Narciska

Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů. Natolik silný a nadčasový, že ho řadím k perlám světové kinematografie. ()

vaclavnovak

Kvality filmu pro mě sráží klišé tolik vlastní době jeho vzniku... Neskutečně jednoduchý tradiční český archetyp tlustého a tedy zlého člověka, v tomto případě udavače, který se má tak dobře právě proto, že jedná nečestně. Jako zbabělec zobrazený právník - zástupce buržoazie, který přitom jedná racionálně a pro mě pochopitelně. Hlavní hrdina - mladý až neuvěřitelně morálně vyspělý chlapec z chudých poměrů a neúplné rodiny, který je díky své píli nejlepším studentem. Cenzura, ač už dávala tvůrcům větší volnost, než na začátku padesátých let, se na filmu projevila. Hlavně se ale projevily ideály tvůrců, kteří byli ovlivněni socialistickým smýšlením. Film je podle mě dobrý... přesto nechápu tak vysoké hodnocení a nadšení z filmu. Snad je to pro obdiv jednání a síly hlavních hrdinů. Je - li tomu tak, pak to hodnocení beru. ()

Jurkodak1

Nějak mi na konci chybělo uzavření příběhových linek rodičů dalších dvou popravených studentů, hlavně když se jeden z nich domlouval s Hrušínským na tom, aby něco zařídil, tak jsem čekal že to v tom filmu bude ukázáno. Jinak film působil hodně silně a kdybych se na to nedíval ve škole, kde mi zážitek každou chvíli někdo kazil, tak bych film asi opravdu prožíval. ()

zdeny99

Vyšší princip je podle mne zde právem hodnocený jako nejlepší československý film. Je to dokonale zfilmovaná povídka Jana Drdy, která ukazuje mrazivou atmosféru v době Heydrichády v příběhu tří maturujících studentů. Samotný Drda pomáhal při scénáři a scénář vznikal téměř patnáct let, přičemž třikrát byl přepsán. Stejně tak profesionálně k tomu přistoupili samotní herci. [24566. hodnocení, 620. komentář, 90%, 27. nejlepší film, 461. nejoblíbenější film] ()

rexino

Absolútny zážitok. Atmosféra protektorátu a strach boli cítiť z obrazovky po celý film. Fantastické herecké výkony na čele s Františkom Smolíkom. Dovolím si tvrdiť, že sa jedná o najlepší český film. Netrpí žiadnym neduhom českých filmov a naozaj v ňom nenachádzam jedinú chybu. ()

Filmárik

Úžasná dráma pri ktorej mi miestami tuhla krv v žilách ako nikdy.Skvele vystihnutá dobová atmosféra,skvelá hudba ale predovšetkým strhujúce výkony českých a slovenských klasikov.Najviac mi ale utkvela odpoveď veľiteľa gestapa na otázku či by nemohol byť zhovievavý odpovedal:" ..zhovievavý?,tak trochu neobvyklé slovo v tejto vojne.." Majstrovský kúsok. ()

paolito

Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem-pro mě nejklasičtější věta českého filmu, a taky rozhodně nejlepší český film... ()

MartinX.

Klasický, v dobrém slova smyslu konzervativně natočený film, v tom je jeho síla i jistá slabina. Jako by byl natočen v době, kdy se odehrává, tedy na počátku 40. let, režisér Krejčík tady zjevně staví na svých vzpomínkách. K té "klasičnosti" jaksi patří i černobílost postav a jistá předvídatelnost děje. Uchopme toto pojetí jako svébytný žánr a vysvitne - podle mne - že se jedná o téměř dokonalé dílo, opravdový skvost. ()

Heavyman

Na Reinharda se nečmárá. Ne teď vážně, film co má duši a skvělý herecký výkon pana Smolíka. Hrušínský zase jako jeden slizounskej hajzlík. Při prvním shlédnutí jsem nevěřil, že ty kluky vážně zastřelili. ()

dj.kouba

Toto dílo považuji za absolutní vrchol českého filmu. Naprosto mě uchvátilo a dostalo do kolen. Excelentní herecké výkony a dokonalé vykreslení doby. Při závěrečném proslovu Principa mě mrazilo na kůži jak nikdy. Myslím, že až za pár dní řeknu u matury našemu češtinářovi/němčinářovi "Die Sache ist erledigt", tak mně on i celá maturitní komise padne k nohám :-). ()

sadlokan

Tady sem si zařadil Smolíka mezi moralisty.Hmm ale on byl spíš typu "otec Školastyk".Mrazivá tupost přisluhovačů režimu.. ()

agassi68

V časoch okupácie sa ukázali charaktery. Keď ide o život, je neuveriteľne ťažké neohnúť chrbticu. Napriek tomu sa vždy nájdu ľudia, čo to dokážu. A tým treba vzdať hold a neustále ďakovať, lebo len vďaka takýmto ľuďom si môžeme užívať slobodu. Tento film tak urobil.. PS: Šéf gestapa to zahral naprosto dokonale.. ()

DHDV

Sem rád že sem se narodil v roce 1988, a obdivuji ty, kteří v této době proživaly své dospívání! Hodně silné.. ()

Nerd4Dreaming

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu, není zločinem." Snímek sází zejména na atmosféru heydrichiády a všeobecného strachu. Učitelský sbor tvoří výkvět prvorepublikových herců, mezi studeny najdeme pro změnu herce začínající (např. Petr Kostka). Zaujme také velitel gestapa, který se tváří jako velký lidumil ale opak je pravdou. Po technické stránce mám výtku k výzbroji Němců, kteří všichni bez výjimky používají StG 44, což je útočná puška, zkonstruovaná a používaná elitními jednotkami až od roku 1944 (děj filmu se odehrává v roce 1942). ()

strikeman

Nesmírně silný a umělecky hodnotný film z doby, kdy se ještě u nás takové točily a herci byli vybíráni na základě svých profesních dovedností ... 100% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček