Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990, 30x47 min

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Warren Frost, David Patrick Kelly, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, Miguel Ferrer, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Carel Struycken, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, David Duchovny, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris

Mary Sweeney

90% - Seriál přeplněný výborně vykreslenými postavami, ke kterým si divák vypěstuje hezký vztah, protože zná životní příběh téměr každé z nich. Příběhová linie byla na mě poněkud složitá a spletitá, ale po buddhistickém vzoru "cesta ja cíl" jsem si ji užil i přes to, že mi závěr přišel trochu odfláknutý. Twin Peaks je velmi milá podívaná, které svědčí jak obměňující se režiséři, tak nově příchozí postavy. Herecky a typově doslova klenot. Vše se děje za stále stejné, poněkud ostinátní, ale dokonalé Badalamentiho hudby. Myslím, že je čas podívat se i na stejnojmenný film...(30.12.2009)

První série 75 %: Kdybych hledal "prvotřídní lynchovinu", asi bych byl zklamaný. Ale coby zajímavý televizní kus bezpochyby Twin Peaks funguje takřka na jedničku. Body navíc připočítávám za to, že Lynch a jeho tým donutili diváky zpozornět více než dekádu před seriálovou renesancí. Přesto se ale ani oni nedokázali vymanit z televizních omezení, především nutného natahování dávkování informací, jež se vždy (zde skoro úspěšně) maskuje za tvoření psychologické hloubky. /// Druhá série 85 %. Jedničce něco chybělo, ale nevěděl jsem co. Teď už to vím. Je to humor, který nastoupil nečekaně rychle a nečekaně plynule. I v jedničce pár vtipů bylo, ve dvojce jsou ale zásadně častější a zásadně úspěšnější. Druhé polovině trochu škodí ztráta konceptu - je vidět, že Lynch Lauřina vraha nechtěl odhalit tak brzo a vymýšlel náhradu za běhu. Nicméně je to jen malá vada. Hlavně samotný závěr za čekání rozhodně stojí, i když druhá řada nemusela mít tolik epizod.(26.12.2012)

Serialy prilis nepreferujem a to hlavne koli nevyvazenosti jednotlivych casti a koli natahovniu deja roznymi nudnymi pletkami medzi predstavitelmi a inou omackou. Twin peaks ma pritiahol preto ze otcom tohto serialu je David Lynch, ktoreho diela ma jednoducho fascinuju a preto musim vydiet kazdy jeho pocin. Vyhoda (teda pre mna) tohto serialu je, ze ma priamu spolocnu dejovu liniu pre vsetky epizody co je velky rozdiel oproti serialom ktore sece maju urcity dej, ktory sa postupne rozvija, ale kazda epizoda obsahuje vlastnu story a to je hlavny dovod preco byvaju serialy nevyvazene. Naopak u Twin Peaks sa tesite na kazdu cast nie koli tomu ze ste zvedavy "aky novy zloduch sa objavi na scene", ale koli tomu ako dalej bude pokracovat vysetrovanie zahadnej vrazdy. Samotny Lynch sice reziroval iba niektore epizody (a je nutno povedat, ze prave tie su najlepsie), ale serial si koli velmi kvalitnemu pribehu drzi svoju kvalitu velmi vysoko. Apropo pribeh. To je to co urcuje serialovu (ci filmovu) kvalitu. Podobne ako u Blue velvet je dej situovany do maleho malebneho mestecka v horach, ktore navonok vyzera ako kludne , tiche a bezpecne (co sa nam snazia ukazat aj uvodne titulky) a clovek by povedal ze hlavnou robotou serifa je "nahanat zatulane psy". Postupne sa vsak dostavame hlbsie a hlbsie do miestnej komunity a zistujeme ze obyvatelia niesu tak celkom tym cim na vonok vyzeraju. Tak ako aj ine Lynchove diela,aj Twin peaks ma tu skvelu tajomnu "Lynchovsku" atmosferu ktoru umocnuje skvely a uz davno preslaveny soundrack. Tak isto aj po hereckej stranke je serial na urovni a vedla mnoha povabnych hereciek celemu serialu jednoznacne dominuje Kyle McLachlan vo svojej zivotnej roli. Jeho "Sherlock-Holmsowskeho" detektiva si jednoducho nemozete nezamilovat. Sice aj tento serial trpi niektorymi neduhmi, ale tie nema zmysel komentovat. Klenot, medzi serialmi. (9/10)(4.5.2007)

:::::::::::::::: Je to skvělý, ale neutáhnu všechny díly. Viděl jsem jich pár a to mi stačilo, na mě je to moc dlouhý .... Při představě, že bych měl vidět všechny, mě bolí hlava. Seriál stojí hlavně na výborném a charismatickým Kylem MacLachlanem, bez něho by to bylo o ničem. :::::::::::::::::(5.11.2009)

Ode zdi ke zdi, přesně tak jak to psychotickým Blížencům vyhovuje, obzvlášť servíruje-li nám takhle temnou detektivku Mistr scénárista Mark Frost, Mistr režisér David Lynch a Mistr skladatel Angelo Badalamenti, jejichž poetické duše neustále dokazují, že hranice mezi šílenstvím a genialitou je tenká...Kyle McLachlan je už navždy Dalem Cooperem a Douglasovy jedle už nikdy nebudou takové jako dřív...a o sovách ani nemluvím... A kdo by zapomněl na zhmotnělé zlo jménem Bob? Jednou provždy 100%.(26.12.2003)