Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

Wallas

Nemá takové kouzlo jako divadelní hry, ale každého cimrmanofila jistě potěší. Je to prostě součást české historie - můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeme dělat. ()

Doudis19

Geniální humor pánů Svěráka se Smoljakem napříč Českými dějinami zapředený do životopisu největšího Čecha, Járy Cimrmana. Obrovské množství zlidovělých hlášek a tézí, společně s předpokladem alespoň základních znalostí naší minulosti, tvoří hlavní předpoklady nesmrtelnosti jednoho z největších komediálních skvostů Československé filmové tvorby. ()

AntonG.

Divný snímek. Divadelní hry s J. Cimrmanem mám velmi rád, ale tady mi zásadně chyběla atmosféra cimrmanovských her. Nemůžu si pomoci, ale filmu chybí ta lehkost a veselý humor jak ho znám z her. Naopak, filmový Cimrman na mne místy působí dost smutně, pochmurně, občas až depresivně (hlavně návrat do Liptákova a současnost). Ty scény ze současnosti mi vůbec přišly takové nepatřičné a postava Abraháma přímo děsná. Avšak některé fragmenty filmu jsou opravdu výtečné (patentnový úřad, promenáda s hvězdami historie atd.). ()

filmmovier

Životopisný film největšího Čecha a největšího vynálezce, pana Járy Cimrmana, o jehož velikosti a důležitosti bychom prostě diskutovat neměli. K nejlepším částem filmu samozřejmě patří Járova školní léta a naprosto geniální JC inspirující a JC pozdě přicházející. A ten seznam českých velikánů na tabuli ve škole je špatně, Cimrman samozřejmě patří nahoru. Tento film má navíc zcela šokující a dechberoucí, nicméně nijak překvapující pointu. 100%. ()

HonzaBez

Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat! "  Tento filmový přepis absurdní mystifikace divadla Járy Cimrmana mě i po letech stále baví. A možná i víc než kdy předtím. Co nemá chybou, jsou všechna ta fiktivní setkání "největšího Čecha" se spoustou reálných postav (Světlá, Holub, Dvořák, Čechov, Marconi atd.). Ty různé odkazy na kulturní život a osobnosti v Rakousko-Uhersku z přelomu jsou totiž geniálně vypointované. A k tomu všemu ty hlášky („Dobrý den, doktore Holube. Jedete letos zase do Afriky?... Doma bude! Už se narajtoval dost.”  "„Co to píšete, bratře Čechove? Píši dvě sestry...A není to málo, Antone Pavloviči?”  „Zkuste to bez drátů, milý Marconi!”)...😃😃😃 Ale chválit tento film mi přijde skoro jako nosit dříví do lesa. "Teď tu byl..." 😃 ()

Mrkvič

Tohle pro mě prostě není film. Spousta výborných nápadů. Navíc pěkně zahraných skvělými herci. Jenže je tu i množství děsně dlouhých naprosto hluchých scén o ničem. Po dalším shlédnutí hvězdičku přidám, protože je to přeci jen ke všem těm besedám o fiktivním velikánovi milé shrnutí jeho života. ()

DivX

Zdeněk Svěrák ve své životní roli! Tolik moudra, vtipu a lásky k vlasti se jen tak nevidí. Dokonalost sama! 90% (DĚJ ***** DRAMA *** VTIP **** HERCI *****) IMDb.com: 7,5/10 ()

Faramir

Ve filmu zazní spousta geniálních myšlenek našeho génia - zdůrazním jednu ne příliš často citovanou : "Malým (a slabým) je třeba počítat pomaleji." ()

Lachtaan

Excelentní snímek, který jen tak ve světě statisíců filmů nic nepřekoná. To, co dokázali svými hlavami a myšlenkovými pochody Svěrák se Smoljakem uplést, to je jedna z těch světově vůbec nejvíce nedocenitelných záležitostí. Opět jeden z důležitých stěžejních bodů pro jejich nezapomenutelná legendární divadelní představení. REWATCHED 20.6.2018: Podívej se na to, říkali mi. Je to jeden z nejlepších filmů nejen své dekády, ale rovnou století, říkali mi. A nelhali mi. Tohle příjemné vyprávění zásluhou kraťoučké stopáže uběhne svižně jako voda a přitom je tak nacpané nejrůznějšími gagy, že pobaví a pohladí po duši každého příznivce inteligentního humoru. Jeden z těch filmů, který jsem odhodlaný šířit jako povinnost pro všechny doposud neznalé. ()

A.L.E.S.

Svoje kvality film určitě má, je pěkné, když nadšenci mapují život a dílo osoby, kterému zasvětili minimálně polovinu svého profesního života. Ale ne vždy mi to přišlo tak vtipné, i když jsem hlášky znal samozřejmě dávno předtím. Třeba budu umět tento snímek ocenit někdy v budoucnu. ()

xerno

Souhlasím s Blofeldem, chce to víc jak 5*. Je to naprosto dokonalá Cimrmanovka, zvlášť s Libuší Šafránkovou... ()

terunka003

Klasické, vtipné, surrealistické, originální, nefalšované, cimrmanovské. Jsem odrostlá na hláškách z Cimrmanů, tudíž tento film považuji za klasiku. Jít po stopách vynálezce, skladatele, objevitele, spisovatele Járy Cimrmana, poznávat jeho život, to je naprosto skvělé a fascinující. Byl to velký člověk, velký Čech, velký vlastenec. A můj slovník frází pochází z části i z tohoto díla, např.: "Vichr z hor", "Doma bude, už se narajzoval dost!", "Půjdeme nahoru a podíváme se dolů!", "Pane učiteli, Konrád brečí!", "Rozejděte se, vypadněte!", "A není to málo, Antone Pavloviči?" a spousty dalších. Jára Cimrman byl, je a bude! ()

pytlik...

Koukám, kolik je vegetariánů mezi zdejšími komentátory. Neříkám, že se mi scéna s tím střílením králíků/zajíců líbila, ale zároveň mě nepohoršovala, protože předpokládám, že ti ušáci by byli i bez filmu zabiti tak jako tak a jejich mrtvolky určitě nebyly vyhozeny někam na smetiště, ale skončily na talíři. A ve filmu nebyli zbavováni života trýznivějším způsobem než při běžném lovu. Navíc tahle scéna nádherně ukazuje úchylnost Františka Ferdinanda, který masově střílel zvěř jen tak pro zábavu. Ve svých zápiscích na cestě kolem světa např. píše že střílel "bezbranné medvídky koala a opětně žasl nad pasivitou tohoto zvířete, které spadlo ze stromu až po celé řadě výstřelů". Nebo v národním parku v Americe, kde neměl pušku, protože tam je lov zakázán, ubil se svými kumpány aspoň šest krotkých veverek, tchoře a dikobraza jen tak klackem a kameny. A chlubil se, že za svůj život zabil asi 300 tisíc kusů zvěře. ()

anglanek odpad!

Se radeji necham natáhnout na skripec nez to videt znova.....pro me trest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Aven

Je to dobré, ale spíše jako souhrn vtipných momentů, než jako celek. Divadlo prostě Cimrmanovi svědčí podstatně více, i tak jde ale o zábavnou podívanou. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám