Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Recenze uživatele fabecc1222 k tomuto seriálu (52)

Městečko Twin Peaks (1990)

Dokonalost sama! Twin Peaks je nepřekonatelný klenot televizní tvorby, jehož příběh je extrémně nadčasový, a nikdy nezestárne. Příběh o Lauře Palmerové a o tom, co se stalo po její smrti je vrcholem televizní tvorby, který sice nezaujme každého, ale kdo se do něj dokáže ponořit, tak bude nad spletitým systémem postav, zvratů, vztahů přemýšlet ještě dalších 25 let. Nedílnou součástí je výborná Badalamentiho hudba, která je v podstatě samotná uměleckým dílem a skvěle podtrhuje jednotlivé scény a postavy. Jeden z malá seriálu, které jsem během jednoho roku vícekrát, ale zrovna tady je to potřeba, protože pochopit všechny střípky v Twin Peaks na jeden pokus, to se vážně nedá... Nedovedu si ani představit, jaké to muselo být, čekat 25 let na pokračování. https://www.youtube.com/watch?v=khMlcTE7lw8&t=154s | https://www.youtube.com/watch?v=Z30zg9a5M5k | https://www.youtube.com/watch?v=0kv0gvFWgSs | https://www.youtube.com/watch?v=yBZYRl90bos | https://www.youtube.com/watch?v=_ztFSbMb9-w | ()

Série 1 (1990) (S01)

Označovat prvních 8 dílů jako první sérii je podle mého názoru trochu matoucí, osobně se přikláním k tomu, že první řada končí až o pár dílů později :). Každopádně tu máme ale začátek jednoho (a dost možná i nejvýraznějšího) televizního klenotu. Scén, které se divákovi vryjí do paměti, je zde nepočítaně. Hned od začátku se jede na 100%. Hororové vyznění některých scén podtrhuje geniální Badalementiho hudba (zjištění Palmerových o smrti Laury, nalezení Lauřina těla, pouštění videa z pikniku, pohřeb Laury...). Jednou z nejsilnějších stránek jsou také postavy, a jejich vzájemné vztahy, které se postupně prohlubují. Každá postava je zde velmi svérázný originál. Nadine jako jednooká rambo kutilka záclon, Dáma s polenem, hloupoučká kravka Shelly, dobrácký jouda Andy, stopař Hawk, správňácký šerif Trumann, rozmazlený spratek Audrey a pochopitelně prototyp toho nejlepšího možného agenta FBI, Dale Cooper, a k tomu mnoho dalších, kde si každý najde svého oblíbence. Mysteriozní stránka je tady ještě poměrně na pozadí, ale to se brzo změní :) ()

Pilot (1990) (S01E01)

Potřetí během tří let se vrhám do tajuplného Městečka Twin Peaks, se snahou odhalit co nejvíce jeho záhad. První díl je ztělesněním skoro všeho, co Twin Peaks představuje. Hned úvodní scéna vám ukáže, že tady nejste v klasické TV produkci, že tady jde o něco víc. Badalamentiho hudba famózně graduje u scény s odhalením oběti, a práce s kamerou a uchopením celé scény u dialogu mezi Trumanem a Palmerem je psychologicky skoro až hororová. Když pak na scénu nastoupí opravdu zvláštní agent Cooper, spolu s ním přichází takové ztělesnění agenta, kterého by chtěl potkat každý divák, laskavý, dobrosrdečný, empatický... První díl je sám o sobě jedním z klenotů, a rozehrává příběh, který nenechá vydechnout. ()

Stopy nikam (1990) (S01E02)

Po nabouchaném úvodu přichází zvolnění tempa a takové uvolnění před skokem do vody. Cooper vychutnává kávičku a koblihy. Nadine kutí záclony, Audrey flirtuje... Určitě je třeba zmínit dva vrcholy, poprvé zde vidíme Boba, a Sarah z toho začíná slušně šibat. Druhým vrcholem je pak samotný závěr. Dr. Jacoby poslouchající rozhovory s Laurou, a k tomu zní geniální Lauřina znělka, při které vždy naskakuje husí kůže: https://www.youtube.com/watch?v=khMlcTE7lw8&t=7s&ab_channel=Medusa ()

Zen - umění chytit vraha (1990) (S01E03)

Spousta lidí má scénu s házením kamení jako takový úlet, kdy se Cooper ukazuje jako nějakej zenovej blázen, ale díky téhle scéně získá divák výborný přehled o postavách, které se točí v rámci okruhu podezřelých. Všechny jsou postupně představeny, a díky prostřihu i spojena charakteristika s vizuálem. Snová scéna (potažmo futuristická, vzhledem ke 3. řadě) ze závěru už je prostě klasickým Twin Peaks, a prvním náznakem onoho mysteriozna, které se kolem vraždy točí. ()

Odpočívej v bolesti (1990) (S01E04)

Scéna na pohřbu je určitě jedna z těch nejlepších v původním Twin Peaks. Opět dokonalé propojení hudby a obrazu, k tomu velké emoční vypětí, přesně takové Twin Peaks, jaké máme rádi... Potom se ještě přidají temné síly v lese, a šílený Leland. Také jeden z mála dílů, kdy Cooper není jen pozitivně naladěný, ale dokáže se projevit jako autorita vůči svým podřízeným. ()

Jednoruký muž (1990) (S01E05)

Po nabouchaném rozjezdu se v tomto díle trochu zpomalí tempo. V tomhle díle se toho až tolik nestane. Nejlepší a nejpůsobivější scéna je určitě potkání Jamese a Maddy. Jinak se ale spíše pohupujeme na stejném místě, případ se v podstatě nikam neposunune. Poprvé je tu konfrontace hlavních postav s Jednorukým Mikem, ale jeho důležitost tu zatím není vůbec vidět. Ale na druhou stranu, kdy si budete moct koukat z očí do očí s Lamou :)? ()

Cooperovy sny (1990) (S01E06)

Děsivý tanec Lelanda, kdy nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet je další z Twin Peaksovských scén, které toto dílo dělají tak nezapomenutelným. Leo také konečně dojde ke svému spravedlivému trestu. V případu sice k žádnému velkému posunu, ačkoliv Cooper konečně vyzpovídá poleno, ale jinak se věci hýbou ve velkém. Audrey jako rozmazlená lolitka rozjíždí akce hned na několika frontách. Výborný hudební motiv při příchodu kriminalistů do opuštěné chaty, to máte prostě pocit, že jste někde ve snu... ()

Čas poznání (1990) (S01E07)

Tak s Leem jsem se minule trochu unáhlil, a úplně zapomněl, že je ještě spousta věcí, které má vykonat. Tenhle díl je Leo skoro v hlavní roli, a rozjíždí si svojí akční jízdu s odstřelovačkou (RIP Waldo). Největším tahounem tohohle dílu je pro mě ale amatérská parta vyšetřovatelů James - Dona - Maddy. Skoro až hororové pojetí scény převtělení Maddy do Laury skrze telefonám Jacobymu, další z vrcholů první řady. Audrey jakožto další amatérský vyšetřovací prvek je mi prostě krajně nesympatická, a za mě by potřebovala dostat pár facek, klasické rozmazlené, znuděné dítě bohatých rodičů. ()

Poslední večer (1990) (S01E08)

Finále série, jak se patří. Ačkoliv mluvit o závěru série, je dosti diskutabilní, já osobně bych jako závěr první řady označil až tak díl 2x08. Leo, který je v podstatě hlavní záporák prvních dílů, tady dojde ke svému osudu, a tady už je ta ona střelba, kterou jsem trochu časově posunul o pár dílů dřív :). Díl nechává spoustu cliffhangerů, ať už postelovku Audrey - Ben, postřelení Coopera, nebo oheň na pile. Andy se taky konečně projeví i jinak, než babral, a předvede první ze svých světlých chvilek :). Leland a jeho cesta za pomstou, jako další část jeho děsivého příběhu, která hned v příštím díle vyústí v další z řady nezapomutelných scén. ()

Série 2 (1990) (S02)

Druhá série se dá rozdělit do cca tří částí. Prvních 9 dílů je v podstatě přímým pokračováním 1. řady, a pokračuje tak linka okolo Laury a její smrti. Vzhledem k tomu, že došlo nuceně ke zrychlení odhalení vraha, tak se Lynch urazil, a osamocený Frost zvolil vyčkávací taktiku, a následuje tak několik dílů, kdy se vesměs nic moc neděje, a nahoru to tahá jen Duchovny. Earle se tak objeví za pět minut dvanáct, aby zvednul kvalitu zpět do nebeských výšin, a vše mohlo začít směřovat k psychadelickému finále. Čekat 25 let na pokračování, tak si to snad hodim, jsem vděčný, že jsem mohl přejít na 3. sérii rovnou, bez prodlevy. ()

Obr s Tebou (1990) (S02E01)

Hned začátek tohoto dílu je takovou předzvěstí oné mysteriozně hypnotické stránky Twin Peaks, a seriálu tak přidává úplně nový rozměr. Zároveň je ale také i takovým způsobem absurdně zábavná. Jak jsem psal již dříve, tak právě tyto scény, u nichž si nejste jistý, jestli se máte smát, nebo brečet, dělají Twin Peaks tím čím je. A přesně takovou scénou je podle mě jedna z nejlepších scén seriálu, a to když šedivej Leland nakráčí s písní na jazyku do obýváku (https://www.youtube.com/watch?v=gkGhg4Q77hk&ab_channel=OwenNicholson). Děsivé, zábavné, znepokojivé, to všechno v jedné scéně. Snad všechny postavy už mají podivné sny, zvláště Major Briggs a jeho sen stojí za to, to je taky chvilka, kdy vám půlka mozku začne šrotovat nad úvahami světa, a druhá z toho bude emočně v háji. A sovy už nejsou tím, čím se zdají být. ()

Kóma (1990) (S02E02)

Poleno opět promluvilo, a tak může Major Briggs pokračovat v nastoleném trendu mysteriozního duchu. Mimozemšťani, sny... vše je možné. Lovestory mezi Jamesem a Donou patří podle mě k tomu slabšímu v Twin Peaks, prostě taková klasická teen pruda. Stejně tak Jamesům přihrátej song mě úplně nebere. Ještě štěstí, že scéna vyústí v další návštěvu Boba, a během okamžiku se z romance opět přesuneme do pořádně husté atmosféry. ()

Muž za sklem (1990) (S02E03)

Z dosavadních dílů asi nejslabší počin. Za mě hodně přeslazený díl, kde se dost času řeší milostné pletky Dona - James - Maddy. K tomu se nám tu rozjíždí nový trojúhelník okolo Lucy, který je alespoň dost potrhlý a zábavný. ()

Lauřin tajný deník (1990) (S02E04)

Trochu bych navázal na již zde publikované komentáře. Ano, tento děj je ve své podstatě výplňový, a příliš nerozvádí hlavní děj, ale na druhou stranu je tady prostě geniálně zobrazena ona ikonická atmosféra Twin Peaks, a lidí v něm. Tenhle díl je prostě snad o všech postavách a jejích příbězích. Je tu spousta velmi dobrých scén s Haroldem, Jeanem nebo zatím neznámým hotelovým hostem, které dostanou zpětně mnohem větší odůvodnění a náboj. Cooper, Šerif a jeho spolek se začínají chystat k osvobozovací akci :). U Josie se zde poprvé dozvídáme, že její záměr možná nejsou až tak nevinné, jak se mohlo v 1. řadě zdát. ()

Kletba orchideje (1990) (S02E05)

Tak linka s Audrey a jejím vyšetřováním vyřešena. Někdo to odskákal víc, někdo si ještě na spravedlnost musí počkat... Tady v těchto pár dílech se hlavní vyšetřovací tým jakoby odkloní od Laury, a iniciativu zde přebírá amatérské duo (trojice) Maddy - Donna - James. Scény s Haroldem jsou to klasické Twin Peaks, kdy je to hodně o emocích a charakterech postav. Harold se svojí slabostí pro orchideje, no nelze ho nelitovat... je to prostě osamělá duše. ()

Démoni (1990) (S02E06)

Většina dílu je spíše na 4*, kdy se řeší věci okolo Lea, který si dopřává dorty a oslavu. Shelly jako naivní kravka zjistila, že takhle prachy asi nevydělá, a "zlý" chlapec Bobby už taky pomalu ztrácí vidinu svého života v bohatství... Potom se ale začnou dít věci, před kamerou poprvé vidíme samotného Lynche, a jeho nástup k šerifovi do kanclu. Gordon je pochopitelně správně ujetej, a jeho sluchátka zajišťují spoustu vtipných momentů. Klíčové je tu ale procitnutí Mikea, který odhalí svou mysteriozní stránku, a poprvé tak přímo udeří na samotného Boba. "Temnotou budoucí minulosti - Kouzelník touží prohlédnouti - Je jen jedna šance mezi dvěma světy - Ohni, se mnou pojď". ()

Osamělé duše (1990) (S02E07)

Osamělá duše Harold Smith si to na začátku hodí, a odstartuje tak díl, který se v rámci seriálu řadí k těm nejlepším. Klenotem je hlavně závěrečná desetiminutovka. Ve scéně v baru se sejde většina postav, a najednou máte pocit, že na vás padá tíha celého světa. Dona a James uvědomující si následky svých činů... Bobby, kterému se rozpadl jeho sen o snadném životě. A Cooper, který nedokázal zabránit dalšímu zločinu, který se souběžně děje u Palmerů. Bob se poprvé ukazuje v plné síle, a je tak odhaleno, skrze koho k nám "promlouvá" v našem světě. Scéna se zabitím Maddy je opět velmi znepokojivá a děsivá, její křik se bude rozléhat ještě dlouho po skončení dílu. ()

Projížďka s mtrvou (1990) (S02E08)

Po veledůležitém mezníku z minulého dílu se už tentokráte nepokračuje v odhalování vraha (aspoň že strany diváka), ale čeká se na jeho dopadení. Tenhle díl je Bobova velká show. Jedna znepokojivá scéna střídá druhou. Zabije Bob Donnu s Jamesem???... Zabije Coopera golfovou holí???.... K tomu je tu další z ikonických tanečků - máte se smát, nebo brečet nad Lelandovým osudem, který už vůbec neovládá své tělo? Cooper už je viditelně na správné stopě, a závěr může odstartovat velké finále první části 2. řady (ačkoliv já to beru furt jako první řadu). ()

Samozvaná spravedlnost (1990) (S02E09)

A máme tu díl, kde se spousta věcí uzavírá, v tomto případě případ okolo vraždy Laury Palmerové, kdy je vrah dopaden, ačkoliv dopaden... Leland jako vrah je pochopitelně dost zjednodušené pochopení Twin Peaks, jelikož Leland si reálně svoje činy vůbec neuvědomoval, a za mě je to určitě jedna z nejtragičtějších postav seriálu. Bob s pomocí Sovy, která není tím, čím se zdá být však může škodit dále. Topovkou je kromě samotného usvědčení také předcházející scéna v baru. Opět propojení velkého množství postav, tady ještě s lišáckým vyústěním, kdy to vypadá, že oním vrahem bude Ben Horne, ale Cooper je hlavička, a hraje na dva tahy dopředu :) :). Tahle část seriálu je tedy za námi, pro mě osobně až tady končí 1. řada, protože teď se zas přeneseme do trochu jiného příběhu. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti