Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Guzo

Naprosto úžasný film, ani trochu neváhám, jak se mi to občas děje, a dávám 5 *. Nechápu, jak mohl ve své době film vůbec vzniknout, to, že se zařadil mezi trezorové filmy, tomu se naopak nikdo nemůže divit. Co se týče samotného snímku, opravdu skvělé výkony zde předvádí pan Brzobohatý s paní Bohdalovou, jejich hádky a částečné usmiřování, kdy to chvíli vypadá bledě, chvíli zase dobře, ale konec až ukáže, jak vlastně doopravdy, na to se opravdu nedá zapomenout.. Po skončení filmu vám pak skoro ani nedojde, že se vlastně odehrál pouze za jediný večer, o to víc je to pak ale překvapující a rozhodně to 100% přidává na atmosféře. ()

vyfuk

Popis intrik komunismu a různých zvratů... úžasný film, který se odvažuji říci, že je nejlepší, který kdy Kachyňa natočil. mám z filmu velmi potěšující a nádherný pocit. I když je to psychologický. Je celkem zvláštní, že většina filmů s žánrem psychologický nakonec ani psychologický není. Tento jo. Skvělé Kachyňo. "Před deseti lety bylo taky... sedmnáctýho července." "Už je zase sedmnáctýho července?" "Každej rok je sedmnáctýho července." ()

Autogram

Nie celkom harmonické manželstvo a k tomu atmosféra komunistickej moci počas jednej noci pri sviečkach. Vzniká absolútne dusno umocňované ešte spomienkami na nepríjemné okamihy z predchádzajúcich rozhovorov na oslave. Komunistický teror nie je viditeľný, všetci sú zobrazení ako láskaví ľudkovia alebo obyčajní ožrani, ale cítiť sa dá až do kosti. Keď sa to ku koncu vygraduje až k fyzickému násiliu, divákovi sa dostane nečakaného záveru. ()

ghatos

Naprosto rozumím vysokému hodnocení, ale na mě jako stísněné drama moc nezapůsobilo. Spíše Jiřina Bohdalová dobře hrála jednoduchého opruze a celkově to bylo silnější v interakci s Radoslavem Brzhobohatým, kdy si říkali nehezké věci. 66%. ()

Aqualung

Silný film, umocněný, stejně jako třeba Schindlerův seznam, černobílým provedením.Strach,strach, a zase jenom strach.Výborný náhled na praktiky v jednom šíleném období vývoje naší společnosti.Výborné herecké výkoony paní Bohdalové a pana Brzobohatého. ()

Philoun1

Tak na tenhle filmek jsme nedávno koukali ve škole jako na povinnou četbu. Herecké výkony byli naprosto věrohodné a atmosféra byla vážně pěkně paranoická, tak jak to v té době bylo. ()

P1tr

Neskutečně odvážné a atmosferické dílo, které nemá v české kinematografii obdoby. Atmosféru jen umocňuje černobílý obraz, se kterým režisér Kachyňa pracuje mistrně. Víc není třeba dodávat. Kdo pochybuje o českých filmech, musí vidět Ucho! ()

lskala

Nejlepší psycho thriller made in Czechoslovakia!. Atmosféra která by se dala krájet a bravůrní herecké výkony ústřední dvojice. 80% - 4**** ()

mohamedsfinger

Mrazivý minimalismus ještě více umocňuje atmosféru doby a tíživost celého příběhu. Celý film stojí na, nebojím se říct, opravdu geniáním scénáři (že si ho Jan Procházka dovolil vůbec napsat zaslouží snad ještě větší obdiv) a obou hercích. Prostě není co vytknout, tento film je jedním z nejsilnějších antitotalitních děl, které jsem kdy viděl. ()

Maynard.

Tak z tohoto filmu mám teda pořádný mrazení v zádech. Obdivuju Kachyňu za to, že se takto nebál "postavit" proti komančům. Asi mu bylo jasný, že se film nebude v bolševickejch dobách nikdy vysílat, ale kdyby to natočil až po převratu, tak by nikdy film takle krutě a realisticky nevypadal. Stěžejní duo zde předvádí famózní herecké výkony, to jejich manželství sem jim po celou dobu věřil. Teď s odstupem času je celkem úsměvné, že už před 40 lety existoval Big Brother :o). Teď se tomu už naštěstí můžu pousmát, ale nedokážu si představit kdybych měl barák napíchanej štěnicema a ani na hajzlíku, na vobyčejným hajzlíku, si nemohl říkat co bych chtěl. No, naštěstí už jsou tyto doby pouze v těchto filmech, které by měly sloužit jako odstrašující případ potencionálním budoucím voličům KSČM (bohužel tomu tak není a tato fuck mother fucker strana má stále svou fucking shit voličskou podporu) ()

Sdoom

Brilantní psychologické drama, které bohužel až příliš stojí pouze na hereckém mistrovství Radka Brzobohatého a Jiřiny Bohdalové a nevídané chemii, která mezi nimi funguje, a proto nemůžu dát plný počet. Obdivuji Karla Kachyňu, že si něco takového dovolil v roce 1969 natočit. Velmi slušné 4*. ()

Rousse

Vyvalí se to na vás jak uragán už od úvodních titulků za hutného doprovodu psychedelické hudby tento živel ještě mohutně přiživují hromy a blesky mezi Brzobohatým a Bohdalkou (famózní výkony!). Ve výsledku vás to semele skoro jako žádný z moderních českých filmů. Dlouho jsem nebyla u filmu tak napnutá a tak stržená atmosférou. Neskutečné. ()

gutshoter

Uff, no... Byly tam určité pasáže, které jsem v průběhu nedoceňoval, neboť na mě působily snad i přehnaně. Ovšem slova pana Procházky: "Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší.".. mě utvrzují v opak. Hádky a následné "usmiřování" manželů mě doslova iritovaly, ale zase si řikam, proč tohle sakra vůbec řešim... Ucho je mrazící thriller s neopakovatelnou klaustrofobickou atmosférou. Tolik deprese na plátně jsem nespatřil. Buďme šťastni, že jsme tu dobu nezažili. ()

JADIM

Film s tématikou totalitného režimu natočený počas onoho totalitného režimu. To tomuto filmu pridáva na špeciálnosti a atmosfére, ku ktorej prispieval aj temný dom s vypnutou elektrikou. Vďaka tej čiernobielosti to je dosť tmavé a niekedy nie je skoro nič vidno, ale človek sa do situácie manželského páru dokáže vďaka výborným dialógom a milión krát ospevovanej atmosfére veľmi dobre vcítiť. Filmu však uberajú hlavne niektoré nezaujímavé momenty z večierku a tie ich hádky na konci. 8/10 (Videné 4.2.2021) ()

bari68

Dúvěřuj, ale prověřuj ! Pôsobivé dráma s výbornými dialógmi a hereckým obsadením nepočítaje s ich výkonmi. Tiesnivá atmosféra a strach ukazuje realitu minulej doby, čo sa týka odposlúchavacích zariadení- úch. Že sa Ucho ocitá na 66. mieste rebríčku je podľa mňa celkom vysoko a až tak by som film nepreceňoval. Avšak za odhodlanie natočiť na tú dobu film, ktorý nazabúda na stranické čistky 50. rokov je veľké plus. Aj keď masu ľudí film dostal hlavne kvôli svojej 20-ročnej trezorovosti ,určite je to unikátny snímok , ktorého dej (okrem flashbackov ) sa celý odohráva v pár miestnostiach bytu. Na záver snáď len napísať verš z jednej pesničky , ktorá dokonale vystihuje obsah filmu s jeho vplyvom na verejnosť : ,,Zakázaný kousky jsou barometr doby, podle nich se pozná, co koho kde bolí, zakázaný kousky ty hrajem nejraděj´, soudružka cenzúra je mocnej čaroděj .,, ()

Kracken

Film který je mnohem děsivější a působivější, než většina amerických psycho-thrillerů a horrorů dohromady. Atmosféra hutná a tísnivá, herecké výkony na výbornou, scénář a režie jakbysmet. Jiřina Bohdalová v roli manželky vysokého funkcionáře svým hereckým projevem předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů který jsem viděl a stejně tak i Radoslav Brzobohatý. Čest Karlu Kachyňovy soudruzi ! ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy