Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

koza3

Jak by britští demokrati řekli, bylo to bittersweet. Hořká komedie z hořkého období. Viděl jsem to několikrát a nikdy snad ne od začátku, ale vždycky mi stačí poslední půlhodina, abych se dostal do příběhu a poslední scéna, abych si vážil demokratických hodnot, které tady máme. Vážme si toho. ()

moviepill

Ak by som mal hodnotiť dobové zobrazenie, jedná sa o špičku medzi českými filmami 90tych rokov. Atmosféru báječných liet doplňujú veľmi dobré herecké výkony. Tu však pozitíva filmu z môho pohľadu končia. Keď sa na film pozeráte z naratívneho hľadiska, jedná sa o celkom vyvážené dielko, ale predsa len filmu chýba niečo, čo nedokážem pomenovať, ale čo by mu dodávalo väčšiu dynamiku alebo konzistenciu. Asi by som to nazval ako skratkovité. Celkom logicky sa ponúka porovnanie s podobným filmom, v ktorom kraľuje pán herec Jiří Kodet… Ale kým Pelíšky majú spád, dynamiku a absolútne fantastické herecké výkony a brilantnú hudbu, tak Báječná léta pod psa v tomto zaostávajú. Summa summarum však netreba tento film obchádzať, nakoľko veľmi solídne dopĺňa kvalitnú filmovú tvorbu 90tych rokov. ()

Mamutol

Film mě nezaujal, bylo tam pár trapných momentů, postava Kvida mě vadila od začátku do konce. Dvě hvězdy za Libušku Šafránkovou a Ondru Vetchého, ostatní odpad. ()

Gig

Asi nejlepší filmový přepis Michala Viewegha. Směle můžu zařadit po bok hořkosladkých filmů jako jsou Pelíšky nebo Pupendo. Ano, doba jiná (aspoň, co se týká Pelíšků), ale ta nahořklost spojená tragikomikou, hláškami, situacemi, to dělá film filmem, který zůstane dlouho živý. - Co šeptáš? - Nešeptám. - Šeptáš a není to normální. ()

AnnaW

Věrný přepis předlohy. A podobně jako předlohu lze vnímat i tenhle film - knížka se stala populární, nicméně literaturu naruby rozhodně nepřevrátila, film je taky taková oddychovka, zručně natočená, se solidními výkony, neurazí, pobaví, ale zásadní sdělení v něm nehledejte. ()

sAreOn

Film o divné rodince, která vám ale přiroste k srdci. Nenásilně a vtipně byla popsána doba po roce 68 až do 89. Ikdyž Viewegha jako spisovatele vůbec nemusím (snad krom Románu pro ženy - nevím proč ^.^ ), tak tohle je opravu dobrý film podle dobré knihy. ()

Zeddi

Kdo tohle nezažil na vlastní kůži určitě nepochopí. Takhle to skutečně bylo. A ten konec..........."Ještě, že už jsou ty komunisti konečně v prdeli. Tak nashledanou" pravil kovanej bolševik jako ředitel tamní fabriky. Ztvárnil ho Vladimír Javorský. Nemá to chybu. ()

tubera

vynikající film, který je protkaný spoustou paradoxů a vtipu. víc nenapíšu, abych netvořil spoilery a nekazil překvapení :D ()

Bugiii

Film který ukazuje věci pravdivě a nebojí se nic ukázat. Vtipný film na základě asi nejlepší Vieweghovy knihy;) Není co dodat. ()

Jeden si mnohem víc váží, že máme demokracii s pitomými politiky, když vidí, jak to bylo. Moc pěkně uděláno. ()

lucy.lu

Jedna z těch lepších filmových adaptací knižní předlohy, jednoznačně nejlepší Viewegh a světlejší chvilka "moderní" české tvorby. ()

MorraEddie

Film jsem viděl jen proto,že jsem si vybral knihu k maturitě. Dodnes toho velice lituji. Kniha mě vůbec nezaujala a filmové zpracování mě strašně nudilo. Celkově to asi nebylo tak špatné jako mé nízké hodnocení,ale tento kousek prostě není můj šálek čaje. ()

Kozlowski8

Příběh o mezilidských vztazích v letech hlubokého socialismu, vyprávěný s humorem a ironií. Jeho charakteristika je vyjádřena v samotném názvu. ()

jendakol

Kvidovo hlášky této hořké komedii dodávají zvláštní šmrnc. Je tam všechno - legrace i hořkost, láska i nenávist, to vše zabaleno do obálky s nápisem "nedávná minulost" a s mašlí v podobě skvělých hereckých výkonů. Nebojte se. Už je to pryč. ()

Ondrew

Hah! Keby som to nevedel, neuhadol by som, kto pisal scenar k filmu. Podla mna ide jednoznacne o najlepsiu "viewheghovinu", aka sa tula filmovymi platnami. Herecke vykony su priam neprekonatelne, rovnako ako obsadenie filmu. A Kvido? To je proste ukaz nezlucitelny s dobou, ako mnohe ine scenky z tejto perly ceskej kinematografie. 95%. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková