Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

Kozlowski8

Karlem Kachyňou skvěle zpracovaný námět dle povídek Oty Pavla o židovském podnikavci a koumákovi, který si poradí v každé situaci... V tom ale přijde válka a on se musí vypořádat s mnohem vážnějšímy problémy. První polovina spíše úsměvná, Heřmánek a jeho Leo Popper trochu připomíná fešáka Huberta. Druhá polovina filmu přechází se změnami historických poměrů a nástupu fašismu do roviny dojímavého smutného příběhu, kdy táta pro milované děti riskuje svůj život. Některé scény na mne silně zapůsobily a v mém mozku zůstanou napořád. Heřmánek vynikající jako komik i jako zoufalý táta - jedna z jeho životních rolí. 90%. ()

blezg

Přestože vhled do života bonvivána, oportunisty sukničkáře se mě moc nedotýkal a Heřmánka nemusím, druhá půlka filmu s náhledem do hořké minulosti v našich krajích se mě dotýkala silně. Rozvíří trpké myšlenky na téma beznaděj... Bylo to pěkné a už to nikdy nechci vidět. ()

Trinculo

Z toho filmu mě mrazí. Může se to stát kdykoliv, jak se jinak pozná, že se schyluje k nějaké šílené katastrofě, tak aby na ní bylo možné reagovat včas a aby na ní člověk mohl reagovat vůbec. To shánění masa na poslední cestu, Proškův pes a smrt krásných srnců znamenají jen nutnost sáhnout co to jde nejhlouběji, ale i tak celá ta zrůdnost byla mnohem silnější než jakýkoliv člověk. A po téhle zemi a předválečném životě zůstaly jen stíny. ()

rigby

Vynikající ztvárnění skvělé předlohy Oty Pavla. Stejně jako v jeho knížkách, i zde se střídají smutné a veselé okamžiky mávnutím proutku. ()

Tuty

Jeden z nejlepších českých filmů, které jsem kdy viděl, dojemný akorát, skvěle obsazený a navíc podle Oty Pavla, takže nemusíte číst předlohu. ()

Jenn

Díky tomuhle jsem filmu jsem prakticky odmaturovala z češtiny (protože tu jedinou knížku jsem nečetla). Takže 5 hvězdiček je samozřejmost. ()

ariari

nikto z hodnotiacich nenapísal. prečo je ten film úžasný,má kúzlo ,silný , skvelé výkony atd atd..ale pointa priatelia chýba. Film je taký výnimočný preto, lebo naprieč časom tne do podstaty toho živého, čo je v nás. Obzvlášť, keď si občas čítam komenty niektorých českých bratov, k situácii k iným rasám, ktoré sú v prúseri, ktorí o svojich blížnych uvažujú presne ako nacisti v oných časoch, ľahkovážne a brutálne a arogantne. O to viac ma teší ocenenie podstaty ,prečo sme dobrí a ušľachtilí a nemáme to vzdávať, lebo o 60rokov by nad našimi výrokmi a konaním ďalšia generácia zaplakala..a filmy sa natočia trebárs aj o emigračnej rodine, o tom, ako niekde v Sýrii inteligentnému hudobníkovi odrezali hlavu, lebo doma cvičil na trúbku a žena potom schovaná dva roky v príšernom stanovom tábore v Turecku chcela dopriať ešte svojim dvom malým synom iný život a tak sa vydala na pochod, Arogancia na hraniciach niekde na maďaroch, či slovensku, jej vzala aj poslednú slzu ,ktorú si ešte v duši schovávala. Jo, přátelé, šlejšky. A málo je správně. ()

MrsTecka

Film se mi spíš děsně táhnul než aby utíkal. S knihou se prostě něco takového srovnat nedá. Film už nikdy víc. ()

ZetDaElO

Dlhé roky ma od tohto filmu odrádzal názov. Bola to chyba. Príbeh židovského špekulanta zastupujúceho firmu Electrolux v medzivojnovom Československu je natoľko intenzívny, vtipný a dramatický, že jediným negatívom je krátka stopáž. Majstrovský kúsok našej kinematografie. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10 ()

Tunheber

Nádhera. Dojemné, ale zároveň vtipné. Skvělá přeměna žánru z počáteční komedie na chladné a napínavé drama. Skvělé herecké obsazení zaručilo a výborný herecký výkon, jednička mezi českými filmy. ()

pitrson

Ideální trojkombinace: kvalitní předloha, brilantní režie a geniální obsazení. Nemám co dodat :). Díky za tento skvost. ()

Crust

Musím říct, že první polovina filmu plná fanfarónského prodávání vysavačů mě moc nebavila, ale dramatičtější druhá polovina je klasická kachyňovina, která vás připoutá k obrazovce. Přesto mě asi více bavili Zlatí úhoři, přišli mi jaksi celistvější, poetičtější, více z dětského pohledu a více do hloubky rybaření a kumštu umět přečíst přírodu. ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil