Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (46)

Until We Meet Again (2019) (seriál)

  • Ve 12. epizodě odjíždí plavecký oddíl na výlet do Kanchanburi, kde se hlavní postavy projdou po známém mostě přes řeku Kwai. Most je součástí Thajsko-barmské železnice, známé také jako Železnice smrti. Byla vybudována v letech 1942 až 1943 Japonci jako důležitá přepravní tepna mezi Bangkokem a Ragúnem. V současné době je v provozu už jen 130 kilometrů na thajském území mezi Bangkokem a Nam Tokem. Pravidelně zde jezdí dva páry vlaků denně. Mosty přes řeku Kwai byly původně dva. Jeden dřevěný a 100 metrů od něj železobetonový, který stojí dodnes. Řeka se tehdy nejmenovala Kwai, ale Mae Klong. Nynější název dostala až po úspěchu filmu Most přes řeku Kwai (1957). Ten se však nenatáčel v Thajsku, nýbrž na Srí Lance poblíž města Kitulgala. (emkon)

Spaceballs (1987)

  • Behom putovania púšťou hrá ľahko upravený soundtrack z filmu Lawrence z Arábie (1962), ktorý sa prakticky celý odohráva na púšti. Keď potom púšťou pochodujú „Jawovia“, pískajú si pesničku "Colonel Bogey March", ktorú si pískali pri pochode zajatci vo filme Most cez rieku Kwai (1957). Zaujímavé je aj to, že v oboch vyššie zmienených filmoch si jednu z hlavných úloh zahral Alec Guinness, predstaviteľ Obi-Wana Kenobiho zo Star Wars, ktoré Spaceballs paroduje. (ČSFD)

Válka o planetu opic (2017)

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

  • Pískaná písnička v traileru je "Colonel Bogey March", pochodová skladba sepsaná původně roku 1914 poručíkem a britským armádním kapelníkem F. J. Rickettsem žijícím v letech 1881 až 1945. V různých obměnách už zazněla v řadě filmů, především válečných. Například Most přes řeku Kwai (1957) či Tmavomodrý svět (2001). (Fary)

Oběti války (1989)

  • Železničný most využitý v prestrelke ku koncu filmu je súčasťou japonského dopravného systému, stvárnenom už aj vo filme Most cez rieku Kwai (1957). (Smok)

The Card (1952)

  • Na konci filmu zazní melodie "Colonel Bogey March", proslavená díky filmu Most přes řeku Kwai, kde jednu z hlavních rolí ztvárnil rovněž Alec Guinness. (Angerr)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama