Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Oscar 1 : Střih zvukových efektů + 2 nominace: Střih, Zvuk(9.4.2004)

Litevec Ramius (charismatický Connery) se během studené války rozhodne v rámci udržení rovnováhy sil odevzdat Rudý říjen poháněný housenkami do rukou vždycky o píď chytřejšího strýčka Sama. Z Murmansku do Zátoky Pláňat v Maine bych za takovým chrabrým kapitánem klidně doplaval kraulem.. McTiernanovi se podařilo udržet napětí po celý film, nedělá ze všech Rusů takové prochlastané tupce, jak bývá zvykem a těch pár technicky krajně nepravděpodobných momentů bych pro jednou připsal na vrub Clancyho žánrovosti (fikce). Ryan by měl okamžitě vrátit toho plyšového medvěda Johnově dcerce, než se táta McClane namíchne..(29.6.2009)

„Vy ste...“ – „Obetovateľný?“ – „Také niečo.“ No. Od Toma Clancyho som v čase písania tohto komentára nečítal ani ň, našťastie som videl už tri filmové spracovania jeho špionážnych literárnych bestsellerov s agentom CIA Jackom Ryanom. No, našťastie – komerčný úspech čajových kúskov VYSOKÁ HRA PATRIOTOV a JASNÉ NEBEZPEČENSTVO (s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe) dodnes pokladám za dve zo sto najväčších filmových záhad 90. rokov 20. storočia. Naopak, NÄJVAČŠIA HROZBA (2002) s Benom Affleckom sa mi páčila. Všetky tri filmy sa stali obrovskými trhákmi a ako som tak pozeral HONBU NA PONORKU, ktorá tiež veľa zarobila, nechápal som, prečo. Všetky štyri filmy sú plus mínus rovnaké: čosi ako príbeh neexistuje, len viac či menej súvislá rada scén, s postavami sa ROZHODNE nedá zblížiť (dá sa stotožniť s agentom CIA, americkým prezidentom alebo kapitánom ponorky?), okorenených štipkou priemerne zvládnutej akcie, matná atmosféra, bombastické (a bombasticky nevyužité) herecké obsadenie (James Earl Jones hral Ryanovho šéfa zatiaľ 3x zo spolu už štyroch ryanoviek), veľa zamotaných zvratov a tucty postáv, pohybujúcich sa v komplikovaných politicko-vojenských situáciách. Sklamaný z už hore spomenutých dvoch fordovských clancyoviek som od HONBY NA PONORKU nič nečakal. John McTiernan (SMRTONOSNÁ PASCA a PREDÁTOR) sa snaží, celé to má (i vďaka hudbe) atmosféru a zvyšok spasila bizarná pseudo ruská charizma mužného alfa samca Seana Conneryho. Ale to je asi tak všetko. Tušil som, že reči o „kultovom filme“ sú precenené (kto ich vysiela a koľko mu agent Toma Clancyho za to platí?), takže som ani nebol z povedzme "štandardného" výsledku sklamaný a musím povedať, že tých 130 minút ma nudilo menej, ako som čakal.(5.2.2010)

Tomuhle filmu jsem se instinktivně dlouhou dobu vyhýbal až jsem nakonec zjistil, že jsem dělal dobře. Drama tohoto typu by mělo stát na akci, což se zde děje. Ovšem akce spočívá zejména ve stále opakovaných záběrech na ineteriéry ponorek a na obličeje, které si mezi sebou nervózně pohazují údaje a povely o metrech a úhlech. Vyjma posledních deseti minut to tak probíhá celý film, tedy dvě hodiny.(30.6.2012)

Budiž... i když Connery zrovna nevypadá na rusáka.. :-)(29.5.2013)

• - Snímek Hon na ponorku je adaptace prvního románu Toma Clancyho, který napsal v roce 1984. (Káronoš)

• - Richard Jordan bol druhou voľbou do role doktora Jeffreyho Pelta. (Methodix)

• - S nabídkou ztvárnit postavu Jacka Ryana byl osloven Harrison Ford, avšak odmítl, protože si nebyl jistý, zda by takový snímek mohl mít úspěch. (Indy_Brabino)