Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

nascendi

Vidieť jeden z najobľúbenejších, a podľa mienky užívateľov ČSFD aj jeden z najlepších, filmov bolo pre mňa povinnosťou. Povinnosťou porovnateľnou s povinným školským čítaním, z ktorého sa potom robil referát do čitateľského denníka. Na rozdiel od tolkienológov nepoznám predlohu a neorientujem sa v postavách a vzťahoch. Plne si uvedomujem, že mi definitívne unikla príležitosť byť zaujatým divákom filmov o Harry Potterovi a o pánovi s prsteňom. Bez mučenia uznávam, že film má úžasnú vizuálnu stránku, zaujímavú hudbu, výborné herecké výkony a tak, ako v Dvoch vežiach, aj tu ma najviac zaujala postava Gluma. Nič viac, nič menej, fanúšikovia prepáčia. ()

Ratemus

Třetí díl epické trilogie důstojně uzavírá celý příběh. Putování Froda a Sama konečně končí a je to konec vskutku epický. Bitva o Bílé město je naprostá řežba, ale pro mě osobně nepředčila boj o Helmův žleb. Herci ze sebe opravdu vypotili maximum, tato trilogie je jedna z nejlepších a určitě patří k tomu nejlepšímu, co kdy v dějinách filmu vzniklo, přelomové dílo půjde jen těžko překonat Hobbitem...a taky že se tak nestalo. Po tolika letech to stále působí syrově, přirozeně a reálně, efekty nejsou přitažené za vlasy, celé to utíká (až na těch asi šest konců)...mohu jen doporučit, hlavně tedy prodloužené verze, kde se dozvíte mnohem víc a některé věci vám i začnou dávat smysl. Třetí díl je jistě výborné a důstojné zakončení. ()

Slarque

Perfektní vyvrcholení trilogie. Na co se mám těšit za rok? Nehodlám srovnávat jednotlivé díly, protože Pán prstenů je pro mne jeden film, který byl z časových důvodů rozdělen na tři části a nejlépe funguje, když je vidíte všechny tři po sobě. Rozšířené verze jsou ještě lepší a rád bych je viděl i v kinech. ()

Happens

Příliš táhnoucí se děj předstírající napětí před závěrečnou bitvou, což má za následek nedílnou součást nudy doprovázející film. Dle mého názoru jdou sestupně kvalitou filmy o Pánu prstenů. ()

FrodoF

Asi nellepší část trilogie, kvůli takovým filmům existují kina. Našlo by se tam pár malých chybiček, ale rozhodně nic důležitého. Sice to má 3 a půl hodiny, ale takový film bych klidně vydržel sledovat o další dvě hodiny déle (kdyby ovšem byla přestávka na čůrání:-). Nechybí tu vtip, akce ani romantika a to vše ve skvělém provedení. Herecké výkony jsou též vesměs dobré (pořád nemůžu přijít na chuť tomu nevýraznému Mortensenovi). A vidíte málem bych zapomněl na Gluma to je snad to vůbec nejlepší. Ale abych jen nechválil, je fakt že už nikdy Tolkienovi knihy nebudou co bývaly, protože se vám vždy vybaví ta situace z filmu, což je trochu škoda. No co dodat na konec, snad jen těšme se na King Konga! ()

klerik

Toľkú velkoleposť nemôžem ohodnotiť inak ako 5*. Všetko sa uzatvára, Sam ukazuje, že je asi najlepší herec na pľaci, a režisér nám predvádza navídané veci. Kto nepozná knihu bude trochu sklamaný (podobne ako v 2 vežiach), že "najväčšia bitka v dejinách" bude opäť rozkúskovaná, aby sme mohli sleodvať, čo sa deje s ostatnými hrdinami. Toľko pátosu len tak nevidíte, ale to neznamená, že by ste neboli schopní pre záchranu Stredozeme aj zabíjať. Len škoda, že Viggo Mortensen svoju úlohu nezvládol tak ako sa na vodcu patrí. Ale to vás o silný zážitok nepripraví... ()

Chrustyn

Velkolepé zakončení, velkolepé trilogie s velkolepou bitvou. Lepší zakončení nám Peter Jackson opravdu nemohl přinést a tento snímek se bude v síni slávy vyjímat hodně dlouho a i kdyby už Jackson nic nenatočil stal se z něj mimořádný a rozhodně nezapomenutelný režisér. Nezapomenutelné dobrodružství. ()

SeBig

Nejakčnější díl, samý boje a války, dojemné chvilky, osudy postav.. prostě vše co má záverečný díl mít. Jsem rád že jsem tuhle sérii zkouknul i když mě to nikdy nelákalo a nelituji toho ba naopak. Opravdu skvělé dobrodružství s hobitem, Aragornem, Gimlim, Legolasem a dalšíma skvělýma postavama. Vše perfektne zpracováno! ()

marhoul

Komentář identický pro celou trilogii: Viděno v kině. Tehdy něco jako povinnost pro čtenáře a milovníka Tolkiena. Je pravda, že tahle kniha asi nejde natočit tak, aby skalní milovníci předlohy byli naprosto uspokojeni, přesto se jedná o luxusní adaptaci, kterou doslova miluji. Každý rok si trilogii pouštím, chytá mě to tak kolem listopadu a vždycky mě baví každý záběr. V tomto případě jsem ztracená. ()

classic

„Pán prsteňov: Návrat kráľa” , do mesta kráľov, alias Gondoru, pričom sa už raz zriekol gondorského trónu, keď si radšej zvolil cestu do vyhnanstva, než byť panovníkom Minas Tirithu, kedy by ste ho, povedzme teraz, či aj predtým, vôbec (ne)spoznali v dave, kedy môže úplne kľudne a voľne prejsť okolo vás, a vy (ne)máte k tomu ani najmenšieho tušenia, že zrovna tento hraničiar a chodec v jednom, je právoplatný dedič Isildura, ktorý zároveň ale bohužiaľ má i extrémne kontroverznú minulosť, a asi aj kvôli tomu (zatiaľ) zrejme kašle na to, aby i on znovu skončil na »psí tridsiatok« , a tak sa najskôr stiahne do ulity, kde si asi žije vskutku ozaj (s)pokojnou existenciou... ? V predchádzajúcom a blížiacom sa spoločenstve, budúcich, 9. spoločníkov, sa ale udalosti začnú (o)hýbať trochu závažným spôsobom, ktoré ho pomaly «dotlačia» k tomu, aby už začal po troške prehodnocovať svoje, doterajšie, (ne)menné stanovisko, pretože nad Minas Tirithom sa pomaličky sťahujú obrovské mračná, totiž, schyľuje sa asi k najväčšej bitke ich vekov, čo najprv v Dvoch vežiach v menšom merítku okúsil sám Théoden Rohanský, a to konkrétne v bitke o Helmov žľab, čo ale nie je nič v porovnaní s tým, ako sa situácia dramaticky zmenila, keďže až v (pred)poslednom zúčtovaní, sa snáď vykryštalizuje to, nad čím tak dlho dumáme, t. j. kedy nám už konečne zmizne ten prekliaty Prsteň z dohľadu... ? Pred finálnou, Čiernou bránou, je už sotva, čo by vlastne kameňom dohodil, od svojho úspešného »reparátu« , no súčasne si treba taktiež počkať i na to, ako ešte dopadne Frodo so Samvedom, aj s Glochom v pozadí, ktorý sa už medzitým poriadne odfarbil, čo je za krám ?! Predtým všetci povinne absolvovali totálne vyčerpávajúcu BITKU o STREDOZEM, keď stáli zoči-voči Čiernokňažnému kráľovi Angmaru, to jest Pánovi nazgúlov, najväčší z deviatky v Minas Morgul, ktorý následne potom koordinoval vojská, zložené z légii Haradských z juhu, ďalej z pobrežných žoldnierov, a z loďstva korzárov, ktoré opodiaľ pláva «inkognito» , s ktorými by sa mohli celkom dobre vysporiadať, napríklad takí duchovia vrahov a zradcov, čo poviete ? No, ale títo prikývnu iba v tom prípade, ak im to prikáže až ten najviac-najvyšší... Všetko sa v podstate točí len okolo "návratu kráľa" , ktorého väčšinou považujeme za viac (ne)obyčajného človeka, než za niekoho viacej urodzenejšieho, ktorému sa síce absolútne neplánuje pokloniť taký aktuálny správca Gondoru, pán Denethor, čiže Boromirov a Faramirov tatko, ale to neznamená, že si nechá Mithrandir, prepáčte za výraz, srať na hlavu ! / Filmová trilógia Pán prsteňov počas nakrúcania (našťastie) nemala vo svojom hereckom ansámbli - žiadnu hereckú superstar, a to bolo vskutku len ku prospechu danej veci, inak trebárs, ak by pôvodne zvažovaný Sean Connery do úlohy Gandalfa Sivého / Bieleho, nakoniec tú rolu prijal, tak si osobne myslím, že by na seba (u)pútal oveľa väčšiu pozornosť, než by bolo za potrebné, čím by bol možno samotný príbeh o to následne viac ochudobneným... ? Totiž, herci, či herečky, sa stali (super)hviezdami až po premiérach, či ešte medzi nimi. Orlando Bloom na 100%. Viggo Mortensen uprednostňoval charakterné herectvo. Ale už je iba na prípadne zamyslenie sa, kto je z nich dnes vlastne ešte na tom hereckom piedestáli, alebo už má skrátka svoje najlepšie roky dávno za sebou ? Taký Eijah Wood je večný a zaškatuľkovaný Frodo, že sa tejto nálepky asi nikdy úplne len tak ľahko nezbaví, no i napriek tomu sa očividne zapísal do dejín kinematografie. Ďalej. To, že sa režisér, scenárista a producent, P. Jackson, odhodlal sfilmovať nesfilmovateľnú trilógiu na úplnom začiatku 21. storočia, bolo naprosto zásadné, lebo ináč si nedokážem predstaviť to, ako by sa k nej pristupovalo, povedzme po roku 2010, keď nastal komiksový boom, vezmite si, že ani jeho nasledujúci (predchádzajúci) Hobit, už ani zďaleka nebol to, čo The Lord of the Rings ! Jednoducho povedané: „Dva krát do tej istej rieky nevkročíš, Peter” ! Už nedávno v recenzii som spomínal, že priam najideálnejšie na sledovanie všetkých troch filmov, je IBA režisérska verzia, a za týmto dodatkom si budem neustále stáť ! Klasická má miestami rušivý charakter, to jest montáž, ktorá ale nie je samoúčelná. Lepšie nakrútiť by sa nedala, ale lepšie ju pochopiť sa dá najmä prostredníctvom tolkienových kníh, čo je tiež vhodná alternatíva, však ? () (méně) (více)

mcb

Po zhlédnutí všech rozšířených verzí musím se 100% přesností říci, že epičtejší, rozmáchlejší a dějově propracovanější film (trilogie) prostě není. Se vším všudy uspokojí hardcore fanoušky předlohy i neznalé lidi, které přiměje si tu předlohu stejně přečíst. Tleskám, tleskám. ()

heyda

Tak závěrečný díl mě hrubě zklamal. Když vezmu v potaz hodnocení 90%, obrovské tržby, 11 Oskarů, tak mi opravdu zůstává rozum stát a říkám si jen: ´´proboha za co???´´... Dvě věže byly celkem solidní a fakt jsem věřil, že závěr bude epický po VŠECH stránkách, ne pouze v efektech!!!!!!! Příběh je ale velmi strohý, dialogy čím dál otřesnější, celý děj se zúží jen do dvou linií (Frodo likviduje prsten + lidi brání Gondor před skřety). Návrat krále absolutně postrádá nějakou svěží scénu, něco zapamatovatelného, vše jen hýří patosem a prudí otravným glumem a absolutně přepálenýma bitkama. Samozřejmě, že je to pohádka a člověk musí občas přivřít oko, ale v případě tohoto závěrečného dílu bych musel mít obě oči zavřený a ještě špunty v uších, abych si mohl dovolit lepší hodnocení. 25% ()

sharky

Petere Jacksone, ty tlustej hamižnej parchante, ani nevíš jak jsem se tešil na sarumanovu smrt a sauronovu tvář, kdybys to dal do filmu místo té ubohé patetické půlhodinky natahovaného zbytečného loučení, pak by ti asi nebylo co vytknout, ale já nebudu hodnotit scény, které jsou pouze na DVD, které bych si musel koupit za nekřesťanské peníze, protože v půjčovnách rozšířenou verzi nemají a v kině a v televizi to neuvidím. Neudělám ti tu radost, abych za to ty peníze vyhodil, už jich máš dost! bez těchto dvou klíčových scén je návrat krále film, kterému dát pět hvězdiček prostě nemůžu. Je mi líto.......Doufám, že v king kongovi budou taky celou dobu z opičáka vidět jenom ruce a hlava s celým tělem bude až na 20tidiskové zlaté DVD edici za 100000 kč. ()

honajz

Hodně slabé tři hvězdy, vlastně se divím, že nedám dvě. Jak jsem psal u předchozích dílů, chybí filmům to, co dělalo ze čtení knížek něco příjemného. Tohle je bum prásk cibaba prsk, ale bez té milé tolkienovské pohádkové naivity. ()

MM11

S tímhle dílem jsem měl největší problém, protože jeho vyznění začalo příliš očekávat diváckou spoluúčast, případně fanouškovské zaujetí. Toho jsem nebyl, vzdor velkému uznání celé trilogie, vůbec schopen a závěr byl opravdu na hraně snesitelnosti. Už v kině, ale i bezprostředně poté jsem se cítil jako člověk poněkud vytržený s Tolkienova světa, nepodléhající zcela onomu kouzlu. V tomto závěru je zdůrazněno a vyšponováno vše, co činí předchozí díly tak mimořádné. Zdaleka nejvíce ze všech dílů obdivuji Jacksonovu pevnou ruku - dokázal ten kolos ukočírovat, byť se mu permanentně začínal rozpadat pod rukama. Ta dokonalost je hodná obdivu, pro mě však příliš vzdálený svět. V rámci trilogie zřejmě nejvyzrálejší počin, pro mě zároveň nejméně přístupný. Ale respekt patří všem. ()

HellFire

Pan majstr Jackson vytvořil nezapomenutelnou trilogii s postavami, kamerou, hudbou...prostě vším, co bude žít až navěky. Snad nejlepší film všech dob. ()

Deschain

Keby odo mňa niekto silou-mocou chcel, aby som povedala iba jeden jediný, najobľúbenejší film, zvolím si trilógiu LOTRa. Neviem, či ešte zažijem pri sledovaní niektorého filmu niečo také silné, ako som zažila pri Pánovi prsteňov. Žila som tým. Najprv knihami a potom filmami. A vždy si ich rada pozriem znova a znova. Milujem celú trilógiu a tretí diel úplne najviac, aj vo filmovej aj v knižnej podobe. 11/10 (druhý raz videné v kine - Cinemax Bory - 29.7.2020) ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert