Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

tomtomtoma

Příjemně zábavně hravá mystifikační komedie a jméno Jára Cimrman lze snad srovnat jen s postavou Tulse Lupera od Petera Greenawaye. Jára Cimrman (dobrý Zdeněk Svěrák) byl znamenitou a vysoce ceněnou osobností přelomu 19. a 20. století, a to nejen v Čechách, ale po celém světě. Do svých 16 let se sice domníval, že je žena, ale pak už se Cimrman dostává do role toho, který inspiruje ostatní k velkým objevům a vynálezům. A protože sám má smůlu, že se svými vynálezy přichází vždy těsně pozdě (až na dvoudílné plavky), tak je činný především v umění, což dokázal pozoruhodným přivedením moře do Prahy. Aby zničil Habsburskou monarchii, stává se vychovatelem dětí nástupce trůnu arcivévody Ferdinanda (skvělý Petr Čepek ještě v roli Ferdinandova dvojníka Nývlta). Samozřejmě je zmíněna jeho dramatická tvorba, putování s jeho kočovným divadlem, kde často na konci představení museli hrát úchvatný vichr z hor. Na stáří se uchyluje do Liptákova, kde po jeho stopách pátrá divadelní vědec (Josef Abrhám), jehož pátrání nám vyjevuje obrazy z Cimrmanova pozoruhodného a bohatého života. Další zajímavé role a roličky: průvodkyně v Cimrmanově muzeu (Valerie Kaplanová), která snad byla ve skutečnost......, Alžběta (Libuše Šafránková), Cimrmanova pomocnice jeho mistrovského výtvarného díla, malíř bitvy u Lipan Marold (Ladislav Frej), podpantoflácký cestovatel Holub (Jiří Zahajský), bezradný tlumočník (Jaroslav Vozáb) anglického profesora Kingsleye (Vladimír Svitáček), Ferdinadova manželka (Milena Dvorská), Ferdinandův kočí (František Husák), císař Franz Josef a jeho dvojník Macháně (Jiří Kostka), Cimrmanovo herci Tomáš (Rudolf Hrušínský ml.) a Cimrmanův švagr (Miroslav Vladyka) a malý Konrad Henlein (Jan Kehár). A další a další, neboť po Praze se snad pohybovali velikáni české vědy a umění. Je to hravě vtipné a dá se tomu vytknout jediné(i když ne zrovna ne konkrétně tomuto filmu), že po časové stránce není legenda o Cimrmanovi dovedena k absolutní dokonalosti. ()

DruidKarel

957. hodnocený film: Ač je film z roku 1983, dostal jsem se k němu až teď. Obecně lze i říci, že pozůstalosti ohledně českého velikána Járy da Cimrmana se mi dlouho vyhýbaly. Tento snímek mě však chytl natolik, že jsem si jej hned oblíbil a mohu jej tedy jen dále doporučit. Když už se tu nad ním rozplývám, nemohu zapomenout na scénu, kdy Cimrman coby učitel na malé vsi, kde později zmizely jeho kroky, vyučoval též malého, plačícího Henleina. Toho Henleina, který se celým jménem pak jmenoval Konrád Henlein a založil Sudetendeutsche Partei. A takových zářných chvil má film spoustu, podobně jako že Jára Cimrman byl vlastně žena, kterou zde představovala Valerie Kaplanová (o tom je však možno souditi se). Nebo, když neustále chodil pozdě na patentový úřad se svými vynálezy, kdy jej vždy nějaký Albert Novel, Edison či bratři Lumierové předběhli. 5* si tenhle film skutečně zaslouží a jestli ne, tak pak se svět skutečně zbláznil. 5* ()

C0r0ner

Největší Čech, tentokrát ve filmu. Naprosto geniální je úvodní procházka Prahou a kibicování známých osobností historie. Pak je to už jen velmi příjemný film, který si tvůrci udělali pro sebe. Na divadelní představení (aspoň na většinu) to nemá, ale pořád se u toho člověk moc dobře baví. Pocta legendě jak má být. 90% ()

zette

I kdyz nejsem velky fanda Cimrmana a film se trochu dejove tristi, musim dat ctyri hvezdicky za nesmrtelne vtipky! ()

MarekT

Kdyby ten Jára nebyl ztvárněn tak známou tváří, jakou jistě pan Svěrák je, jistě bych i věřil tomu, že celé to vyprávění je pravdivé. Sice mě ještě čeká Nejistá sezóna, ale i tak bych tuhle komedii předběžně viděl jako nejlepší režijní počin Ladislava Smoljaka, je to především díky zmíněnému citu pro reálnost a velkolepému prolínání skutečnosti s fikcí. A průřez peřinou opravdu nemá chybu. Sympatický komentář: Stegr. ()

campix

Co se dá více k říci k nejgeniálnější smyšlené osobnosti našich dějin. Kterou stvořili geniové české komedie (Svěrák a Smoljak). První polovina je naprosto geniální a dokonalá. Všechno co Jára vymyslel, neztihl vymyslet, poradil, inspiroval a pozdě vymyslel. Druhá polovina již není taková, ale stále je to klasická vtipně české podívaná. ()

Pajky3

Tak tohle je ten slavný a všemi opětovaný Cimrman. Já ho nemá rád, asi je to tím, že nechápu ten inteligentní humor. Během tohohle filmu jsem čekal záchvaty smíchu, ale asi tak dvakrát jsem se pousmál a to je vše. Takže co je na tom vlastně vtipné? Na druhou stranu mě film neunudil a dal se v klidu přežít, protože poměrně rychle utíkal. Ale dávat vysoké hodnocení jen proto, že je to Cimrman - To ani náhodou! ()

pakobylka

První polovině příběhu vévodí geniální zkratka, která převelice výstižně mapuje život a dílo největšího Čecha všech dob. Bohužel jakmile dojde na Rakousko-uherskou monarchii a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, trochu se zasekne a její tah na branku už není zdaleka tak výrazný. Nebo ... možná se jen pohodlně usadila na rakousko-uherském divanu a usoudila, že se v podstatě dá vyžít z toho, co předvedla v úvodu ... když přihodí do placu pár nadstandardních fórků, které si nechala v záloze. (Pod)průměrné 4* ()

majo25

Zaujímavá komediálna humoreska, ktorá mi až doteraz unikala. Ktorá ale stojí výhradne na skvelom Svěrákovi. S niektorými detajalmi a viacerými nápadmi sa Smoljak vyhral pekne. Hodnotenie: 80% ()

FrankSusta

Jára Cimrman, největší postava naší historie. Nahrávky jeho přívrženců poslouchám už od mala a každou jednotlivou hru fakt žeru. Každý ví, že Jára Cimrman byl nejkrativnější, nejúznavanější, nejmoudřejší (apod.) tvůrce na světě... a v tom je ten problém. Udělat origin o takovéto osobnosti je vskutku i od samotných tvůrců velice troufalé. A dá se čekat, že se do filmu všechno toto vejít nemůže. A tak mi to bohužel přišlo jako velice zkrácený a silně osekaný příběh tvůrce, který by si takových filmů zasloužil alespoň jeden na každý rok jeho života. Jinak to je vskutku povedený filmeček, s fajn vtipy, herci, a geniálním začátkem v podobě ženské výchovné školy. Další povedený film tuzemské kinematografie. ()

sator

Hej Slované ještě naše řeč slovanská žije... Ve filmu chybí scéna kdy Cimrman radí ruskému raketovému odborníku Ciolkovskijmu obklopenému mužiky, při pokusu s raketou. Tuto scénu použili tvůrci jako tzv. bílého psíka, což bylo vnadidlo na cenzora, aby se uspokojil že našel něco ilegálního a mohl to zakázat. Díky této fintě potom prý procházeli scény, které by jen těžko byly schváleny.Scénáristé Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák nevěděli zda je dobrý nápad ukončit anonymitu Járy Cimrmana tím že ho bude hrát konkrétní herec, proto byl původní záměr natočit film očima velikána, bez toho že by jej diváci spatřili, ale nebyli si jistí, zda by snímek fungoval bez hlavní postavy a tak se záměru sešlo. ()

Pája=)

Vádí vám, že je Jára Cimrman ležící, spící mezi 200 nejlepšími filmy? Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat. ()

misulka03

Naprosto skvělý film. Podle mého názoru nelze srovnávat divadelní představení s tímto filmem, jsou to 2 dosti rozdílné věci a obě mají své přednosti jinde, ale co se týče filmu, já jsem nadšená a mohla bych se na něho koukat furt. Co věta, to úžasná hláška s vytříbeným a inteligentním humorem a toho si cenním nejvíce - je to úžasný film. ()

vesper001

Vlastně to není příběh, ale soubor výpisků ze sebraných spisů Cimrmanových. Historické výroky a legendární momenty, které si člověk při sledování Mistrových her přeje vytesat do kamene, aby je nezapomněl, ale nemá šanci, protože jich je příliš mnoho a kamenů po ruce příliš málo. Člověka Cimrmanovým géniem nedotčeného snímek nepochybně položí a uspí, pro znalce však představuje potvrzení pravidla, že čím uleželejší, tím lepší. ()

Radiq

Tohle musím říct jako první: Valerie Kaplanová zde ještě v důstojné roli, než ji zneužil ten debil Troška a jiní zhovadilci typu Tutovka. A k ději samotnému, to je prostě origoš. "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat." Nejde jen o ten nápad, ale i ty jednotlivé vtípky (průřez postelí a peřinou, slepice Longhornka oškubána/neoškubána, chch) a dialogy a do toho ta atmosféra habsburského Rakousko-Uherska. "Nedělal potíže. Akorát na náměstí se dloubal v nose." Pobavily hlavně kapitoly "inspirující", "pozdě přicházející", "tvořící" a "bořící" (vynikající Petr Čepek). Ale vlastně ono to nejde takhle se zaměřit jen na něco - on je celý film jedna velká paráda. "Nedělej si výčitky, můj synu. Nejsem totiž tvůj otec. Jsem tvůj syn. Tatínku." "A maminka?" "Je tvá babička." "To je hrozné. Jsem tedy úplný sirotek. Ale to není tak důležité. Důležité je, že jsem konečně poznal pravdu." Škoda, že to bylo tak krátké - takový génius, jako byl Jára Cimrman, by se klidně mohl roztáhnout na mnohem delší životopis a jít více do detailů. "Tyrš ten říká: preskoč, přelez, ale nepodlézej. Já říkám: Můžeš i podlézt, ale pak se zase narovnej." A pak ta pointa na konec - stejně jako celej film - dokonalé. ()

Decker

Zde neni nad cim premyslet. Tohle je proste klasika a silne vybusna Cimrmanovska naloz, ktera necha jenom oko nejvetsiho pesimisty suche. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám