Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

Mkartaylas56

I když v knižní podobě jsem si Smrt krásných srnců užil víc, tak jde stále o krásný snímek, který dokáže bezproblému a úspěšně zaútočit na emoce a nese se ve stejně příjemném duchu, jako jeho předloha. A navíc tu je Karel Heřmánek ve své dost možná životní roli, takže za mě paráda. 80% ()

ostravak30

Tohle přesně byly příběhy pro Karla Kachyňu. Nikdo by neuměl lépe poeticky ztvárnit prostředí Berounky a Lea Poppera. Muže, který uměl žít a život si užíval plnými doušky. Zároveň ale miloval rodinu a nedal na ní dopustit. Hlavně na syny. Je to životní role Karla Heřmánka. Umět hrát ve dvou polohách - veselé a vážné. Po shlédnutí filmu jsem si říkal, jak asi musí být na to Berounce krásně. Je to příběh o muži, který se narodil do správné doby a zemřel ve špatné. To je mi tak blízké. A to jsem si myslel, že se ve druhé půlce osmdesátých let nenatočilo nic dobrého. ()

Danulinda

Ačkoliv obdobný film od stejného autora Zlatí úhoři mi hodně přirostl k srdci, určitě i kvůli borcům p. Menšíkovi a Hrušínskému, tak Smrt krásných srnců mě dostala ještě o něco více. Možná je to tím, že tento scénář je o něco odlehčenější a více komediálně laděný, než ten předchozí, ovšem hlavní podíl na tom má Fešák Hubert, alias Karel Heřmánek, který by si za oba tyto filmy zasloužil pro svou přirozenost, noblesu a vtip hereckou Nobelovu cenu. ()

megajalec

Film o človeku, ktorý má svoje sny a snaží sa presadiť za každú cenu. Prvá polovica príbehu je milým rodinným filmom, príhody Poppera, ktoré vás prinútia sympatizovať s ním. Druhá polovica zachádza trochu ďalej. Po dejovom zvrate s vojnou sa zdá, že by film mohol začať riešiť silnejšie otázky, bohužiaľ, všetko ostáva len načrtnuté. Film má dobré momenty a keď sa zdá, že tieto môžu potiahnuť celý film, tak príde stopka a opäť sa to celé dostáva do podoby milého, ale ničím výnimočného filmu ()

waltosin

Nádhera tenhle předválečních film mám moc rád. Karel Heřmánek a Rudolf Hrušínský byli perfektní. Je to o tom jak se žilo jednou dobře a pak zas je to bída to napsal Ota Pave, který to zažil!! Nejlepší scéna je jak si koukají do očí, ale nikdo neví na co nadávají, že by na psí život nebo ten židovský! :) ()

maldoror16

Tak nevím, u hodnocení této klasiky jsem silně na rozpacích. Ani kdysi, ani tentokrát mi to příliš nesedlo, přestože příběh je slušný, byť nijak špičkový a strhující, a herecké výkony vcelku prvotřídní. Snad je to tím zpracováním, režií a kamerou, které ne že by nebyly kvalitní, ale prostě ne dle mého vkusu (srovnám-li třeba s příběhy "ze života" dle Hrabala v podání J. Menzela...). Kolem a kolem jsem se rozhodl zůstat u průměrného hodnocení s plným pochopením toho, že toto dílo bylo, je a bude jednou z ikon české kinematografie (nejen) 80. let. 50% ()

honzic

Nádherný film se skvělým Heřmánkem, Hrušínským a hudbou Jana Fischera a v podání Karla Kachyni to nemá téměř chybu. Hodnocení: 90 % ()

swinevenca

Když Heřmánek zoufale shání srnce, stáhne se z toho prdelka. Ale když Heřmánek, byť s gustem, prodává a peleší, chybí mi Prdelka. ()

Facerr

Viděno v dětství kině, pak na první barevné televizi, i na dalších, větších modernějších a barevnějších televizích. Místo, aby se mi tahle podívaná okoukala, pořád pro mě má neskutečný drive a kouzlo. I po letech, nebo možná i právě kvůli nim jde o dokonalé dílo v dokonalém formátu, s ukázkovou představou správného českého sebevědomí, které k téhle podívané prostě patří. Stejně jako Karel Heřmánek, Rudolf Hrušínský, vysavače co jdou s tím správním šarmem na odbyt a kapři, co berou. ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil