie, která stojí za povšimnutí! ()

nevermore

ČÁST SPOILERŮ. Chvály je tu uvedeno nade mnou spousty, já vypíchnu pár nedostatků, které mi ubraly. Společenstvo prstenů byla klasika mé doby. Dvě věže byly o poznání slabší a třetí díl mě chytil nejméně. Prostě mě trpitelská postava Froda (který jediné co za celou výpravu dokázal bylo nechat se vytáhnout z nemalého počtu šlamastyk) nesedí. Sam (asi 100x průbojnější charakter) ho na samém konci putování na zádech dopraví k lávě, ten bastard není ani schopen hodit prsten do lávy a tím ho definitvině zničit a poté co tam omylem spadne ještě všichni začnou zvolávat jeho jméno. ?? No do prčic, tahle část prostě JE nedotažená navzdory všem ostatním kvalitám filmu. Tolik potřebného emocionálního zadostiučinění se při litrech vybrečených slz dostalo taky, ale bylo toho zase ne mě trošku moc. 15 minutový happyend. Za všechno ostatní dobré ve filmu: 60%. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert