Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Born2BeAlone

Plytké pobrečení nad dobou nedávno minulou bez jakéhokoliv přesahu české klasiky "komančové byli nespravedlivé svině". Snímek na mě působil jako groteskní sestřih ze života jedné rodiny, která mě ale vůbec nezajímala a nebavila. Nebýt skvělých výkonu Vetchého, Šafránkové a Javorského, tak z filmu nezůstane zhola nic a já ho v půlce vypnu. ()

Tremono

Tuhle knihu mám doma třikrát, levnoknihové vydání z nějakých novin, s obálkou z tohodle filmu. Ještě jsem neměl chuť vybalit je z toho plastového obalu. :-/ ()

brzozin

Viewegha moc nemusím. Nějak ho nechápu. A z tohohle filmu vieweghovina doslova čiší. Vetchý naprosto úžasný, Šafránková taky. Wehrenberg ale hraje, jako by měl vařečku strčenou z krku až... víte kam. Reálsocialismus je tu zachycen docela přesně, ale ten tvoří jen pozadí příběhu, který je křečovitý, nepřesvědčivý až běda. Prostě jsem se u toho regulérně nudil. ()

anyonecek

Knihu jsem sice nečetl, ale i tak je to pro mě pecka film. Místy vážný a místy velice komický a tato kombinace zaručila tento velice dobrý film. Herci ze sebe vytáhli to nejlepší a bylo to vidět. ()

subic

Velmi dobré obsazení, naprosto skvělá Libuška Šafránková, Ondra Vetchý a Vladimír Javorský, skvělý scénář, podle mě ne úplně doceněný film. 88% ()

DjsVorel

Znám knižní předlohu. U Vieweghových knižních adaptací mám dojem, že mají vždy poměrně slušné i filmové zpracování. A film je v tomto případě podle mě i o chlup lepší. 3/4 filmu se opravdu směju, herecké výkony trojice Vetchý - Šafránková - Javorský jsou excelentní. Postava dětského Kvida musí rozčilovat naprosto každého. A samozřejmě výborně vykreslená odporná doba. Trochu nechápu, jak tenhle film někdo může hodnotit pod dvě hvězdičky. Chápu, že ne každému je Viewegh po chuti, ale hodnotit film jen podle autora, to je trochu předpojaté. Neříkám, že tenhle dnes již kultovní film patří k úplné špičce české kinematografie, ale své místo rozhodně má a podle mě je třeba si pouštět tyto filmy, protože lidi dost rychle zapomínají a historie se opakuje. Hodnotím tak 80%. ()

tatopulos odpad!

Film založený na stereotypech o normalizaci, na nepřítomnosti humoru /má to být komedie /, banálních situacích, ze kterých nedokáže nic myšlenkově klíčového, groteskního ani humorného vytěžit. Mnoho skečů je apolitických, vyznívají do prázdna /hra na doktora, tatínkova autoškola, Čekání na Godota/ Javorský je cynický a agresivní oportunista, ostatní se přizpůsobují. Vetchý vývojový hrdina a tragi-komická figura přizpůsobivce, holkaře a paranoidního"disidenta" s rakví, který má úzkost ze psů a komunistů. Postavy jsou psychologicky- citově, osobnostně chudé. Z jednoho povrchního rysu osobnosti přece nelze ukázat celou postavu ! Sociální témata a deformace soupeřících ideologií kapitalismu (jedině kapitalismus je demokratický, ostatní ideologie jsou nebezpečný experiment jakoby chtěl film podprahově naznačit) a "socialismu" neuvidíme. Pokud nepočítám Javorského hlášku- "ty se budeš angažovat, až se posereš !" a "Soudruzi, tak jsme v té Anglii viděli ty nezaměstnané a bezdomovce..." ()

Guran

Nuda od samého začátku, kde jsem vůbec nepochytil úvod filmu. Pak jsem pochopil, že vlastně jde jen o nahaté ženský, za které také přidávám body, jinak je film na pokraji odpadu. Krásná Bendová i Ježková, na ně se krásně dívalo. Z hereckých umělců snímek nabízí pouze Vetchýho, který ale opět hraje "blba". Snímek mě nebavil. ()

Pitryx

Skvělí herci, skvělé dialogy, skvělá hudba. Snad jen ten konec se mi nelíbil, ale to je čistě můj názor. Zdá se mi, jako by to na tom konci zaskřípalo.**** A PŮL!!! ()

kubilov

Nevím, nějak to všebecné nadšení ohledně této filmové adaptace odmítám sdílet. Nikolaev podle mě neodvedl nikterak extrémně dobrou práci. Hlavní postava není roztomile divná jako v knize, ale přechytrale odpuzující a otravná. Šafránková, Javorský, Ježková a kozy Alice Bendový v pořádku. Vetchý, oba herci hrající Kvída naopak dost špatný. Jeden z Vieweghů, které jsou doopravdy nevděčné k zfilmování. ()

ostravak30

Báječná léta pod psa jsou jedním z těch milých filmů, které podle předlohy Viewegha snesu. Pak ještě Účastníci zájezdu a Případ nevěrné Kláry jsem neviděl. Hned zpočátku je třeba uvést, že film je dobře obsazen a herci dílo povyšují trochu výš než kam asi samo patří. Ondřej Vetchý je nadpůrměrný herec současnosti, Libuše Šafránková zase legendou své profese. Zajímavé je, že hrají manžele přesto, že je mezi nimi devítiletý rozdíl, přičemž L. Šafránková je pochopitelně starší. Film zobrazuje celkem kvalitně dobu a dobové reálie a k tomu dokáže být mile ironicky humorný. Ostatně Jakub Wehrenberg asi sehrál svou nejvýznamnější roli ve filmu a mladá Jitka Ježková je prostě okouzlující. Tvůrci také pokládají několik morálních otázek. Například Vladimír Dlouhý jasně říká, že osmašedesátém pochopil, že tahle doba jen tak neskončí a on má rodinu a tak raději půjde s nimi než proti nim. Kdyby příběh nepopisoval dobu tvrdého prozření po (ne)možné demokratizace komunismu, zařadil bych jej mezi Vejdělkovy jemné, milé filmy. Takhle je to snímek popisující vážně vážné a nevážně nevážné věci. Závěrem přidám ještě jednu zajímavost. Ondřej Vetchý zde fotbal zrovna neválí, o třináct let později však za Slavoj Houslice předváděl jinčí kafe. A také je mezi Vetchým a Wehrenbergrem jen dvanáctiletý rozdíl. ()

JosefTomas

Ukázková definice českého filmu. Krásné české prostředí, příběh a humor, jehož retro atmosféra i styl bude kvést a zrát jako víno. Milé a přitom pravdivé. ()

shade000

Tak krásny film. Och, prečo som ho videl až teraz. Kniha prečítaná už dávno, no film veľmi dlho odkladaný. Krásne spracovanie... ()

Oxyuranus

Mílovými kroky mě tento film míjel, anebo jsem se mu vyhýbal. A taky vím proč. Leč velký fanda Ondry Vetchého, nahoty Alice Bendové a komedií z dob nesmyslných mě to teda vůbec nebavilo. Bylo to takové plytké a vlastně jsem se u toho vůbec nezasmál. Věděl jsem, proč se tomuhle filmu vyhýbám. Tak tu hvězdičku za Aličiny silikonový prsa, který teda jsou. ()

majk_n

Jeden z těch lepších porevolučních filmů. O. Vetchý je výborný, jen stále nechápu kam se poděly herecké výkony z filmů z rudého období. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková