Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Warren Frost, David Patrick Kelly, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, Miguel Ferrer, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Carel Struycken, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, David Duchovny, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Karolina Wydra, Jonny Coyne, Shane Lynch, Ernie Hudson, Meg Foster, Brett Gelman, Brian T. Finney, Scott Coffey, Sharon Van Etten, Madeline Zima, Richard Chamberlain, Ethan Suplee, Karl Makinen, Judith Drake, Derek Mears, Bérénice Marlohe, Robert Knepper, Laura Dern, Elena Satine, Brent Briscoe, Tom Sizemore, Jane Adams, Jim Belushi, Caleb Landry Jones, John Savage, Trent Reznor, Don Murray, Frank Collison, Zoe McLane, Jane Levy, Clark Middleton, Amanda Seyfried, Hugh Dillon, Harry Dean Stanton, Monica Bellucci, Chrysta Bell, Jessica Szohr, Naomi Watts, Robert Forster, David Koechner, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Bailey Chase, Francesca Eastwood, Laura Kenny, Gia Carides, John Ennis, Hailey Gates, Michael Cera, Ana de la Reguera, Eric Edelstein, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, Sara Paxton, George Griffith, Ashley Judd, Candy Clark, Jeremy Davies, Jodi Thelen, Nae, Balthazar Getty, John Billingsley, Tim Roth, Sky Ferreira, Matthew Lillard, Charlyne Yi, Jennifer Jason Leigh, Mark Lowenthal, Virginia Kull, Josh McDermitt, Patrick Fischler, David Dastmalchian, Jay R. Ferguson, Wes Brown, Pierce Gagnon, Stephanie Allynne, Geraldine Keams, Ivy George, Charles Hoyes, Mary Stavin
  • Malarkey

Kdo tu krávu na tom plakátu asi zabil, co? 3/10(3.1.2010)

No tak k tomuhle legendarnimu serialu jsem se dokopaval nekolik let a ted uz jsem ho konecne skouk. A popravde receno, mam z toho drobet rozporuplny pocity. Serial navazuje tam, kde pilot skoncil, coz se ostatne dalo cekat a nakejch 16 dilu to je sice lehce mysteriozni, lehce cernohumorna a lehce hororova, ale prevazne detektivka. MacLachlan spolu s mistnim serifem vysetrujou vrazdu, postupne skladaj stopy a vize dohromady a blizi se k odhaleni vraha. Do toho par vedlejsich postav a jejich mensi, pro hlavni dej nijak zasadni, ale atmosferu dobre dokreslujici pribehy. Postav je tu sice zbytecne moc, ze zacatku jsem se v nich ztracel, ale nakonec se clovek zorientuje, spoustu si jich oblibi a tesi se na dalsi dil. Jelikoz jsem pred skouknutim serialu nikde nestudoval zadny recenze a tudiz jsem cekal, ze se bude vrazda (respektive vrazdy) vysetrovat az do konce a ani jsem si nebyl jistej, jestli se vlastne vysetri, docela me prekvapilo, ze vrah je po 16 dilech chycenej. No a pak jsem si rikal, co vlastne chtej v tech dalsich 13 dilech jeste resit. Dva nasledujici dily me zacli presvedcovat, ze resit neni moc co, tvurci tak trochu vari z vody a do serialu cpou dalsi a dalsi postavy, ktery tu predtim vubec nebyly nebo o nich byla jen minimalni zminka, zacinaj rozvijet spoustu tu vice, tu mene zajimavejch vedlejsich pribehu a jednoduse to natahujou. Jenze pak se to rozjelo, serial ziskal jeste temnejsi atmosferu, ale zaroven daleko vic cernohumornou, zaclo se resit nadprirozeno, ufo, zlo v lesich a podobne, dalsi vrazdy a serial uz zase chyt dech, jel ve velkym a ja byl natesenej na kazdej dalsi dil. Pak bohuzel prisel konec, kterej nejen, ze me solidne nasral, ale z ty spousty linii jich zakoncil jen par a na zbytek se vysral a nechal je jednoduse otevreny, jak kdyby byla puvodne v planu treti serie. No a tech par zakoncenejch pribehu zakoncili tvurci bud zmatene, kde neni vlastne jasny, co se stalo a nebo naopak z myho pohledu spatne, protoze jsem si spoustu postav oblibil a jak dopadli me jednoduse nasralo. Ale celkove to proste je pravem kultovka za jasnejch 5* se sympatickejma a dobre hrajicima hercema a paradni atmosferou.(16.2.2011)

Uvařte si silnou černou kávu, připravte si spoustu višňových koláčů, hoďte se do gala (pánové tmavé obleky s vázankou a béžové baloňáky), půjčte si všech třicet dílů seriálu a na víkend si nedělejte žádné plány. Vydáte se do tichého, poklidného světa, kde nádherně voní vznešené Douglasovi jedle, kde žijí poslední muži se srdcem na pravém místě a krásné, osobité dívky, kde každý skrývá své vlastní tajemství a kam spolu s vámi míří speciální agent Dale Cooper, aby přišel na kloub záhadě tak temné a děsivé, že z toho ještě dlouho budete mít těžké spaní. Thriller se potkává s bláznivou komedií, zamilovaná scéna je následována tajuplnou mystickou vizí. Twin Peaks je průsečík žánrů a forem, je to komplexní velký příběh kroutící se jako neposlušná nit, na nějž jsou citlivě napojeny příběhy menší, aby se tu víc, tu méně přidali k vytváření hlavní detektivní linie, hlavně ale aby sami o sobě pobavili, dojmuli... Celý dojem hluboce podkreslují Badalementiho originální mysticky-jazzové hudební motivy a opakující se symboly, které se vám velice brzo dostanou pod kůži a i vy budete vědět, že "sovy, nejsou čím se zdají být"... Nejsilnější stránkou seriálu jsou samotné postavy, charizmatické ve své jedinečnosti a nepochybuji, že si stejně jako já zamilujete šerifa Harryho, tajemného Hawka, přitroublého Andyho a jeho malou, pomalou Peggy , krásné servírky Shelly a Normu, živočišnou Audrey, rozervanou dvojici Donnu a Jamese, podrazáckého Bena Horna, tajemnou Annie a samozřejmě Dalea Coopera, nejcharizmatičtějšího agenta v dějinách pohyblivých obrázků. A jakkoliv je zakončení posledního dílu geniální, David by za něj zasloužil kopanec do řitě. To je ode mě vše. Za celý personál hotelu Great Northern přeji příjemnou zábavu! 100%(18.6.2006)

Ve své době seriál stanovující hranice seriálové tvorby, dnes už jenom stále živá legenda. Jeho uvedení na obrazovkách Československé televize v první půli 90. let bylo událostí, v dnešní době již těžko představitelnou... Jestli se Lynchovi povedlo snad téměř všechno, co mu kontext daného projektu dovoloval, pak to bylo především naprosté vytěžení formátu televizního seriálu. A také vyvolávání mystéria. Mnohem důležitější než detektivní složka bylo rozkrývání temných tajemství obyvatel městečka. Nespecifikovaný ID, který je přes den a v hranicích městečka potlačen kulturními návyky a křesťanskou fází, v lesích za městem a v přítmí noci však propuká v ten nejtemnější pohanský proud zla. Bravurní. Fascinující. Děsivé. Zábavné...(17.11.2006)

Hodnoceno po první sérii: Vítejte v Městečku Twin Peaks. Na první pohled je tu vše normální. Jsou zde lesy, je zde pila, jsou zde lidé, kteří žijí klidně. Ale co čert nechtěl, (nebo co David Lynch chtěl :-)) stane se vražda. Do městečka přijíždí agent Cooper, aby ji důkladně prošetřil, a tím začneme odhalovat, že ne vše je tak, jak to vypadá. Takhle by se dal charakterizovat tento nepochybně kultovní seriál. Dalo by se říct, že pro seriálovou tvorbu byl Twin Peaks něco, co položilo základy dnešních seriálů (vše je propojené, sledujeme více osudů, zvrat na konci). Možná se pletu, ale myslím, že tohle byl jeden z prvních takových seriálů, ne-li první. Jinak je zde dost vidět, že se na seriálu podílí Lynch. Atmosféra, některé scény… Prostě a jednoduše, pokud jste fanoušky Lynche, tak si tento seriál užijete ještě více. Po pouhých 8 dílech si mě seriál získal a nemůžu dospat dalších dílů. Zatím plný počet a jsem zvědavý, kdo že ji vlastně zabil. P. S. Český dabing je skvělý. I když preferuju originální znění, tak tady mi dabing nevadí. P. S. 2. A o tom, že tohle je bezpochyby životní role Kylea MacLachlana, se snad ani nemusím zmiňovat. Druhá série: Otázka po druhé sérii nezní, kdo zabil Lauru, ale je v tom Městečku někdo normální? :-) Ne, teď vážně. Po zhlédnutí finále musím opět konstatovat, že Lynch mě (zase) dostal. Twin Peaks není seriál jen na jedno zhlédnutí a já doufám, že se mi jej někde podaří sehnat i v originále (ačkoliv byl dabing opravdu dobrý). Postava Boba je zřejmě to nejlepší ztělesnění zla, jaké lze vůbec na obrazovkách vidět. Scény s ním by se v některých momentech mohly měřit s velmi dobrými horory. Hodnocení nechávám stejné a jdu shánět Twin Peaks: Fire Walk with Me. P. S. A potěšily mě roličky Davida Duchovného a Heather Graham.(30.1.2010)

• - Vzorek na podlaze v Black Lodge je stejný jako v předsíni Henryho domu ve filmu Mazací hlava (1977). (don corleone)

• - Postava Boba vznikla velmi bizarně, kdy Lynch natočil scénu, jak stojí Frank Silva v pokoji Laury Palmer u postele, aniž by měl s postavou zvláštní úmysl. Když pak točil scénu, kdy Sarah Palmer sedí a kričí, všimnul si, že se mu do záběru dostal stejný odraz Silvy v zrcadle. Tak nějak vznikla tajemná postava Boba. (don corleone)

• - Postava Madeleine Ferguson (sestřenice Laury Palmer, která měla vypadat jako její dvojče a hrála ji stejná herečka) byla vytvořena, protože Lynch byl doslova fascinován herečkou Sheryl Lee, kterou chtěl v seriálu vidět. (don corleone)