Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

F.W.Colqhoun

Co je!? Co je!? Co je, co je, co je!? Hudba: Michal Pavlíček. Kde jen se uprostřed blaha reálně socialistické společnosti vzali? Smyczek, který už předtím doložil, že svým mladým rozumí, natočil na sklonku éry dodnes působivou sondu do světa mladých lidí, kterým z různých sociologicky pečlivě vybraných důvodů svět příležitostí nemá co nabídnout. Proč?, který našel odvahu se nejen ptát, i po více než třech dekádách udivuje autentickým dojmem dosaženým s profesionálními herci; vždyť všichni až na Landu to přece hráli, ne? Též bezedný rezervoár univerzálně použitelných hlášek a první 'setkání' Romana Holého a Miloše Kohouta v miniroličce trenéra. Škoda že Miloš neměl víc příležitostí hrát i mimo scénky v Kinoboxu (ve 'Vetřelci' byl skvělej). ()

Káronoš

Vkusně natočené, šokující a bohužel pořád se dějící fanouškovské vandalství. Ta myšlenka zdělit divákovi všechny podměty včetně zaujatých i nezaujatých rozhovorů a nechat rozhodnutí o pravosti "viny" na něm, se mi moc líbila ()

Foxhound#1

Jsem rád, že mi fotbal nic neříká a je mi doslova u p**ele, jelikož téma tohodle filmu je bohužel i dnes aktuální. Herecké výkony jsou opravdu realistické. Myslim, že hlavně Landa byl při natáčení ve svym živlu a Langmajer už tenkrát uměl zahrát pěknýho hajzla, což mu zůstalo dodnes. ()

Ještěřák

JSME TADY JAKO DOBYTEK, VEZOU NÁS NA PORÁŽKU _____ Jeden z nejlepších commie era filmů, mj. díky jakési morální otevřenosti, explicitnosti, naturalismu. Landa s Dejdarem a Langmajerem aj. se hledali, až se našli, začínám mít podezření, že se v tom někteří i trochu realizovali. (Přehrávat v roli rowdies? Ale piču...) Asi nejvyšším vrcholem dekadence je zde Langmajer, mrdající Marcelku ve sparťanské vlajce a na půl žerdi stažených, prochcaných trenkách v kupé, které je taky domrdané, akorat trochu jinačím způsobem, a ve kterém je ponejvíce nachcáno, nasráno a nablito. Film se vyplatí sledovat bez otravných morálních cavyků - co na to Mirek Dušín, Věra Pohlová, nebo sekta sluníčkovatých lidiček, nechci ani vědět. Tu roztomilou scénu s prohmatanýma kozama neznámé osmdesátkové geekyně, která měla tu smůlu, že jela toho večera vlakem na zkoušku, by podle mě nedalo hodně holek ještě dneska :)) ()

derryl

Velmi závažné a dodnes aktuální téma fotbalových fanoušků v bravurním zpracování Karla Smyczka dokazuje, že silný příběh vyžaduje dokonalé propojení filmového a skutečného světa. Jedině v této formě může film působit na diváky a promlouvat k nim. ()

vander19

Keď som kolegovy (milovníkovy ruských filmov) rozprával o ruskom Okolo Futbola upozornil ma na film československej výroby, ktorý sa týka podobnej problematiky. Vravel mi, pozri si film PROČ?. Staré filmy z 80. rokov a komunistického prostredia notočené v bývalej federácií mám veľmi rád tak som si povedal a proč nie? Bol som prekvapený ako sa vo vtedajšej politickej situácií fandilo. Povedal by som, že vtedajšie Ultras jadrá boli podobne tvrdé ako tie dnešné a ešte väčší údiv mi prínášal emócia, že to vtedajší režim toleroval. Väčšina podobných filmov nevychádza zo skutočných udalostí, čo sa ale tohto snímku netýka. Je to realita, skutočnosť, pravda. Ešte aj starší kolegovia v práci si na to spomínali, keď som im film opisoval. Treba povedať, že tu nešlo ani tak o brutálne strety fanúšikov ako je to dnes bežné hlavne vo východnej časti Európy, ale skôr o vandalizmus. Možno tí ľudia len chceli v tom vlaku ukázať svoju slobodu, čo bolo vtej dobe nemysliteľné. Ako keby ten vagón bol ich slobodným územím, kde sa môže voľne rozhodovať. Ale inak to bolo brútalne ako ten vláčik dopadol. Výkony hercov sa mi pozdávali a len som ľutoval, že viac som si neužil Jana Krausa. ()

Disease

Tak trochu mocument, ale vzhledem k parádní filmařině prominu i to dobové zabarvení. Zajímalo by mě, jestli ti vlajkonoši skutečně pocházeli z popisovaných poměrů nebo je to komunistická fabule o rozvrácených rodinách. Ale jako zdroj nesmrtelných hlášek to funguje pořád. ()

orkadimenza

Snímek Proč? se mezi tuzemskými filmy vyjímá. Proč? Protože na rozdíl od valné většiny jiných českých děl je tenhle film zkrátka jiný. Proč? Protože vypráví příběh, který by si málokdo troufnul natočit. Proč? Protože se snaží být nanejvýš autentický a zobrazuje násilí páchané ve vlaku. Sice v prostřizích, ale na tehdejší dobu to stačilo. Proč? Protože vzhledem k tomu, že zanechává stopy v paměti i v dnešní době, kdy jsme na násilí z filmů už poměrně zvyklí, tehdy to muselo být mnohem silnější kafe. A chcete ještě vědět, Proč tenhle film stojí za to vidět? Protože je v něm neskutečná plejáda mladých budoucích hereckých hvězd. A taky protože stojí za to si připomínat, k jakým dobám se jako společnost nechceme vracet. Hnusné pozadí 80. let tuhle atmosféru jen zvýrazňuje. Film Proč? byl natočen, abychom se na další podobná Proč? už v budoucnu ptát nemuseli. ()

Skalda

Je zajímavé co tu mohlo vzniknout v 80. letech. Dnes už se ale vytrácí ten prvotní efekt - že u nás to přece není možné - naši pionýři takové věci přeci nedělají. Když už nic jiného mladý Suchánek, Kraus, Dejdar a Landa prostě stojí aspon za zkouknutí. ()

aLPaC

Opravdu hodně drsně natočený snímek o jednom "nevšedním" odpoledni. Vůbec se nikoho nechci zastávat, protože, co se tenkrát stalo byl hnus, ale na druhou stranu myslím, že sparťanští fanoušci (až na občasné dýmovnice) jsou poslední roky v klidu, což dokazuje i odstranění ochranného oplocení z Letné. Jinak SPARTA FOREVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

smetyl

A Co je? Co je? Co je? Co je? Co je? Je vzrušující si tohle zařvat ve stohlavém davu. Stejně tak demolovat zařízení vlaku a vyhazovat průvodčí z okna, to je dílo chuligánů, fanouškům fotbalové Sparty. Film mě bavil, doplněné rozhovory byly pěkným zpestřením a zpracování na základě skutečných událostí se povedlo na jedničku ! ()

sona123

Surové, drsné, rozhodně ne líbivé. Ale jinak hádám zdařilá "sonda" (jak se s oblibou říká) do světa skalních fanoušků. Dostat se mezi nich bych opravdu nechtěla... ()

mira007

Autentické, věrohodné, má to spád a je to mrazivé. Perfektní obrázek ne-li drobná studie duší hovad , který jsou v tlupě absolutními frajery a když jdou sólo za sebe tak absolutní skeťácký nuly. ()

Santino7

Staré československé snímky jednoznačne majú niečo do seba (teda poniektoré určite) a tento Smyczekov odvážny snímok (srdcovka!) je tomu priam ideálnym dôkazom. A to nemyslím len z profesionálneho hľadiska, tam by sa chyby nájsť určite dali a hneď niekoľko - ostatne, kto silou mocou chce, ten nejaké tie chybičky dokáže nájsť úplne všade - avšak tento snímok oceňujem najmä kvôli jeho obrovskej výpovednej hodnote a taktiež silnému efektu, aký v celospoločenskom chápaní v dobách uvedenia mal. Z tohto uhlu pohľadu ide o mimoriadne vydarenú sociálnu drámu, ktorá dodnes "má čo povedať". Neprekážalo mi ani početné obsadenie ne-hercov, práve naopak, považujem to za dobrý ťah, malo to niečo do seba. No a v neposlednom rade oceňujem aj sprievodné anketové otázky kladené občanom, pretože práve tie tomu dodali status akejsi jedinečnosti. Väčšina z tých názorov o mládeži/násilí vôbec nezostarla, ešte stále sú nanajvýš aktuálne. A tie hlášky... Co je? Co je? Co je, co je, co je?! 4/5 ()

el.zapikano

Sparťanskí vlajkonosiči cestou z Banskej Bystrice rozmlátia celý vozeň a chuderu sprievodkyňu takmer vyhodia z okna. Dráma s prvkami dokumentu zachytáva chuligánsku scénu v ČSSR osemdesiatych rokov celkom verne a dosť drsne. Brusel! Brusel! Brusel! #Sparťanská šľachta ()

ArthasKarfa

Fotbalový fanoušci jsou zvířata, bylo to tak, je a bude, dělají ze sportu násilnou činnost, která otravuje všechny v okolí, působí škody na majetku a mlátí všechny hlava nehlava. Fandit ANO, ale slušně...... ()

Garch

V osmdesátých letech velmi oceňované za otevřenost (na tehdejší dobu). Asi první film o pseudofanoušcích, šulínech libujících si ve stádní agesivitě. ()

WinstonS

"Vaši občanku" "Spartáááá!"... Ano, i mě si podmanil fenomén PROČ. Občas v hospodě s kamarády vykřikuju "polib vlajku študáku" či "se Slavií jdi do p.dele, dědku" a ve vlaku popíjím zásadně "rybízovku s vokenou, vole, vlastní recept". A teď vážně. PROČ je zajímavý fenomén. Reflexe sociologicky atraktivní sociální skupiny fotbalových výtržníků, o níž se film pokouší? Ani omylem! Smyczek totiž podává výpověď nikoliv o bandě psychopatů, kteří pod záminkou oslavy mistrovského titulu zdemolovali v nci z 18. na 19. června vlak jedoucí z Prahy do Banské Bystrice, nýbrž o bezútěšném společenském klimatu 80. let. Podhoubím pro tyto excesy byla apatie, deziluze, rezignace a obecná bezútěšnost, v níž se nacházelo normalizační Ćeskoslovensko. V těchto podmínkách vyrostla generace "atomizovaných dětí" postrádajících jakýkoliv životní cíl. Rodiče s nimi nekomunikovali a společnost jim nic nenabízela. Každý hledal únik. Někdo poslouchal bigbít, někdo kšeftoval s valutami, někdo chlastal a někdo se bavil tím, že chodil fandit na fotbal. Jedno měli všichni tihle jedinci společné: nesnášeli papouškování ideologických keců a všudypřítomného svatouškovského vlezdoprdelkovství. A když se tahle frustrovaná masa mladých lidí dala do pohybu, nešlo je zastavit. Vlajkonoši, kteří zdemolovali vlak, málem vyhodili z okna průvodčí a fyzicky napadali ostatní cestující, jsou nadčasovou výpovědí Karla Smyczka o tom, jaký zločin spáchal komunismus na generaci mladých lidí prožívajících svá "bouřlivá léta" v osmé děkádě dvacátého století. V tom je jeho hodnota. P.S. CO JE? CO JE? CO JE CO JE CO JE? :-))) ()

Pawlisman

Takovéto zpracování mě teda moc nenadchlo. Občasné dobré vhledy do zákulisí nenahradí až přílišnou nepřirozenost, výchovnost a nedůvěryhodnost celé výpovědi. Pokus o vytvoření silného snímku, který mě však spíše neoslovil. (s přihlédnutím na možnost zpracování tohoto tématu)Smyczek spíše zklamáním. 7/10 ()