Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

ajuska

Mě osobně tady nějak chyběla ta vychvalovaná gradace. Rozjezd nebyl špatný, ale směrem ke konci to dost ztrácelo dech. To, že žralok nebyl dokonalý pro mě není žádný problém, ale čím častěji se znovu a znovu vynořoval a vracel tím mi to přišlo zdlouhavější a nudnější (v podstatě celá druhá polovina filmu). Pro mě tedy spíše zklamání. ()

lamps

Nejlepší Spielberg. Když se dívám na Čelisti, uvědomuji si, jak lze zdánlivě nenápadným způsobem, skrze sestavovávní mizanscény a volbu střihových postupů, budovat neuvěřitelně silné napětí a vést divákovu pozornost tak, aby měla každá jednotlivá scéna maximálně intenzivní účinek. Klíčová je především práce s náznaky a sdělováním informací prostřednictvím prostých obrazových motivů, což se projevuje obecně až ďábelským vystupňováním hrůzy z blížící se potvory a nepolevujícím tempem vyprávění, konkrétně pak především v legendární scéně druhého útoku žraloka, která skutečně patří do zlatého fondu nejlepších filmařských sekvencí historie. V ní nám Spielberg skrze nervózní pohledy šerifa Brodyho opakovaně nadhazuje možné oběti útoku, přičemž přítomnost žraloka je potvrzena náhlým zmizením psa, kterého páníček marně volá, a kamera nám ukazuje pouze talíř, který měl aportovat. Už tak nervózní situaci ještě zintenzivňují neviditelné stírací střihy, jejichž katalyzátory jsou postavy přecházející před objektivem, a napětí kulminuje přepnutím do hlediskového záběru na žraloka a slavným nájezdem transfokace na Brodyho, což je moment, při kterém pokaždé vypotím všechny piva z poslední akce a moje cinefilní já upadá do hašišové extáze. A takhle nějak funguje i celkové rozdělení na dvě odlišné poloviny - v té první se naznačuje, ve druhé žraloka hodně vidíme a napětí je udržováno alternativními režijními postupy (barely), dokonalými dialogy (Quintovo vyprávění divák přímo hltá), úžasnou hudbou a nepopsatelně úderným timingem, hraničícím občas s naprostým šokem (jestli mi výše popisovaná scéna přivádí extázi hašišovou, scéna SPOILER!! Quintovy smrti do mě dostává snad všechny povzbudivé látky světa). Dokonalost, po tomhle už se zkrátka nedá koupat klidně v moři..... Jo a drogy neberu, fakt to byla jenom symbolika :D ()

DaliX

Vrchol tvorby začínajúceho Stevena Spielberga a doteraz žiaden iný film typu Piraňa, Aligátor (o žralokoch ani nehovorím) ho netrumfol. ()

Big Bear

Když jsem na ně šel do kina, nebyl jsem vpuštěn coby nezletilý. Lístky jsem snadno udal byly už dlouho dopředu vyprodány. Nezbylo než si počkat na šílenou kopii ze západo německého televizního vysílání obohacenou o simultánní jednohlasný dabing :-). Možná ale lepší, že jsem to viděl na videu a ne v kině. Asi bych pak s našima do té Bulgárie nejel... Čelisti jsou dnes klasika mezi filmy o různých nestvůrách požírajících lid. S odstupem času dnes žralok působí mírně bakelitově, ale tenkrát mi připadal dokonalý. Škoda, že tenhle film a jeho další díly způsobily mezi homo sapiens paniku ze všeho co je ve vodě a hlavně z tak úžasného tvora jakým je žralok.... * * * * ()

JohnnyD

Ultimatívny nature amok. Definuje novodobý pohľad na tento žáner, ktorý svoje zlaté obdobie prežil v 50tych rokoch (pravdaže tam to najmä všetko mutovalo). Geniálna kombinácia úžasných individualít, ktoré v nasledujúcich rokoch pretvorili Hollywood. Pokračovania sú ale jedno horšie ako druhé. ()

Indiana

Přiznám se, že i dneska mám z toho filmu docela pařezy (respektive že se bojim). Rozhodně mě to dostává víc než sočuasné horory. A ta ksvělá gradující melodie je opravdu hardcore. ()

sheen

Žraloci jsou má nejoblíbenější zvířata. Steven Spielberg jednoho použil pro svůj film jako nástroj zkázy. Nepopsatelná atmosféra, kdy mě naskakuje husí kůže po celém těle, ať se na film dívám podruhé, potřetí, či po x-té. Krásné nálety z pohledu žraloka z hlubin až na samou hladinu, kde si pohrává se svou kořistí (strach z neznáma), mrazivé setkání tváří v tvář a dnes už klasická hláška, kterou prohodil Brody - " You’re gonna need a bigger boat ", házení návnady (nebo spíše krmení xD). Super záběry, kdy se žralok snaží zaútočit, nebo útočí na své oběti jsou opravdu adrenalinové. A to vše ještě podpořeno dechberoucí hudbou od Johna Williamse (co by byly Čelisti bez Williamse?), tak má vypadat TOP film. I přes technické problémy s kterýma se Spielberg potácel při natáčení, kdy ho mechanický žralok Bruce nechtěl poslouchat, i přesto, že nám dodal mylnou a zkreslenou iluzi o těchto (ne)myslících predátorech je to jeden z jeho největších majstrštyků. Totální WTF zážitek. Nová, digitálně upravená BD verze stojí rozhodně za vidění. Teda, vidět Čelisti v letním kině v Praze ve Žlutých lázních byl docela zážitek :) ()

salahadin

Fenomén žraločích zubů a nad vodou se pohybující ploutve vytváří znepokojivou atmosféru, ale není ničím víc, než pouhým honem na jednu potvůrku z hlubin. Pro někoho kult, pro mě jedna zábavná jednohubka prosta důvodů k druhé projekci. ()

Disk

Tady bych mohl vyzdvihnout všechno, co o Čelistech napsali jiní přede mnou. Natočit takovou pecku v 29 letech... jenom zírám a smekám, pane Spielbergu. ()

Aky

Učebnice thrilleru. Kdosi prohlásil, že ten, kdo první přirovnal ženu k růži, byl génius, a po něm následovaly už jen milióny plagiátorů. Totéž platí obdobně o těchto Čelistech. Všechno, co kolem tohoto námětu vzniklo po tomto filmu, už bylo zbytečné. ()

Cappuccino

Výborný thriller - dokonca aj keď neberieme ohľad na dobu výroby (resp. môžme film bez okolkov porovnávať i so súčasnou kinematografiou). Kto nenávidí ponáranie do mora a radšej si užíva čvachtanie s nafukovačkou v prvých desiatich metroch od pláže - ako ja - a zároveň ho napĺňa strach z morských príšer, slizkých chápadiel, zubatých zabijakov a inej hávete, bude NADMIERU spokojný. Nevtieravá, no za to intenzívna atmosféra, pomalé približovanie žraloka, skvele zakomponovaná skladba od dnes už legendárneho Johna Williamsa - to všetko sú hlavné ťaháky, ktoré ma opäť utvrdzujú v Spielbergovej zručnosti čo by majstra režiséra. A i keď vymenované klady platia, nemôžem nahodiť plný počet z dôvodu mierneho rozťahovania prvej časti a (momentálnej) nechuti do opätovného zhliadnutia. No i tak sa jedná o kvalitný počin, ktorý by nemal ujsť žiadnemu milovníkovi "horor-thriller" žánru. ()

Rominator

Kolik filmů s tématikou žraloka zabijáka bylo natočeno? Nespočet a ani jeden z nich se této klasice z roku 1975 nepřiblížil. ()

MIMIC

Spielberg sa zvykne príliš preceňovať. Nápad založiť horor na pseudodokumentárnom zázname požierania človeka predátorom mi nepripadá dvakrát inteligentný. Film je to ale nakrútený bravúrne, skrátka špičkové béčko. Na to, aby malo päť hviezdičiek mu čosi chýba. Remeselnú perfekciu a la Spielberg z princípu neznášam. ()

Goldbeater

Je ironií, že dva snímky, na které jsem se jako malý nerad koukal, protože v nich byla vraždící zvířata, se teď staly jedněmi z mých nejoblíbenějších. Jsou to Jurský Park a Čelisti. Právě ten druhý zmíněný titul jsem viděl po dlouhé době a úžasně na mne zapůsobil. Jaws jsou jedním z těch filmů, u kterých je hudba nesmírně důležitá. Nezapomenutelnou Williamsovu melodii, znící pokaždé, když žralok zaútočí, zná asi i ten, kdo tenhle horor neviděl. Vše navíc jistí sympatické herecké výkony Roye Scheidera, Roberta Shawa a Richarda Dreyfusse. Je to prostě klasika, kterou mám moc rád. ()

mzss1

Stará dobrá klasika. Ultra bomba to není, ale přesto skvěle natočený film od režisére Spielberga a i hudebního skladatele Williamse. Zajímavý příběh jednoduchý a dobrou atmosféru. Dvouhodinová délka filmu je trošku přehnaná - je to starý film, takže se pár hluchých míst najde. Ale přesto je to krvavý horor - na tu dobu skvělý. Takže žádný velký problém s filmem nemám. Hodnotím ho na dobrých 74% = **** ()

Omnibus

Su z Hané. Su suchozemská krysa a nestydím se za to. Navíc v rybnících plavu celkem dobře a moc rád. Ovšem když jsem poprvé viděl Čelisti, spadla mi čelist... Ještě že se tenkrát nemohlo vycestovat k oceánu. Stejně bych, soudruzi, asi nejel :-) Pak po letech, když už se ven mohlo, jsme se chystali na Korsiku a já se ptal manželky na tu velkou zubatou tlamu. Napřed se urazila, ale když jsme si to vysvětlili tak mi nakecala, že ve Středozemním moři Čelisti nikdy neplavaly a ani tudíž nebudou. Že prý jen v oceánech. Uklidnilo mě to a na Korsice jsem svou pneumatikou brázdil vlny i stovky metrů od břehu... Až po návratu jsem se dostal k informacím o všech těch zaevidovaných výskytech (a taky pár útocích -ha!) Velkého bílého ve Středozemním moři... Ludra jedna záludná!!! Né žralok, moje žena! Asi chtěla dědit... K moři sice jezdím dál, dokonce jsem v Anglii párkrát vlezl i do Atlantiku a to už je oceán, ale bez harpuny už nejdu ani po kolena do vody! Tzu-Tu ... Tzu-Tu ... Tzu-Tu ... Tzu-Tu ... TzuTu-TzuTu-TzuTu – CHRAMST !!! ... Doživotní fobie z ryb (o parybách ani nemluvě), fobie z napuštěné vady, fobie z akvarijních rybiček ... fobie ze smyčcových orchestrů ! ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna