Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

Parabot

Na čem pracujete, doktore Čechove? Píši dvě sestry. A, není to málo, Antone Pavloviči? ___Lze diskutovat, na kolik je cimrmanovský humor lidový, či intelektuální, nicméně je velmi originální, a na české poměry až ikonický. Tak jako ten montypythonovský pro Brity. ()

eMeMko

Nejsem skalním fanouškem Cimrmanů, z her jsem viděl pouze Ztrátu třídní knihy, takže spousta humoru šla mimo mě. Herecké výkony dobré, nicméně vypíchl bych především Petra Čepka jehož dvojrole Arcivévoda/Nývlt mě upřímně rozesmála. Jednotlivé epizody děje celkem ubíhaly, ale nemůžu říct, že bych cítil nějaký extra propojený příběh. Co mě však vyloženě překvapilo byl konec, jelikož takový jsem opravdu nečekal. Finální hodnocení ala Ďatlov: No great, not terrible. ()

Gig

Životopisný film o největším Čechu. Čechu, co se objevil v Liptákově v roce 1900 +|- 200 let. Film s hláškujícím panoptikem cimrmanovské mytologie. A tak tu máme všechny jeho vrstevníky po kupě. Je tu cestovatel Holub, spisovatel Čechov, vynalezce Křižík. Je tu následník trůnu i ten, co na něm sedí. Ale jsou tu i jejich dvojníci. A je tu stojící Jára Cimrman, jsou tu i jeho škrpále. Je tu i jeho divadlo a slavný Vichr z hor. A je tu i jako učitel. A najednou je fuč. Opravdu? ()

miza

Krásný český humor.A to napříč dějinami Evropy. A nejlepší co lze na tomto filmu vidět je i to,že i my jsme měli moře přímo v Praze. Díky za tyto úchvatné díla a díky i za skvělé intriky té doby. Všude jsme prostě hrali důležitou roli v dějinách.A doma slyšim větu "Nikam nepojede už se narajzoval dost". ()

brasek

Priemerná komédia, na ktorej sa dá miestami dokonca aj zabaviť. Zrovna nebažím po Cimrmanovských dobrodružstvách, ale tento snímok sa dá bez problémov pozrieť. ()

Gurdor

Štve mě zabíjení zvířat kvůli nějakému debilnímu filmu. Vypustit králíky a z blízkosti je zastřelit, tak tomu se říká zbabělost. Díky tomuto filmu ztratil Ladislav Smoljak mojí úctu a také děkuji datu + 6.6.2010. ()

ButchCB

...nikam nepojede, už se narajzoval dost! :-) Tohle je úžasný životopisný film českého génia. Film plný skvělého a inteligentního humoru. dal bych i víc hvězd, kdyby to šlo, Jára by se také jen s pěti nespokojil. ()

Dino13

Napsala to již Galadriel, trio Svěrák & Cimrman & Smoljak se vždy rovná inteligentnímu humoru, který je vždy na úrovni, ať už na divadelní nebo filmové scéně. Moje oblíbená pasáž je, když jde genius Jára Cimrman po městě a potkává své kolegy. Hlášky jako: ,,Ty spadneš, Križíku! Už by ses taky mohl usadit, Cimrmane! Jedete letos do Afriky? Asi nee..," pro mě mají nesmrtelné kouzlo, u kterého se vždy směju, ikdyž jsem film již viděl několikrát. Když tohle všechno okořenil herecký výkon Petra Čepka, jakožto Nývlta, člověk nemůže hodnotit jinak... 90%... Ještě jsem se vám nepředstavil, já jsem, děti, Dan Klepl. ()

Aidina

Osobnost Járy Cimrmana je prostě geniální!! Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Film je plný neskutečně krásných hlášek: „Hus, Komenský, Smetana a Nývlt. NÝVLT“. ()

Idoviren

Prvotřídní humor, výborní herci a geniální Cimrman. Mohlo to být pět hvězd, Ale o chloupek to Járovi uteklo. O všechny ty chloupky na těch postřílených zajíčcích!!!! Myslete si co chcete, ale já tu scénu prostě přes srdce nepřenesu. ()

v.indruchova

Jára vymyslel první telenovelu, Vichr z hor :D (hlavně vyčůraná metoda jak zdrhnout z nepodařeného představení a nevrátit lidem jejich vstupné), a nesmí chybět tak známá hláška: teď, teď tu byl! Jak F. Gump ten taky u všeho byl a všechny inspiroval. Přátelé Jára Cimrman je největším vynálezcem, umělcem, spisovatelem té doby: Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme vést spory, ale to je tak jediné co s tím můžeme dělat. Zakončení filmu je famozně překvapivé. Pobavilo pane Svěrák. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám