rakovnik

Vyšší princip mravní Františka Smolíka proti zvůli nacistického zla. "Vražda na tyranu není zločinem." To dozajista vypovídá za vše. Skvěle vykreslená atmosféra strachu a podezírání, zbabělosti a osobní statečnosti z doby pro nás tak těžké, že si její důsledky dodnes neseme s sebou. ()

Jonash87

Působivě natočené, mrazivé, se skvělými hereckými výkony, ač mi Jana Brejchová do role moc nesedla, ale to je jediná výjimka. Závěrečný monolog je pak už jen dokonalou tečkou. Viděl film před 50 lety, bylo by to jasných pět hvězd, takhle "jen" hodně pěkné čtyři. Update: Druhé zhlédnutí, hlavně díky posledním cca 25 minutám, bylo však silnější, v závěru mrazení a slzy v očích. Měním na 5*. ()

Martin741

Reziser Jiri Krejcik natocil vskutku nadcasovy film, kedy po budovatelskom patose 50. rokov pomaly ale isto nestekol ani pes, a tak na konci 50. rokov mohol vzniknut tento nadherny film o vojnovych hrozach druhej svetovej vojny. Filmu vladne silny pribeh, vyborni herci a perfektne rozhovory. Ale najlepsi snimok ceskoslovenskej kinematografie to nie je, tie mali prist az v rokoch 1968 a 1969. Stale vsak vyborne : 91 % ()

Figu

Příběh pana Františka Smolíka alias "Vyššího principu" včetně jeho Oktávy, by měl být povinným promítaným materiálem na 2. stupni základních škol! Kdo nezná tyhle děsivý dějiny, hned by po tomhle filmu měl navštívit wikipedii a trochu se přiučit a informovat o hrůze, která tu byla. Jěště teď mě je ouzko! A závěrečná slavná věta „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem“, při které mrazí, jen podtrhuje kvalitu tohoto veledíla! 95% ()

honajz2

Závěrečných 30 minut je skutečně hodně silných a solidně udělaných i na dnešní dobu. Až mám pocit, že by ten závěr sám o sobě na plný počet byl. Horší ale už je to, že se krapet potvrdily moje obavy a celý film stojí především na nich. Naštěstí to neplatí úplně doslova, solidní scénář to má po celou dobu a právě to to v mých dojmech tahá nahoru (a hlavně kvůli tomu jsem nakonec tu čtvrtou hvězdičku dal), samozřejmostí jsou i kvalitní herecké výkony a po filmařské stránce je to taky dost povedené, ale než dojde na to zásadní, trvalo to podle mě zbytečně dlouho. A vyvíjí se to po celou dobu sice zdařile (i když pár malinkých výtek bych měl, ale ty na hodnocení nic nemění), ale bohužel taky příliš vlekle. I přes určitou zajímavou symboliku v tom. Takhle mám silné dojmy ale jen z finále a ne z celého filmu - přičemž v předloze mi přišlo silné všechno, ačkoli je zajímavé, že film je zase v určitých jednotlivostech promyšlenější. I přes to menší zklamání jsem ale celkově spokojený a povedený je ten film určitě. Slabé 4* ()

BarryLyndon

Geniální herecké výkony. Tísnivá atmosféra. Na dnešní dobu si můžeme nadávat jak chceme, ale díky bohu, že jsme nezažili tu dobu. Měl jsem to neskutečné štěstí, že jsem Pana Radovana Lukavského poznal osobně a nikdy na to setkání nezapomenu. ()

joker.george

Spolu se Schindlerovým seznamem a Pianistou nejlepší film o 2. světové válce a hrůze, kterou přinášela. Navíc je z Česka! Dusno a obavy by se daly krájet, brilantní herecké výkony, dialogy, které nutí přemýšlet a vryjí se do paměti. Dokonalé vyvážení tehdejších poměrů a životů nevinných studentů. ()

Crawler-D

SIlný film, ve kterém byla excelentně rozvedena krátká povídka Jana Drdy, aniž by ji to nějak ubralo na naléhavosti sdělení. Morální poselství, které příběh předkládá, není samoúčelné, ale zamyšlení a uznání hodné. ()

DruidKarel

979. hodnocený film: Myslel jsem si, že film bude skvělej, ale že až takhle moc? To teda ne. Ano, film je obsazen hereckými hvězdami Československa, kterým jsou vštípeny jasné role - všichni budou působit na diváka a snažit se mu co nejvíce přiblížit strach z tíživé situace tehdejší doby. No jistě... Spáchání atentátu na říského protektora R. Heydricha byla pro Němce ránou z čistého nebe, ale Češi byli stateční. No, jak kdo ale... A jak moc dobře či špatně bojovali lidé tehdy s nevolí osudu proti okupujícímu národu, se dozvíme právě zde. Beznaděj a strach je patrný z každého záběru a musím snad jen chválit všechny herce a herečky, protože byli skvělí. Určitě si tedy 5* zaslouží, protože tohle je skutečné válečné drama jako hrom. 5* ()

starbrejkr

Zdrcující mrazivost tohoto filmu mi zas po dlouhé době ukázala, že na minulost se nemá zapomínat. Ač jsem běžně toho názoru, že my Češi se v minulosti babráme až moc a pořád se na ní víceméně vymlouváme, což je třeba i jeden z důvodů morálního marasmu, ve kterém se potácíme, tak občas si neškodí něco z temné minulosti připomenout. A Vyšší princip toto servíruje komorně a na svou dobu i neobvykle, kdy mísí velký studentský problém (maturita) s velkým problémem světovým. Zpracování je vynikající a o naivní a přitom krásné postavě Františka Smolíka škoda mluvit. Film, který nezestárl a směle ho řadím k nejlepším válečným dramatům, a to v celosvětovém měřítku. ()

tomtomtoma

Vynikající psychologické drama, kde tísnivý pocit strachu a všudypřítomné smrti vládne nad všemi lidmi. Strach je v hlasech slov, je v ostýchavých úsměvech, je v pohybech paží, je ve zvucích kroků na dlažbě chodby, je v očích a v slzách, je v salvách střel, je v hlášení místního rozhlasu, je za otevřeným oknem, je v nově vyrobených bednách i za neprůhlednou plentou nákladních automobilů smrti. Odpor není, jen strach a krutá pomstychtivost a nadvláda zlomyslné touhy ubližovat. Snad jediné lze vytknout: tolik detailních záběrů na nešťastnou a uslzenou tvář Brejchové rozhodně není předností, ale již začínajícím vydíráním. Hlavní postavou je klasický filolog a gymnaziální profesor latiny Málek (skvělý František Smolík) se svým posláním, vyšším principem morálním a vyjadřovaným nesouhlasem teroru hrůzy a strachu. Hlavní ženskou postavou je studentka Jana Skálová (zajímavá Jana Brejchová) se svojí romantickou nákloností, hledáním marnosti nad nejasnou skutečností, žalem a slzami. Jsou zde tři nešťastníci s přetrženou nadějí: vynikající student z nuzných základů Vlastík Ryšánek (zajímavý Ivan Mistrík), jeho věrný druh Karel Moučka (Alexandr Postler st.) a trémista František Havelka (Jan Šmíd). Je zde učitelský stav, který je zaskočen a šokován během událostí: svědomitý pan řídící (sympatický Bohuš Záhorský), ochotný a laskavý profesor Vondráček (zajímavý Radovan Lukavský), vystrašený a porobený němčinář Richter (dobrý Václav Lohniský), či starý a zásadový češtinář Vandas (Gustav Hilmar). Je zde strana zla, která si uspokojeně libuje v nastolené atmosféře strachu, v páchaných křivdách a v převaze své nadvlády: kultivovaný vůdce gestapa v městečku a vrchní komisař Worlitzek (dobrý Hannjo Hasse), sadistický gestapák Wolf (zajímavý František Pálka), bezzásadová sekretářka u gestapa Kebrdlová (Nora Hauffová), obuvník a pomstychtivý kolaborant Alois Zajíček (skvělý Rudolf Hrušínský) a jeho stejně bezcharakterní syn (Jiří Kodet). Z dalších rolí: Vlastíkova upracovaná a nešťastná matka (zajímavá Marie Vášová), Janin k smrti vyděšený otec a advokát (dobrý Otomar Krejča st.), spolužák nešťastníků s otázkou bez odpovědi Honza Horák (sympatický Petr Kostka), Františkův otec a berní úředník (Bedřich Prokoš), či Karlův otec a truhlář (Vladimír Hlavatý). Smrt se skrývá za uraženou ješitností. Strach je všudypřítomný. Hrůza se kochá svojí mocí, svojí převahou a všeovládajícím strachem. ()

C0r0ner

Asi až napopáté jsem byl schopen docenit filmařské kvality tohoto díla. Do té doby jsem byl pokaždé "jenom" zničen neskutečnou atmosférou, obrovskou historickou výpovědní hodnotou a smrští emocí. Asi už nikdy nebude natočen lepší materiál o heydrichiádě a to ani nevadí, protože Vyšší princip bohatě stačí. Po Němé barikádě je to neskutečná změna, která diváka chytne v prvních sekundách a nepustí až do samého závěru, který je za prvé nejemotivnější, co jsme kdy viděl a za druhé také jedním z nejlepších vůbec. Pro mě je to subjektivně nejlepší film, který jsem kdy viděl a asi i uvidím. 100% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček