Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Aidina

Tak tento film se Vieweghovi povedl. Jak já zbožňuji scénu u večeře Kvidových rodičů, na kterou je Mirjana pozvaná. Mirjana se ptá, co máš ráda" „Co mám ráda? Meruňkovou marmeládu, pruhovaný cíchy, divadlo, děti a tebe - někdy...” „Ne, ona se ptá, co jsi celej život dělala...” „No co jsem dělala, děti jsem dělala... kdybych nedělala děti, dělala bych jazyky a neseděla bych tu teď jako kráva!” ()

zigy

Ten přemoudřelý Kvido chvílema už člověka docela štve, ale jinak je to milý film o obyčejných lidech a jejich životě v průběhu totalitních let - místy báječný život, místy pod psa. Vetchý v době, kdy ještě neuměl hrát fotbal..:) Spousta dobrých fórků, jen místami trochu rozvleklé. Svými krátkými, ale oslnivými výstupy potěší Bendová i Ježková. A Šperk je slizák k pohledání! ()

rigby

Film, u které se vždy bavím. Dvojice Vetchý a Šafránková je prostě úžasná. Zpracování knižní předlohy Michala Viewegha je podařené, i když knížka má větší hloubku a líbila se mi víc. Ve filmu přeci jen došlo k jistému zjednodušení a šablonovitosti. Ale jinak opravdu silný český nadprůměr a klasika devadesátých let. ()

pold

Já nevím. Mně to připadlo celé takové o ničem. Ale jestli to NIC představovalo právě zlatá léta života konkrétního diváka, tak se to asi líbit může. Ve mně to nezanechalo žádný dojem. ()

Salvator

První Viewegův román v sobě má dostatek kvalitního humoru a jeho převedení na plátno se rozhodně povedlo. Ema mele maso. Ema mele maso? Co je tohle za krávovinu?! ()

SuzieS

Kdyz jsem byla pubertak, tak jsem to hodnotila na 2 hvezdicky (jsem narozena po revoluci)... Pozdeji jsem se na to pred tricitkou divala znovu. Maly Kvido mi vsak nadale prisel tak nesympaticka postava, pribeh takovy nijaky, zahrano nepresvedcive. ()

Tomas_PO

Hmm, tak mne to prišiel ako priemer, berúc v úvahu iné české klasiky na tému smutného to obdobia československej okupácie boľševikom medzi 68-89. Akokeby príliš názorné, klžúce sa po povrchu. Ale áno, mladšia generácia potrebuje neustále pripomínať, akú absurditu sme žili. A keďže sociálne siete či pseudonázory časti kričiacej spoločnosti ich skôr zmätú, ako v histórii utvrdia, film s obľúbenými hercami je tou správnou formou. ()

PTuranyi

Britká satyra na tému života v socialistickom Československu od roku 1968 do 1989, plná láskavého humoru. Môžeme sa tu stretnúť so všetkým podstatným čo socializmus v ČSSR ponúkal. Od nedostatkového tovaru, pokrivených hodnôt, straníckeho systému, disidentov, ŠTB až po prezliekanie kabátov. Nemá síce údernosť Pelíškov či Svěrákov nadhľad Kolju, ale určite všetkým pamätníkom vyvolá úsmev na tvári. Produkcia je dobrá a vie ponúknuť aj dramatické momenty hoci väčšina filmu sa nesie v odľahčenej atmosfére. Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý v hlavných úlohách potvrdili svoje výborné herecké kvality a ani ostatní herci nesklamali. Napríklad postava vedúceho Šperka výborne stelesnená Vladimírom Javorským. ()

Dvojirakri

Další z pohledů na dobu předsametovou, tentokrát, podobně jako třeba Ta naše písnička česká 2, v několika časových rovinách. Sledujeme osudy rodiny manažera ve sklárnách, a její psychický sešup z důvodu nepodlézání straně. Nevím už proč, ale tento snímek jsem dřív neměl vůbec v oblibě, nedokázal jsem si z něj vzpomenout na žádné hlášky, narozdíl třeba od legendárních Pelíšků. Teď už vím čím to je - nehraje se na humoristickou strunu ale plnně se odhaluje bolševická mašinérie, donášení, fízlování, vyhrožování. Tohle chce zpátky jen mentální retard který nedokáže fungovat ve slušné společnosti. ()

badajajuak

Jedna z mála Vieweghových předloh, která se mi opravdu líbí. "Máma mele maso. Máma mele maso? Co je tohle za krávovinu?" ()

Wulfhere

Asi nejzdařilejší Vieweghova kniha i film. Snad jen u tohoto filmu se dá říct, že za pár let úplně nezapadne, což se nedá říct o Vieweghových dalších dílech. Proto relativně vysoké hodnocení. ()

dosa

"Dobrej, pane Vítek. Celý město žije volbama, a vy zas nic. Že jsem se ale načekali - první, demogratický..." Film možná má slabší místa, ale taky skvělý. Jako celek beru. ()

Peršanka odpad!

Nepřesvědčivé, povrchní. Takhle směšnohrdinsky to tedy nebylo. Bylo to horší. Javorský umí lepší kousky a tenhle záporák se mu nepovedl. ()

Chlo0opek

Příběh z doby minulé inspirovaný i dětstvím Michala Viewegha. Ten zde zahrál roli "inteligentního ňoumíka", kterou tedy dobře zahrál. Ale i Onřej Vetchý se mi velmi líbil.. Hezké..Lepší 3*. ()

shinlove

Vieweghova klasika...Ondra a Libuška, to je pár, jak má být! :) Nemám, co bych tomuto skvělému českému filmu vytkl. 4* ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková