MaleRipley

Velice silný film, který je až děsivý především svou autentičností. Jiří Krejčík dokázal 15 let po skončení války vykreslit dusnou atmosféru v Protektorátu tak, jako to už žádný sebelepší tvůrce prostě nedokáže (přeci jen rok 1945 a současnost dělí už několik generací). Je opravdu hrozně obtížné sledovat, jak málo tehdy stačilo k tomu, aby se člověk stal obětí "rozsudku" smrti. Rozhodně bych Vyšší princip nedoporučoval slabším povahám, příliš zhýčkaným dnešní dobou, kdy se ve světe řeší převážně prkotiny. Když už se rozhodnete nechat nést tímto Krejčíkovo mordovacím dramatem, nezbývá vám než sledovat se zaťatými pěstmi... ()

Scott67

Vždy, po shlédnutí tohoto krystalicky čistého klenotu naší poválečné kinematografie, se zamýšlím nad tím, kde se vzalo to hutné charisma, které nás jakoby tlačí před sebou a nenechá nás vydechnout, aby nás závěrečným monologem doslova rozsekalo na kaši ! Prostě se jen dokonalí profesionálové ujali svého řemesla a odvedli ho ve své nejvyšší kvalitě. Co na tom, že je film černobílý, co na tom, že nebylo třeba rozsáhlých exteriérů, plných komparzu. Atmosféra okupace jest vystihnuta znamenitě. Jen se bojím, že přichází doba, kdy by snímek mohl snadno skončit v trezoru, neboť vykresluje příslušníky velkoněmeckého národa v celé své vyceněnosti a bez skurpulí a to se do dnešního světa moc nehodí. Dnes jsou ti špatní na druhé straně a mnoho Němců (dokonce i pamětníků) se nakonec diví, že ještě nebyly prolomeny jisté dekrety apod. Proto je velmi dobře, že jsou i takováto díla. ()

Papo123

Vyšší princip je perfektná vojnová dráma zasadená do azda najhorších čias v histórii Čiech. Musím povedať, že atmosféra je tu vykreslená dokonale, herecké výkony Františka Smolíka a Jany Brejchovej nemá cenu komentovať, prosto ich životné role, ale dobrý sú i herci vo veľajších úlohách, mimo iného Rudolf Hrušínský. Napriek tomu, že film bude mať čoskoro 61. výročie je dosť prekvapivé, že pobaví aj mladších divákov (ako som napríklad ja). Mal by si ho preto pozrieť každý, kto má aspoň trochu rád československú kinematorgrafiu. Je to asi môj najobľúbenejší český film, preto je hodnotenie jednoznačné. Výsledok:***** ()

horskejvlk

Komunistický prospěchář a všemi mastmi mazaný intelektuál spisovatel na přání soudruhů napsal drama o morální převaze, na scéně jsou dva stejně inteligentní a vzdělané osobností.  Na jedné straně důstojník SS ne ledajaký, přímo šéf gestapa, vzdělaný inteligentní Voricek který není ve své podstatě krutý člověk, upozorní laskavě svého synka aby netrápil živá zvířata a chycenou rybičku rychle pustil do vody, má rád a vyzná se v antické filosofii a literatuŕe cituje Homéra a jeho Iliádu v mládí byl u skautů a tam získal morální a čestné zásady, nejde tedy o žádného německého surovce a primitiva Volfa, naopak nemá žádné předsudky o Češích se kterými studoval na vysoké škole ve Vídni. Čechům prokazuje drobné laskavosti, sveze známého advokáta a malinko si utahuje z jeho ustrašenosti když schovává tvář aby nebylo poznat že jede s velitelem gestapa, nechce ho zbytečně kompromitovat tak ho vysadí před vjezdem do městečka, doktor práv poděkuje a vystoupí rovnou mezi kejhající husy ( jak příznačné umělecké ztvárnění ustrašenosti ). Jako protiklad na straně druhé profesor latiny, trochu komická postava, roztržitý starý mládenec který žije sám jen s hospodyní zabořen do svého světa Sókrata, Seneky,  Homéra studenti mu přezdívají Vyšší princip neboť tuto větu často opakuje při svých vyučování. Studenti ho mají rádi pro jeho zvláštní komičnost. Tady se ovšem režisér utnul, role byla inspirována profesorem Matulkou a také přímo napsána na tělo Jindřicha Plachty který tuto roli ztvárnil v Cesta do hlubin študákovy duše. Středoškolský profesor Matulka je Vyšší princip, herec Plachta bohužel před natáčení zemřel tak role byla přeobsazena Smolíkem který se pro tuto roli nehodí zcela ji změnil nepůsobí komicky spíš vyjeveně jak po mrtvici a nechápe kde a proč je, prostě mimoň.  Tato postava stejně inteligentní se setká se svým protějškem a drama začíná, stafáš utvořili tři studenti kteří mají byt popraveni to je nepodstatné, podstatou dramatu je onen profesor který má natolik odvahy aby se represivní moci postavil jeho mravní síla je oproti šéfovi gestapa o to větší že jsou oba vzdělání a inteligentní, ze souboje mravního charakteru výtězně odchází naivní profesor který udělal ve své bezmoci vše, navzdory strachu, který lámal do kolen ostatní včetně doktora-právníka byť mu byla nabídnuta ze strany velitele gestapa pomoc. Na druhé straně mravního souboje vychází poražen bývalý skaut a obávaný šéf gestapa SS oberscharfurer Vorlicek který měl velký strach ze svého německého okolí svých podřízených že by ho někdo udal nadřízeným kdyby zrušil na poslední chvíli popravu nevinných studentů, ne měl strach natolik velký, že sluchátko, když se dozvědél že jeho podřízený surovec SS untercharfurer Wolf studenty již odsoudil, položil sluchátko. Svůj strach si vybil pouze na odměně pro práskače Králíčka který spolužáky udal. Toliko pointa filmu ano starý profesor měl více odvahy než nadčlověk šéf gestapa. Drda uměl uhodil hřebík na hlavičku, byť spousty lidí film chápe jen jako odkaz doby a mravní souboj i díky Smolíkovy zde nevyznívá jasně spíš tak mimochodem a hlavní těžiště vidí na těch popravených studentech. Tomu se říká dramaturgické pochybení. Zbytek herců si ovšem film užívá jak buržoazní přizdisráč doktor Otomar Krejča tak slizký profesor němčiny Lohnisky bravoo. () (méně) (více)

Superbia

Díky těmto filmům si můžeme připomenout, jak může být všechno pomíjivé. Skvělý film, který by měl vidět každý, kdo si neváží svobody, kterou zde máme. ()

rostsoft

Proč to má tak vysoké hodnocení fakt nevím? Ja osobně jsem si z toho na prdel nesedl. Je to nudné, pomalé a nezáživné. Já bych to sestříhal do takových 40 minut. ()

GrooteLulu

..pro mě nejlepší československý film o "třetí republice", spolu s Atentátem... závěrečná řeč profesora Málka o "protestu" je snad nejpůsobivější scéna ze všech scén co znám, vyrovná se tomu jedině Hoger, jako utrápený král Václav IV.. TOP10 filmů z naší kotliny.. Liška BestOf ()

Foltest

Vyšší princip je jistě jedním z nejlepších děl české potažmo československé kinematografie. Neskutečně silný námět z našich národních dějin byl zpracován s úctou a filmařským umem. To, že je původní příběh tak silný, využili filmaři dokonale. Snímek nemá hluchá místa; děj diváka vtáhne a až do konce nenechá sklopit oči. Vynikající je i hudba a obecně celá práce se zvukem. Například zapracování zvuků výstřelů bylo dechberoucí. Vyšší princip také obsahuje spoustu ultimátních morálních maxim a rozhodně je to film k hlubokému zamyšlení o vlastní morálce stejně tak jako o národní vlastenecké hrdosti. Vyšší princip je rozhodně skvělý film, který stojí za zhlédnutí, a který by měl především každý Čech definitivně vidět. ()

