Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Jeden chybný krok (1999) (S02E19)

Tuhle epizodu jsem mnohokrát slyšel hodnocenou jako jednu z nejslabších, ale moc tomuhle hodnocení nerozumím. Zápletka je docela zajímavá a navíc aktuální (zatažení našich patogenů na jiné planety by určitě v reálu bylo problematičtější něž tady), mimozemšťaňi zase jednou nemluví anglicky, skvělé scény mezi Danielem a Jackem ("Jak vidíš, naše filosofické názory na řešení krizí se různí."), řešení celkem nápadité... 4 hvězdy tomu klidně dám ()

Neviditelný nepřítel (1999) (S02E20)

Tahle epizoda mě moc nenadchla, jednak proto, že se tu zase objeví motiv Jacka a jeho ztráta syna (sice ne moc, ale tahle zápletka mě nikdy moc nebrala), taky proto, že se tu udělá kolem Reetou takový povyk, aby je na zbytek seriálu uklidili někam do kouta galaxie, objeví se tu první větší zabíjení "červenokabátníků" (což mi ve spoustě seriálů dost vadilo, ani Brána není výjimkou). Jeff Gulka ale zahrál víc než dobře a návrat Jacoba taky nezklamal. Pro mě průměr. ()

Rok 1969 (1999) (S02E21)

Skvělá humorná epizoda, kde i to cestování časem a ovlivňování časoprostoru se snaží vysvětlit vcelku logicky (ačkoliv jestli je erupce tak těžké předvídat a závisí na tolika proměnných, jak byl někdo schopný stanovat dvě vhodné tak přesně?). Nikdy neškodí vidět hlavní hrdiny i z humornější roviny, věčně nemusí jen zachraňovat galaxii před zkázou. ("Překročíme hranice Kanady, to kvůli tý válce." - "Válce s Kanadou?") ()

Otázka paměti (1999) (S02E22)

Zápletka zajímavá (i když se Hathor mohla víc snažit, aby základna vypadal více futuristicky, přece jen 80 let je hodně dlouhá doba), ale na finále sezony je to slabší epizoda. Na vině jsou především flashbacky, které někdy ani nesouvisejí s celkovým dějem (proč si Sam v momentě spatření Jacka vzpomněla zrovna na scénu z Message in a Bottle?) a některé z nich zaberou zbytečně moc místa (The Torment of Tantalus). Taky se tu ukazuje, že ne vždy je možné hledat SG-1 donekonečna (někdy mě unavuje, jak jsou všichni ochotni udělat při jejich zmizení vše možné i nemožné, protože u jiných týmů v trablech to takhle mnohdy nevypadá), což se mi docela líbí. ()

Pod palbou (1999) (S03E01)

Pěkná akční epizoda, kde konečně trochu vidíme v akci pár dalších SG týmů, škoda, že kromě sympatického plukovníka Makepeace je to jen banda komparzistů, kde nemáme šanci poznat je trochu víc. Několik zajímavých nápadů bylo napasovaných do epizody, některé měly důležitost pro budoucí dějové linie - mluvím hlavně o počátku Jaffské rebelie, jiné zůstaly nevyužité - Jack hostitelem Goa'ulda. Největším plusem dílu je pak první Hammondova akce ve vesmíru a jak si to evidentně užíval. Vlastně jediná věc, která mi na tomhle dílu vadí, je takový pocit falešně šťastného konce, kdy to vyznívá, že všechno dobře dopadlo, přitom to vypadá, že kvůli záchraně 3 lidí jich 8 nebo 9 umřelo, aniž by to někomu dělalo vrásky. Řekl bych, že major Davis měl v tomhle ohledu pravdu.... ()

Seth (1999) (S03E02)

Tak to byl druhý Goa'uld v řadě, kterého SGC dostalo hned po Hathor. Pěkná epizodka, která se mi celkem líbí, i když je zde několik děr v příběhu (nekonzistentní účinky zat'nik'atelu, Jacob najednou odnikud vytáhne ozbrojenou ruku) nebo linií, které mi moc nesedí (nuceně vložená paralela mezi Jacobem a Levinsonovými, arogance SG-1 k agentovi ATF, který nepůsobí nafoukaně, spíše jako policista, který se snaží řádně dělat svou práci). Už přítomnost Jacoba je velké plus, i zápletka je zajímavá. A Seth byl vcelku charismatický Goa'uld. A jako zlatý hřeb ten slavný jaffský vtip. ()

Mírová konference (1999) (S03E03)

Skvělá epizoda, která nám rozvíjí mytologii seriálu (Asgardi a jejich vztah k Zemi, Smlouva o chráněných planetách), představuje nové charaktery - Cronus je typický arogantní Goa'uld (byť dobře zahraný), ale hlavně Nirrti a Yu měli daleko větší potenciál - Nirrti byla jeden z mála Goa'uldů, kteří se snažili na sobě pracovat a vyvíjet se po technické stránce (neviditelnost, pokusy o vyvinutí dokonalého hostitele), zatímco ostatní Goa'uldi byli zaneprázdnění sezením na trůnu a posloucháním toho, jak je lidi uctívají, technologie se až na výjimky nesnažili nijak vylepšovat (napadá mě jen Apophis). Yu byl příkladem pragmatického, možná i "neutrálního" Goa'ulda, který je ochotný spolupracovat s lidmi a držet dané slovo, i když jedná hlavně ve svém zájmu (kdo koneckonců ne, že?). Máme tu také trochu charakterového podhoubí pro Teal'ca, Jacka a Sam, hlavně Jackovu funkci diplomata bylo radost sledovat a později to ještě v seriálu hrálo roli, naopak Samina zkušenost s Jolinar byla později uložena k ledu a s tím i schopnosti, které díky ní měla. Co se týče Teal'ca, tak svou pomstu na Cronusovi dostal a to dokonce v dvojím provedení. ()

Ma'chellův odkaz (1999) (S03E04)

Další z mých nejoblíbenějších epizod. Výborné herecké výkony, především Michael Shanks ztvárnil narušeného člověka na jedničku, nicméně Teryl za ním nijak významně nezaostávala (vždycky rád vidím, když jí dají více prostoru něco hrát), oceňuji kontinuitu s Machellovými vynálezy i návraty doktorů MacKanzieho a Warnera (Warner nakonec napomohl problém vyřešit, i když mu Janet musela napovídat a MacKanzie ukázal, že je schopen přemýšlet i mimo svou specializaci). Halucinace byly působivě zpracovány (návrat SG-7, Brána ve skříni). Jen ten konec byl trochu narychlo spíchnutý, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. ()

Zrychlené učení (1999) (S03E05)

I na můj vkus jde o až moc americký příběh, kdy se SG-1 chová jako nositel jakési morální nadřazenosti a vypadá to, že mají pocit, že mají právo jiné kultuře říkat, co by měli a neměli dělat. Kdyby jim někdo z jiné planety začal vykládat, jak by měli žít a chovat se, tak už vidím, jak by je nadšeně poslechli. Ještě že jejich zásah do kultury Orbánců měl pozitivní účinky, taky mohl vést k nějakým zmatkům a nepokojím ve společnosti - to by ale nebylo dobré "americké" poselství. Epizoda má i pozitivní stránky, pěkné herecké výkony, ale ten amerikanismus je pro mě dokáže solidně přebít. ()

Jiný náhled (1999) (S03E06)

Další skvělá epizoda s alternativní realitou. Tyhle možnosti co by kdyby mě vždycky na tomhle druhu dílů bavily nejvíc. Tady máme manželství Jacka a Carterové, Teal'ca absolutně věrného Apophisovi a nejvíc mě potěšil návrat skvělého Jaye Acovoneho jako Charlieho Kawalskyho (navzdory faktu, že se v seriálu objevil jen v pár dílech, tak patří mezi mé nejoblíbenější vedlejší postavy). Ten závěrečný nástup Asgardů byl docela efektní, ale taky trochu deux ex machina (ti snad měli příhodně svou loď zaparkovanou někde za nejbližším rohem), jinak však nemám epizodě co vytknout. ()

Lovec Goa'uldů (1999) (S03E07)

Aris Boch byl sympaťák par excellance. Na jednu stranu vypadal jako typický nájemný žoldák, co rád hláškuje, ale díl jeho postavě dodal i nějakou hloubku - to, co dělal, mu samotnému moc nevonělo a když se poučil o Tok'rech, tak s tím vydáváním už nebyl tak hrr. Epizoda má zápletku jednoduchou, ale zajímavou, pár věcí i překvapí (agent Tok'rů), prostě pohodová epizoda. ()

Démoni (1999) (S03E08)

Atmosférický díl, který v ledasčem připomíná budoucí díly s Ori. Setkal jsem se s názory, že reflektuje náboženství negativně, sám to tady moc nevidím. Simon je sice většinu dílu pasivní ve stylu "co můžu sám dělat, snad pomůže Bůh", ale sebere odvahu a jde zničit nepřítele sám. Vikář je menším záporákem v příběhu, jeho figura je sice prototyp muže zneužívajícího svou moc, ale takových existuje spousta nejen v náboženských skupinách, navíc se nedá popřít, že kdyby nevybíral oběti z řad vesničanů, tak by si ten Unas pravděpodobně bral více obětí a mnohem častěji. Možná by bylo zajímavější, kdyby na konci zůstal naživu, s jeho otřesenou vírou by možná jeho charakter čekal posun k lepšímu, kdo ví? ()

Bitevní řád (1999) (S03E09)

Názor uživatele ben666 bych v podstatě mohl celý opsat, mám tuhle epizodu hodně rád, ale 5 hvězd jí dát nemohu, na můj vkus je tam až moc dějových děr a nejasností - třeba, kde ti kluci vzali tolik pozemských zbraní (tolik toho SG-11 sebou přece neměla) a uniforem, jestli je Apophis vzal do armády po porážce od Tau'ri, tak jak to, že neví, jak vypadá tým SG-1 (nepřátelé na život a na smrt jejich Boha) nebo alespoň neznají jména jako O'Neill a Teal'c, jak Apophis plánoval infiltrovat SGC, vždyť by potřeboval kody k iris a ten od SG-11 už musel být vyřazený, taková banda fanatiků a jedno video je přesvědčí, že Apophis je skutečně mrtvý? co všechno prozradila Apophisovi SG-11 - jeden moment nám říkají, že nakonec začali mluvit, pak, že odmítli cokoliv zodpovědět (a tahle verze se mi líbí víc, protože ta první naznačuje, že jiné SG týmy by na rozdíl od superodolné SG-1 při mučení nepřítelem mluvit začaly). Slušné 4 hvězdy. ()

Rozloučení navždy (1999) (S03E10)

Hrozně zmatená, nudná epizoda, zaměřená na můj nejméně oblíbený charakter seriálu. Uvádí linii s Harsesisem, která tu zdánlivě vypadá důležitě, ale věnováno je jí minimum prostoru (a spíš jde o záminku, jak udržet charakter Jacksona v ději i po smrti Sha're). Z týmového hlediska jde o slušnou epizodu, i když zde vidíme interpretaci týmových vztahů v Danielově mysli, tak celkem odpovídá tomu, co o charakterech víme. Michael Shanks tu odvedl dobrý herecký výkon, stejně tak zbytek main-castu i charaktery ve vedlejších rolích, proto 3 solidní hvězdy, ale tu nudu při sledování to nezachránilo. ()

Minulost a přítomnost (1999) (S03E11)

Lepší epizoda než její předchůdce, kdy dořešíme problém s vypuštěnou Ničitelkou světů. V minulém dílu jsem byl na pochybách, jak moc ten charakter byl opravdu záporný, tady jsem si zpočátku taky nebyl jistý (experiment, který by v případě úspěchu přinesl pozitivní důsledky, regulovaný jen na jednu laboratoř, z kontroly se vymkl náhodou a ne záměrně), až na konci je Linea popisována jako monstrum, které by rádo vidělo Daniela trpět. Vzhledem k minulé epizodě je Danielův zájem o Lineu zajímavý - jde o netypickou reakci v období, kdy stále zpracovává smrt Sha're? Nebo by k ní byl přitahován, i kdyby Sha're pořád byla někde tam venku? (někde jsem slyšel, že epizoda měla původně být vysílána před smrtí Sha're). I když tahle linie byla dobrá a nemyslím, že by byla mimo jeho charakter, tak po odhalení její identity se Daniel zase jednou chová dost arogantně ke zbytku týmu a ignoruje jejich oprávněné obavy. Zápletka se ztrátou paměti a rozpadající se civilizací byl dobrý, manželský pár ve vedlejších rolích zahraný slušně a ani s představitelkou Liney jsem neměl problém, mám ji rád už od dob Mulderovy sestry. Konec mi ale přijde trochu divný, prostě jí vymažou paměť a pošlou zpátky, jenže co když se jí paměť zase vrátí a znovu spustí nějaké nebezpečné pokusy? Ten její závěrečný pohled by tomu i nasvědčoval... Tak snad SGC zůstalo s planetou v kontaktu a třeba to někdy zkontroloval jiný SG tým (snad alespoň tohle zvládnul...). ()

Vzpomínky Jolinar (1999) (S03E12)

Tahle dvouepizoda mi připadá jako jedna z těch slabších ze seriálu, především první díl (v druhém přinesly oživení pokroucené vzpomínky hlavních postav). Asi za to může fakt, že po všem tom humbuku kolem Sokara ho nakonec odpravili až moc primitivně, celkově béčkový look celé dvojepizody nebo fakt, že to pitvání vztahu mezi Carterovou (Jolinar) a Martoufem mě nikdy moc nebavilo. ()

Vyhánění čerta ďáblem (1999) (S03E13)

O hodně lepší než předcházející část, hlavně proto, že se tu už tolik neřeší vztah Jolinar/Martouf/Carterová, dokonce je tady jejich vztahový propletenec částečně vyřešen. Máme tady rozvíjení charakteru pro Sam, kdy vidíme něco z jejího vztahu s otcem, což pro mě byla u ní oblíbená linka a podobné scény nám ukazují, jak moc se jejich vztah změnil poté, co Jacob dostal druhou šanci na život. I Martoufovy a Danielovy pokřivené vzpomínky slouží k nějakému účelu, u Martoufa jde o již zmíněné řešení vztahu s Jolinar, u Daniela pokračování dějové linky z Forever in a Day. Jen ten Jackův flashback s Charliem mi přišel takový zbytečný a do děje nic nepřinášející, že si Jack vyčítá jeho smrt, to není nic nového. Teal'c byl skoro celý dvojdíl od ostatních oddělen, ale alespoň dostal heroické zachránění zbytku týmu. Sympatický mi byl i charakter Aldwina, i přes jeho pragmatismus v řešení situace (to ale vypadá jako filosofie všech Tok'rů než jeho osobní postoj). Smíšené pocity mám z odstranění Sokara a návratu Apophise na post hlavního záporáka. Jak jsem zmínil, po tom humbuku, který se kolem Sokara dělal od začátku 3. série, pak jeho konec byl hrozně rychlý a jednoduchý, přitom potenciál měl obrovský a image ďábla mu seděla. Na druhou stranu, Apophis má výhodu osobního nepřátelství s celou SG-1 (to až do Baa'la jiný Goa'uld neměl), což bylo vidět i v tomhle díle a po svém návratu už nepůsobil jako taková lama v zlatým oblečku. Pořád si stojím za tím, že kulisy Netu působily jak z béčkového akčňáku a na to, jak měla být Sokarova krev mocná, tak hlavní charaktery (i ten jeden vedlejší) neměly žádný problém její efekt setřást. Celkem solidní 4 hvězdy.... ()

Nouzová situace (1999) (S03E14)

Skvělá epizoda, jedna z mých nejoblíbenějších epizod celého seriálu. V akci byla tentokrát jen část SG-1, takže museli zaskočit i plukovník Maybourne a major Davis. Maybourne se tu poprvé ukázal v lepším světle, kam se jeho postava v následujících sériích dále posouvala. Teryl skvěla zahrála zlou verzi Fraiserové. Jen škoda, že se tahle rasa už v seriálu více neobjevila (alespoň, že jejich technologie ano). A asi jsme přišli o další tým (tentokrát si černého Petra vytáhla SG-6). ()

Záminka (2000) (S03E15)

V téhle epizodě se uzavírá druhý z motivů, který byl nahozen v pilotním dvojdíle - po smrti Sha're tu máme vyřešení osudu Skaary, který je i přes komplikace zakončen dobře. Soudní proces vznáší některé zajímavé otázky ohledně znalostí, srovnání člověka a zvířat, život otroků a dokonce i lord Zipacna měl pár dobrých připomínek ve prospěch Goa'uldů. Samozřejmě hadi museli mít postranní úmysly, což je totálně očekávatelné, Teal'covo řešení, kde musí přijmout pomoc rasy pacifistů, bylo ale poměrně nápadité. Tolláni znovu na scéně a jako předzvěst svého budoucího osudu jsou si i zde přehnaně jistí sami sebou, což málem vede k jejich záhubě. Možná trochu škoda, že Skaara po téhle epizodě ze seriálu téměř zmizel, možná se mohla víc řešit otázka bývalého hostitele, který se po životě v "pekle" musí znovu nějak zařadit do běžného života. Tuhle možnost autoři prokaučovali nejen zde, ale i v pozdějších epizodách... ()

Urgo (2000) (S03E16)

Tahle humorná epizoda mi moc neseděla, hlavně proto, že Doma DeLuise jako komika nijak zvlášť nemusím. Samostatné scény, kdy něco prováděly hlavní postavy (hromadný oběd, zpívání) byly asi tisíckrát vtipnější nežli celý jeho pobyt na plátně. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě