Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

walkingdead

Aneb co dokáže davová psychóza. Johnova reportáž z doby, kdy u nás ještě nehráli žádní černoši, na které by rádobyfanoušci s inteligencí (tehdy ještě ne automatické) pračky mohli hučet, a tak si svou frustraci "museli" vylévat na civilistech mimo stadion. ()

chucky

Občanky pánové.........Sparta, vole. Takové a podobné kultovní hlášky provázejí celý film. Zcela určitě si ho užijete. ()

Pisoarec

Karla Smyczka děsí násilí. A právě proto společně se scénáristou Radkem Johnem natočil svůj nejlepší film. Jaký paradox. Ve filmu Proč se poloherně a polodokumentaristicky snaží rekonstruovat všechnu tu hrůzu, která se stala při přesunu sparťanských vlajkonošu do Banské Bystrice. A nutno podotknout, že se mu to daří skutečně skvěle. Atmosféra je místy velice hutná a to nejen díky temné hudbě Michala Pavlíčka, dynamickému střihu, který dělá film nadčasovým a i dnes je to zážitek, ale výborný je i výběr herců. Zejména role Dana Landy nemohla být zahrána lépe. On v podstatě nic nehraje, hrál jen sám sebe, ale dokonale! Sakra! Karlovi se prostě podařilo skloubit herce s neherci a s davem sparťanských fanoušků a je vidět, že ,,Smýča" fakt umí a jeho dílo nepůsobí ani trochu trapně, ale mrazí, což je to, co režisér zamýšlel! ()

david666

Skvěle natočená sonda do života takového "normálního" fotbalového chuligána - myslím, že ve skutečnosti to jsou ještě větší idioti a chudáci než ve filmu (vycházím z pozorování některých individuí na fotbalových zápasech). Každopádně na dobu vzniku dost pokrokový film, který ukázal, že k takové události může dojít i v navenek vyleštěné komunistické kleci. ()

Lusije

V druhé polovině 80. let si možná ani sám Karel Smyczek neuvědomoval, jaký nadčasový film – s výstižným názvem Proč? - natočil. V součastnosti o tzv. hooligens slýcháme až příliš často. Možná více, než bychom si sami přáli. Ale smířit se s tím, že mezi námi takoví fanoušci zkrátka pořád jsou, je těžké si připustit. Neberou fotbal jako většina z nás – po nedělním obědě zjít na zápas, relaxovat... Berou ho jako “zápas“ o to, kdo víc ublíží, kdo zdemoluje lavičku, kdo vymyslí originálnější nadávku. Fanoušci z druhého týmu jsou pro ně impulzem k výbuchu a sygnálem zautočit. Film Proč? je sondou do života mladých fanoušků, který přibližuje událost z r. 1985. Dramatický příběh přiblížil události pravdivě, drsně a až hrubě, ale nač příběh zkreslovat(?), když se jedná o smutnou realitu? Úsměvně možná na někoho zapůsobí někteří herci, v dnešní době “zralí“ a zkušení, které často vídáme na televizní obrazovce - ve filmu tehdy jako – náctiletý Michal Suchánek, či Jiří Langmajer. ()

Pathetic

Hodnotit tento film ,jako film je dobře spracovaný scénář a celkově dost slušný .Jenomže ,doba kdy se to stalo a potom bylo s filmováno je úměrné mému věku a tudíš mě bylo jako (hrdinům) ve filmu .U nás byla priorita Kometa Brno hokej , pěknej nářez taky mazec ,ale žádné demolice. Tím filmem jen rospoutali větší agresi fanoušků ,kteří potom napodobovali scény s filmu .A ty nejsou zrovna výchovné.Proto takové hodnocení. ()

Shelby14

na československý film z roku 1987 docela odvážný a netradičně natočený. polodokumentární forma filmu dodává na autentičnosti, sice občas herci svoje výstupy v rádoby drsných pasážích neustojí, ale dá se to vydržet. myslím že požadovaný účinek na diváky to mělo. ()

Teta si nás zavolala k televizi ať se podíváme na film, který ji jako malou "šokoval". Šokoval nás taky. Nechápaly jsme, jak to mohly udělat, jak se holka mohla nechat ojíždět na záchodcích před celou partou, jaktože podmínka mladšího bráchu dost nevyděsila, ani co se to vlastně stalo. Nebyl to dokument, to až na konci, bylo to pro nás strhující a "Proč?" to přesně vystihovalo. ()

DonFrolimo

Na svou dobu poměrně pozoruhodný a ojedinělý "dokument". Ale to je vlastně všechno. Jinač já fandim Bohemce, kdyby něco. ()

milhouse86

Prekvapujúco veľmi kvalitne zvládnutá dráma z chuligánskeho prostredia, čo by som na dobu vzniku a od československej tvorby naozaj nečakal. V roliach chuligánov sa predstaví plejáda dnes už chronicky známych hercov, v malej roličke tiežfanušika, ktorý sa kvôli prebytku alkoholu do vlaku ani nedostane, pobaví Michal Suchánek. ()

Delmondo

Nesmírně důležitý a stále aktuální film popisující jak dav fotbalovejch fanoušků se může změnit v agresivní hovada. Smyczek zvolil dokumentární styl vyprávění což je dobře protože děj nejde chronologicky za sebou ale retrospektivně se vždy vrací zpět a tak výtržnosti a demolice vlaku probíhají de facto celý film. Vynikající je též obsazení od nařvanýho Landy po nachcanýho Krause byly všichni přesný a do rolí se hodili. I přes to že je film dost vážný je tam pár situací kterým se nejde nezasmát. ()

HolyKeeper

Film Proč? je mi poměrně blízký, proč? Nezajímám se totiž jen o fotbal jako takový, ale i o atmosféru na stadionech a asi se můžu i považovat za člověka, který určitou měrou k zlepšení atmosféry přispívá. Není třeba diskutovat, jak je snímek nadčasový a jak je považován za modlu mezi fanatiky z české a slovenské kotliny.. Ale je opravdu tak kvalitní? Upřímně si myslím, že skvěle vylíčil svou krutostí atmosféru, která mohla panovat na jednom z největších a nejhrůzostrašnějších výjezdů v bývalém Československu. S hercema jsem moc problém neměl, nejvěrohodněji na mě působil Landa, který je i mou oblíbenou postavou v celém filmu. :) Ale přece jen mi něco v tom filmu schází.. Škoda těch spousty prostřihů z vlaku do výslechů, pusobilo to dost rušivě. ()

znamkar

Film poodkrývající pohled na mladé fotbalové skalní fanoušky. Docela zajímavý snímek z dob socialismu, který tenkrát prošel přes cenzuru. Martin Dejdar a Daniel Landa zde hrají klíčovou roli vedoucích z kotle. ()