Lukango

Když se dívám na nějaký starší film, tak mám pochyby a nejistotu, jestli bude film fungovat i v dnešní době, a jestli film nebude už zastaralý, aby člověka dokázal zaujmout. Tohle pochybení si k filmu Vyšší princip už nikdy nedovolím. Kdybych měl vybrat 5 nejlepších českých filmů, tak si tento seznam bez tohoto filmu už nedokážu představit. Zápletka se točí kolem studentů gymnázia a tehdejšího krutého nacistického režimu. Film jasně a výstižně zobrazuje krutost a nespravedlnost režimu, a jakéhokoliv pochybení k vůdci ve formě špatného slova či znesvěcení propagandy, které bylo trestáno tím nejvyšším trestem - trestem smrti. Děj pojednává o třídě studentů gymnázia, ve které pár jedinců pokreslí noviny s místním komisařem. Kvůli této ptákovině je to nakonec stojí vlastní život. Se zděšením a s mrázem po zádech jsem sledoval neskutečně emocionálně zdrcující příběh, který se věnuje nespravedlivosti a nenávisti k nacismu a jeho praktikám. Z počátku klasický film s nacistickou tématikou, který se však v průběhu vyvíjí, a čeká vás tak emočně zdrcující jízda, ve které budete až se zděšením sledovat, co se tehdy dělo. Film je možná místy trochu přehnaný, ale tento fakt pouze potrhuje důležitost a nespravedlivost doby. Na jednu stranu je film emocionální peklo, na tu druhou jsem se pousmál na tehdejším fungováním maturity a celkovém školstvím. Člověk se diví, že po škole poprosili spolužáka, aby jim pomohl s předkladem textu či úkolem, jenže v té době samozřejmě nebyl internet, a vše záviselo na tom, co student přečetl, jak dával při hodině pozor a jak moc se učil. Z hereckých výkonů budu jen a jen chválit. Začnu se studenty a vezmu je pěkně dohromady, protože všichni hrají dobře a tím, že si k nim člověk vybuduje vztah, tak o to vás pak na konci zabolí jejich zbytečná smrt. Ostatní herecké výkony z ranku Hrušínského, právníka a učitelského ansámblu, musím jednoznačně pochválit. Hass v roli zákeřného, proradného, namachrovaného, nespravedlivého komisaře Worliczka je jednomyslně nezapomenutelný, a dle mého názoru se tak jedná o jednu z nejlepších záporných postav české kinematografie. A na konec z hereckých výkonů nesmím zapomenout na Františka Smolíka, který svým výkonem měl mít tu šanci se utkat na Oscarech, protože jak se dokázal přenést do role profesora Málka alias Principa je prostě neskutečné, a především na konci, po té, co Gestapo odveze studenty z maturity, je Smolík srdce filmu, které zpočátku náleželo studentům, ale sebral si jej pro sebe nakonec právě Smolík. K postavám si jednoznačně vztah vytvoříte, což vás na konci může stát i tu slzu. Málo, který film vám takto přiblíží tuto dobu, a jak zacházelo Gestapo s nepodporovateli režimu či těmi, kteří jen lehce pochybili. Z počátku bezbranný film se mi proměnil ve film, jenž jsem sledoval s mrázem po zádech a otupělým výrazem ve tváři. Film jednoznačně oplývá hláškami, které se mi vryly do paměti, předpokládám, stejně jako vám vám mimo jiné, zůstala replika s vyšším principem. Celkově se jedná o ohromující dílo, které dokázalo předčit i ty zahraniční ikony. Vyšší princip je tak pro mne mistrovské dílo, které v sobě nechám nějakou dobu vstřebat a rozležet, než budu v takovém rozpoložení, abych dokázal takovou emoční jízdu znovu absolvovat. Známka: 9/10 () (méně) (více)

Cain(cz) odpad!

Konečně jsem po letech, díky ČT, viděl tuto komunistickou tendenčně natočenou protiněmeckou propagandu, v souladu se současnými proruSSkými narativy všelijakých kolaborantů v ČR. Německý národ, hrdinně za druhé světové války, kterou započal masový vrah Stalin, bránil Evropu před ruSSkými hordami a bolševismem. Film ukazuje dezoláta Ryšánka a jeho lokaje jak se vysmívají smrti pana Heydricha, našeho legitimně dosazeného  reichsprotektora, jenž byl hanebně a brutálně zavražděn teroristy poslané chcimírem Benešem. Tento pořad Česká Televize zjevně odvysílala jen proto, aby se zavděčila naši proruSSký páté koloně. Tato zrada Evropské myšlenky  je o to hanebnější, v kontextu bojů Ukrajinců a jejich elitních praporů AZOV, pod vlajkami Pravého sektoru na Ukrajině. Styďte se. Sláva Ukrajině. ()

Karlito74

Jiří Krejčík je právem legenda českého filmu. Narazil jsem tu na jednu podivnou recenzi.... Cain(cz) odpad! - tento pán je směšný paňáca nebo nemá všech pět pistolníků pohromadě... ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček