Skřivánci na niti

• angličtina Larks on a String
Komedie / Podobenství
Československo, 1969, 95 min (Alternativní 91 min)

Film Skřivánci na niti natočil v roce 1969 Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dlouhých dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože vypovídal o absurdní realitě české společnosti padesátých let, která měla zůstat navždy skryta. Děj satirického filmu se odehrává na šrotišti kladenských oceláren, jež se stalo pracovním táborem pro ty, které komunistická společnost vyvrhla až na samý svůj okraj a zde je hodlala převychovat k obrazu svému. Vedle sebe se tak sešli prokurátor, který nechtěl pochopit, že právo by se mělo podřídit politickým cílům totalitní moci, adventista, odmítající chodit v sobotu do práce, filozof, nehodlající své myšlení vtěsnat do nových pouček, saxofonista, jehož nástroj byl odsouzen coby buržoazní přežitek, živnostník a řada dalších. O kus dál pracují „kopečkářky“, dívky a ženy, jež jediné východisko viděly v útěku za hranice, který se však nepodařil... Každá postava je poznamenaná tragickým lidským osudem, ale pohled Bohumila Hrabala je hřejivě lidský, plný porozumění a hledající v každé beznadějné situaci jiskřičku naděje. Jeho hrdinové, oblečeni do starých hadrů, se sice hrabou ve starém železe, ale zdají se šťastnější než ti, kteří je sem poslali. Do kin se tvrdě zakázaný film dostal až po jednadvaceti letech, premiéru měl v lednu 1990. Diváci jej až zpětně mohli zařadit do sledu zdařilých adaptací hrabalovských předloh, jejichž tvůrcem byl Jiří Menzel. Na Berlinale 1990 získal hlavní cenu Zlatého medvěda. (Česká televize)

Spectacle

Jen kvůli scéně parodující "slavného" ministra a hudebního teoretika Nejedlého tenhle film miluju! Kdo zná dobře tohoto destruktora československé kultury, musel se lámat v pase u každé věty jako já:) ()

Mr.Roman

Krásna československá výpoveď o ťažkých časoch totality.. všetko je síce "len" naznačené no veľmi jasne a názorne. Určite jedno z najlepších Menzelových prepisov Hrabalovej poviedky. ()

jt13

Filmy s podobnou tématikou mne vždy dokáží dostat, na naší minulost jsem emociálně velmi senzitivní. Co to z nás a s námi ti k.....i udělali ? ()

Bendiys

S timto filmem mam jeden velky problem. Je to pribeh o vsem a zaroven o nicem. Nektere rozpravy jsou uchvatne, jine jako by byly nasilim nasroubovany do zaberu. Prijemne byly uhlazene sceny mezi s Neckarem a Zelenohorskou. Asi bych to bral jinak, kdybych onu dobu zazil, prece jen ze skolnich lavic se neda vycitit ta atmosfera, zde vsak vidim pouze slusne natoceny horce usmevny trezorovy snimek... ()

Morsie

Podle mě úplně nejlepší spolupráce pana Hrabala a pana Menzela. Satira, dramatičnost, komedie; všechno se krásně snoubí v jeden dechberoucí celek, který musí zapůsobit na každého - ať už si onu dobu prožil, nebo o ní jenom slyšel vyprávět. Je to snímek, který by mě shlédnout každý - dokud může, dokud film ještě není v trezoru. ()

kubilov

Tak tohle je teda pěkně těžký rozhodování. Strašlivá doba to byla, jen co je pravda, Jiří Menzel nám přináší zajímavý pohled na krásy života, které se projeví, i když se zdá vše ztracené. Nucené práce politických disidentů, kopečkářů nebo třeba jen silně věřících v kladenské ocelárně, kteří jsou sice nenávratně zaznamenáni jako socialismu neprospěšní, přesto si z toho mnohdy velkou hlavu nedělají. Téměř každá z postav zde má svůj malý příběh, který nezabarveně odhaluje tehdejší bídu téměř každého, kdo se nevěnoval rektálnímu horolezectví ruďochům. Skřivánci u mě bodovali zejména svou atmosférou, která je opravdu nenapodobitelná, je to perfektní mix silného děje a lyrických bezdějových částí, které právě dokreslují zmíněnou atmosféru. Herecky je film zahrán taky naprosto perfektně, jemné dvoření se dvojice Neckář - Zelenohorská a pravej šéf Rudolf Nejlepší Hrušínský + spousta dalších Brodským počínaje a Svěrákem konče. Nevím, nezdá se mi nějak extra chytrý tomu hnedka napálit maximum jen proto, že to byl dvacet let zakázanej film, nakonec tomu však dám o zářez míň, protože Skřivánci jsou jednak filmem, který má obrovskou vnitřní myšlenku, ale alespoň pro mě jí neuměl až tolik prodat. --- Nechápu co mi tehdá vadilo když jsem to poprvý viděl. Asi jsem na to byl příliš mládě. Po přečtení Inzerátu na dům, ve kterém už nechci bydlet lze najít další skryté vrstvy, které jsou filmem zatlačeny do nečitelného pozadí. Vynikající Leoš Suchařípa. ()

Hawaj

Nejvíc! Geniální a srdcervoucí. Komouše pověsit za koule do průvanu za všechny ty zvěrstva proti lidskosti. ()

ostravak30

Skřivánci na niti jsou filmem, kterým si plním své divácké povinnosti. Poprvé jsem jej tedy shlédl, ale hodnocení mi to nijak neulehčilo. Je pro mě velmi těžké takový film hodnotit. Bez skrupulí tak přiznám, že se trochu nechám strhnout davem a dávám maximální hodnocení. Kromě výborných hereckých výkonů, mj. dokázal Václav Neckář už po několikáté, že byl kromě výborného zpěváka i stejně kvalitním hercem (např. Ostře sledované vlaky), sledujeme ovšem neucelený příběh zdánlivě bez hlavy a paty. Je na první pohled patrné, že se jedná o několik povídek dohromady. Na druhé straně si v každém příběhu zvlášť může divák najít ten svůj, který je mu blízký. Bez ohledu na to, že se odehrává v padesátých letech a je v něm kritizována doba a to docela hlasitě, je pro mě osobně film o štěstí v době neštěstí. Že zkrátka i ve chvíli, kdy člověku není nejlíp může zjistit, že je svět krásný a najít kousek toho svého štěstí, aby našel sílu se zvednout a jít dál. ()

johnny01

Film mě moc nezaujal, odvíjí se snad až v příliš pojatém tempu bez většího děje. Smetiště vypadá možná až příliš přátelsky a poeticky. ()

Lewaso

Vynikající herecko-pocitový zážitek. Nikdo extra nevynikal, nikdo nezapadl. Taková lahodná houbová polévka, kde každý hříbek, liška i klouzek má svou chuť a patří tam. I když velmi menzelovsky melancholické, vždy z toho smutku vykvetla nějaká veselost (jak už jsme u Menzela zvyklí). ()

megajalec

Čudoval som sa, po tom, ako som zbadal rok vzniku, ako sa toto mohlo vysielať. Samozrejme, nemohlo, preto bol film v trezore. Chápem prečo, cítil som to z filmu, ale to je tak všetko. Za srdce ma tento príbeh nechytil. Mal by som začať asi čítať Hrabala a potom dám Skřiváncom ešte jednu šancu ()

Al Pacino

Maminko dávám tomuhle filmu 3*, protože mě ten film dějově moc nezaujal ani tam nebyl nějaký okamžik, který by se mi vryl do paměti. "To je dobře." ()

blanic

S hrůzou zjišťuji, že teprve dnes jsem se dokopal k jednomu z nejlepších snímků české kinematografie. A už se těším, až se na něj podívám znovu, abych si užil a opět se mohl unášet nejhlubšími myšlenkami a citáty o bytí a podstatě člověka, které zde přímo chrlí mistr Brodský a spol. Smekám před spoluprací Hrabal - Menzel, jejíž výtvory patří k ozdobám našeho umění vůbec. A to, že komunisti tento vybroušený diamant nevystavili v rámci své "pozitivní konstruktivní kritiky" a naopak ho schovali hluboko do trezoru, svědčí o tom, jak velcí hlupáci to byli. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007