Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

*Elfík*

Naše největší osobnost! Velikán země české! Fiktivní? Ale prosím vás! Já ho lituji. V Guinessově knize rekordů ho předběhlo už tolik lidí.... A vy mu budete ještě zazlívat, že je fiktivní? Ale prosím vás... ()

Vědma

Největší z Čechů, Jára da Cimrman měl zůstat nepersonifikovaný, ale stejně mi je tento humor blízký - historické postavy, které velký Jára inspiroval, jeho obrovská smůla při přihlašování vynálezů a boj proti rakouské monarchii mi přirostly k srdci. Z postav pak hlavně malý plačící Konrád Henlain, kterému Cimrman slibuje, že se dožije lepších časů a Vladimír Svitáček jako německý milovník Dvořáka, který vůbec neví, která bije. Hvězdičku strhávám za králíky, to bylo bezúčelné a nevtipné. ()

kajas

Když se překousne docela dlouhý úvod s Kaplanovou, čeká diváka několik geniálních scének (patenty samozřejmě vedou). Linie o Ferdinandovi mě ale přesvědčovala o tom, že se asi dívám na jiný film, a střílení králíků už bylo hodně přes čáru. Škoda. ()

L_O_U_S

Na rozdíl od většiny svých přátel jsem z cimrmanovského humoru nikdy nebyl kdovíjak na větvi, takže je pro mě Jára Cimrman ležící, spící spíš dost nekonzistentním sledem několika účelově sestavených epizod, které se diváka snaží rozesmát až podbízivým způsobem - Svěrákovo (a v případě Strausse navíc chybné, musím hnidopišsky dodat) halekání na velikány doby, že mají změnit to a to, je sice bráno jako ohromná nadsázka, ale proč to zní tak teatrálně? (788., 10. II. 2013) ()

Aleee89

Kdo by neznal génia našeho národa, proslulého Járu Cimrmana, že? Já jsem viděla snad všechny jeho hry, dnes také film o tomto muži. Duo Smoljak - Svěrák je geniální jako jejich výplod Cimrman. Jejich vtipy a humor mi velice sedí. Tenhle film se mi líbil. Nejen pro komičnost, ale zároveň pro jeho genialitu, která netkví jen v humoru. Všechno je to nesmírně propracované, promyšlené, má to hlavu i patu... Prostě paráda český film, na který můžeme být právem pyšní. ()

Chrysopras

Je zajímavý, jak jedna věta dokáže oslovit tolik lidí! :-) Vlastně je to jen obyčejnej štěk zcela vedlejší postavy - a přesto legendární. Ano, mluvim o choti pana Holuba alias N. Divíškové... Ovšem JDC má latku tak vysoko, že tady jsem nebyl úplně spokojenej. Pár hluchých míst se totiž našlo. Na druhou stranu, kéž by každá česká záležitost měla takovou kvalitu! Škoda, že toho pánové nenatočili mnohem víc. Nezbývá než smeknout klobouk. ()

Petfruf

V příběhu našeho největšího velikána je tolik inteligentního humoru, že se to jen tak nevidí. Příběh doveden ad absurdum, přesto působící jako reálná biografie, která rozveselí nejeden chmurný den... ()

ibeh

K této komedii se vždy ráda vracím. Je zde mnou milovaný absurdní i situační cimrmanovský humor, výborné herecké výkony. Člověk se ani chvíli nenudí a bránice mu silně pracuje. Je to vlastně už film pro pamětníky, takže si ho chraňme! Navíc do divadla při současném obsazení asi už nepůjdu. Je to prostě nostalgie. ()

dyfur

Jára Cimrman dostal týmto filmom pomník a to taký za ,ktorý sa nemusí hanbiť.Vtipný humor - herecky bez výhrad.Dá sa vidieť opakovane. ()

janek85

Tak tohle je pecka ve veškerých Cimrmanech, co byly kdy natočeny. Jára Cimrman jakožto osoba buď existující, nebo ne, můžeme o tom vést spory. Hodně kvalitní děj, nenudil jsem se, hlavně mě dostalo to, jak jde po ulici a každého se ptá. To fakt nemělo chybu. A je to velice dobře udělané, jak to bylo doopravdy na začátku 20. stolet. Veškeré kulisy, oblečení, no prostě dopodrobna vymakané. Celkový dojem:Hodně, hodně moc pobavení, toho tam bylo nejvíce. Vysoká kvalita tohoto filmu se projevuje i na mém hodnocení.95%Přístupnost: přístupný ()

easaque

nostalgických 5* Jak mám rád Cimrmanovi divadelní hry, tak nepohrdnu ani filmovou adaptací jeho života, která když už podle někoho nepatří do Zlatého fondu České kinematografie, tak určitě je Jára největším nežijícím Čechem ;-). Já jsem však na tomto stylu humoru vyrůstal a tak nemůžu hodnotit jinak. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ... A zase nějaké to BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA nakonec. kvůli zdejším novým nepochopitelným pravidlům pro recenze (jeho vysvětlení najdete v mém deníčku) ... ()

rakovnik

Životopis slavného vymyšleného génia? Jistě, jak jinak, jsme v Čechách, kde žil i největší myslitel a všeuměl, náš největší spoluobčan, Jára Cimrman. A proto je třeba podat také filmové svědectví o jeho plodném životě. Krásné scény, vtipné slovní hříčky, humorné "zážitky" s velikány své doby, všudypřítomní pozdě chodící Jára. Lahůdka pro Cimrmanology amatéry. Jen je mi líto dr. Emila Holuba :-) ()

Martin741

Opat laskavy humor dvojice Sverak- Smoljak v plnej nadhere a presne tak, ako ho mam aj ja rad, to je film Jara Cimrman lezici Spici. Scenar je perfektny, k tomu kopa hlasok, vyborny Sverak, Kaplanova, Safrankova .... proste kultova komedia, ktora moze kludne sutazit s Burianovou U pokladny stal z 1939. 93 % ()

Luicy

Film, který asi nejvíc ocení fanoušci Cimrmanů. Pro nezasvěcené lidi to bude spíš taková jednohubka, která neurazí, ale ani nenadchne. Musím však souhlasit s tím, že divadelním hrám to nesahá ani po kotníky, ale čert to vem. Je mi to jedno, i tak to byla super podívaná. Inteligentního humoru tam bylo dost, což kompenzuje některé slabší momenty a pomalejší start. Podle mě to bylo pěkné a zábavné nahlédnutí do života našeho velikána Járy Cimrmana. "Dobrý den, doktore Holube. Jedete letos zase do Afriky?" Manželka Dr. Holuba: "Doma bude! Už se narajtoval dost." Dr. Holub: "Asi ne." ()

Jino

Autobiografické dílko génia a kdo má rád Divadlo věnovanému tomuhle génoivi, nemůže hodnotit hůře než 5 *. ()

joker.george

Nebylo to špatné, to vůbec ne, ale Cimrmanovi prostě více sluší divadlo. Nejlepší části byly Cimrman bořící a pozdě chodící. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám