Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Marfab

Proč? proč neukázat to co se stalo. A to co se stalo a podobného se stává dodnes, už vůbec nic nemá nic společného s fotbalem ()

BrianStorker odpad!

Musím dát odpad. Možná ani ne kvůli filmu, ale kvůli tomu, že bohužel byl film natočený podle skutečné události. Inteligence některých "rádoby fanoušků" byla poplatná době a je poplatná i dnes. Je fotbal opravdu ještě sport? ()

Stanix

Smyčkův režisérský amatérismus, který měl být převlečen za autenticitu pseudodokumentu a v neposlední řadě moralitní agitku. Výsledek však působí jako kvádro ušité horkou jehlou. Nicméně zkouknout se to při troše trpělivosti dá. Příště, ale místoho tohoto raději ty Sněženky. ()

Romanstekl

Po 28letech se mi toto téma zdá stále aktuální, mimořádně zajímavý snímek, obávám se, že se částečně některé věci dějí do dnes, tenkrát si šli na tvrdo sednout, dnes maximálně zákaz na stadion. Zajímavé je,že u jiných sportů se tohle neděje, tohle už se sportem nemá nic společného. ()

LilyDeLarge

"To jsou ty jejich diskotéky - decibely, pívo k tomu, a pak mají takovýhle pudy!" ...aneb nelze hodnotit jinak než ****. Asi bych dala i pět hvězd, ale ... v první polovině se člověk i zasmál viz "Ha, dobře jim tak!" - "Ty seš snad Slávista, ne?!" - "Ne, ale snad v týhle hospodě můžu taky říct svůj názor." - "V týhle hospodě za něj ale taky můžeš dostat pěkně přes držku." ...ale ta druhá polovina byla víceméně uspávací a vlekla se. Nicméně na tenhle nadčasovej snímek se z nějakýho důvodu vždycky ráda podívám. Aneb kam se hrabou Hooligans.... ()

Knor

Líbí se mi, že ta debilita fotbalových faoušků je furt stejná a tento film je toho jasným důkazem. Primitiv je neškodným dokud se nezačne shromažďovat se sobě rovnými. ()

GameboyNES

tady je krásně vidět jak jsou ty sporty nezdravý, hned bych to zakázal. Jedinej fajn sporty je ženské opalování bez bikin... ()

Pulper

Na svou dobu vynikající. Poctivá filmařina. Nejvíc mě zaujali maník hrající toho psychicky narušeného, mladší bratr a Anča. To byly fakt profi výkony. Landa byl blbeček už tehdy a role mu sedla jak prdel na nočník. ()

Cortesz

Na dobu vzniku určitě hodně drsné, syrové, ale tohle nenapsal John, ale realita a život sám. Už v těch letech byli fanoušci taková zvířata, která více jak fotbal zajímalo vždy jen to násilí. Režie výborná, Johnův scénář, sice občas moralizuje těma rozhovorama, ale je hodně dobrej. Herecké obsazení v čele se skvělými Langmajerem, Dejdarem, Landou, Potměšilem a mnoho dalšími. ()

jprmusic

Ve své době to byla pecka a zvláštní je, že se toho za těch 23 let zas tolik nezměnilo. Jenom ty průvody už nechoděj z Letné do centra, chlapci si to rozdávaj na předměstí. Smyczek natočil víc slušnejch filmů, ale tohle je, hlavně díky syrovosti a věrohodnosti, jeho nejlepší věc. ()

Bendiys

Dramaticky a dokumentarni pohled na stale aktualni tema pusobi jako film rozervanym dojmem, nicmene myslenky byly sdeleny, tama je zajimave, nevidim duvod, proc se na to nepodivat... ()

vitac.

Velmi realistický (mnohdy až dokumentární) pohled na jeden z případů řádění fotbalových chuligánů. Částečně již poznamenaný změnou poměrů, avšak přesto stále aktuální (ke smůle těch, kteří respektují práva ostatních). Líbily se mi výkony herců - dnes již často matadorů, tehdy zajíců:) (Langmajer, Dejdar, Landa, Kraus, ...) Do této skupiny asi nelze řadit Pavla Zvariče, nicméně ten se mi líbil úplně nejvíc. Za povšimnutí stojí i hudba Michala Pavlíčka. ()

Beauul

nesouhlasim s nazorem T2.... sport je sport.... kdo nechape sport, nemel by koukat na filmy se sportovni tematikou. Me se film libil. Mimochodem jsem kovany SPARTAN! Pokud po shlednuti ilmu napises ze si fotbal zacal vice nesnaset tak kolonka sportovni filmy by pro tebe mela byt pandorina skrinka - neotvirat. ()

DooM94

No jo občas se to hold vymkne z rukou :D :D................. Film byl docela dobrý... koukal jsem na něj večer, když jsem šel spát a zajímalo mě jak to dopadne. A nakonec jsem byl i mile překvapen celým filmem. ()

Boudyy

Dokonalý protirežimní film se začínajícím drsńákem Landou, uchem Langmajerem, náctiletým Dejdarem a hlavně spostou skělých hlášek, které téměř zlidověly. Film je prosáklý atmosférou osmdesátých let a snahou tehdejších mladých vyřádit se někde jinde, než za pásem ve fabrice. Fanouškovský zápal mi přišel věrohodný a ve filmu mi nevadil, ač Spartu nesnáším. Film navíc graduje v každé scéně z vlaku a scény ze soudního procesu s nervním Landou, který nejvíc řádil, ale nedostal ani podmínku, už je jen taková třešnička. Závěrečná anketa s pokřikem hooligans do kamer redaktorů byla také skvělá. ()

curfew77

Dodneška si pamatuju, jak brutálně depresivní účinek na mě film měl v dobách mého mládí, kdy se mi ho nějak podařilo shlédnout, přestože šel samozřejmě s hvězdičkou. On ostatně působí dost depresivně i dnes, přestože u některých herců se vzhledem k jejich další či předchozí kariéře člověk neubrání úsměvu (Miloš a Romík z Kinoboxu, Dejdar, českolví vegan Vachler). Ani po x letech ale PROČ? vůbec nevypadá jako nějaká laciná moralita, což je potvrzením toho že John v osmdesátkách uměl a Smyczek taky. Moc by mě zajímalo, co by asi tehdy tvůrci řekli, kdyby věděli, kam se doba za čtvrtstoletí posune - ubylo od té doby násilí na stadionech? Přibylo? Je ho pořád stejně? A zajímá to vůbec ještě někoho? Sedačky se na fotbale pálí běžně - je to víc nebo míň, než zdemolovaný vlak? Nevím, ale už jen proto, že i po letech umí snímek provokovat takové otázky, si zaslouží uznání. A navíc je to jeden z mála českých filmů, který se v mých očích téměř blíží žánrovému označení horor. 75 %. ()

1mara2

Bohužel už nepatřím do generace, která tohle zažila. Na fotbal sice chodím od mala, ale to už situace na tribunách či výjezdech takto radikální nebyla. Skvěle natočený snímek, především vsuvky čerstvě posbíraných názorů lidí a celého soudního procesu jsou přesně to, co film posouvá zase o kus dál. Známí herci, především velmi kvalitní Daniel Landa, kterému asi příliš nedělalo problémy se do své role ničitele vcítit:) Výjezd na Slovensko úplně dobře nedopadne a nakonec je z toho jedna z největších tragédií česko-slovenského fotbalu. A to se dokonce v těchto dnech jedná o znovu obnovení společné ligy, no tak to potěš... ()