Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (více)

Luke Skywalker nechce nechat svého přítele Han Sola uvězněného v karbonitu, a proto přilétá na svou rodnou planetu Tatooine, aby ho zachránil. Solo je teď v rukou Jabby Hutta, který Sola získal z rukou lovce, Boba Fetty. O záchranu Sola se však pokusila i princezna Leia se svými přáteli. Bohužel neuspěli a jsou také v držení odporného Jabby. Luke se nechá Jabbovými poskoky naoko chytit a ve chvíli, kdy mají být on a jeho přátelé předhozeni pouštnímu monstru, všechny osvobodí. Luke následně odlétá na planetu Dagobah, kde vyhledá starého mistra Yodu. Luke po něm chce dokončení výcviku, místo toho se však od umírajícího Yody dozvídá, že je hotovým Jediem. Yoda také Lukovi oznámí, že je poslední nadějí Jediů při boji s Temnou sílou a jejími představiteli, Darth Vaderem (Lukův otec) a císařem Palpatinem. Po smrti Yody se Lukovi zjeví Obi-Wan a oznámí mu, že princezna Leia je ve skutečnosti jeho sestrou. Císař zatím dokončuje novou bitevní stanici, Hvězdu smrti. S ní hodlá úplně rozdrtit povstalce a donutit Luka, aby přešel na jeho stranu. Společně s Lukovým otcem, Darth Vaderem, by pak byli navěky neporazitelní. Luke se vrací za svými přáteli a společně s nimi plánuje útok na Hvězdu smrti. Plán je jednoduchý – část povstalců vedená Solem se má vylodit na měsíci Endoru, kde je ovládací stanice ochranného štítu Hvězdy smrti. Solo se svými lidmi má tuto stanici zničit, a tím Hvězdu připravit o její ochranu. Toho mají využít letecké jednotky povstalců a mají na Hvězdu smrti zaútočit a zničit její energetické zdroje... (TV Prima)

jardoch

Nemůžu si pomoct,ale trochu mi to připomíná film Temný krystal,jenže to je trošku jiný materiál,abych tak řekl. ()

hamir0

Oba předchozí díly pro sebe "ukradl" Harrison Ford, tentokrát mu ale Fisherová slušně sekunduje a jejich vzájemná chemie konečně začíná fungovat. I když je poslední díl přehnaně dětinský, přeci jen je to nejlepší kousek z celé původní trilogie. ()

Godhaj

,,Poslyšte, ta stanice bude dokončena dle plánu." Poslední část starší trilogie je poněkud slabší než předchozí díl, ale přesto se jedná o hodně povedený kousek. Děj velmi příjemně plyne směrem k závěrečnému střetnutí dobra a zla. Infantilní měsíc Endor mi příliš nevadil, medvídci byli akorát roztomilí. Nejvíce povedená mi přišla závěrečná vesmírná bitva, která je dokonce mnohem lepší, než bitvy v nových třech dílech Hvězdných válek. Scénář mohl být trochu víc vyšperkovanější, ale působí přirozeně. Jako zakončení celé ságy funguje tento díl výborně, nemá výraznějších slabých míst a příjemně se na něj kouká. ()

Gromit

Když finále, tak ve velkém stylu! Závěrečný střet mezi dobrem a zlem, mezi temnou a světlou stranou Síly, je dodnes nesmírně působivý. Kdybych pokaždé na konci neplakal dojetím, připadal bych si jako necita. Takhle se uzavírají velké filmové ságy! ()

Lilien

Výborné zavŕšenie skvelej série začne záchranou Han Sola zo spárov Jabu a končí legendárnym súbojom Luka a Vadera. Evokovia sú tiež super. ()

Knor

Vítězství dobra nad zlem snad nikdy nebylo očekávanější a epičtější než tady. Nádherný konec nejkultovnější ságy. Já to prostě žeru. Když se k nám nepřidáš ty, přidám se k nám tvá sestra!!!!!! Pokaždé, když se objeví Darth Vader nebo císař Palpatine mám husinu a mrazení v zádech. Miluju Hvězdné války. ()

J.e.r.e.c

Finální epizoda klasické trilogie je rozdělena de facto na dvě části. V té první zachrání Luke a spol. Hana ze spárů gangstera z rodu slimáků a v té druhé svedou Impérium a Rebélie rozhodující bitvu o všechno. Film velmi dobře zúročuje skandální odhalení ze závěru Impéria a konečně se dostáváme trochu do hloubky, pod povrch jinak černobílého vidění Síly. To nejlepší a nejzajímavější neprobíhá v akčních scénách, ale v dialozích. Do děje s fanfárami vstupuje klíčová figura celé série, císař Palpatine, a když je celá ta jediovsko/sithská rodinka konečně pohromadě, dějí se velké věci. Škoda, že Lucas tenhle díl pokazil dementními mončičáky. V momentě, kdy tlupa chlupatých medvídků ozbrojená oštěpy drtí „legii nejlepších císařových vojáků“, klesá prestiž Impéria hluboko do bažin Dagobah. Nebýt tohohle a nesmyslnosti celé bitvy u Endoru, kde mělo Impérium tak brutální převahu, že by Rebely muselo rozdrtit i bez Hvězdy Smrti na kosmický prach, mohla být tahle epizoda ze všech starých nejlepší. Finále v trůnním sále s Vaderovským twistem je totiž skvělé. Jak jsem z něj byl napoprvé zklamán, protože jsem očekával, že Luke oba gaunery seřeže jako žito, tak mi teď imponuje a vidím ho jako jediné správné řešení „vykupitelské rovnice“. Happy endy mě většinou serou, ale tady dobrý konec akceptuji a dokonce mě i dojme, tohle Lucas vyřešil výborně. Takže blahosklonně přehlédnu i to, že Luke bez nejmenších šrámů vyvázne z několik desítek sekund trvajícího škvaření milióny voltů. O přínosu celé trilogie pro světovou kinematografii je zbytečné diskutovat, ale pokud pominu (na svoji dobu) velkolepé triky a originální prostředí, zůstal Lucas v půli cesty. Po celou dobu se nedokázal oprostit od naivně pohádkového způsobu vyprávění pro celou rodinu a finální shrnutí, že Impérium srazila na kolena tlupa plyšových hraček s výzbrojí z doby kamenné, to ideálně dokumentuje. Až v nové trilogii dokázal tomu všemu dát trochu hlubší myšlenku a větší grády, naznačit, že konflikt mezi dobrem a zlem, poslušností a ambicemi, vášní a vyrovnaností, který se odehrává uvnitř člověka, může být stejně nervydrásající, jako bitvy vesmírných flotil. A tentokrát už bez medvídků. Já mu budu navždy vděčný za to, že vytvořil svět, který je pro mě tak trochu druhým domovem. 80 % ()

HarqAlAda

Milujem Hviezdne vojny, videl som ich snáď tisíckrát v rôznych obdobiach, v rôznych jazykoch na rôznych nosičoch a rôznych kvalít spracovania od obrazu po zvuk až po efekty (remastered aj neremastered, vystrihnuté scény, dokumenty atď). Viem ako Lucas so svojím tímom ovplyvnil kinematofrafiu a špeciálne efekty a rád by som dal 100% a plných 5 hviezd. Bohužiaľ táto epizóda je až príliš infantilná. Zrejme sa snažila byť odľahčená svojimi gagmi a hláškami, no vôbec to nesedí s naladením predchádzajúcej epizódy a s katarzným koncom na Death Star, v ktorom vyvrcholí prastarý archetyp Lucasom tak efektne zabalený do preďalekej galaxie. S odstupom času znižujem zo svojich neobjektívnych 5 hviezd na stále neobjektívne 4. Stále je to výborný snímok plný trikov a akcie, ktorý určite treba zhliadnuť. ()

Hudino

Podľa mňa solídne.Tí pôvodní obyvatelia Endoru mi až tak neprekážali...Skôr ma desí, že napriek tomu, že je príbeh ukončený, niekomu trklo v hlave, že je potrebné robiť ďalšie epizódy.A aby toho nebolo málo, zoberie si to pod krídla Disney.Hviezdne Vojny mali skončiť diskoškou na Endore a záberom na hologramy Anakina,Yodu a Obi-Wana.Čím chcem povedať - načo si vybíjať zlosť na neškodných medvedíkoch, keď nás čakajú "laserové kríže" ? ()

TaNya_

Byl by to asi můj nejoblíbenější Star Wars film, nebýt některých otravných nedostatků. Stejně jako u předchozích dvou dílů mi hrozně lezl na nervy Chewie (i když je to záměr, tak nepřekousnu, že ten "yetti" celou dobu jenom kňučí) a pak Luke v podání Marka Hamilla taky není nejpřirozenější charakter. Ještě veeelkým nedostatkem byly ty mědvědí zrůdičky na Endoru. Tohle byl jen výčet chyb co mi bránily dát plnej počet, jinak hlavně díky Harrisonovy a závěru - fakt hodně super :D! ()

Brooks

Po fenomenálnom Impériu radikálny kvalitatívny zostup dole. Infantilnejšie, dejovo rozriedené a v niektorých momentoch aj režijne absolútne nezvládnuté. Nebyť dojemného, osudového zakončenia a perfektne napísanej postavy, dnes už, ikonického záporáka Dartha Vadera, nebolo by o čo stáť. ()

deric

Slabší díl, ne-li vůbec ten nejslabší. Medvídci Ewokové jsou nesnesitelní a jejich zapojení do děje pouze shazuje celou ságu. Jeden by řekl, že alespoň co se týká infantilnosti tento díl nemá konkurenci, ovšem Jar Jar o 20 později dokážet předčít mnohá očekávání. Dějová linie s Darth Vaderem a Lukem je super, jen by se to dalo zkrátit minimálně o hodinu hluchých scén. ()

Alan_Shearer

Asi po deseti letech jsem kouknul na poslední díl starý trilogie. Navrat Jediho je z nich nejslabší, nicméně patřím ke generaci těch, kteří preferujou novější díly - sice mě geekové, nerdi a věrní fanoušci odsouděj, ale pro mě to už takový kouzlo nemá, i když cenim nadčasové efekty tehdejší doby. Nechci kydat žádný sračky na jeden z největších kinematografických kultů, takže držim pysk a dávám 70-75% ()

RAFT

Sice už film netočí Lucas ,takže náhrada za režiséra tu je akorát předchozí díl je poněkud lepší než tenhle.Nudit se u filmu rozhodnĕ nebudete. Na tu dobu sou triky pěkně vytvořeny.Ty malý parchanti alias ewokove ti me tam serou celou dobu nejlíp je vyškrtnout ale, když tam musejí byt. Herci nám tak, trochu ze starly dost je to vidět na Marku Hamillovi. Leilla a její sex svůdný obleček. 85 ()

celticek

Za mě jednoznačně nejslabší díl původní trilogie. Některé postavy (hlavně na začátku v Jabbově paláci) si mohli odpustit. Skywalker vypadá jak po víkendovém flámu. Ani Ewoci nejsou moc zajímaví. Teď přemýšlím, jestli se ještě někde objeví Boba Fett nebo vážně skončil v útrobách Sarlacca napořád. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: Bohužel nejsem fanda SW a každý díl mi připadá "stejný"...natahovaný, nezáživný a odnikud nikam. Významnost této epizody: "Smrt Darth Vadera a štastný konec" ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)