Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Ve jménu víry (2004) (S08E05)

Zajímavý nápad, který sráží televizní zpracování - prostě to celé neodpovídá planetě, která je po devastující válce dvou národů, člověku se těžko věří, že taková hrstka rebelů by dokázala porazit armády velkého státu, navíc v rámci úsporného scénáře z toho skoro nic nevidíme. Máme tu matného záporáka a nudnou romantickou zápletku Daniela Jacksona s jeho vdanou ošetřovatelkou. Ani ta retrospektiva tu moc navíc nepřináší. Průměrná epizoda. ()

Nebezpečná hra (2004) (S08E06)

Zdánlivě pouhá akční epizoda, která ale v sobě skrývá mnohem víc. Hlavní myšlenkou je spolupráce týmu, díky které nakonec dokáží zvítězit v zdánlivě nemožné hře, řeší se tu otázka důvěry a vztahů v týmu. Akční pasáže jsou někdy až moc repetitivní, moc to ale nevadí, autoři v nich dokázali pomocí drobných detailů alespoň změnit postup akce. Taky jde o jednu z mála epizod, kdy blíže poznáme Teal'ca jako osobu, nejen jako statečného Jaffu, dokonce zde vidíme i jeho slabší stránku, kdy Teal'c svůj boj vzdává (scény, kdy jen nečinně sedí, zatímco vojáci kolem něj umírají, jsou jedny z jeho nejpůsobivějších scén), což v takhle pozdní fázi seriálu není na škodu. A Siler jako finální bad guy prostě neměl chybu, Najde se tu i nějaký povedený humor. ()

Spříznění (2004) (S08E07)

Tohle patří mezi ty slabší epizody seriálu. Hlavně romance Carterové to stahuje na úroveň nějaké telenovely a škodí to jejímu charakteru (najednou nedokáže zvládnout rutinní vyšetřování?) v mnoha směrech (kdysi sebejistá žena je najednou plná pochyb a obav), i jiné charaktery jsou zde mimo - Daniel a jeho stupidní akce ala James Bond, Teal'c využije emocionálního stavu u mnohem mladší ženy a vyspí se s ní, navíc s ní někam jen tak odjede bez toho, aniž by někomu něco řekl. Nová NID už není zdaleka tak zajímavá jako v dobách Kinseyho a Maybourna, přesto je jejich účast alespoň drobným plusem epizody, která by jinak mohlo být z průměrného a libovolného detektivního seriálu. ()

Úmluva (2004) (S08E08)

Pan Sheffield se snaží odhalit světu existenci Hvězdné brány a je jasné, že to pro něj mělo fatální následky. Evidentně mu vymazali paměť, poslali ho v čase o 10 let zpět a udělali z něj neúspěšného producenta muzikálů z Brodwaye. Každopádně zajímavá epizodka, kde se musí ocenit užitá kontinuita i rozvíjení budoucích dějových linií (agenti Trustu). Mimochodem, pan Shaughnessy zde odvedl dobrý herecký výkon, jdou mu i vážné role. ()

Oběti (2004) (S08E09)

Snaha o humornější epizodu s Jaffy, která se moc nepovedla. Istha je sice celkem sympatický charakter, i když jí tu nenapsali úplně nejlépe, Rya'c mi nevadí když bojuje s Goa'uldy, ale jeho svatbu jsem vidět nemuset (když je navíc braná dost povrchně, je nastíněn konflikt s nevěstou, ale pak se najednou berou bez vyřešení rozporů), Teal'c se tu chová poměrně arogantně (najednou kritizuje Isthu, že nechce zabít všechny Goa'uldy, přitom SGC to dělá roky). Linie se "zrádným" Jaffou a boj s Molochem (zase jeden z typických přehrávajících Goa'uldů, to jsme už chvíli neviděli) to trochu vylepšují alespoň na ten průměr. ()

Konec hry (2004) (S08E10)

Zajímavá epizoda, která ale není úplně dotáhnutá do konce. Jsou tu dvě linie, u každé z nich by sedělo víc propracovat detaily, aby výsledek (byť slušný) byl ještě lepší. Zajímavá myšlenka o genocidě Jaffů pak nedostane moc prostoru, charaktery lidí z Trustu jsou dost povrchně načrtnuty, takže nevyvolávají přílišný zájem, navzdory faktu, že jejich motivace nepostrádá logiku, členové SG-1 spolu nespolupracují na řešení, ale každý z nich spíš pracuje sám za sebe a občas se jejich cesty zkříží. Potěší akce a návrat některých starých postav (Teal'cův jaffský kamarád, plukovník Pierce), zamrzí O'Neillova nerozhodnost v závěru, která nemá jiný účel, než udržet postavy lidí z Trustu ještě chvíli ve hře. ()

Blíženci (2005) (S08E11)

Byla by to vynikající epizoda, kdyby se ovšem všechny hlavní postavy (s výjimkou Daniela, který zmizel po úvodní znělce, aby spáchal příšerný následující díl) nechovaly tak hloupě a nevěřily replikátorovi všechno, co jim napovídá (a nedávali mu plný přístup k jediné zbrani proti němu). V důsledku jejich hloupého počínání sice došlo k vývoji zápletky, ale na úkor inteligence postav se to nesledovalo nejpříjemněji. Amanda skvěle zahrála svou zlou postavu, ale osobně jsem ji podezříval hned od úvodních titulků, překvapil mě jen fakt, že podvedla i samotného Pátého. ()

Upoutaný Prométheus (2005) (S08E12)

Jedna z nejhorších epizod celého seriálu, hlavně kvůli představení charakteru Valy, kterou nesnáším nejvíce z celého seriálu. Rádoby okouzlující, se zásobou laciných sexuálních narážek a charakterem kriminálníka z temné uličky, je mimo moje chápání, jak po téhle epizodě mohli její charakter znovu přijmout v SGC, místo aby ji na místě šoupli do basy nebo zastřelili, v 10. řadě ji dokonce přijali do elitního týmu základny. Její neustálé párování s Danielem nadělalo dost škody i na jeho charakteru, nejenom v téhle epizodě, ale i v následujících řadách. I mé oblíbené vedlejší postavy se tady chovají jako karikatury sebe sama (neurvalý Hammond, dosud vždy kompetentní plukovník Reynolds se najednou chová jako idiot v kritické situaci), zápletka nudná a nezajímavá, nelogičnosti v míře obrovské (jedna osoba přemůže celou posádku loďi, nekvalifikovaná mimozemšťanka a archeolog uřídí sami vesmírnou loď?), fraškovitý humor jak z nepovedeného sitcomu. Tuhle epizodu by chtělo vymazat z její existence, jenže bohužel přinesla závažné důsledky i do posledních řad. ()

Byl jednou jeden král (2005) (S08E13)

Klasická týmová epizoda a jedna z mála z 8. série, kdy vidíme tým v akci mimo Zemi. Bylo fajn zase jednou vidět Harryho Maybourna. ()

Konfrontace (2005) (S08E14)

Ten nápad s infiltrací Země pomocí supertajné vládní organizace je sice notně přitažený za vlasy, ovšem jinak jde o slušnou epizodku, kde postupně houstne atmosféra napětí mezi Rusy a Američany. Ronny Cox tradičně výborný, ať už jako arogantní ex-politik, nebo čerstvě nasazený Goa'uld. ("Obávám se, že pan Kinsey není v posledních dnech sám sebou.") ()

Občan Joe (2005) (S08E15)

Flasbackové epizody mi nijak zvlášť nevadí, navíc oceňuji fakt, že oproti jiným flasbackovým epizodám se tady nejedná o politice, ale ústředním tématem je zde něco jiného. Bylo zde plno humorných a zajímavých narážek na různé skutečnosti ze seriálu. ()

Poslední boj, část první (2005) (S08E16)

Stylový úvod závěrečného finále původního seriálu. Všichni důležití spojenci jsou pohromadě proti našim nepřátelům a jde o zase jednou o osud celé galaxie. Hodně působivých scén (úvodní poprava Yua), hodně akce a skvělé herecké výkony všech. ()

Poslední boj, část druhá (2005) (S08E17)

Skvělý stylový závěr původní Hvězdné brány. Všechny důležité postavy pohromadě vedou závěrečný boj s nepřítelem hned na několika frontách až do posledního dechu. Skvělé herecké výkony, výborná akce, nezapomenutelné scény. ()

Osobní záležitosti (2005) (S08E18)

Tohle je vlastně poslední epizoda staré verze Hvězdné brány (Mobeius je spíš taková extra epizoda na závěr bez hlubší důležitosti a 9+10. sérii beru už spíš jako nový seriál související s tím starým spíše volně) a jde o povedený konec. Co zmíním hned na úvod, tak je to fakt, že v televizi vždy dávají jen ořezanou verzi epizody, v originále pak má zhruba 20 minut navíc a dává epizodě větší hloubku. Jde hlavně o linii s Teal'cem, který konečně dosáhl svého snu o svobodných Jaffech a řeší otázku, co dál - svoboda je jen první krok na dlouhé cestě, navíc musí řešit i opuštění Tau'ri, což pro něj není lehké, když si zde po 8 letech vybudoval pouta. Tahle linie je v televizi ořezaná téměř na minimum, jen díky tématice zbraně na Dakaře se Teal'c a Bra'tac v ději trochu objeví. Linie s Anubisem v povzneseném bufetu je taky zajímavě pojata a George Dzunda alá slizký prodavač aut, který si rád vypije šálek kávy, než vyrazí zničit galaxii, je naprosto excelentní, Oma mi tu poprvé přišla zajímavá a dokonce mi jí bylo líto, udělala vážnou chybu, ale opravdu si proto zasloužila věčný boj s Anubisem? I Daniel tu byl dobrý, i když některé scény Shanks zase trochu přehrával. Celé to odhalení historie Oma/Daniel/Anubis bylo zajímavé - ten původ Anubise dokázal vylepšit jeho klišovitého záporáka už na konci 6. řady, pak ale tahle linie zase trochu padla do zapomnění, tak dobře, že se k ní ještě vrátili. Nejslabším článkem epizody je řešení osobního vztahu Jacka a Sam - a to říkám jako někdo, kdo se považuje trochu za shippera. I tady jsou dobré prvky - smrt Jacoba je emocionálně hodně působivá, Kerry působí jako sympatický charakter, který by mohl dostat v seriálu více prostoru a chemie mezi RDA a Amandou je skvělá jako vždy. Pete je tu ale napsán po většinu času jako nechápavý idiot (jen na konci to trochu spravili jeho vcelku klidnou reakce na rozchod) a hlavně mi vadí, že se tu jejich vztah nijak nevyřeší - ta možnost řešení se jen nahodí (Sam Jacob a Jackovi Kerry) a na konci z toho nic není. Tak buď je konečně dát dohromady nebo to definitivně skončit, ale ne tohle nic. Jinak finální společné rybaření na Jackově chatě je skvělý konec pro původní tým - nepřátelé jsou poraženi, členové SG-1 se asi rozprchnou na různé strany, ale pouta mezi nimi zůstanou. ()

Moebius, část první (2005) (S08E19)

Tenhle dvojdíl neberu jako regulární epizodu, ale spíš takové pomrknutí na diváky v době, kdy se věřilo, že jde o poslední dvojepizodu seriálu. Proto se vracíme zpátky na začátek, k událostem filmu a vzniku SGC v pilotní epizodě, vidíme mnoho postav, které nás v průběhu let opustily a celá epizoda je laděna do komediálna (někdy až moc), jenže jde právě o to, že člověk to nesmí brát vážně, jinak mu ze všech těch časových paradoxů, děr v ději a přepjatých charakterů našich hlavních hrdinů (u Daniela bych toho geeka ještě pochopil, ale Carterová byla v armádě ještě předtím než byla Brána zprovozněna, tak jak by se z ní mohla stát nějaká potrhlá úřednice?) muselo hrábnout. O ději ani nemá cenu mluvit, už výchozí zápletka nedává smysl - tolikrát se varovalo před zahráváním si v čase, ani v nejhorších krizích jsme se toho neodvážili a tady to bez nějakých dohadů jen tak uděláme, i když pro to není vážný důvod? Pak je tu poněkud absurdní domněnka, že přítomnost 4 lidí navíc u vzpoury Egyptaňů způsobila zásadní změnu v časoprostoru (v druhé části se dozvíme, že SG-1 nakonec nezůstala při vzpouře pasivní, ale ani to moc nepomůže - najednou se nestarali o to, zda jejich jednání způsobí změnu časoprostoru, když v téhle části odmítli udělat cokoliv, co by mohlo potenciálně změnit časovou linii, i takovou drobnost jako vrátit se v noci, omráčit pár Jaffů zatem a hurá lodí pryč - to by jistě budoucnost nezměnilo). Pobaví některé scény, vtípky pro znalce postav (Rodney a jeho alergie na citrony, prezident Kinsey), užití motivů z předchozích řad (brána v Antarktidě), mám rád i motiv cestování časem a změny časové linie (jen to člověk nesmí hlouběji rozebírat), známé postavy v jiných polohách (sice moc nechápu, proč se z Carterové stala potrhlá úřednice, ale hereckému výkonu Amandy Tapping se nedá moc vytknout). Jen to prostě musím brát jako bonus, extra epizodu pro fanoušky po zakončení seriálu v dílech Reckoning+Threads, jinak bych musel s hodnocením tak o polovinu níže. Jinak první část dvojdílu mi přišla o něco lepší... ()

Moebius, část druhá (2005) (S08E20)

Jak jsem zmiňoval v komentáři u předchozího dílu, tak tuhle dvojepizodu beru jako extra bonus na závěr 8. série, ne jako regulární zakončení seriálu. Nicméně tahle epizoda mi přijde slabší než její předchůdce. První polovina s návratem na Chulak a rekrutováním Teal'ca (skvělá scéna s nahrávkou Teal'cova budoucího já) je za mě hodně dobrá, potěšil krátký návrat Apophise a Kawalskyho (pro úplnou kontinuitu bych uvítal ještě Ferrettiho - není paradoxní, že Kawalsky zemřel hned ve 3. epizodě a přesto se vrátil víckrát než jeho kamarád?), nicméně po přesunu SG-1 do Egypta to pro mě podstatně ztratilo šťávu. Za sebe bych uvítal, kdyby Kawalsky přežil a pomohl týmu s poražením Raa, koneckonců taky patřil mezi ty, kteří ho ve filmu pomohli svrhnout. Místo toho zjistíme, že z původního týmu všichni vojáci zemřeli a přežil zrovna otravný lingvista Jackson, který nijak nezareaguje na fakt, že vidí obdoby svých drahých přátel, kteří už jsou nějakou dobu mrtví. Plus celou situaci staví ve stylu "časová linie se změnila, protože Carterová nechtěla nic podniknout pro získání lodi a Jack s Teal'cem tak nemohli žít, tak se zapojili do svrhnutí Raa" (takže on jediný na tom nemá vinu, až na takovou maličkost, kterou zapomene zmínit - že celý ten nápad vzešel od něho). Navíc toho z akce proti Raovi moc neuvidíme, jsou tu zase dějové díry (jak může Carterová spravit loď Antiků, když sama říká, že nic takového v životě neviděla) a i když jsem shipper, tak tady mi ten motiv přišel nadbytečný. Na konci pak můžeme přemítat, co se s týmem stalo - dožil své životy v Egyptě (tak aby neovlivnil dějiny) nebo se vypařil, protože v budoucnu nikdy do Egypta nemusel cestovat. Největší otazník v tomhle zůstává u Daniela Jacksona, to nebyla alternativní verze jeho já, ale jeho skutečné budoucí já.... Jinak týmové rybaření na konci je pěkný závěr pro původní tým, i když už je to zopakované z Threads. Slušné 3 hvězdy. ()

Avalon, část první (2005) (S09E01)

Mě 9. série zase tak moc nevadila, ovšem položila základy pro poslední řadu, která je jednoznačně nejslabší z celého seriálu. Máme tu nové postavy, Camerona Mitchella, kterého jsem si z nováčků oblíbil nejvíce, i když se ho scénáristé až moc snažili divákům vnutit jako rovného týmu, všechny ty řeči, jak mu SG1 vděčí za život, obdivující Walter, mluva o neobyčejných velitelských schopnostech mě postupem času dost iritovaly, určitě by bylo lepší, kdyby se jeho postava jako hrdina postupně profilovala a jednoznačně měla být velitelkou týmu Carterová - jak po tolika letech mohli nechat velet elitnímu týmu někoho, kdo v životě neprošel Bránou, zvlášť když tolikrát opakovali, jak musí mít pro zařazení do týmů zkušenosti (naposledy ani ne řadu zpátky), to je mimo mé chápání. Postava generála Landryho mi vždycky přišla neutrální, moc jsem ji nemusel, ale ani mi nějak extra nevadila, po skvělém generálu Hammondovi to byl slabý odvar (a už tady se objevily prvky arogance a neschopnosti, kterými jeho postava trpěla výrazněji v jiných dílech). No a to nejhorší nakonec - "skvělý" nápad vrátit do hry postavu Valy mal Doran. Jak můžou pustit na tajnou vojenskou základnu ženu, která unesla jejich pozemskou loď a pokusila se zabít její posádku? A dělat jako by se nic nestalo? Jak se za ni mohl Daniel zaručit, to mu snad vypadl mozek z hlavy. K tomu ještě ty její laciné sexuální narážky a klišovitý kostým. Ta žena (nic proti herečce) mi v podstatě zkazila většinu poslední řady, chválabohu, že v téhle řadě ještě z větší části nebyla. Proti Mitchellovi a Landrymu můžu mít námitky, ale jsem schopný je tolerovat, ji ovšem jen v minimálním počtu případů. Jinak je to úvodní epizoda, kde se toho ještě moc neděje (až na představení nových postav), nový story-arc (který se mi docela líbil) se tady ještě nerozvíjí. ()

Avalon, část druhá (2005) (S09E02)

Rozvíjení orijské linie mě docela bavilo, i když ten úvodní souboj s rytířem mě nudil a Camovo klišovité "hrábnutí si na dno, které mu dodá sílu vyhrát souboj" mě dokonce štvalo. Taky se nám tady představuje Lamová, imho zbytečný charakter, který Janet nesahal ani po kotníky, navíc dodával trapnou, telenovelou zavánějící zápletku k charakteru Landryho (jeho status velitele základny by měl pro jeho roli bohatě stačit). Vala mě tu tradičně štvala, když se Landry v jednom okamžiku zeptal "co tu ta ženská ještě dělá?" tak jsem si v duchu říkal "to tě napadlo až teď? mě to vrtá hlavou od jejího průchodu bránou v předchozí části." Musím tedy škodolibě poznamenat, že její upálení mi udělalo radost (dobře jí tak, když neumí ani v takové situaci zavřít tu svou hubu), bohužel jen tak na 2 minuty. Orijská linie se vyvíjela zajímavě a měla i nějakou atmosféru, celkově by to hodnocení bylo mezi 3 a 4 hvězdami, za tu atmosféru dávám tu slabší 4... ()

Počátek (2005) (S09E03)

Rozvíjení linie Ori tady má docela atmosféru, působí nebezpečně a Danielovy výměny s Docim (skvělý Julian Sands) mají docela šťávu, proti němu Shanks hraje docela slušně a dokonce je z něj cítit po dlouhé době ten zápal, který jsem v něm od jeho návratu snad ještě neviděl. Celkem rychle to ale zmizí, ve scénách s Valou a Jackem na konci už je to zase pryč. Rozvíjení jaffské linie je taky docela zajímavé, dřív mi přišlo dost neuvěřitelné, že neznámý Jaffa jako Gerak získal větší moc než Bra'tac nebo Teal'c, ale teď mě napadá, že jejich blízký vztah k Zemi mohl u Jaffů vyvolat podezření, že by přes ně mohli získat nežádoucí vliv v jejich kruzích. Dokonce i Vala je tu jakžtakž snesitelná. Přestože dávám 5 hvězd, tak pár výtek bych měl i tak. Třeba už zmíněnou věc, že celých osm let předtím působí najednou jako nevýznamná epizodka a najednou tu máme pravé "nejhorší záporáky všech dob". Kdyby to divákovi alespoň nevnucovali a nechali ho se rozhodnout samotného, ale tady nám to opakují při briefingu a Daniel nám tady zdůrazňuje, jak má poprvé strach (takže neměl strach o Sha're, Sáru, když šlo týmu nesčetněkrát o krk nebo když umíral strašnou smrtí z ozáření, no to je ale borec). Nebo fakt, že Daniel a Vala svým jednáním přivolali do galaxie nového nepřítele, kdyby ale drželi hubu (hlavně Vala), tak by se nic nestalo (a miliony lidí by nezemřely). Plus, jak se ti dva dramaticky v poslední sekundě zachránili, ale ti dva nevinní chudáci, kteří kvůli jejich chování skončili na hranici, to přece vůbec nic neznamená a nedej bože to vůbec zmiňovat. Stejně tak ten jejich kolega Fannis, kterého kontaktovali, i když věděli, že převor čeká jen na to (tady se to trochu alibisticky snaží zalepit Fannisovou větou "jsme pro naši věc ochotni i zemřít"). Méně podstatné problémy epizody jsou pro mě třeba, že někdo v SGC by měl mít starost o tu vražedkyni a únoskyni Valu, že Mitchell už nemusí hledat tým a klidně si lítat po misích s jinými lidmi, i ta závěrečná scéna s Jackem byla trochu divná (z jeho strany i mizerně zahraná, bohužel). V téhle epizodě to ale dokáže překousnout, tak dám pro jednou těch 5 hvězd.... ()

Trvalé pouto (2005) (S09E04)

Divnej díl, jako nějakej rádoby sitcom. Potom, co nám v předchozích dílech servírovali novou mocnější hrozbu i docela drastické momenty (upálení), tady se postavy producírují v klišé kostýmech a řeší nějakou vtipnou výměnu věcí alá pohádka O slepičce a kohoutkovi. Nepochopím, proč dali tolik prostoru Vale, radši měli rozvíjet novou hlavní postavu, která díky tomu centru na Valu nebyla rozvinuta v době, kdy to bylo potřeba. Místo toho tady vidíme "sexy" mimozemšťanku, která je zase jako urvaná ze řetězu, sexuálně obtěžuje Daniela a vyskakuje si na senátora, i když by jí mohlo docvaknout, že urážením jeho mužství ho asi k financování programu nepřesvědčí. A ostatní postavy tuhle karikaturu mezi sebou trpí, aniž by jí někdo poslal do patřičných mezí (a proč ji vůbec brali až do soudní síně, krátká vzdálenost za dveřmi by měla být bez problémů, ne? jenže to bychom přišli o tu úžasně vtipnou scénu, co?). Landry ji nikdy neměl pustit na Zem, leda do nějaké střežené cely, ve které by shnila - jenže co čekat od člověka, který v práci chce dělat jen to, co chce a nudné úkoly (leč důležité) by radši předal nekvalifikovaným podřízeným, jen aby měl klid. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě