Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

m0lL!sS

S tímto filmem jsem měl čest až po přečtení knihy od pana Viewegha a musím říct, že filmové zpracování není vůbec špatné, i když v některých pasážích poměrně výrazně "osekané". Skvělé herecké výkony, někdy však trošku pokulhávající střih, ale ani tato "vada" mi nezabrání v tom, abych dal plný počet hvězdiček. ()

polonius

Ten film mohl být o dost lepší. Dost ho drží nahoře skutečnost, že se poměrně úzkostlivě drží knižní předlohy. ()

smajly

Film natočený podle jediného Vieweghova románu, který za to stojí. Dost možná na tom má zásluhu režisérské vedení pana Nikolaeva, Dost možná to byl herecký výkon paní Šafránkové (v první řadě) a pana Vetchého (v řadě druhé). Kromě dvou hereckých veličin oceňuji osobní pojetí normalizace, stihomamické vyjádření absurdity lidské nesvobody v kontrastu s Kvídovým nadneseným pohledem na věc. Třeba bych i báječná léta zařadil mezi TOP 10 polistopadových filmů. 80%. ()

baltik

Dobově asi trefné, nezažil nemůžu soudit. Herecké výkony bych také ocenil. Ale nemůžu se stotožnit s příběhem nepříběhem. Je až tak moc prostý... No odvyprávět to co tu všude okolo bylo, i když mi to je podáno pěkně nemůžu vynášet do nebe... 3* ()

topi80 odpad!

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Knižní předlohu neznám, ale film ve mně nezanechal vůbec nic, ba dokonce ani pocit ztraceného času. Spojení Vetchý - Šafránková ani trochu nezafungovalo a celá ta rodinka mi byla docela dost ukradená, což je u tohoto tématu opravdu co říci. Další z řady zbytečných filmů 90. let. ()

xenopus

Dle mého názoru nejlepší zfilmovaný Viewegh, anžto se tváří jako že je ze života a nepůsobí tak vykonstruovaně jako ostatní výplody jeho sexistického postmoderního mozku. Nejlépe hrající herec se hledá těžko, všichni hrají výborně, počínaje Zindulkou v menší roli dědy ("Komunardi zasraný.") a konče Vetchým v roli otce v roli vpravdě hlavní. Nejlépe napsanou postavu má ale stejně Libuše Šafránková, která hraje tu skutečnou hlavu rodiny, totiž matku, která obětavě drží rodinu pohromadě. Posledních 20 minut působí impotentněji než Kvido se svou snahou o početí dítěte s Jaruškou. Veskrze pozitivní celkové vyznění filmu dojem přece jen trochu zvedá. Slabší 4*. "Teď se budeš angažovat, až se z toho posereš." ()

goodnic

Již před sedmnácti lety vznikl film Báječná léta pod psa na motivy stejnojmenné knihy Michala Viewegha. Popisuje období jedné generace od srpnové okupace Československa roku 1968 až po sametovou revoluci. Sledujeme příběh rodiny, která se již na začátku příběhu rozrůstá o syna Kvida. Ta je okolnostmi donucena přestěhovat se z Prahy na venkov. Tam dochází k jejich konfrontaci s různými typy lidí. Kvidův otec si kvůli svému inženýrskému titulu a vzdělání znepřáteluje komunistu Šperka a čímž trpí i jeho manželka. Kvido, který na rozdíl od knihy nemá ve filmu tak výraznou roli, potkává Jarušku, která se stane jeho první láskou. Rodina zažívá strasti i radosti, které na konci filmu vrcholí otcovou depresí z politické situace, která je zažehnána převratem. Režisér filmu Petr Nikolaev má k dnešnímu datu na svém kontě již mnoho dalších filmů. Přestože jsem jich viděl pouze několik, jeho debut je mi ze všech nejsympatičtější. Tímto filmem se mu podařilo i mnoho Vieweghových odpůrců přesvědčit o síle tohoto příběhu. Stejně jako kniha, film zabírá velmi dlouhé období dvaceti let a dochází proto k častým časovým skokům. Nevím, jestli autoři chtěli schválně navodit dojem splynutí času, ale často mi nějakou dobu trvalo, než jsem si uvědomil, že se děj posunul o mnoho let dopředu. Kvidovi rodiče nijak viditelně nestárnou, Libuše Šafránková v roli matky pouze mění účesy a otec v podání Ondřeje Vetchého lehce šedne. Kvidův „skok v čase“ je již značně zřetelnější, díky změně herce. Velmi se mi líbilo zobrazení tehdejší doby, která mě vždy v podobně laděných filmech (např. Pelíšky) děsí i fascinuje zároveň. Život na vesnici je zobrazen velmi věrně, což sice z vlastní zkušenosti říct nemohu, ale dojem uvěřitelnosti byl velmi silný. Vše podtrhují skvělé herecké výkony nejen představitelů hlavních rolí, ale i těch vedlejších. Báječná léta pod psa je jedním z těch filmů, který mi dává naději v českou kinematografii, která v posledních letech povadá. Neříkám, že by čeští filmoví tvůrci museli neustále dokola omílat naše národní traumata, ale s každým takovým filmem si uvědomuji, jací žumpaři dnes plundrují kinosály s rakovinotvornou vervou a s Troškou v čele. ... tohle je moje první recenze, kterou jsem psal jako slohovku do školy a vůbec mě to nebavilo, doufám že je to vidět. ()

LukH

Mám rád (tedy ne doslova, jen způsob zachycení) atmosféru tohoto filmu...takto nějak si to prožily, takto nějak to přežily mnohé rodiny... Báječní Ondra a Libuška! ()

biergof

Já bych se pro svůj klid klidně angažoval, rozhodně to bylo lehčí než jako dnes lézti do managerských análů, kam se stojí fronty! ()

Marat

Bohužel u mě hodnocení snímku bylo hodně ovlivněno mou averzí na dobu ve které se film odehrává. Dnes, ač jsem relativně mladý nesnáším tuto dobu a nesnáším jak lidi byli nuceni se chovat a přetvařovat a jak věřili vlastním lžím. Občas jsem se u filmu nasmál, ale příběh mi přišel spíše smutný ()

Marrianna

Libuška Šafránková mě prostě okouzlila "děti pojďte se podívat, Váš tatínek si vyřezává rakev" Zajímavý komentář Agatha. ()

bloody21

how do you do? no stojí to za hovno. je pardon milostivá:D, dost dobrý film s charakterem, který už nikdy nikdo nenatočí.. ()

offlineman

Nemám rád Vetchého a už vůbec ne Viewegha, ale tohle bylo koukatelné! Jen ten disidentismus je zase přehnaný! Nejlepší byl konec, když Vladimír Javorský, resp. Šperk se všemi ukázkově vym...l!!!! :-) ()

Tominni

Zatím jednoznačně nejlepší adaptace knihy od Michala Viewegha. Herecké galapředstavení Vetchého a Šafránkové, vtipná komedie, která místy opravdu zamrazí. Tak i takhle vypadal reálný socialismus. ()

transbeskyd

Co dialog a scéna to perla. Samozřejmě všechno je to postaveno na absurditě tehdejší absurdně tragikomické doby. Nechceš už bydlet v zimě na verandě?Tak tě musí být vidět soudruhu..Z mého pohledu asi nejzdařilejší filmová adaptace Viewegha. Ty další a další už byly míň a míň báječné a spíš víc a víc pod psa.. ()

S_t_e_a_d_y

Vieweghovo líčení komunismu nabuzuje dojem, že tehdejší doba se dala v podstatě bez větší újmy na zdraví přežít, a že je tedy záhodno dívat se na ni s dávkou "laskavého humoru". Jinak ale herecké výkony dobré a třeba bych dal i o jednu hvězdičku navíc, kdybych si kvůli tradičně blbému českému mixu zvuku nemusel domýšlet každou druhou pronesenou větu. ()

Kajislav89

Z téhle doby jsem zažil jen 3 měsíce, takže ji znám jenom z vyprávění. Tohle ztvárnění mi ale přijde mnohem bližší než třeba Pelíšky, i když ani ty neodsuzuji. V Báječných létech mi sedla ústřední dvojice. Na paní Šafránkovou jsem zvyklý ve společnosti Josefa Abrháma, ale s Ondřejem Vetchým jí to sedlo parádně. Vynikající byl také výkon hlavního záporáka Vladimíra Javorského. ()

obscurite

Kniha je fajn, vtipná a ledově ironická. Film vydařený, bylo by pár věci, které by mu snižovaly plný počet, ale díky Libuši Šafránkové patří tento snímek do mého seznamu nejlepších českých filmů. "Je to jen dočasně." "Dočasně tu máme Rusáky!" ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková