mai

další úžasný film, ze kterého mrazilo, jen mi trochu vadilo, že tam mluví Němci opravdu německy (jak jinak že :D) ale ti co neumí německy včetně mě podle mě neporozumí některým důležitým scénám...ještěže jsem měla "překladatele" :)) jinak, úžasný film;) ()

martins

To že bylo natočeno už v roce 1960?tipoval bych to rozhodně na pozdější dobu. Mistrině se režisérovi Krejčíkovi povedl tento film. Trojice mladíku gymnazistů si uděla srandu a zhanobí v novinách jeho potrét, který však nestačí zníčit a jeho spolužák Zajíček(Kodet) zhrzen z odmítnuté lásky Jany(Jana Brejchová) odnese obrázek domu. Tam na to příjde jeho otec sudeťák (R.Hrušinský st.), který chlapce udá, přes ujištění a přímluvy především učitele latiny(vynikajicí Fr.Smolík) jsou chlapci pro výstrahu popraveni. Jiří Krejčík obsadil do některých rolích začínající hereckou generaci, kterou si vyzkoušel už při svém předchozím filmu Probuzení(Jana Brejchová, Jan Šmíd, Petr Kostka, Jiří Kodet). Film není tolik ovlivněn komunistickou ideologii. ()

Luswani

Po dlouhé době film, který mě hluboce dojal. Možná trochu pomalejší rozjezd, ale o to silnější byla poslední třetina filmu. Excelentní scénář a herecké výkony. Žasnu, jak tvůrci dokázali vytvořit z průměrné pětistránkové povídky takovéto velké dílo. Klobouk dolů. 90% ()

Max Q.

Skvělé drama, poslední půlhodinu jsem seděl napnutý před televizí a čekal, jak to dopadne. I když jsem to tušil. ()

blondboss

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem." Toto je azda najpamätnejšia veta v histórii českej a slovenskej kinematografie predstavujúca jej zlatú éru. Prisámbohu mám niekedy pocit, že ani Shawshank či Forrest Gump sa nechytajú na niektoré klasické filmy našej a českej produkcie. Absolútne mrazivé zachytenie vojnovej doby spojené s bravúrnymi hereckými výkonmi tria Smolík, Mistrík a Brejchová. Film dotvorený takmer do dokonalosti. 95 % ()

DR.SZ

Dojemný příběh upozorňuje svoji sílou na předokupační dobu velmi bedlivě! Ocenění ve světovém měřítku by měl dostat hlavně kvůli hereckému ztvárnění osudových rolí v perfektně napsaném scénáři. Na svoji dobu měl pro všechny velikánský humanitní účinek. Zejména pak pan Smolík ztvárnil roli odpovědného filosofa a latináře celým svým srdcem. Dokonce i režisér věděl, jak pracovat se stále větší intenzivitou napětí, což se vyplatilo hned v tom, že z jemné školácké veselohry se po krůčcích stávalo hořké okupační drama. I když někdy tu drsnost doby nrpodporuje černobílá klidná a tichá kamera, nevýrazný zvuk a rozkouskované záběry, občas snímku pomáhala zdůrazňující se nostalgická hudba. 95% ()

Stanmi

Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka byl a je kvalitní československý film o tom, že za heydrichiády i pouze malý odpor či vtip vůči okupantům mohl znamenat smrt. Ačkoli ve filmu hraje spousta skvělých herců a hereček, tak celému obsazení svým skromným avšak velkým hereckým výkonem kraluje František Smolík v roli neústupného profesora Málka, přezdivaného pro svůj etický kodex Princip. Výkony všech herců a působivě vytvořená atmosféra strachu a útlaku vytváří z tohoto filmu vskutku působivé dílo. ()

Metal.God

Z filmu jde poznat, jak byla škola v minulosti oproti dnešku složitá a jak byl školský systém výborný. Obdivuhodná moc nacistů a především vysoce postavených komisařů gestapa i opovrženíhodný nemorální nacistický teror vykresluje skvělou atmosféru filmu. Samotná důležitost vyššího principu mravního v tomto filmu se mi velmi líbí. Mnoho skvělých herců podává v tomto filmu různé výkony. Za zmínku stojí i slušná hudba. ,,Studenti, profesorský sbor našeho ústavu se usnesl, pověřil mě, abych včerejší strašnou událost uvedl na pravou míru. Vaši spolužáci byli včera zastřeleni pro schvalování atentátu. Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem. Já protestuju tak, jako každý čestný člověk musí protestovat. Protestuju proti vraždě vašich kamarádů jejich nevinná, čistá krev ať padne na hlavy jejich vrahů." ()

lobo87

Uff. Tento film budem ťažko rozdýchavať. Skvelý zážitok, dokonalá atmosféra. Herecké výkony pána Smolíka, Jany Brejchovej, či Hasseho boli výborné. Celý film smeroval k nevyhnuteľnému koncu, napriek tomu ste stále dúfali, že je tu nádej na zvrat. Záverečný Smolíkova reč pred svojou triedou bola veľmi silným a dojímavým momentom. Zlatý fond kinematografie, nielen tej československej... 85% ()

Meow86

„Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“ Tesejte do kamene a šiřte, kde můžete! ()

Zoltar78

Silné téma, silný film. Ani po tolika letech neztratil nic ze svých kvalit. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

Osvícený

O tomto filmu jsem slýchával, coby o jednom z nejlepších válečných filmů již dlouho. Jednoho dne nám ho však pustili ve škole a i když ho tradičně hodnotila skupinka spolužáků, jako totální sr**ku, tak mě uchvátil a jsem nucen říct, že z hlediska ždímání emocí na bázi zásahu do vlasteneckého cítění a schopnosti esteticky a vizuálně vyšperkovat každičkou scénu patří Vyšší princip bezesporu k vrcholným projevům tvůrčího talentu starších českých režisérů. Navzdory nevelkým možnostem a minimalistickému zpracování je tento příběh odvyprávěn jasně, cílevědomě a bez větších škobrtnutí. Kdo hodnotí třemi hvězdami či méně, měl by se nad sebou zamyslet... ()

hrumsrt

Jeden z nejsilnějších zážitků z filmu vůbec. Nechci se k tomu, co jsem viděl nijak vyjadřovat, ač bych to nedokázal tak obratně, či mi to snad ani není vhodné. Dokonce si myslím, že pocity a myšlenky plynoucí z tohoto díla, jsou tak silné a nutné pro moderní společnost, že by se to mělo všem povinně promítat... Právě to je posláním studia historie - poučit se! 100% ()

Kokutek

Pan profesor byl hrdina mýho dětství a mládí...symbol vzdoru proti nespravedlnosti a režimu...nejenom vůči protektorátu, ale i vůči režimu, vy kterým jsem vyrůstal...morální inspirace...děkuju za ten film. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček