Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Výborný podmořský film o jedné ruské ponorce Red october (jak krásný název to je) a honu na ni. Opět úžasný Connery (čím starší tím lepší!!!) a (bohužel znovu) špatný jeden z bratrů Baldwinových tentokrát Alec. Škoda, že tento ne-herec trošku kazí celkový dojem, ale i přesto skvělý film!! Podle mě jednoznačně nejpovedenější Clancyho převedená povídka na film.(13.7.2004)

Rusasi jsou tady skutecne za blbce, tak jako temer ve vsech americkych filmech, navic casto s jugoslavskyma jmenama, podobny ale naopak to byva v ruskych filmech vuci USA... :-)(24.12.2005)

První film s postavou Jacka Ryana (dle předlohy Toma Clancyho), ve kterém se této role ujal Alec Baldwin. Režie se ujal John McTiernan a hlavního záporáka? si s lehkostí sobě vlastní střihnul Sean Connery, coby kapitán Marko Ramius. To snad ani nemohlo dopadnout špatně. :)(4.3.2011)

Všechny tyhle thrillery s Jackem Ryanem se mě líbily hrozně moc, ať ho hrál kdo chtěl. Nemůžu si pomoct, byl jsem po celou dobu filmu totálně vcucnut do napínavého děje, takže vůbec nevidím důvod nedat plné hodnocení. Snad pozdějc.(19.2.2007)

Connery exceluje, Baldwin "pouze" zdatně sekunduje, Clancyho předloha byla takřka tradičně skvělá, hudba Basila Poledourise geniálně dokresluje atmosféru, prostě tento film by si zasloužil Leninův řád. Jediné, v čem tkví při sledování tohoto filmu zádrhel, je opakovaně příšerný překlad a v některých verzích i ne zrovna vydařený dabing. Faktem je, že ani ruština v originálu není zrovna bezchybná:) Tak či tak, málokdy odolám, abych se i přes utrpení mého sluchu na víc než dvě hodiny nepřipojil k Honu Na Rudý Říjen. 80%, klasika žánru. A za výjimečný soundtrack 10% navíc.(20.1.2003)

• - V českém dabingu jsou chyby. např. v čase
    28:58 říká ruská obsluha sonaru: "Sonarový kontakt na levoboku těsně před námi," což je nesmysl, protože v tomtéž záběru je jasně vidět, že Dallas pluje za nimi.
    Ve 41:00 doplňuje Dr.Ryan (Alec Baldwin) bezpečnostního poradce prezidenta, že je "nepostradatelný," z logiky děje, ale vyplývá, že měl říct "postradatelný," protože jinak nemá debata s poradcem smysl. .
    V 50:39 obsluha amerického sonaru Jones (Courtney B. Vance) říká, že to ".... poslouchal desetkrát," což nedává logiku, správně by měl říct, že to "zrychlil desetkrát," čemuž odpovídá následující rychlost přehrávání záznamu.
    V 57:22 Ramius (Sean Connery) říká: "Zvyšte rychlost na 20 uzlů a udržujte ji," ale v čase 57:57 říká první důstojník Borodin (Sam Neill): "Kurz 195 a držte rychlost 26 uzlů." Že by ji tedy důstojní sám, svévolně a bez rozkazu zvýšil?
    V 1:00:30 Ramius, který v čase 57:22 stanovil rychlost na 20 uzlů nařizuje: "Snížit rychlost na 20 uzlů."
    V 1:30:28 Kpt. Mancuso (Scott Glenn) dává povel: "Plný výkon!" aby Ramiuse upozornil na jejich přítomnost. Je to chyba dabingu, správně měl přikázat: "Plný zpětný chod." Z následujícího záběru je patrné, že se lodní šroub Dallasu otáčí obráceně.

(pjotri)

• - S nabídkou ztvárnit postavu Jacka Ryana byl osloven Harrison Ford, avšak odmítl, protože si nebyl jistý, zda by takový snímek mohl mít úspěch. (Indy_Brabino)

• - Krátko potom, čo obdržal faxom scenár, zvažoval Sean Connery (Marko Ramius), že od role odstúpi, pretože mu príbeh prišiel absurdný na obdobie Studenej vojny, kedy sa odohrával. Akonáhle sa ale dozvedel, že ide o príbeh na motívy udalostí, ktoré sa naozaj udiali, rozhodol sa zostať. (Methodix)