Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (více)

Luke Skywalker nechce nechat svého přítele Han Sola uvězněného v karbonitu, a proto přilétá na svou rodnou planetu Tatooine, aby ho zachránil. Solo je teď v rukou Jabby Hutta, který Sola získal z rukou lovce, Boba Fetty. O záchranu Sola se však pokusila i princezna Leia se svými přáteli. Bohužel neuspěli a jsou také v držení odporného Jabby. Luke se nechá Jabbovými poskoky naoko chytit a ve chvíli, kdy mají být on a jeho přátelé předhozeni pouštnímu monstru, všechny osvobodí. Luke následně odlétá na planetu Dagobah, kde vyhledá starého mistra Yodu. Luke po něm chce dokončení výcviku, místo toho se však od umírajícího Yody dozvídá, že je hotovým Jediem. Yoda také Lukovi oznámí, že je poslední nadějí Jediů při boji s Temnou sílou a jejími představiteli, Darth Vaderem (Lukův otec) a císařem Palpatinem. Po smrti Yody se Lukovi zjeví Obi-Wan a oznámí mu, že princezna Leia je ve skutečnosti jeho sestrou. Císař zatím dokončuje novou bitevní stanici, Hvězdu smrti. S ní hodlá úplně rozdrtit povstalce a donutit Luka, aby přešel na jeho stranu. Společně s Lukovým otcem, Darth Vaderem, by pak byli navěky neporazitelní. Luke se vrací za svými přáteli a společně s nimi plánuje útok na Hvězdu smrti. Plán je jednoduchý – část povstalců vedená Solem se má vylodit na měsíci Endoru, kde je ovládací stanice ochranného štítu Hvězdy smrti. Solo se svými lidmi má tuto stanici zničit, a tím Hvězdu připravit o její ochranu. Toho mají využít letecké jednotky povstalců a mají na Hvězdu smrti zaútočit a zničit její energetické zdroje... (TV Prima)

Jacinda

Skoro si nepamatuju první část filmu, za to si skvěle pamatuju mou oblíbenou scénu: Luk je můj bratr. A vím co by se tady líbilo Rossovi. Medvídková oslava už je spíš roztomilou záležitostí, než důstojným koncem série ()

DaliX

Krásny záver celej ságy, ten koniec ma zakaždým dostane. Navyše pribudne nová hlavná jednotka Ewokovia, ktorí sú skôr na smiech ale práve tieto scény film odľahčujú. Páčila sa mi záverečná konfrontácia medzi Darth Vaderom a Luke-om Skylewalkerom, to ostatné (efekty, hudba) je myslím si zbytočné komentovať, výborné. ()

JohnnyD

Luke je Jediom, vidieť to už na jeho sebaistom a elegantnom príchode na Tatooine, ale hlavne v momente, keď sa odovzdá Vaderovi, aby riskoval svoj život a pokúsil sa zvrátiť tok dejín. To ale ukáže, že ho čaká ešte posledná skúška... Konfrontácia s Imperátorom a Vaderom je jeden z najúžasnejších momentov histórie kinematografie, jeden z tých, pri ktorých sa človek snaží neklipkať očami, aby mu neuniklo ani jedno gesto. Takto sa končí legenda. Pompézne a s fanfárami. ()

Boogeyman

Jednoznačně slabší než Impérium vrací úder. Chybí ta lehkost jdoucí ruku v ruce s tahem na branku, namísto toho tu dostáváme trapné infantilní scény jako disko u Jabba Hutta a tlupu roztomilých medvídků. Až na úplné finále a polonahou Leiu je Návrat Jediho docela nuda, která kdyby se nemohla opřít o skvěle rozehranou story z minulých částí, by byla přímo k nevydržení. ()

sheen

Kruh se uzavřel a Luke musí konečne stanout proti Vaderovi a intrikářskému Sidiousovi, prostě sci-fi kultovka. "And Now Young Skywalker, You Will Die!" ()

Hromino

„Obi-Wan has taught you well.” –– Sice je to pět hvězd s hodně odřenýma ušima (úvod v Jabbově sídle mi přišel děsně nechutný!), ale za ten závěr prostě nemůžu hodnotit jinak. Nepamatuju si, kdy bych měl z finále filmu (respektive rovnou celé série) takovou radost. K posledním dílům nějakých x-logií bývám vždycky trochu benevolentní, takže těch pět hvězd s klidným svědomím dám. :) ()

salahadin

"A jestli je někdo nerozmontoval, tak tam R2D2 a C3PO reznou dones.........." "NĚCO" mě na SW baví, a sice Jediové a rodina Skywalkerovic. Vystříhat úplně všechny ostatní scény, tak dám i 5 hvězd. Film ale končí nejlepší scénou SW: osudový souboj otce a syna při vynikající hudbě Johna Williamse. Stejně jako se mi líbilo konvertování Anakina do sekty Sithů, tak se mi líbila konverze k tvrdému jádru Jediů. Bohužel u Jabby to byla nuda jak v Brně a na Endoru to nebylo věru lepší. Možná by to lépe natočil můj desetiletý bratranec. Závěrem chci dodat, že celá nová i stará série pro mě kultem není. ()

Disk

Perfektní zakončení jedné geniální ságy. Lepší stovky medvídků než jeden ušišlaný k*etén. ()

Cappuccino

Bezkonkurenčne najlepší diel starej trilógie, v ktorom všetko zapadne dokopy ako puzzle. Dramatické finále, zimomriavky aj po x-násobnom pozretí. Star Wars je skrátka moja srdcovka a Návrat Jediho vždy zahreje pri srdci. Scény Sidiousa, Vadera a Lukea mám najradšej. ()

vteco

Atmosférické zakončení celé původní trilogie se povedlo na výbornou. Ač se může zdát, že je celkové dění zbytečně natahované, nelze filmu upřít, že se stále něco děje. Velký prostor zde dostali Ewokové a výborně jej využili i se svým domovským měsícem Endor. Závěrečné prolínání několika dějů drží pozornost i napětí. Samotné zakončení je možná až moc pozitivní, ale na druhou stranu spoře oděná Princezna Leia v úvodu, to lehce napravuje. [90%] ()

Allien.9

Nejakčnější, nejdramatičtější a nejlépe udělaný díl původní trilogie, ale ani to nestačilo, aby se stal zároveň "nejlepším". Tím zůstává i nadále "Epizoda IV. - Nová naděje", i když musím uznat, že jsou oba zbylé díly v těsném závěsu.;-) ()

HAL

Tak končí největší příběh filmové historie. Příběh, kvůli kterému vznikla kinematografie. ()

Satan

Komentář obsahuje SPOILERY. První polovina zoufale natahovaná tisícy potvůrkami, pak se nám konečně film láme a jde opět do tuhého. Zakončení celé série beru jako velmi dobré, ale místo konce Vadera a Císaře bych vyzvednul jiný okamžik. Když vám totiž na obrazovce umírá 900 let starý zelený mužíček, moudrý Jedi to, hned se vám změní nálada. Buďte sbohem, slavné postavy. Nechci další umělé prequely či sequely. Star Wars je na dobro uzavřeno. [Přesná stopáž: 129 min] ()

mzss1

|70%| Rozhodně je to obstojný kousek SW, který slušně uzavírá tuto trilogii. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to mohlo dopadnout o dost lépe. Asi budu za kverulanta, ale celkové pojetí mi až tak nevyhovovalo. Možná je to režií, možná mnou. Prostě se to nedrželo stylu předchozích dvou filmů, které byly o něco lepší. Takové až moc pohádkové mi to přišlo. První půlka snímku mě moc nebavila, ale ta druhá už byla výrazně kvalitnější, včetně skvělého finále. Takže nakonec ty 4* s vypětím všech sil dávám (nejspíš zaslouženě). Herci byli opět fajn, stejně jako hudba. ()

InJo

Původní triky stárnou, dodatečně přidané jsou někdy až příliš okázalé, chvilkami to sklouzává k mírné infantilitě a... A to je asi tak všechno, co bych tomu vytknul. Lucas dokázal svůj úžasný epický příběh výborně rozjet (NOVÁ NADĚJE), geniálně vyhrotit (IMPÉRIUM VRACÍ ÚDER) a v patřičně velkém stylu uzavřít (NÁVRAT JEDIHO). Finální bitevní zúčtování, které probíhá na třech frontách zároveň, zabírá skoro třetinu filmu a bez diskuzí patří mezi nejlepší filmová vyvrcholení v celé předaleké galaxii! Nehledě na drobné chyby, takhle má vypadat naprosto plnohodnotné zakončení skvělé a výjimečné filmové ságy, která má ve světové kinematografii své nezastupitelné místo. Poslední minuty mě vždy zahřejou u srdce... 90 % ()

Legas

Spousta nezapomenutelných okamžiků od začátku až do konce. Novou nadějí si George Lucas své diváky našel a oťukal, aby je po skvělém temnějším Impériu (i když ne v jeho režii) Návratem Jediho dorazil. Na konci jsem se dětinsky téměř rozbrečel (samým štěstím pochopitelně). ()

Webb

[6/10] (Lucasfilm) (Barevný /// Produkce: Howard G. Kazanjian /// Scénář: George Lucas, Lawrence Kasdan /// Kamera: Alan Hume /// Hudba: John Williams, Joseph Williams /// Oscar: Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett (vizuální efekty) /// Nominace na Oscara: Ben Burtt (kamera), Norman Reynolds, Fred Hole, James L. Schoppe, Michael Ford (výprava), John Williams (hudba), Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom, Tony Dawe (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)